Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Herniyografi (Fıtık) Filmi

Herniyografi (Fıtık) Filmi; Herhangi bir organ da ya da tamamının doğal olmayan ve normalden açık olmayan bir boşluğa uzaması olarak tanımlanabilir. Fıtıklar insanlar da çok farklı bölgeler de görülebiliyor. Karın duvarı ve kasık da bulunana fıtıklar genellikle muayeneler de teşhis edilir. Fıtıklar çeşitlerine göre farklılık gösterebiliyor. Bazıları çok küçük olmakla birlikte bazıları ise geçici olarak da ortaya çıkabiliyor. Ancak dinlenme sonucunda geçmektedir. Bu gibi durumlar da ileri tetkik yöntemlerinin kullanılması önerilir. Bazı fıtıklar kasık ağrıları ile karıştırılabilir. Kasık çevresinde olan ağrılar genellikle aktif olarak spor yapan kişiler de daha fazla görülür. Bu gibi durumlar da herniyografi filmi istenebilir. Filmin çekilmesi için hastanın aç karna gelmesi gerekir. Hastanın göbeğine yakına bir yeri hazırlanır ve ilaç karışımı içine verilir. Böylelikle filme de çekilmiş olur. Film sonuçları genellikle aynı gün sonuçlanır. Çıkan sonuçlara göre doktor bir tedavi yöntemi uygular. Uygulanan tedavi sonrası fıtık sorununa çözüm bulunmuş olur.

Fıtık Nedir?

Fıtık yeni doğan bebeklerden yaşlı insanlara kadar herkes de görülen bir hastalıktır. Fıtığın görüldüğü yerler karın duvarının en zayıf olduğu alanlardır. İlk başlar da hapşırma, öksürme ve ıkınma gibi durumlar da ortaya çıkan fıtık kişi yattığı zaman ise görünmez olur. Ancak tedavi edilmediği zaman ise şişlik artar ve daha geniş yerlere yayılır. Fıtık kendi kendine geçen bir hastalık değildir. Beslenme diyet, spor ve ilaç sayesinde zamanla kaybolabilir. Bu nedenle fıtığı olan kişilerin dikkat etmesinde fayda var.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Bazı fıtıklar rutin kontroller esnasında ortaya çıkabilir. Kasık da ortaya çıkan fıtıklar genellikle şişlik ve kabarıklık ile ortaya çıkabiliyor. Kişi de genellikle ağrı da olur. Yumuşak ve içe bastırabilir olan bu şişlikler karın içine bastırıldığı zaman görülür ve kişi yattığı zaman ise yok olur. Ağır bir şey kaldırıldığı zaman rahatsızlık verebilir ve özellikle yemeklerden sonra ise çok daha fazla ağrı hissetmeniz mümkün. Erkekler de kadınlara göre daha sık fıtık görülür. Kalıtımsal nedenler, bağ dokularının zayıf olması, gebelik, idrar güçlüğü, zayıflama, yaşlılık, ıkınma gibi durumlar da fıtık ortaya çıkmaktadır. Fıtığa neden olan diğer etkenler,

  • Kronik kabızlık
  • Prostat rahatsızlığı
  • Aşırı egzersiz yapılması,
  • Genetik faktörler

Fıtığa neden olan diğer etkenlerdendir.

Fıtık Riskleri

Fıtıkların oluşumunda rol oynayan iç organların dışa sarkması ve sıkışması durumunda fıtık ilerleyebilir. Bu gibi riskler genellikle fıtığın boğulması sonucunda oluşur. Sıkışan fıtıklar da gergin, çıkı ve ağrılı bir hal alır. Sıkışan organlar kan beslemediği için daha fazla hastalıklar ortaya çıkartabilir. Fıtıkların genellikle ilaçlı bir tedavisi bulunmaz. Tek tedavi yöntemi ise cerrahi tedavidir. Herniyografi filmi çekilerek gerekli tedavi yöntemine karar verilir. Bazı durumlar da fıtığın boyutuna göre ameliyat da edilebilir. Amacı fıtığın karın içine yerleştirilmesi ve kese oluşmasını engellemektir.

Fıtık Ameliyatı

Karın duvarında oluşan yırtık küçülmek ve iyileşmek yerine daha da büyür. Bu nedenle fıtık teşhisi konan herkesin vakit kaybeden gerekli operasyonlara girmesi gerekir. Fıtık küçük ise genellikle lokal anestezi yapılması tercih edilir. Ancak bazı durumlar da genel anestezi de uygulanabiliyor. Fıtıklar açık ve kapalı ameliyatlar olarak ayrılır. 5-6 cm kesi yapılarak ameliyata başlanır. Cerrahi müdahalesinde 3 adet kesi yapılır. Kesilerden içeriye kameraya sokularak görüntüleme yapılır. Her iki ameliyat türün de fıtıklı bölgenin için de bulunan organlar karın iç kısmına alınır ve yama yapılır. Böylelikle tekrar fıtık oluşması da engellenmiş olur. Bu yapılan işlem vücut tarafından kabul edilir ve hiçbir yan etkisi de bulunmaz. Genellikle doktorlar kapalı ameliyat yapmayı tercih ederler. Daha az konforlu ve ağrılıdır. Ancak genel anestezi olarak yapıldığı için açık ameliyat tercih edilir. Ameliyat bittikten sonra hasta normal bir şekilde beslenebilir ve 8 saat sonra ise ayağa kalkarak hareket edebilir. Ameliyat işlemi yapıldıktan sonra hastanın hiçbir şekilde ağır kaldırmaması gerekir. Ağır kaldırıldığı zamanlar da fıtık tekrar kendini ortaya çıkartabilir. Bu nedenle ameliyat yapıldıktan sonra kişilerin kendilerine dikkat etmesi gerekir. Gerekli görüldüğü durumlar da doktordan raporlar alarak da bunlar doğrultusunda hareket edebilirler.