Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fetal MR Nedir? Nasıl Çekilir?

Fetal MR nedir? 

Fetal MR genellikle sorunlu gebeliklerde ultrasonla istenilen görüntünün alınamaması durumunda tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir.  Fetal MR da ultrasonda görünmeyen anomaliler ayrıntılı bir biçimde görüntülenir.  Fetal MR diğer bir adıyla obstetrik MR’dır.  Fetal MR’da plasentanın durumu,  bebeğin duruşu,  plasenta pozisyonu gibi birçok ayrıntılı görüntü elde edilir.

Fetal MR Nasıl Yapılır?

Fetal MR hamileliğin ilk 3 ayından sonra çekilmesi önerilen görüntüleme tekniğidir.  ilk 3 ayda genellikle radyolojik tetkikler ultrason dahil yapılmaz.  Hamileliğin bütün dönemlerinde genellikle MR gibi radyolojik tetkikler çok zorunlu olmadıkça tercih edilmez.  Ancak hekimi şüphelendiren herhangi bir anomalinin olabileceği endişesi oluşmuşsa ve mutlaka bunu MR’da görüntülemek gerekiyorsa hekim gebeye MR çektirmesini ister.  Radyo dalgaları ile çalışır makinanın içinde manyetik bir alan vardır.  Dolayısıyla Fetal MR dâhil diğer bütün MR cihazlarında radyasyon yoktur.  Dolayısıyla radyolojik tetkikler arasında en zararsız olanı MR metodudur.  Fetal MR çektirmek için özel bir hazırlığa gerek yoktur.  Diğer MR çekimlerinde olduğu gibi hazırlanılır.  Hasta sırt üstü yatar ancak çekim bitene kadar kıpırdamaması gerekir ve yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede tamamlanır.

Neden Fetal MR çekilir?

Fetal MR hamilelikte gerek anneye ait problem gerekse bebeğe ait problemlerin ultrasonla kesinleştirilmediği zamanlarda tam olarak teşhisi koymak için yapılan görüntüleme tetkikidir.  Bu sorunlar,  anne açısından hamilelik döneminde gelişebilecek apandisit,  böbrek taşı,  yumurtalık kistleri,  beklenmeyen durumlarda gelişen kanamaların geri planını araştırmak için Fetal MR çekimi istenir.  bunun dışında bebek ile ilgili herhangi bir olası sorunun düşünüldüğü durumda örneğin fetüsün sinir sistemi ile ilgili hastalıklarının teşhisi,  bebeğin ultrason görüntülerinde beyin ve omuriliğe ait bir problemin olabileceği düşünüldüğünde Fetal MR çekimi istenir.

Fetal MR’da beynin anatomik yapısını ayrıntılı olarak görme olanağı vardır.  Beyin kıvrımları ve katmanları çok ayrıntılı olarak görüntülenebilir.  Bunun yanı sıra kalıtımsal beyin hastalıklarının teşhisi,  herhangi bir tümör veya kitle gibi patolojilerin olabileceği endişesi durumunda Fetal MR çekimi istenmektedir.

Ne Kadar Sürmektedir?

Fetal MR çekimi diğer MR çekimlerinden farklı değildir.  Ancak Fetal MR gebelere çekilir.  Hasta sırt üstü uzanır ve yaklaşık olarak 15-20 dakika içinde istenilen görüntü alınır.  Hastanın kıpırdaması veya görüntünün tam alınamaması durumunda tekrar edilebilir.  Hastanın Fetal MR çekimi öncesinde özel bir hazırlık yapmasına gerek yoktur ayrıca çekim öncesi kontrast madde de verilmemektedir.  Dolayısıyla damar yolu açılmadan çekim gerçekleşir.  Hasta ayrıca bebek emziren bir anne olması durumunda dahi Fetal MR emziren annelere de hiçbir zararı saptanmamıştır.  Fetal MR çekiminden sonra ise yine hastanın özel bir şey yapması istenmez.  Ne anneye ne de bebeğe hiçbir zarar vermez.  Anne günlük yaşamına Fetal MR çekiminden sonra devam edebilir. Emziren annelerde emzirmeye devam edebilir.

Tetkik Öncesi Hazırlık Gerekir Mi?

Fetal MR hamileliğin ilk 3 ayından sonraki dönemde anneyi takip eden hekimin ultrason görüntülerinde kendisini endişelendiren gerek bebeğe dair,  gerekse anneye dair anomalilerin olabileceğini düşündüren konularda tam olarak teşhis koymak için tercih edilen bir görüntüleme tekniğidir.  Fetal MR bebeğe ve anneye hiçbir koşulda zarar vermemektedir.  ayrıca MR sırasında hastaya kontrast madde verilmez.  Damar yolu açılmaz.  Yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede MR çekimi tamamlanır.  Hasta çekimden sonra normal günlük hayatına devam edebilir.  Anneler açısından MR çekiminin bebeğe bir zararı olabileceği endişesi tamamen yersiz bir endişedir.  Hiçbir şekilde bebeğe ve anneye zarar vermez.

Hamileliğin Hangi Döneminde Uygulanabilir?

Fetal MR anneyi takip eden hekimin ultrason görüntülerinden herhangi bir kuşkulanılan anomalilerin olması durumunda Fetal MR çekimini zorunlu kılar. Hekim fetusun 12 haftalık dönem süresi boyunca, bebeğin santral sinir sistemi, omurilikle ilgili herhangi bir patolojik durum gözlemesi durumunda Fetal MR çekimi istenir. Fetal MR bütün kuşkuları cevaplandıran somut bir veridir. Gebeliğin 3 ayından sonra yapılması uygun görülür.  Çok acil durumlarda öncesinde de yapılabilir.  Ancak buna hekim karar verir.  İlk 3 ayda yapılmamasının sebebi bebeğin yeni oluşmaya başladığı süreç olarak kabul edildiği içindir.

Genellikle ilk 3 ayda mümkün olduğu kadar radyolojik tetkikler tercih edilmez.  Gebelikte genellikle ultrason tercih edilir.  Ancak Fetal MR hem teşhis koyma konusunda daha ayrıntılı bir görüntü vermesi açısından,  hem de bebeğe ve anneye zararı olmadığının bilinmesi açısından rahatlıkla istenen tetkiklerden biridir.  Hastanın hamile olması bebeğe ve anneye hiçbir zarar vermez.  Ancak her hamileye Fetal MR çekilmesi gerekli değildir.  Ancak hekimin değerlendirmeleri sonucunda gerek görülürse fetal em Fetal MR istenir.

Fetal MR İle Hangi Organ Ve Sistemler Görüntülenir?

Fetal MR görüntüleme metodunda beynin doğumsal bir anomaliye sahip olup olmadığı,  ayrıca ailenin genetik hastalıklarının olması durumunda bu geçişin bebeğe yansıyıp yansımaması,  damarlarda herhangi bir istenmeyen durumların olup olmaması,  Fetal MR da görüntülenir.  Bunun yanı sıra omurga ve omurilik,  yüz ve boyun bölgesinde guatr,  yarık damak gibi patolojilerin teşhis edilmesinde kullanılır.   Ayrıca safra kesesi,  diyafram ve akciğer hava yolu patolojilerinde ve karın kısmında olası kitle,  tümör,  böbrek ve idrar yollarında herhangi bir patoloji olup olmadığının görüntülenmesi için Fetal MR çekilir. Hastanın gebeliğinden kaynaklanan endişesi Fetal MR için asla söz konusu değildir.