Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fonksiyonel Emar

Fonksiyonel Emar Nedir?

Fonksiyonel emar nedir nörolojik görüntüleme şeklidir. Bu yöntem hastaya gösterilen bazı resim ve dinletilen müziğin algılanması veya verilen fiziksel bir işin yerine getirilmesi sırasında hastanın beyninde ilgili bölümlerde oluşan hareketlenmeleri takip ederek belirler.  Fonksiyonel emar ayrıntılı bilgileri rahatça ortaya koyabiliyor olmasından dolayı klinik araştırmalarda en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Fonksiyonel Emar Ne Zaman Kullanılır?

Fonksiyonel emar, Nörolojik bir rahatsızlık olan beyin tümörü ameliyatlarından önce veya sonra doktorun tümörün yerini, bu tümörün hangi fonksiyonları etkilediğini göstermek amaçlı kullanılır. Doktor fonksiyonel emar nedir görüntülerini göz önünde bulundurarak tümöre gerçekleştirilmesi gereken müdahaleleri saptar. Konuşma merkezleri ya da hastaya müdahaleden önce duysal olarak rahatsızlıklar fonksiyonel emar nedir yöntemi sayesinde açığa çıkmaktadır. Genellikle hastalarda tedavi öncesi uygulanan fonksiyonel emar nedir en fazla 30 dakika sürmekte olup kısa bir zaman diliminde sonuç vermektedir.

Fonksiyonel Emar Nasıl Tepki Verir?

Öncelikle hasta fonksiyonel emar nedir sırasında uyarılmaktadır. Uyarılan hastada tepki olarak istenilen bölgede kan toplaması şeklinde bir belirti olur. Hastada bu işlem gerçekleşirken vücudunda normalinden daha fazla kan dolanımı ve akışı olmaktadır. Fonksiyonel emar kullanılan hasta beyninde manyetik alana girdiği andan itibaren farklı hareketlenmeler olur. İşte bu durum kişinin beyninde veya tümördeki rahatsız bölgeyi ele vermektedir.

Fonksiyonel Emarın Faydaları

Fonksiyonel emar nedir yöntemi kullanılırken herhangi bir radyasyon içermemektedir. Yöntem beyin aktivitelerini beyindeki hareketlenmeleri çok hassas bir şekilde ölçebilmesi nedeni ile ortaya çıkacak sonucun net ve güvenilir olduğu bellidir. Fonksiyonel emar ile ortaya konulan sonuçlar büyük veri elde edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile birlikte fonksiyonel emar sistemi gelişmekte ve iyileşmektedir. Bu durumda fonksiyonel emar sonuçlarının daha az hata vermesini ve daha net sonuçlar vermesini sağlamaktadır.

Fonksiyonel Emar Neden Kullanılır?

Fonksiyonel emar nedir sayesinde bu görüntüleme yöntemi insan vücudunda ki küçük yapıların iç kısımlarını görüntülemek için kullanılmaktadır. Bu görüntüleme sayesinde genellikle kulak yapısında bulunan iç kulak kısmında ki sorunları ya da beyinde bulunan problemli durumları ortaya koymak için kullanılır.

Yine beyin atardamar, toplardamar kısımlarında ki oluşan ya da akciğerlerde genellikle görünen tümör için fonksiyonel emar nedir çekimi yapılmaktadır. Çekimler oldukça kısa sürmekte hatta bazı acil durumlarda hastanın o andaki pozisyonuna göre alınmaktadır. Fonksiyonel emar nedir diye merak edenler bu cihaz ile emar çekilmesinin en büyük nedeni daha net hassas görüntüler elde edilip bu görüntülere göre tekrarı olmayan net tedavi yöntemlerinin uygulanması içindir.

Klasik Emar Yöntemine Göre Fonksiyonel Emar

Fonksiyonel emar sayesinde klasik emarlara göre en küçük hücrelere kadar girebilmektedir. Fonksiyonel emar sayesinde hastalıklı olan ve olmayan organizmalar kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Bu nedenden dolayı hamile kişilerde ve çocuklarda fonksiyonel emar yönteminin kullanımında herhangi bir sakınca görünmemiştir. Fonksiyonel emar yönteminin klasik emar yöntemine göre en çok kullanıldığı alanlar beyin tümörü, herhangi bir nedenden dolayı geçirilmiş felçlik durumlarında en güvenilir sonuç vermesi nedeni ile en çok tercih edilen yöntemdir. Ayrıca nörolojik sıkıntılarının yanında bunama, sinir sistemi hastalıklarında net bir görüntünün elde edilebiliyor olmasından dolayı klasik emara göre daha sık kullanılmaktadır.

Fonksiyonel Emarın Kullanıldığı Yerler

Hipofiz bezinde oluşan sorunlar için ya da beyin damarları gibi daha hassas bir müdahale gerektiren kısımlarda oluşmuş rahatsızlıklarda fonksiyonel emar nedir yöntemi kullanılmaktadır. Fonksiyonel emar epilepsi teşhisi ve tedavisi için kullanılan yöntemlerdendir. Fonksiyonel emar direk nöron dokuları üzerinde kullanılmaktadır. Manyetik alanda beyindeki nöronların davranışları fonksiyonel emar yöntemi ile ölçülmektedir.

Fonksiyonel Emar Hakkında Bilgi

Klinik araştırmalarda en hızlı gelişen ve en iyi yöntemlerden biridir. Bu yöntemde hastanın hastalık durumu istatistiksel bir veri şeklinde ortaya konmaktadır. Bu yöntem kart ve beyin hareketlerinden etkilenen bir yöntemdir. Kullanılmaya başlanmasının nedenlerinden bir tanesi canlıların manyetik alanda farklı tepkiler verdiğini ortaya çıkarılmış olmasındandır.  Bu sistem gerçekleştirilirken özel olarak tasarlanmış yazılımlar kullanılmaktadır. Fonksiyonel emar nedir yöntemi çok kullanılmamakta olup kullanım yönünden çok az bilinmektedir. Fonksiyonel emar nedir aslında geliştirilip başarısı üst düzeye çıkarılabilecek yöntemlerdendir. Fonksiyonel emar nöronlardaki mili saniyede ortaya çıkan değişiklikleri elde ederek bu verilerin daha derin incelenmesini hastalıkları daha net izleme olanağı vermektedir. Fonksiyonel emar nedir günümüzde en çok araştırılan yöntemlerdendir.

Fonksiyonel Emar Kullanılırken Dikkat Edilenler

Genellikle cerrahi müdahalelerden önce kullanılan emar hastalarda el, ayak, parmaklarını açma kapama, kelime türetme gibi komutlarla beyin hareketleri gözlemlenmeye çalışılır. Doktor özellikle tümör üzerinde verdiği komutların ne derece bir değişiklik yapıp yapmadığına bakmaktadır. Burada arkuat lifler değerlendirme konusu olmaktadır. Beyin verilen komutlara sinyal göndererek yeni bir görüntü ortaya çıkarır.

Fonksiyonel Emara Hasta Alınırken Önemli Detaylar

Klasik emar yönteminde olduğu gibi hastadan herhangi bir hazırlık yapılması istenmez. Hastanın emar çekileceği bölgeye göre önlük giyip giymemesi belirlenir. Hasta eğer önlük giyecekse emar için hazırlanır. Onun haricinde sadece hastanın kendine ait bilgiler içeren bir belge doldurması istenir.

Hasta eğer ki normal sıradan bir bireyse sıra fonksiyonel emar çekimine gelinir. Ama hasta kapalı alan fobisi gibi fobileri bulunan ve ilaç ya da telkin isteyen bir hasta durumundaysa hasta öncelikle fonksiyonel emar nedir sorusuna yanıt isteyebilir. Hastaya fonksiyonel emar hakkında bütün bilgiler verilmektedir.