Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Boyun MR

Boyun MR, teknolojinin insanlara sunduğu ilaç verilmeden ve zararlı ışınlara maruz kalmadan açık veya kapalı olarak yapılan bir tanı görüntüleme yöntemidir. Günümüzde birçok insan boyun ağrılarından şikâyet etmektedir. Boyun ağrıları bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre bel ve boyun ağrıları insanların en sıkıntılı bölgeleri olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle boyunda görülen ağrılar için doktorlar, hastalarından boyun MR çekimi istemektedir. MR, Manyetik Rezonans Görüntüleme sisteminin kısaltılmış halidir. MR sayesinde vücuttaki kemik, damar ve yapıların ne durumda olduğu görüntülenmektedir.

Boyun MR, hasta zararlı ışınlara maruz kalmadan silindir şeklindeki cihaza girdikten sonra radyo dalgaları gönderilerek mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atomu ait bilgiler bilgisayara aktarılır. Böylece görüntülenen bölgenin görüntüleri elde edilmiş olur. Emar çekmek için cihaz tarafından insan vücuduna gönderilen ışınların, vücuda herhangi bir zararı yoktur. Bu görüntüler radyoloji uzmanı doktorlar tarafından incelenir ve rapor haline getirilir. Daha sonra da hangi boyun MR talep eden uzman doktora, bilgiler gönderilir. Boyun MR, yan etkileri bulunmayan ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir işlemdir.

MR Hangi Hastalıklarda İstenir?

Boyun MR, boyun fıtığı gibi hastalıklarda talep edilmektedir. MR, yumuşak doku bölgelerinde tercih edilen, kemik ile ilgili hastalıkların tanısında kullanılan bir işlemdir. MR; bel fıtığı, boyun fıtığı, belde ve sırtta görülen kanal darlığı, beyin hastalıkları, omurilik ve omurga tümörleri gibi hastalıkların tanısı için uzman doktorlara tarafından hastadan MR (emar) çekimlerini istemektedir.

Boyun MR, çekimi istenen en yaygın hastalık boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı farklı travmalar neticesinde oluşan, kazalar, zorlamalar ya da yaşa bağlı olarak gelişen, boyun disklerinde sıvı içeriğinin kaybolmasına sebebiyet vererek ağrılı boyun fıtığının oluşmasına neden olurlar. Diskleri destekleyen yastıklarında görevini yapamaz duruma gelmesiyle bu bölgede sinirler boyun tabakası içerisinde sıkışarak boyun fıtığına neden olur.

Boyun MR Kaç Dakika Sürer?

Boyun MR, boyun ağrısıyla doktora giden kişilere kesin tanı koymak istenen bir işlemdir. Boyun fıtığına muayene esnasında bazı bulguları anlaşılır. Boyun MR, ortalama 10 ile 15 dakika arasında gerçekleştirilir. İncelenen alanın yerine ve istenen bilgilere göre bazen 30 dakikaya kadar boyun MR çekimi sürebilmektedir.

Boyun Emarı Çekim Öncesi

Boyun MR, boyun ağrısı şikâyeti ile giden hastalara tam teşhis konulması için istenmektedir. Boyun emar için hasta, raylı hareket ettirilebilen bir mekanizmaya sahip sedye üzerine uzatılır. Bu esnada hastaya uzman görevli yardım etmektedir. Hasta, sedye şeklindeki yatağı uzatıldıktan sonra hastanın nasıl durması gerektiği hakkında bilgi verilir. Hastanın boynuna genellikle sabitleyici aparatlar konulur ve hastanın gözlerini kapatması istenir. Tarama esnasında hasta, cihazın tünel denilen kısımda ileri doğru hareket ettirilir. Ortalama 10-15 dakika sürecek çekim esnasında kesinlikle kıpırdamaması gerekmektedir. Hastanın hareket etmesi çekim kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Boyun MR Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun MR öncesinde hastanın vücudunda bulunan küpe, yüzük, manyetik kartlar, kolye, küpe gibi metallerin çıkarılması gerekmektedir. Hastanın üzerinde hiçbir metal eşya bulunmamalıdır. Hastanın vücudunda platin kalp pili, kurşun kalp pili gibi cisimler varsa bunların doktora bildirilmesi gerekmektedir. Vücudunda kalp pili olan kişilerin, tedavilerini takip eden uzman kalp doktoruna bilgi vermeli ve hekim izin verirse emar çekimi yapılmalıdır. Ayrıca boyun MR çekilecek hastalarda üzerlerinde her türlü elektronik saat, telefon gibi cihazlar da olmamalıdır.

Boyun Emarı Hangi Amaçla Çekilir?

Boyun MR, Boyun bölgesindeki tüm rahatsızlıkların tespit edilmesine yönelik ayrıntılı görüntüleme sağlayan bir cihazdır. Boyun bölgesinde tümör oluşumunu görüntülemek, kemik kanseri tespiti, kırıkların durumu, sinir sıkışmasının olduğu kısımları ve fıtık tespiti için Boyun MR çekilir.

Boyun Emarının İnsan Vücuduna Zararı Var mı?

Boyun MR cihazında görüntülemeyi elde etmek için insan vücuduna gönderilen ışınların, insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Kısmen de olsa kapalı alan korkusu olanlarda psikolojik etkileri olabilmekte ya da çekimden sonra nadirde olsa saç dökülmesi gibi sorunlar gözlemlenebilmektedir. Ancak boyun MR cihazının silindirik gövdesi içerisinde hareketli raylı mekanizma üzerinde yatırılan hastaların vücuduna gönderilen ışınlar ve oluşan kuvvetli manyetik alandan dolayı eğer hastanın üzerinde metal içerikli parçalar, metal malzemeler ya da çok sayıda platin esaslı malzemeler varsa yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden MR çekimi öncesinde her türlü metal aksam ve parça olmaması istenir. Vücudunda platin olanlara ise MR çekimi yapılmamaktadır. Kapalı alan korkusu olan hastalara ise açık emar önerilir.

Boyun Emar Sonuçları Ne Zaman Verilmektedir?

Boyun MR sonuçları, hastanenin yoğunluğu, radyoloji hekim sayısına bağlı olarak veriliş süreleri değişmektedir. Çok acil durumlarda birkaç saat içerisinde verilebilmekte ancak aciliyeti olmayan durumlarda genel olarak 5-10 gün içerisinde sonuçlar alınır. Görüntü çekiminden sonra radyologlara gönderildikten sonra görüntülerde tespit edilen durumlar radyologlar tarafından değerlendirilerek sonuçlar hazırlanır.

Boyun MR Çekim Fiyatları

Boyun MRkamu hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastanelerinde tamamen ücretsizdir. MR cihazı olmayan hastanelerde ise hastalar, hastanenin anlaştığı diğer kurumlara yönlendirilebilmektedir. Özel hastanelerde ise durum farklıdır. Özel hastanelerde, emekli sandığı, BAĞ-KUR ve SSK’lı olanlara göre farklı fiyatlarda boyun MR çekimi yapılmaktadır. 1 Genel Olarak hastanın durumuna göre bu fiyatlar değişebilmektedir. Boyun MR Çekim Fiyatları 2021 hakkında bilgi için hemen randevu alın.