Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim Filmi 

Rahim filmi hastanın birtakım jinekolojik şikâyetleri doğrultusunda jinekolog doktor tarafından istenen bir radyolojik tetkiktir. Jinekolojik birçok hastalıkların tam teşhisinde uygulanan radyolojik tetkiklerden en ideal olanıdır.  Jinekoloji uzmanı tarafından istenir ve rahim filmi olarak bilinir.

Hastanın rahim içindeki bütün boşluğunun ayrıntılı olarak görülebilmesini ve dolayısıyla birçok jinekolojik hastalığın teşhis edilmesi konusunda yapılan en kesin ve doğru bilgileri veren radyolojik tetkiklerden biridir. Yapılan bu çekim ile birçok jinekolojik hastalık teşhis edilebilir.

Kısırlık, rahim içinde bulunan tüplerin darlık veya içinde sıvı birikmesi olup olmadığı,  rahim duvarı,  kanallarda tıkanıklık gibi birçok jinekolojik hastalıklar teşhis edilebilmektedir. Rahim filmi fiyatları hakkında bilgi için hemen randevu alın.

Rahim Filmi Neden Çekilir?

Rahim filmi günümüzde genellikle tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyenlere uygulanan ve jinekoloji uzmanları tarafından istenen bir tetkiktir.  Ancak onun dışında birtakım hastalıkların teşhis edilmesinde de kullanılmaktadır.

Genellikle ağrılı ve uzun süren kanamaların nedeninin araştırılmasında,  kürtaj veya düşük yapmış kadınlarda rahim içinde herhangi biri yapışıklığın olup olmadığının araştırılmasın da en doğru yöntemlerinden biridir. Rahim filmi fiyatları için bizimle iletişime geçiniz.

Birden fazla düşük olması ve bu düşüklerin sebebinin araştırılması ve tübligasgon denilen tüplerin ameliyatla bağlanması veya tüplerin kapatılması sonrasında kontrol edilmesi için istenir. Bir diğer sebeplerden biri gebe kalamayan kadınlarda gebe kalmasına engel teşkil eden herhangi bir anormal durumun rahim içine bakarak tespit edilmesi için çekilir. Genel anlamda rahim içini tam olarak gözlemlemek ve olası bir rahatsızlığın ve hastalığın teşhis edilmesi ve bunun için de önlemler alınması için yapılan tekniklerden biridir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir? 

Rahim filmi röntgen teknisyeninin de bulunduğu ancak kadın doğum uzmanı ile birlikte çekilen bir filmdir. Herhangi bir anestezi gerektirmez.  Çünkü çekilen filmde hiçbir ağrı ve rahatsızlık hissedilmez.  Hasta jinekoloji masasına yatırılarak rahim içine kontrast madde verildikten sonra çekilmektedir.

Spekulum adında bir rahim içi aletinin vajina ağzına yerleştirilmesi ile rahim ağzı antiseptik bir sıvı ile temizlenir ve kontrast maddesi olan iyot rahim içine verilir.  Verilen bu sıvının tüplere kadar ulaşması beklenir.  Sıvı rahim içine yayılırken karın bölgesinden yani üst kısımdan röntgen çekilmeye başlanır. Rahim filmi çekilme işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir.

Ağrısız Rahim Nasıl Çekilir?

Rahim filmi yani HSG genel anlamda ağrı ve acı hissetmeden gerçekleştirilen radyolojik tetkiklerden biridir.  Bu nedenle hastaya herhangi bir lokal veya genel anestezi uygulanmaz.  Hasta jinekoloji masasında yatarken kontrast madde rahim boşluğuna verilir ve o arada röntgen çekimine devam edilir.  Dolayısıyla rahim içinin görüntüsü tamamen alınmış olur.

İlaçlı Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem midir?

Rahim filmi önceki tekniklerle yapıldığında hastanın canı belli oranda yanmaktaydı.  Çünkü rahim ağzı aletle tutulup çekilmesi gerekiyordu ve bundan dolayı da hasta da belli oranda bir ağrı oluşmakta idi.  Dolayısıyla hastalar bu işlemi yaptırmaktan oldukça çekinir korkar durumdaydı.  Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ve kullanılan cihazların yeni nesil teknolojik cihazlar olması sebebiyle tamamen ağrısız ve acısız biçimde gerçekleştirilmektedir.

Bu nedenle hastaya herhangi bir lokal veya genel anestezi uygulanmaz. Çünkü kontrast madde verilerek karın bölgesinden üst kısımdan röntgen çekme işlemi gerçekleştirilir.  Bu konuda işlerini yapan ekibin tecrübesi ve deneyimi oldukça önemlidir. Ancak günümüzde yapılan tetkiklerde ve rahim filmi tetkikinde hiçbir acı ve ağrı hissedilmez.

Rahim Filmi Yani Avantajları Nelerdir?

Rahim filmi yani HSG öncelikle rahim içinin tamamına bakılabilen ve ona göre tedavinin geliştirildiği en önemli tetkiklerden biridir. Buna göre belirlenen süreçten sonra da tedavi edilir. Rahim filminde kısırlık sorunu,  polip, miyom,  tümörler,  hastanın tüpleri, tüplerde herhangi bir daralma olup olmadığı, rahim duvarının kalınlığı, rahimde bir yapışıklık olup olmadığı gibi birçok rahime dâhil her türlü jinekolojik gözlem yapılmaya olanak sağlamaktadır.  Dolayısıyla Bu da hem tedavinin erken başlaması açısından ve dolayısıyla erken teşhis edilmesi açısından son derece önemlidir.

Rahim Filmi Çektirmenin Dezavantajları Var mıdır?

Rahim filmi çektirmenin hiç bir dezavantajı yoktur.  Ancak çektirmeden önce hastanın hamile olmaması veya hamile olma riskinin de bulunmaması gerekir.   Hasta hiçbir acı ve ağrı yaşamayacağı için rahat gerçekleşen bir işlemdir.  Ancak çekimden sonra hastada çok nadir de olsa enfeksiyon görülme ihtimali vardır.  Ancak bu filmin çekilmesinden sonraki süreçte ortaya çıkacak ve anlaşılacak bir durumdur.  Enfeksiyon olması durumunda ise jinekoloji uzmanının hastaya antibiyotik tedavisi başlayarak bu sorun da tamamen ortadan kaldırılır.

Rahim Filmi Fiyatları 2022

Güncel rahim filmi fiyatları hakkında bilgiler için iletişim adreslerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Radyasyon konusunda çok az radyasyon yayan bir radyolojik cihazdır. Çok az da olsa radyasyon alındığı için dolayısıyla hamilelik şüphesinin olmaması gerekir. Bunun dışında iyot alerjisi olan hastalarda bazı alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Bunun içinde hastaya antialerjik ilaç verilerek bu sorun da ortadan kaldırılır. Çekimden sonra kanama olma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak bir iki gün çok hafif kanama olması normal ve beklenen bir durumdur. Rahim filmi sonrasında kanamanın çoğalması ve devam etmesi durumunda bu sorunu jinekoloji uzmanı ile paylaşarak önlemin alınması sağlanmalıdır. Eğer bir tetkik yaptırmak isteniyorsa  film çektirilmelidir. Rahim Filmi Fiyatları 2022 için hemen randevu alın.