Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tüm Spinal MR

Tüm spinal MR bel bölgesinde sıralanan omur ve omuriliğin tamamının görüntülenmesini sağlayan tetkiktir. Omurilikte bulunan omurlar arasında belli mesafelerde diskler bulunur. MR çekiminde bu mesafeler görüntülenir. Hastanın bel fıtığı olup olmadığı tespit edilir.  Tüm spinal MR da disklerde belli bir darlık oluşması durumunda bel fıtığı teşhis edilir. Genellikle yaşa bağlı olarak omurlar arasında bulunan mesafe ve o bölgedeki sıvı miktarı azalır.  Dolayısıyla spinal kanal çapı da buna bağlı olarak daralır.

Tıpta spinal stenoz denilen bir durum açığa çıkar. Tüm spinal MR çekiminde lomberler ve spinal kanal çapları tetkik edilir. Aynı şekilde yumuşak dokuya da MR tetkiki ile bakılır. Tüm spinal MR tetkikinin görüntülenmesini sebebi ise diskler arasındaki mesafeleri ölçmenin yanı sıra o bölgede tümör veya herhangi bir metastaz olup olmadığına bakmaktır. MR incelemesinde lomber bölgesinde bulunan bütün yumuşak dokuların görüntülerine de bakılır.

Tüm Spinal Emar Nasıl Çekilir?

Tüm spinal MR çekimi spinal vertebra denilen bölgeye çekilir. Tüm spinal ve servikal çekimde ise hasta diğer MR çekimlerinde olduğu gibi hazırlanır. Boyun fıtığı olup olmadığı Tüm spinal MR çekiminde anlaşılır. Hastaya MR çekilirken hasta masaya sırt üstü uzanır.  Taranacak olan bölgeden belli kesitler alınarak taranır.  Günümüzde 3D görüntüleme sistemi kullanıldığı için daha kalın kesitler alınarak daha net görüntü elde edilir.

Tüm Spinal Emar Çekiminde Neler Olur?

Öncelikle Tüm spinal MR hazırlığında öncelikle yapılması gereken ön hazırlık yoktur.  Spinal denilen yani bel bölgesi veya tüm spinal denilen boyun bölgesinden aşağı kadar olan bölgenin görüntülenmesi için yine hasta sırt üstü yatırılır. Diğer radyolojik tetkikler yapılırken hasta radyasyona maruz kalır.  Ancak MR tetkiklerinde herhangi bir radyasyon söz konusu değildir.  MR teknolojisi geçmişten günümüze oldukça ilerlemiş durumdadır.

Hatta hastalar açısından birçok bu konuda kolaylıklar da gündeme gelmektedir.  Örneğin daha önceleri kapalı MR çekilirken artık günümüzde açık MR sistemi ile hastaların fobileri ve önyargıları giderilmektedir.  Kapalı alan fobisi bulunan insanlarda MR konusunda belli sıkıntılar yaşanırdı.  Ancak günümüzde artık açık MR tekniği ile hastalar bu konuda daha rahat MR çektirmektedir.

Tüm Spinal Emar Çekimi Ne Kadar Sürer?

Tüm spinal MR işlemi yaklaşık olarak 20 dakika ile 40 dakika arasında değişmektedir.  Kontrast maddesi verilecekse çekim biraz daha uzun sürebilir. Tüm spinal MR çekiminin diğer radyolojik tetkiklere göre avantajı ise kemik dokusunun içini tamamen görebilir olmasıdır.  Dolayısıyla kemik içindeki herhangi oluşmuş patolojinin de aynı anda görüntüsü Tüm spinal MR çekimi ile tespit edilebilir.  MR çekimi bu konuda deneyimli ve tecrübeli radyoloji teknisyeni tarafından yapılmalıdır.  Çünkü çekimin kaliteli olması görüntülerin net olması radyoloji uzmanı tarafından daha iyi ve daha doğru değerlendirilerek raporlanır.

Tüm Spinal Emar İncelemesi Ağrılı Acılı Mıdır?

Tüm spinal MR incelemesi veya diğer MR incelemelerinin hiçbiri ağrı veya acıya sebep olmaz.  Ancak MR çekimi sırasında önemli olan hastanın kesinlikle hareket etmeden durmasıdır. Ancak bazı durumlarda tamamen hareketsiz durmak hastalar açısından rahatsız edici olmaktadır. Bazı hastalar bulundukları mekana karşı bir önyargı ve antipati geliştirdikleri için orada bir sıcak artışı hissederler.  Bu da son derece doğaldır. Ancak buna rağmen bu sıcaklık artışı hiçbir zaman fazla değildir.  Ama hasta rahatsız olma noktasına geldiğinde bunu çekimi yapan teknisyeni bildirmelidir. Bazı MR incelemeleri kontrast maddesi damardan verilerek yapılmalıdır. Böyle durumlarda MR çekiminden önce hastaya damar içine iğne ile ilaç enjekte edilir ve o sırada belki çok ufak bir ağrı veya acı hissedilebilir.

Kimler Tüm Spinal MR Çektiremez?

Tüm spinal MR ve diğer tüm MR incelemeleri yeni doğan bebek ve hamilelik dışında herkese yapılabilir.  Ancak bazı durumlarda bazı hastalara MR çekimi yapılamaz.  Bunlar;

  • Kalp pili bulunan hastalar
  • İşitme cihazı ve implant bulunan hastalar
  • Kemik protezi bulunan hastalar
  • Elektronik ilaç pompası bulunanlar
  • Stent hastaları
  • MR’a uyumlu olmayan kalp kapağı olanlar
  • Ortopedik protez taşıyanlar

Hepsi olmasa da bazı penil protez takanlar MR çekimi yaptıramazlar.

Hamile Kadınlar Emar Çektirebilir Mi?

Tüm spinal MR ve diğer MR çeşitleri hastaya zarar vermeyen x ışınlarına sahip değildir.  Ancak buna rağmen hamilelerin çok zorunlu kalmadıkça MR tetkiki yaptırmamaları önerilir.  Özellikle ilk 3 ayda genellikle MR çekimi yapılmamaktadır.  Ancak çok şiddetli bel ve boyun sıkıntısı olan ilerlemiş hamileliği bulunan hastalarda Tüm spinal MR doktor önerisi ile yapılabilmektedir.  Ayrıca bel ve boyun bölgesinin incelenmesi acilen gerekli ise Tüm spinal MR doktora danışılarak yapılmaktadır.

Bel Ve Boyun Fıtığında Tüm Spinal MR İncelemesi

Gerek bel fıtığı gerekse boyun fıtığı birtakım travmalar zorlamalar ve kazalar sonucunda oluşur.  Bir diğer bel fıtığı sebebi ise ilerleyen yaşa bağlı olarak omurlar arasındaki sıvı birikimi yoğunluğunu kaybeder.  Dolayısıyla bu arada ki yastıklama görevi gören disklerin olduğu bölge eskisi kadar dirençli olmaz.  Dolayısıyla diskte bozulmalar ve deformasyonlar oluşur.

Tüm spinal MR incelemesinde servikal bölge denilen boyun bölgesi ve bel bölgesi radyolojik olarak incelenir.  Boyun ve bel fıtığı teşhislerinin kurulabilmesi için tek istenen tetkik tüm MR radyolojik tetkikidir.