Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Servikal MR

Servikal emar omurgadaki hastalık türlerini tespit etmede kullanılan yöntemlerden biridir. Hastalarda görülen kollarda ve bacaklarda yaşanan his kaybı gibi durumlar olabiliyor. Bunun yanında fonksiyon kayıpları, güçsüzlük servikal hastalığının etkilerindendir.

Servikal rahatsızlığı önemsenmelidir. Bu tarz hastalar hemen hemen hiçbir işi kendi başlarına yapamazlar. Hangi konuda olursa olsun açıp kapama, bağlama çözme, işlemlerini rahat bir şekilde yapamazlar. Bu hastaların bacaklarının bazı bölgelerinde de sorunlar gözlemlenir. Bu yüzden hastanın yürüyüşünde farklılık oluşur.  Servikal rahatsızlığı hastanın kaslarını da etkilediği için hasta idrar tutma konusunda büyük bir sorun yaşar.

Servikal Emar Nasıl Yapılır?

Servikal emar çektirecek olan kişinin emar çekilmeden önce doktoru bir bilgi vermediyse 2 veya 4 saat aç olması gerekir. Emar çekimi yapılmadan önce hastanın üzerinde bulunan bütün metalleri diş, kalp pili, platin, çivi, bunun yanında kemer, metal aksesuarlar, kredi kartı, elektronik eşyalar, cep telefonu,  tarzındaki bütün metal içeren ürünleri, hastadan çıkarılması istenir.

Hastanın sağlığı açısından takılmış vücudunda belli bölgelerde metal bulunuyorsa bunu servikal emar çekiminden önce kesinlikle doktoruna bildirmesi gerekir. Servikal emar çekimi sırasında hastadan istenilen tek şey kesinlikle hareket etmemesidir. Eğer hasta hareket halinde olursa emar süresi uzar. Eğer hastanın hareket edeceği düşünülürse emarın çekileceği kısmın sabitlenmesi gerekir.

Servikal Emar Çekim Aşamaları

Hazırlanan hasta servikal emar için özel olarak tasarlanmış sedyeye alınır. Hasta sedyede yatırılmış pozisyona getirilir. Çekim yapılacak bölge görüntü alınacak tarafa çevrilir. Hareket etmemesi konusunda komut verilir. Sabitleme işi de tamamlandıktan sonra emar çekecek kişi emar çekimi için diğer odaya geçer. Son kez hastaya vermesi gereken komutu varsa verir. Böylece hasta için tarama başlatılmış olur.

Eğer servikal emarın  aciliyeti yoksa bu emar 1 veya 10 gün içerisinde hastanın eline ulaşmış olur. Manyetik alanda yapılan emar çekme işleminde radyo dalgaları kullanılır. Emar görüntüleme işlemi bu radyo dalgalarından sonra tamamlanmış olur. Böylece hastaya emar sonuçları daha sonra teslim edilir.

Servikal Emar Ne Kadar Sürer?

Hastalar doktora gittiğinde öncelikle bazı tetkiklerden geçer ve daha sonrasında servikal emar çekilir. Servikal emar genellikle 15 dakika sürmektedir. Servikal emar çekiminden önce hastadan hiçbir şekilde kıpırdamaması hareket etmemesi istenir.

Eğer hasta hareket halinde olursa emar süresi 15 dakikadan daha uzun sürecektir emar sürecinde hastanın bazı durumları tespit edilir. Bu sorunlardan çoğunluğu servikal emarda görünür bu sorunlardan biri bel bölgesinde yaşanan sıkıntılardır. Servikal emarda liflerin durumu daha ön plandadır. İçerideki sorunlardan kaynaklanan liflerin durumunun emarı çekilir.

Servikal Emarda Açık Emar Yöntemi

Servikal emar için açık emar daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi emar çekimi sırasında rahat bir pozisyon verilebilmesinden dolayıdır. Hasta kendi başına emar odasında kalamayacak biri, kilolu biri, ya da yaşlı biri ise, rahatlıkla açık emarda yanında biri durarak emar çektirme işlemleri yapabilmektedir.

Bunun yanında kapalı alan fobisi olan kişiler yine açık emar sayesinde dört tarafı açık emar da servikal emar çekimi işlemini rahatlıkla yaptırabilmektedir. Servikal emar yönteminde açık emarın kullanılmasının bir diğer sebebi ise, açık emar keskin sonuçlar ortaya koyuyor, ayrıca açık emar yöntemi sayesinde kişilerin zaman kaybı da yaşanmıyor.

Servikal Emar Gerektiren Durumlar

Sürekli olarak kasılan bir boyun ve istikrarlı bir ağrı, omuzda dâhil kollarda oluşan ağrılar sebebiyle, el kol ya da diğer bölgelerde oluşan karıncalanma dediğimiz husus gerçekleşirse servikal emar istenir. Bununla birlikte kişi bazı hareketlerini yönetemiyor ise, hastanın idrar ile ilgili bazı sorunları var ise, tekrarlayan kazalar geçirmiş omurgasına darbe almış ise, servikal emar çekilmesi gerekir.

Servikal  emar çekilmesine neden olan durumları etkileyen etmenler kişinin yaşlanmış olması, sık sık travmalar yaşaması,  kişinin kazalar geçirmiş olması,  bu etkenlerdendir. Kişinin boyun kısmında ya da omurgasındaki ağrı bir türlü geçmek bilmiyorsa, ağrı giderek hızını arttırıyorsa acilen bir doktora başvurması gerekir.

Hastaya Servikal Mr Tanı Konulması

Hasta şikâyetlerinden dolayı doktora gittiğinde doktor hastadan şikâyetler doğrultusunda servikal emar çekilmesini isteyecektir. Gerekli muayenelerden sonra hasta için emar görüntüleri incelenerek bir tanı konulmaya çalışılacaktır.

Servikal emar da oluşan omurga, sırt, bel, boyun, kısımları genel itibarıyla doktorun inceleyeceği alanlardır. Bunun haricinde hastanın şikâyetleri de göz önünde bulundurularak genel itibarıyla hastanın kaybettiği gücü geri vermek adına bir tedavi yöntemi belirlenecektir.

Muayene sırasında hastaya bir tanı koyarken Servikal emar  ortaya koyduğu görüntüleri önemseyecektir. Hastanın kemik yapısı, omurgasındaki ve sinirlerindeki oluşan durumlar servikal emar sayesinde gözlemlenmektedir. Bunları göz önünde tutularak hastaya kesin tanı ve tedavi yöntemi belirlenecektir.

Servikal MR Rahatsızlığı

Kişilerin çoğunda oluşabilecek bir hastalıktır. Genellikle boyun kısmında nüksetmektedir. Cinsiyet farkı olmaksızın eşit bir şekilde bu hastalığa yakalanılmaktadır. Daha çok eklem kısımlarında oluşan rahatsız bölge itibariyle sırt kısmında yoğunluktadır.

Hastanın servikal emar  zedelenmeleri, yaralanmalar, sinirler, daha öncesinde geçirilmiş ağır kazalar ve bu kazaların hastada bıraktığı hasarlar, hastanın kemiklerindeki bozukluklar, gibi durumların hastaya verdiği zararlar ortaya konulmaya çalışılır.

Servikal emar bu konuda hastanın bütün sorunlarını ortaya koyar. Bu görüntüleri inceleyen doktor hastaya tanı koyarak uygun bir tedavi yöntemi başlatır. Servikal emar gözle görülebilme imkânından daha fazla görüntü ortaya koyduğu için kesinlikle çekilmesi gereken bir emardır.