Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hfo MR

Hfo MR Nedir?

Hfo MR nedir? Sorusunu açıklamadan önce MR’ın ne olduğunu bilmekte fayda var.  MR günümüzde çok sık kullanılan hem belirleyici teşhis konusunda son derece önemli,  hem de insan vücuduna zarar vermeyen tek görüntüleme cihazıdır diyebiliriz. MR çektirmek oldukça kolay ve kısa sürede gerçekleştirilen bir işlemdir. Ancak MR fobisi birçok insan da bulunmaktadır.  Bu nedenle mantıklı dayanağı olmamasına rağmen maalesef MR konusunda birçok insan önyargılı davranmaktadır.  Ancak MR tetkiki çok önemli hastalıkların teşhis edilmesinde mutlaka olması gereken tetkik tekniklerinden biridir.

MR Çeşitleri

Hfo Mr nedir? Başlığının altında MR çeşitlerini ve ne işe yaradığını bilmemiz gerekiyor.  Açılımı manyetik rezonans olan MR günümüzde en gelişmiş görüntüleme tekniklerinden biridir.  Manyetik rezonans denilen teknikte güçlü mıknatıslardan oluşan bir alan içinde dalgalarla insanların anatomik yapıları ayrıntılı bir biçimde ayırt edilmektedir.

Bu ayrıntılar arasında hastalıklı ve anomali denilen durumların farklarını saptamak için kullanılan bir radyolojik tetkiktir.  Ancak insan bedenine zararlı olmamasına rağmen çok küçük bebeklerde ve hamilelerde zorunlu olmadıkça MR çektirmenin doğru olmadığı düşünülmektedir.  Daha çok kapalı alan korkusu bulunan kişilerde MR çektirmek oldukça ıstırap verici bir durumdur.  Diğer bilindik görüntüleme tetkiklerinin tersine Hfo MR özellikle kapalı alan korkusu bulunan kişilerin tercih edebilecekleri açık MR radyolojik tekniğidir.

MR Tetkiki Neden Yapılır?

MR vücudun bütün alanlarına çekilebilen geliştirilmiş teknolojik donanıma sahip radyolojik bir tetkik aracıdır.  Nörolojik rahatsızlıklardan beyin tümörüne,  diğer organların incelenmesine,  göz,  kulak,  çene,  kalp,  eklemler,  kaslar,  boyun,  gırtlak,  tükürük bezi,  lenfler,  akciğer,  kalp gibi vücudun bütün organlarına rahatlıkla çekilebilen en zararsız radyolojik tetkiktir.  Hfo Mr nedir? Sorusu bu noktada en az bu tetkikler kadar daha geliştirilmiş tetkikleri de yapabilen bir MR çeşididir.

MR Nasıl Çekilir?

MR çekilebilmesi için hastanın önceden hazırlanmasını gerektiren bir durum yoktur.  Tam tersi hasta yemeğini yiyip ilaçlarını alarak MR çektirmeye gelebilir.  Hfo Mr nedir? Dediğimizde aynı şekilde diğer MR’lar gibi özellikle önceden herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur.  Yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında bir zamanda işlem gerçekleştirilmektedir. Ancak bu süre içinde hastanın tamamen hareketsiz kalması gerekir.

MR çekimi sırasında en küçük bir hareket olması durumunda görüntülerin bozuk çıkmasına sebep olur ve işlem yeniden yapılmak zorunda kalınır.  Hfo MR’da hastaların kapalı alan korkusu ve önyargılı davranışları genellikle olmaz veya minimum düzeydedir. Çok kilolu hastalarda obezite sorunu olan hastaların rahatlıkla çektirebileceği radyolojik bir tetkiktir.

Hfo MR Özellikleri

Hfo Mr nedir? Sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Çünkü günümüzde bilinen MR cihazlarının dışında bir radyolojik cihazdır. Yapılan işlem aynıdır, yalnızca obezite hastalarının tetkiklerini diğerlerine göre daha güvenli sağlayan teknolojik cihazdır. Aynı zamanda MR korkusu ve kapalı alan korkusu bulunan hastalar açısından Hfo Mr nedir? kapalı alan korkusu olan hastalar için oldukça üst düzey bir kalite ve konfor sunan MR tetkikidir.

Kapalı Alan Korkusu Hfo MR’la Yıkılıyor

Özellikle MR tetkiki yaptıracak olan ve kapalı alan korkusu bulunan hastaların kafasında oluşan Hfo Mr nedir?  Sorusuna biraz daha açıklık getirelim.  Diğer MR’larda da bulunan görüntü kalitesi Hfo MR radyolojik tetkikinde çok daha üst düzeydedir. Henüz Türkiye’de yeni kullanılmaya başlayan ve insanların kafasında oluşan Hfo MR çeşitleri, tüm vücut MR görüntüsü,  difüzyon MR görüntüsü,  perfüzyon MR görüntüsü,  meme MR, Spektroskopi,  Fonksiyonel MR,  DTİ & MR, Traktografi Kıkırdak MR,  Kardiyak MR,  gibi bütün tetkiklerin yapılabilmesi mümkündür.

Teknolojik Olarak MR Nedir?

Günümüzde kullanılan MR çeşitlerinin tamamı teknolojik cihazlardır.  Bunların bir kısmı açık MR bir kısmı kapalı MR olarak bilinmektedir.  MR cihazları 0, 2 Tesla gücüyle çalışır ve kobalt magnetlerinden oluşur. Ancak bu noktada Hfo Mr bir Tesla ve helyum soğutmalı cihaz oluşudur. Dolayısıyla günümüzde kullanılan MR cihazları ile mukayese edildiğinde Hfo Mr hastalara daha fazla konfor sağlamaktadır.

Ayrıca Hfo Mr nedir? Denildiğinde obezite hastalarının konforlu bir biçimde MR çektirme olanağı sağlamasıdır diyebiliriz. Ayrıca diğer MR cihazlarında olduğu gibi kapalı alan korkusu bulunan hastaların korkularını yenebilecek kalite ve konforun MR çekilmesi sırasında sağlanıyor olmasıdır.  Bunun yanı sıra MR sistemlerindeki kalitenin çok daha üzerinde bir kalite ve konfora sahip olmasıdır.

MR Tetkiki Hakkında Oluşan Önyargılar

MR görüntüleme cihazları hakkında hastaların genellikle kendilerinin de çok anlam veremediği korkuları vardır.  Bu genellikle kapalı alan korkusu ile ifade edilebilir.  Hfo Mr nedir? Sorusunu bu noktada daha da açarak MR çektirmek konusundaki önyargılı hastaların bu korkularına açıklık kazandırmak ve korkularını yenmelerine yardımcı olmak gerekir.

MR tetkiki en ciddi radyolojik tetkikler den biridir.  Hastalıklı olan bölgenin ayrıntılı incelenmesi MR tetkiki ile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla MR konusundaki önyargıları yıkma temel koşullarından biridir.   Hfo Mr nedir?  Sorusunu ayrıntılı olarak yanıtlamaktır.  Hfo Mr nedir? Denildiğinde diğer MR’lardan hiçbir farkı olmayan görüntüleme kalitesi ve konforu çok daha yüksek olan yeni nesil teknolojik donanıma sahip cihazdır.  Bu cihazları inceleyerek kapalı alan korkusu bulunan hastaların Hfo Mr nedir?  Sorusunu kafalarında netleştirmeleri son derece önemlidir.