Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Mamografi

Erken Tanı Mamografi

Tıp dünyası yeniliği ve etkisi dünyanın dört bir yanında hissedilen, kadınların ciddi bir boyutta rağbet gösterdiği son dönem teknoloji tedavi yöntemi aracı olan Dijital mamografi; yüksek çözünürlüklü görüntüleme yöntemi sayesinde en temel tanı yöntemi olarak sağlık bilimi ve hizmeti dalında vizyon sürekliliğini korumaktadır. Tercih edilmesi bakımından son derece ayrı ve özel bir boyuta sahip olan dijital Mamografi meme hastalıkları tanı ve erken tedavi yöntemi mekanizması olarak iyileştirme sürecine katılması açısından yeri ve önemi asla atlanılmaması gereken olağanüstü nitelik ve donanıma sahip hizmetlerin başında gelmektedir.

Uygulama Alanları Ve Farklı Hizmet Sunumu

Klasik mamografi yöntemlerinden farkı, dijital olarak hizmet vermesi, ,elektronik algılayıcı ve teknoloji limiti sayesinde sanal ortamlarda hızlı ve güvenilir bir düzeyde doğru sonuçlar ortaya koymasıdır. CAD özel monitörlerde yüksek çözünürlük kalitesi ile görüntüleme imkânı bulan Dijital Mamografi, CAD programı sayesinde iş istasyonları aracılığı ile kullanım alanlarını daha uzman ve yetkili mecralara taşımıştır. Uzmanlık seviyesi ve bilimsel doğruluk işlevini kanıtlayan iş istasyonları, büyütme işlemi, ölçüm ayarları işlemleri, kullanılan X ışınlarının gücü ve kalitesi bakımından, ne kadar kullanıldığı ve seviyesinin dozuna bağlı kalınmadan, kontrast geçişleri ayarları ve daha pek çok teknik uzmanlık gerektiren işlem ve görüntüleme sayısı hacmi işlemleri görmektedir.

Hastalıkların Oluşma Safhasında Risk Önleyici Rolü

  • Meme kanserleri her yıl katlanarak artan ve sonuçları bayanların korkulu rüyası haline gelen kanser riski, kadınlarda 70 yaşına kadar tehlike olasılığını artırmakta ve bu yaş Aralıklarının %13’ünde meme kanseri görülme olasılığı dikkatle arttığı görülen vaka incelemesi boyutuna gelmiştir. Tümör erken dönemlerde etkisini göstermeyerek yavaş ve sinsice ilerlerken etkisini doğrudan göstermeyerek şikâyet etme şekillerine dönüşmese de Kanserin kitle boyutu olarak tehlikeli yüzünü göstermesi birkaç yıl süre ile ya da daha uzun yıllar varlığını gösterebilmektedir.
  • Eğer ilk adımda ve daha kitle halinde meme kanseri tehlikesi ile karşı karşıya kalınırsa, erken tedavi fırsatı ışığında kanserin önüne geçmek, gerekli imkân ve olanaklar çerçevesinde önlem almak, uzman kontrolü ve doğru seçim şeması oluşturmak hastaların en iyi zaman yönetimi fonksiyonu olup olağanüstü boyuttaki moral kaynağı sebebidir. Bu aşamada tedavi şansı da yüksek olup hastalığa karşı daha duyarlı, hazırlıklı bir psikolojik destek alınması teşvik edilebilmektedir.
  • Dijital Mamografi teknik özelliği bakımından; X ışını memeyi geçtikten hemen sonra kaliteli yüksek çözünürlük katsayısı ile elektronik detektörler tarafından algılanma oranı yüksek ve dijital ortamda görüntülerin saklanması ve görüntü netliği ile büyük monitörlerde açık seçik bir biçimde gösterilme şansı elde etmektedir. İnceleme süresi de kısa bir zaman diliminde gerçekleşen Dijital mamografi 1 dakika içinde, görüntü kalitesi ve çözünürlüğü dikkate alınarak monitörde gösterimi hızlıca sağlanmakta, dijital olarak saklanan ekran kayıtları yine dijital olarak arşivlenmektedir.
  • Dijital mamografi için ideal ön hazırlık dönemi yoktur. Özellikle adet dönemi bittikten sonraki ilk hafta öngörülmekle birlikte, genel olarak diğer günlerde dijital mamografi seansı hizmeti alınması istenebilmektedir. Dijital mamografi hizmetinin sağladığı hız ve uzman ellerin yardımıyla dijital olarak hizmet veren tıbbi cihazların donanımı ve kalitesi gerek meme kanseri riski taşıyan hastalar için, gerekse hasta yakınları açısından etkisi ve özel nitelikli bir hizmet olması bakımından son drece ayrı değerlendirilmesi gereken, önemle tedavi aşamalarına kaydedilmesi gereken hizmetlerdendir.
  • Dijital Mamografi uyguladığı doğru zaman yönetimi kavramları ve uzman teknik doktor heyeti ile birlikte koordineli bir şekilde araştırma ve inceleme yapılmasına olanak veren en nadide tıp bilimi tedavi aracıdır. Bayanlar ve meme kanseri sürecinde yaşadığı psikolojik süreç görüntüleri bir mamografi hizmeti almaktan çok daha fazlası ve ihtiyaç duydukları uzman bir elin varlığıdır. Dijital mamografi yüksek nitelikteki görüntüleme aracı ile hızlı bir işlem görme  kapasitesi sayesinde, doktorların ve personellerinin daha çok hastalarına vakit ayırmalarına, onlara rehabilite desteği sağlamalarına  olanak  vermiştir.
  • Dijital mamografi hemen hemen her bayanın rutin kontrolleri çekup hizmetleri dâhilinde almaları gereken en temel görev bilinci yaklaşımı modelidir. Önemli olan hastalıklar en baştan önlem alabilmeyi öğrenmenin yanında ayrıca uzman desteği ve teknik alt yapının kalite dokusu işbirliği içinde bilginin özenle işlenmesidir.

Dijital mamografi teknik sistemlerin kalite boyutu ile inandırıcılığını,  güven algısını, hasta iletişim ve sonuç göstergelerinden kanıtlamayı bilen ender teknik hizmet anlayışlarındandır. Bayanların ilgi odağı, korkulu bekleyişlerinin en büyük yardımcısı ve yüzleştikleri ayna olması bakımından dijital mamografi, her kadının mutlaka hizmet alacağı marka model olarak erken tanı etkin önlemlerle;  hastalığın risk boyutunu ortadan kaldıracaktır.