Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

MR Spektroskopi

Mr Spektroskopi Kısaca Tanımı

Mr spektroskopi kısaca insan vücudu hakkında belli şekillerde oluşmuş grafiklerle kimyasal veri bulunmaya çalışılması tekniğidir. Mr spektroskopi yöntemi nedir sorusuna yöntemi anlatmakla başlayabiliriz. Bu yöntem sayesinde yapılan çalışmalarda gizlenmiş tümör gibi birçok hastalığın teşhis edilmesinde faydası olmaktadır. Mr spektroskopi nedir diye bir araştırma yapıldığında gayet detaylı bilgi edinilmesini sağlamaktadır.

Mr Spektroskopi Nedir?

Mr spektroskopi nedir? Bir maddenin ele alınarak ışık yöntemi ile incelenmesidir. Amaçları arasında moleküllerin enerjilerini ortaya çıkarmak ve frekans ölçümlerini elde etmek vardır.  Mr Spektroskopi nedir sorusunu araştırırken kesinlikle önünüze kimyasal içerdiğini yazan bir bilgi çıkmayacaktır.

Çünkü spektroskopi kimyasal barındıran bir durum içermemektedir. Bu gün fizik ve optik temelli olduğu için birçok  alanda kullanılmaktadır. Bunların içinde tıp, nükleer kimya, gibi alanlar bulunmaktadır.

Spektroskopi Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Mr Spektroskopi nedir sorusuna kısaca tanımı içeren bir anlatımla başlarsak; spektroskopi ışık gibi enerji olan bir maddenin yine uygun bir madde ile etkileşime geçmesi doğrultusunda orta çıkan durumun incelenmesidir.

Bu inceleme sonucunda bazı bilgiler kayda alınır ve bu bilgiler değerlendirilerek kullanır hale getirilir. Bu etkileşim sayesinde maddelerin özellikleri, etkileşim durumunda elde edilen tepkimeler gibi bilgiler elde edilir.

Spektroskopi Hakkında Bazı Bilgiler

Özellikle emar spektroskopi çekilirken hasta için açık emar yönteminin kullanılması daha mantıklı olmaktadır. Çünkü orada manyetik alanda hasta daha rahat olur ve böylece daha net görüntülerin elde edilmesini sağlamaktadır.

Hasta açık emar yönteminde rahatlayıp gevşediği anda manyetik alanın etkisi net bir şekilde elde edilebilmektedir. Daha sonra açık emar yöntemi hastadan alınacak görüntülerde daha net sonuçlar vermektedir.

Açık emar yönteminin tercih edilmesinin diğer bir nedeni hem hastanın rahatlayıp net sonuçlar elde edilmesini sağlaması hem de hasta açısından alanın geniş rahat tedirgin edici olmayışından dolayı açık emar yönteminde görüntü sonuçları daha güvenilir sonuçlardır. Böylece spektroskopi emar çekimi manyetik alanda radyo dalgaları ile sağlanmış olunur.

Emar Çekiminde Hastadan İstenilenler

Hastadan bu konuda öncelikle beklenen emara girmeden önce üzerinde hiç bir metalin kalmamış olmasıdır. Bunu sağlamak amaçlı ona bir kıyafet giydirilir kıyafetin cebine ya da içine herhangi bir metal bir şeyi yerleştirmemesi istenir.

Çünkü metaller zaten emar mekanik bir alanda yapıldığı için hastanın görüntülerini olumsuz etkileyecek ve net bir görüntü elde edilmesini engelleyeceğimden dolayı hastadan sadece metalleri vücudunda bulundurmaması istenir. Bunun yanında hastadan fazla bir şey istenmez formalite gereği bilgilerini içeren bir dosya imzalatılır. Onunla birlikte hasta emara girer asıl istenilen kısım emardadır. Çünkü hastadan emarın çekileceği bölgenin hiçbir şekilde kıpırdatmaması istenir.

Emarda Hasta İstenilene Uymazsa

Hastanın istenilene uyması gerekir. Eğer hasta sabit tutmak konusunda bir sorun yaşıyorsa bunu ilgili emar çeken kişilere bildirmesi gerekir ki  onlar da sabitleme işlemini yapabilsinler.

Aksi takdirde görüntüler kötü çıkar kötü çıkan görüntüler değerlendirmeye alınmaz. Ayrıca yaklaşık olarak 30 dakikada bitebilecek bir işlemin suresi de uzamış olur. Hasta boşuna bir gerginlik yaşar. Hastanın emardaki davranışları ciddi şekilde önemlidir. Hastanın de bu konuda hassas olması ve ondan istenenleri yerine getirmesi gerekir. Bu hem hastanın sağlığı hem görüntülerin sağlığı için gerekli bir durumdur.

Özetle Tanımı

mr spektroskopi nedir sorusuna yanıt olarak yapılan araştırmalarda 6 farklı şekillerde gözlemlenmiş bilgiler bulunur. Bunlar metabolitlerin tanımlanması, sayısal analiz miktar ve çeşitlerindeki değişiklikler, gibi bilgilerdir. Mr spektroskopi nedir dediğimizde en çok işe yarar olduğu alan beyin tümörlerinin tespitidir.

Beyin tümörleri tespit edilmesi sırasında ve tespitinden sonra tedaviye  yönlendirme aşamasında bu emar sayesinde hastaya doğru bir yönlendirme yapılabilmektedir. Ayrıca tümör tanısını koymak için yine emar spektroskopi nedir şeklinde sorulan sorular ve araştırmalar sonunda araştıran kişilerin karşısına spektroskopi emar çıkmaktadır.

Spektroskopi Emar Çekimi Neden Çekilir?

Mr spektroskopi nedir sorusuna cevap bulurken spektroskopi emarın nasıl çekildiğinden bahsetmek gerekir. Manyetik bir alanda çekilen mr spektroskop nedir alanındaki sorulardan bir tanesine cevap bulunmaktadır. Oda mr nasıl bir yerde çekiliyor.

Manyetik alanda çekilen mr yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Mr spektroskopi nedir sorusuna cevap ararken karşılaşacağınız diğer bilgi eğer tedavi edilmiş ancak sonradan oluşmuş tümörlerin izini spektroskopi emar çekilerek ancak bulunacağıdır.

Bu mr sayesinde tümör hakkında gerekli bütün bilgiler elde edilebilmektedir. Eğer kişinin başında yolunda gitmeyen bir durum ya da beyninde bir tümör olabileceği düşünülüyorsa emar spektroskopi çekilir.

Emarda Hastanın Dikkat Edecekleri Nelerdir?

Mr spektroskopi nedir sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle hastanın vücudunda kesinlikle bir metal bulunmadan bir emar elde edilmiş olması gerekir. Daha sonra mr spektroskopi nedir hastanın başı ile ilgili sorunları olduğunda bunu ortaya çıkarıyor olmasından dolayı özellikle ağrı vesaire durumlarında mutlaka bu durumu doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Mr spektroskopi nedir sorusu hastaların doktorlarına en çok sorduğu sorular arasındadır. Doktorlarda hastalarının mr spektroskopi  nedir sorusuna net anlaşılır bir cevap vermek amacıyla özellikle kanserli hastalarına hastadan çekilmiş olan spektroskopi mr üzerinden giderek konu ile ilgili hastaya bilgi verir. Böylece hastanın kafasında oluşan mr spektroskopi nedir sorusuna net bir şekilde cevap verilmiş olur.