Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Renkli Doppler

Renkli Doppler yüksek frekans aralığında olan ses dalgaları, kan damarlarının içerisinde bulunuyor. Renkli Doppler esnasında kan hücresine geri çarpar ve bebek ultrason esnasında görüntülenir. Bebeğe hiçbir şekilde radyasyona dair dalgalar ulaşmaz. Doppler  ayrıca sadece hamilelik sürecinin takibi için kullanılmaz. Aynı zamanda hasta olan kişilerin takip süreçlerinde de kullanılır. Hastalık takibi sırasında ultrason damarına ait kanın akış  yönünü inceler. Kanın akış yönünü ayrıntılı bir düzende incelediği için kesin sonuçlar elde edilir. Bebeklerin göbek kordonlarında umblikal damarlar bulunuyor. Damarlar renkli doppler sırasında hekim tarafından incelenir. İnceleme sonucunda herhangi bir anomali var ise tıbbi müdahale gerekebilir. Kalp kapakçıkları, kalp odacıkları, rahim veya beyin damarlarına genel bakılır.

Renkli Doppler Ultroson’a Nasıl Bakılıyor?

Renkli Doppler  uygulanma sırasında herhangi  bir riski yoktur. Gebeliğin bütün evrelerinde uygulanan bir yöntem değildir. Hamilelik döneminin 20 ve 24. haftaları içinde uygulanır. Bebeğin sağlığı hakkında ebeveynlere genel bir bilgi verilir. Uygulama sırasında kanın aktığı yön, damarların aracı olması belirleyici etkenlerdir. Bebeğin damarları henüz belirgin olmadığı için gebeliğin başlarında uygulanır. Renkli Doppler  çekiminin yapılması için özel bir hazırlığın yapılmasına gerek yoktur. Hasta ya da hamile bayan muayene edilmesi gereken masaya uzanır. Doktor tarafından hamile olanların göbek ve çevresine jel sürülür. Hasta olanların ise hekim tarafından uygulan görülen bölgelerine sürülür ve ardından çekim başlar.

Renkli Doppler Ultrason Hangi Alanlarda Kullanılır?

Doppler işleminin yapılması için prob vücut üzerinde gezdirilir. Ardından renkli doppler ekranında kırmızı ve mavi renkler ortaya çıkar. Renklerin anlamı, damarda akan kanın hız miktarını ve akışın yönünü gösterir. Bu nedenle renkli ultrason bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde görmek için önemlidir. Özellikle hastalığı olan bireylerin, evrelerini erkenden tespit ederek tedaviye yardımcı olur. Vücudumuzun atardamar ve toplardamar ile ilgili olan hastalıklarında kullanımı epey fazladır. Renkli Doppler gebelik sürecinde fetüsün gelişiminde bir aksaklık oluşur ise gerekli ilaçlar ile sürecin iyileştirilmesi amaçlanır. Extremite damar yani kol ve bacak damarı ayrıntılı olarak incelenir. Böbrek damarlarda oluşabilecek hastalıkların tespitleri yapılır.

Renkli Doopler’in Faydaları Nelerdir?

Karatis yani beyin damarları ve vertebrel arterlerin incelenerek kısa sürede tanı konulmasına destek olur. Genital organda oluşabilecek kitle veya tümörlerin tedavisinde de kullanılır. Karaciğer bozuklukları ve buna benzer pek çok alanda pratik işleve sahiptir. Gebelik dönemlerinde fetüsün gelişimsel özellikleri normal değil ise kürtaj ile bebek alınabilir. Örneğin bebeğin yanında olası bir şekilde büyüyen kis, bebeğin gelişimi durdurabilir. Renkli Doppler   kistin bebeğe zarar verip gelişimini engellediği hakkında bilgi verir. Hamilelik dışında, rahim içinin gelişiminde bir anomali varsa bunu saptar. Gebe olan bir annenin tansiyon hastalığı ile ilişki olarak preeklampsi, eklampsi ve helps benzeri bozukluklar meydana gelebiliyor.

Renkli Doppler Yapılmasındaki Amaç Nedir?

Bebekte aritmiler kalp ritim bozukluğu görülür ise hekim tarafından anne karnına müdahalede bulunulur. Bebeğin kalbinin gelişimini tamamlaması için ilaçlar önerilir ve reçete edilir. Renkli Doppler annede  meydana gelen kalp rahatsızlıklarında da aynı şekilde tespit edilir. Gebe bayan, bir önceki gebeliğinde fetüste gelişme geriliği yaşamış ise ikinci gebeliği her ay incelenir. Bir önceki gebelikte meydana gelen preeklampsi  ve helps gibi hastalıkların oluşması önemlidir. Çünkü annenin yeni gebelik sürecinde aynı hastalıklar yaşanabilir. Bebeğin net olarak görüntülerini elde etmek adına renkli doppler  oldukça önemlidir. Gelecekte hatıra olarak saklanması adına da birçok aile doppler için randevu alabiliyor. Doppler sağlık açısından yararlıdır.

Renkli Doppler Kaçıncı Haftada Yapılır?

Hekimlerin uygun gördükleri haftalarda bebeklere renkli doppler uygulanır. Bebeğin damarları yeterli miktarda geliştiyse doppler gerekli hale gelir. Öncelik ile 11-12 ve 18-21 haftalar aralığında uygun bir zemindir. 4 boyutlu olan ultrason da bebeğin yüz hatları bellidir. Renkli Doppler  sırasında bedende hiçbir şekilde acı meydana gelmez. Geniş bant aralıklarında renkler bebeğin görüntüsünü ortaya çıkarıyor. Yöntemin geçerliliği bilim insanları tarafından deneyler yapılarak kanıtlanmıştır. Tekli ışın deneyleri  geniş-çaplı doppler deneyi ile bağlantılıdır.

Örneğin kadın hastalıkları ve gebelik dönemindeki rahim ağzı kanallarında bir kitle var ise hastalık kolayca teşhis edilir. Bebeğin gelişimini net olarak görmek için mutlaka renkli doppler  yaptırılmalıdır.

Renkli Doppler Hangi Hastalıkları Gösterir?

Kan damarında meydana gelen akışın tahmin edildiği bir cihaz olan renkli doppler  pratik işleve sahiptir. Doktorlar kol, bacak ve arter kısmındaki kan akışını değerlendirebilmek için kullanırlar. Boynun ana arterleri felç veya inmelere neden olabiliyor. Damarlarda tıkanma veya daralma olduğunda bu durum ultrason cihazına yansıyor. Akciğerlere giden kanın engel ile karşılaşması sonucunda pıhtı atımı meydana gelir. Anne karnındaki bebeğinde, vücudundaki kan dolaşımı incelenir. Ortak renkli doppler görüntülediği alanlar vardır. Karın bölgesi, şahdamar ve çevresi, gravid uterus yani hamile rahim, böbrekler, bacaklar, arteriyel venözler görüntülenir. Renkli Doppler için özel veya devlet hastanelerinden randevu talep edilir. Genellik ile doppler öncesi aç gelmeye gerek yoktur.

Renkli Doppler de Hata Payı Aranır Mı?

Görüntüde meydana gelen akışın renkli doppler sayesinde belirli bir düzende iletilmesidir. Geniş bantlı doppler sayesinde renk akışlarını oluşturur. Gebe olan bir insanın bebeğinin görüntüsü ultosonografik cihaza düşer. Cihazda bulunan poop ucu hastanın bedenine zarar vermediği gibi anne karnındaki fetüs için de bir risk oluşturmaz. Düşük hız ve yüksek hız tahminleri kısa bir sürede hesaplanabilir. Kan akışı dinamikleri renkli doppler sayesinde anlaşılır.