Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Renkli Doppler Ultrason

Tanımı Alanı  

Tıp bilimi yüzyılın teknoloji harikası bir diğer hizmet uzmanlık alanı ve ultrason çeşidi ‘’Renkli Doppler’’ kan akışını ölçemeye yarayan özel nitelikli ultrason türü ve aracıdır. Ana arter damarlarında akış halinde olan kan grafiği ve akış miktarını kontrol altına almak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak, az hazırlıkla yapılan zaman yönetimi ve tasarrufu konusunda son derece duyarlı olan risksiz ve acısız bir ultrason yöntemidir.

Uygulama Süreci

  • Kolay ve hızlı bir sonuç alınması, hizmetin kaliteli dokusu ve herhangi bir yan etkiye bağlı olarak bir sonuç göstermemesi Doppler hizmetine olan merakı ve tercih edilme sıklığını daha da artırarak, rakiplerine önemli ölçüde açık ara fark yaratmasına sebep olmuştur.
  • Renkli Doppler ultrasonografi, kol ve çevresi, bacak ve boyun hareket alanları ve bütünlüğüne hitap eden damarlarında ortaya çıkabilecek pıhtılanma, kan dolaşımı, atardamar daralma,tıkanıklık ve kan akışı sorunu ve ciddi hastalıklara sebep olabilecek nitelikteki uyarı sorun ve hastalıkları tetikleyerek, ciddi boyutlarda tehlikeli sağlık kan uyuşmazlıklarına dikkat çekerek, hastalık potansiyelini artırabilmektedir.
  • Vasküler ve kardiyak incelemeler dışında kalan hizmet temel çerçeve alanları ise: gebelikte anne ve bebeğe ait damarları izlemede yardımcı olabilmektedir. Renkli Dopper özellikleri ve kullanım alanları sıklığı düşünülürse, özellikle bir bölgede yer alan kanın genel akış görünümünü sağlayarak, sınırlı ve seviyesi belirli miktarlarda olan kan akış bilgisi sağlamaktadır.

Renkli Doppler Tekniği ve Önemi

  • Düşük çözünürlük özelliği ve kan yapısı iniş çıkış düzeyi dikkate alınırsa Renkli Doppler tekniği tarama işlemlerinde saniye kare hızları düşük olabilmektedir. Yön, hız, bilgileri vererek, türbülanslı kan akış grafiği görüntüsü ultrasonografi temel sağlık hizmeti olarak uzmanlaşmış organize ruhunu topluma ve bilim dünyasına kanıtlamayı bilen seçkin tıp merkezi kan araştırma ölçüm mekanizması ultrason hizmetlerindendir.
  • Sektörün en merak edilen ve tercih edilme bakımından her geçen gün hasta grafik indeksini yükselten Doppler tekniği çekilme neden ve esasları uzmanlarca şu şekilde ifade edilmiştir: Derin Ven Trombozu teşhisinde, Venöz yetmezlikte, Anevrizmaların tespitinde,kalp kapağı hastalık ve teşhisi aşamasında, felç, varisli damarlar, cildin hemen altında yer alan kan pıhtısı damar iltihabı vakaşarında, böbrek ve karaciğer nakilleri sonrasında kan akış miktarını ve düzeyini ölçmek için,
  • Karında kara ciğer, böbrek, pankreas veya dalaktaki kan pompası ve akışı ile kan sorunsal dolaşım özelliği gösteren abdominal aort anevrizması değerlendirmede, fetüs ve anne sağlığının genel akış ve izlenimini değerlendirmek için Doppler ultrasondan faydalanılmaktadır.

Doppler İşlem Süreci

  • Doppler çekilirken çekim yapılacak vücut bölümü çıplak olmalı, yuzük, mücevher vs. nesnelerin kesinlikle çıkartılması gerekmektedir. Özel jel sürülerek işleme başlanan Doppler tekniği muayene masasında yatağa uzanarak işlemlerine devam edilir. Uyluk, kol, baldır, ayak bileği çevresi ve vücudun türlü uygumla alanlarına konu olan Doppler yöntemi ile vücut, tansiyon manşetleri yerleştirilerek kontrol altına alınır. Kol ya da bacakta uygulama işlemi safhasında cilde yeteri kadar bastırılarak hareketli görüntülerin oluşmasına kaynaklık ederek süreç kontrollü bir şekilde dikkatle planlanarak, uzmanlık alanı ölçeğinde 30-60 dakika süren ultrason aşaması titizlikle yerine getirilir. Bazı taramalar daha da uzun sürebilmektedir.
  • Doppler testinden önce sigara ve tütün gibi ürünlerin kullanımı kesilmelidir. Doppler uygulaması öncesinde 1 saat önce 1 litre su içilmesi, etkili bir sonuç ve kaliteli bir işem alınması, kan sağlık taraması için; dolu bir mesaneye ihtiyaç duyulmaktadır. Obeziteile mücadele eden hastaların, aşaırı hareketli hastaların, düzensiz kalp ritim bozukluğu olan hastaların, açık yara izi bulunan hastaların ve kol bacakta görülen kan akış hacmini düşürecek yavaşlatacak ısı düşüklüğü kanalları ile olumsuz sonuç doğuracak olan engel ve nedenle Doppler çekilmesine engel olup; çekilme şart ve hükümlülüklerine ters düşmektedir.
  • Busebepler dışında Doppler çekilmesinde bir sakınca yoktur. Yöntemlerdeki aşama kaydı ve sıkı sıkıya yasal dayanaklar çerçevesinde bağlı kalınan temel prensipler her zaman güncelliğini koruyan model ve alışkanlıkların bir gereğidir. Doppler sağladığı avantajlar ve hastanın yanında yer almayı hizmet politikası haline getirmiş değer anlayışı ile güncelliği kalite ile yoğuran uzman ultrasonografi tıp bilimi hizmetidir.

Doppler tekniği kan değerleri ve vücut bütünlüğünün sistemli bir şekilde akım grafiğini çekerek hastanın hastalık rejimi ve genel seyrine yeni bir bakış açısı getirmiştir. Önceden hastalığın boyutu ve seyrine karşı önlem niteliğinde çözüm senaryoları üreten ön sezi normu gelişmiş klinik test onayından geçmiş en etkili araştırma ve sonuç analizi yöntemi tekniğidir. Doppler tıp bilimi çevresinde ve modern sağlık uzman heyeti tarafından yetkinliği dahilinde hasta bilinci ve güveni yaklaşımı çerçevesinde ele alınan son teknoloji  vizyoner ultrason  teknik  alanıdır.

Renkli Doppler Ultrason Fiyatları 2020 hakkında detaylı bilgi için tıklayın.