Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Skolyoz Grafisi

Skolyoz Grafisi Nedir?

Skolyoz Grafisi sorunlu bölgenin bulunması için kullanılan yeni nesil medikal bir yöntemdir. Bel kısmında meydana gelen eğriliğin tam olarak saptanmasında kullanılmaktadır. Bu grafi yöntemi sayesinde bel kemiği üzerinde bulunan tüm detaylar son derece net şekilde gösterilebilmektedir. Bu şekilde hastalığın boyutları daha iyi şekilde teşhis edilebilmektedir.

Skolyozun neden olduğu vücuttaki normal olmayan durumlar skolyoz grafisi ile tespit edilir. Bunun üzerinde uzman kişiler çalışma yaparak, görüntüleri değerlendirerek tedavi sürecini başlatırlar. Bu konuda hastadan beklenen skolyoz grafisi çekimi sırasında hiçbir şekilde hareket etmemesidir. Çünkü skolyoz grafisi görüntüleri hastanın sağlığına yönlendirecek görüntülerdir.

Skolyoz grafisi özel bir uygulamadır ve bu uygulama sayesinde omurgadaki ve bel kısmındaki eğrilikler saptanabilmektedir. Ayrıca skolyoz grafisi sayesinde alınan görüntülerde ölçüm yapabilmek mümkündür.

Skolyoz grafisinde öncelikli olarak tüm bel kemiği görüntülenmektedir.Eğer ki bacaklara vuran bir ağrı kuvvet kaybı idrar ve dışkılama fonksiyonlarında değişiklik gibi durumlar söz konusu olduğunda skolyoz grafisi tekrar çekilir.

Skolyoz  Grafisi Hangi Durumlarda Çekilir

Skolyoz grafisinde elde edilen görüntüde yana doğru eğrilik anormal şekilde kamburluk ya da anormal içe doğru eğrilik gözlemlenmektedir. Eğer ki hasta sırtta ağrı, farklı anormallikler, tüylenme artışı gibi sebeplerden dolayı doktora gelmiş ise bu hasta için skolyoz grafisi çekilir. Yine vücuttaki bozukluk anormal kollar ve bacaklar skolyoz grafi çekilmesi nedenleri arasındadır.

Doktor gözle görülür bir skolyoz teşhis edebilir bu durum birbirine eşit olmayan omuzlar ya da  kalçalar yine birbirine eşit olmayabilir. Bunu doktor gözle görülebilir bir şekilde tespit edebilir.

Ancak gözle görülemeyen şekilde skolyozdan  şüpheleniliyorsa bu durumda skolyoz grafi çektirilir.  Yine skolyoz grafi çekilmesi sebeplerinden bir tanesi birbirine eşit olmayan orantılı olmayan vücuttur, gövdenin orantısız kısalığı ya da uzunluğu gibi durumlarda skolyoz grafi çekilmesi gerekir.

READ  Laboratuvar Hizmetleri

Bunun yanında skolyoz grafi çekilmesi sebeplerinden bir tanesi kişide denge bozukluğudur. Ayrıca kişinin ilerlemiş bir skolyozu varsa kişi yere doğru eğildiğinde bu skolyoz kolaylıkla fark edilebilir. Bunu yapmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi öncesinde teşhis edilmesini sağlayıp tedavi sürecine başlamaktır.

Skolyoz Grafisi Nasıl Çekilir?

Tek bir filmin net bir sonuç vermeyeceği düşünülerek en az iki yönden çekim yapılmaktadır. Genellikle hastanın önden, arkadan ve yandan filmleri çekilir. Ayrıca  skolyoz filmi çekilirken boyundaki en üst kemikten kalçadaki en alt kemiğe kadar bir büyük görüntü alınır. Skolyoz filmi genellikle ayakta çekilmektedir çünkü yerçekimi sayesinde eğriler kendilerinin gerçek durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Omurgada yan eğriliğin varlığını ve derecesini değerlendirmek için skolyoz grafisi adı verilen bir radyolojik tetkiktir. Hastanın yanından ve sırtından, tipik olarak dik duruşta röntgen ışınları kullanılarak iki temel röntgen görüntüsü alınır. Öne eğilme pozisyonunda, hastanın omurgası tamamen görülebilecek şekilde ayakta ya da otururken çekimler yapılabilir. Öne eğilme, özellikle omurganın eğriliğini ve dönüşünü daha iyi göstermek için çok önemlidir. Bu pozisyon, omurganın esnekliğini ve skolyoz derecesini değerlendirmede yardımcı olur.

Hasta, skolyoz grafisi çekimi sırasında giysisiz bir üst vücut ile çekim odasına girmelidir. Çekim sırasında metal eşyalar ve takılar röntgen görüntülerini bozabilir. İşlem sırasında hastanın birkaç saniye boyunca nefesini tutması gerekebilir; bu, görüntünün net olması için gereklidir. Skolyoz teşhisi için Cobb yöntemi kullanılır. Bu ölçüm, eğriliğin ne kadar şiddetli olduğunu ve tedavi planlaması için çok önemli veriler sağlar. Özellikle genç hastalarda ve hamilelerde, skolyoz grafisi radyasyon içerdiği için dikkatli olunmalıdır.

Skolyoz grafisi, omurga eğriliğini teşhis etmek, izlemek ve tedavi sürecini değerlendirmek için çok önemlidir. Bu grafikler, zaman içinde eğrilik derecesinin değişimini izlemek için periyodik olarak tekrarlanabilir. Bu, skolyozun ilerleyip ilerlemediğini ve tedavinin etkililiğini belirlemede yardımcı olur. Skolyoz tedavisinin başarısı, erken teşhis ve uygun tedavi planlarının uygulanmasından büyük ölçüde etkilenir. Bu nedenle, skolyoz grafisi, skolyozla başa çıkmak için çok önemli bir araçtır.

READ  QCT Kemik Yoğunluğu

Skolyoz Türleri

Nedeni bilinmeyen skolyoz en çok görülen skolyozdur. İsminden de Anlaşılacağı gibi nedeni tam olarak ortaya koyulamayan skolyozdur. Genel belirtilerinden bir tanesi hastaların omurgalarının  yana doğru eğilmesidir. Bu eğilme beraberinde omurgada ve belde  paralel şekilde devam eden eğilmeleri getirmektedir.

Noromusküler skolyoz yine en sık  şekilde görülen skolyozlardandır. Bu skolyozun nedeni sinir ve kas hastalıklarından dolayı oluşmasıdır. Sinir hastalıkları genel itibariyle beyin ya da omurgadan dolayı ortaya çıkar. Bu rahatsızlığında skolyoz yaşanabilir. Kas hastalıkları ise genellikle çocukluk döneminde olmakla beraber ileri yaşta da ortaya çıkabilmektedir.

Bu da yetişkinlik döneminde ya da yaşlılık döneminde skolyoza neden olur. Bu tür skolyozda beş duyu da bazı rahatsızlıklar ve solunum sıkıntısı görülebilmektedir bunun yanında İletişim bozukluğu bazı nöbetler görülmesi sebebiyle sadece korse ile tedavi edilemeyecek bir türdür O yüzden bir cerrahi müdahale gerektirir diğer bir tür olan konjenital skolyoz anne karnındaki çocuğun aynı karnında gelişimi sırasında oluşmaktadır.

Omuzların yanlara doğru eğilmesi skolyoz olarak bilinen bir durumdur ve çeşitli türleri vardır. En yaygın tür olanidiyopatik skolyoz, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve kesin nedeni bilinmeyen bir durumdur. Doğuştan gelen omurga bozuklukları, konjenital skolyoz olarak bilinir. Kas veya sinir sistemi bozuklukları, nöromüsküler skolyoza neden olabilir. Daha önce skolyozu olmayan kişilerde yaşla birlikte ortaya çıkar veya gençken başlar ve yetişkinliğe taşınır. Skolyozun her türü, kişinin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Skolyoz Küçük Yaşta Oluşuyorsa

Küçük yaşta oluşan skolyoz genellikle daha hızlı ilerlemeye devam eder. Bu ilerleme skolyoz grafisinde rahatlıkla gözlenebilmektedir.  Skolyoz sorunu olan hastaya müdahale edilmeden önce skolyoz grafi çekilir grafiğe göre hastaya  müdahale gerekiyorsa bu skolyoz grafiğini  ortaya koyduğu görüntülere  göre müdahale edilir. Özellikle skolyoz grafi küçük yaştaki çocuklar için çok büyük önem arz etmektedir.

READ  Alt Ekstremite Arter Doppler

Çünkü skolyoz erken teşhis edilebilirse tedavisi de bir o kadar daha erken yapılmış olunur. Küçük yaşta skolyoz rahatsızlığı yaşayan çocuklar ergenlik dönemindeki çocuklara göre daha büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu çocuklara acil müdahale gerekmektedir. O yüzden çocuklar için skolyoz grafi çekilir ve hatta ameliyatı gerekli çocuklar ameliyata bu grafiğinin görüntülerine göre alınır.

Skolyoz grafisinde  skolyoz derecesi 20 derecenin altında ise doktor hastayı gözetim altına alır ama üstünde ise cerrahi bir müdahale gerektirir.  Bu durum skolyoz grafisinde ortaya çıkmaktadır. Bu ölçüm skolyoz grafi sayesinde  alınan görüntüye göre yapılabilmektedir. Özellikle küçük yaşta başlayan skolyoz, çocuklarda herhangi bir belirtiye sebep olmayabilir.

Skolyoz Grafisi İçin Hazırlık

Skolyoz grafi için herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Hastalar sadece kıyafetleri konusunda bazı işlemleri tamamlar ve skolyoz grafi alınır. Onun haricinde kişiler üzerinde manyetik hiçbir eşya bulundurulmamalıdır. Skolyoz grafiğini çektirebilmek için hasta sadece normal klasik grafiklerde de olduğu gibi kendi bilgilerini içeren bir form doldurur.

Ayakta çekilen skolyoz grafi hastaya belli komutlar verilerek gerçekleştirilmektedir. Skolyozda acının tam ölçülebilir olması için hastanın bazı şekilleri yapması istenir.

O yüzden hasta  skolyoz grafi çekilirken hasta grafiği çeken kişiden aldığı komutları doğru bir şekilde  yapmalıdır. Skolyoz grafi görüntüsü sayesinde bu hastanın skolyoz derecesi belirlenebilmektedir. Buna göre  hastaya müdahale edilebilmektedir.

Skolyoz Grafisi Fiyatları 2024

Skolyoz grafisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.