Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Enteroklizis

Enteroklizis 1971 yılın da tanımlanmış olup, burundan takılan ve 150 cm uzunluğunda ayna altında görülerek yemek borusu, on iki parmak bağırsağı, mide ve jejunum adı verilen ince bağırsağın son bölümüne yerleştirilir. Kateter aracılığı ile kireç şeklinde olan baryum ilacının özel bir pompa yardımıyla aralıklı olarak ince bağırsağa yerleştirilmesi sonucunca seri bir şekilde görüntüler alınarak çekilen ince bağırsak röntgenidir denebilir. Bazı durumlar da ise çift röntgen çekilebilir. 300-450 ml hava ile şişirilen baryuma su katılarak verilmiş olur. Baryum bağırsağın yarısı ile üçte ikisinin doldurmasına kadar verilir. Daha sonra baryumun rahat bir şekilde ilerlemesini sağlamak kalitesini arttırmak için metil selüloz da eklenmiş olur. Enteroklizis yapılmadan bir gün önce sodyum fosfat, ementer diyet, müshil ilaçları vb. gibi maddelerle birlikte bağırsak hazırlığının yapılması gerekir. İşlemden 24 saat öncesinde posa bırakan lifli gıdalar, et ve kızarmış yemekleri bırakmak gerekir. Sütsüz kahve, çay, soda, meyve suyu ve çorba içilebilir. Özellikle süt ve gaz yapan gıdalardan mutlaka uzak durmak gerekir. Bu gibi durumlar da bol su içmek de oldukça faydalı olacaktır.

İnce bağırsak da meydana gelen rahatsızlıklar da doktor tedavisi uygulanır. Doktor müdahale etmezse bu durum kendiliğinden geçmez. İnce bağırsak da oluşan rahatsızlıklar zaman zaman kansere çevirebiliyor. Kanser teşhisi için de mutlaka dahiliye doktoruna görünmek de fayda var. Dahiliye bölümü gerekli tetkiklere göre sizi ilgili doktora yönlendirir. Ancak enteroklizis işlemi yapılmadan ne yazık ki ince bağırsak da meydana gelen sorunları çözmek pek mümkün olmaz. Belirtiler de kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle kusma olarak kendini gösterir. Kusmaların artması durumunda gerekli tedavi yöntemi uygulanarak tedavi edilmeye başlanır. Bu sırada doktorun vereceği bilgileri dinlemek de fayda var.

Hasta Hazırlığı

Bağırsak temizliği için hasta hazırlığına dikkat etmek gerekir. İşlemden 14 saat önce mutlaka oral yoldan alınan müshil kullanılması gerekir. Kullanılacak olan müshil ve kullanımı hastanın yaşı ve kilosuna göre değişiklik gösterir. Bu alanda radyoloji departmanı yapılması gerekenleri size söyleyecektir. İşlem sabahından başlanarak işlemin yapılacağı zamana kadar hiçbir şey yenmemesi gerekir. Tetkik işlemlerinin yapılması için aç olarak gelmeniz oldukça önemlidir.

  • Sıvı kısıtlamalarında
  • Böbrek yetmezliği olan kişilerde
  • Kalp yetmezliği olan kişiler de
  • Tıkanıklık gibi sorunları olan hastalar da bu işlem uygulanmaz.

Bu gibi rahatsızlığı olan hastalar işlem yapılmaya başlamadan önce mutlaka doktora gerekli bilgileri vermesi gerekir. Bu işlemden yaklaşık olarak 72 saat içinde yapılan baryumlu incelemeler bu gibi tedaviye başlanılmasını engeller. Bu nedenle belli bir süre geçtikten sonra ancak tedaviye başlanabilir.

Enteroklizis Hangi Durumlar da Yararlıdır?

Bağırsak yapışıklığı, kısmi bağırsak tıkanıklığı, çöl yak hastalığı, karın ağrısı ve ince bağırsak da meydana gelen gizli kanamalar için yapılabilen bir uygulamadır. İnce bağırsak yüzey alanı olarak sindirim sisteminin birçoğunu oluşturur. Bu gibi durumların ortaya çıkması için enteroklizis yapılır. bu sayede ince bağırsak da olan tümörler de ortaya çıkmış olacaktır. Kolon kanseri sindirim sistemin de bulunan kalın bağırsak da kanserli hücrelerin büyümesi ile ortaya çıkan bir kanser türüdür. Oldukça riskli ve ölüm ile sonuçlanabilir. Erken dönem de mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bağırsak kanseri sinsice bir şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Bu tip rahatsızlıkları belirlemek için enretoklizis yapılır. Ancak bağırsak da beslenme bozukluğu varsa, bağırsak delinmesi veya karın zarı iltihabı ve zeka geriliği gibi rahatsızlıklar varsa enreroklizis yapılması uygun olmaz. Bazı doktorlar enteroklizis yapmaktansa daha farklı tetkikler uygulayabilir. Kapsül endoskopisi en çok uygulanan tedavi arasında sayılabilir. 8-12 saatlik açlık sonrasında yutulması gereken bir ilaçtır. Uzun bir endoskop işlemi sonrası bağırsak incelemesi çok daha rahat bir şekilde yapılmış olur. İşlem yapıldıktan sonra bazı hastalar da kusma, kramp şeklinde karın ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşmak mümkün. Ancak bazı hastalar da daha farklı etkiler de yaratılabilir. Bu gibi durumlar da doktora danışarak gerekli bilgileri almak da fayda var. Ancak bu gibi yan etkiler genellikle kısa sürelidir. Bu nedenle bu konuda endişe etmeye de gerek kalmaz.