Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fıtık Filmi

Fıtık filmi vücudun farklı yerlerinde oluşan fıtıkların tespiti için kullanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. İnsanlar, modern dünyanın getirmiş olduğu yaşam biçimi içerisinde pek çok hastalıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları ilaç tedavisiyle, bazıları fizik tedavi yöntemleri ile ve bazıları da cerrahi operasyonlarla giderilmektedir.

Hangi yöntemin kullanılacağına, hastalığın ilerleme durumuna bakılarak hekimler tarafından karar verilmektedir. Hastalıkların tespit edilmesi amacıyla kullanılan pek çok tıbbi görüntüleme tekniği bulunmaktadır. Fıtık filmi de bu tekniklerden biridir.

Film neticesinde alınan sonuca göre, hastaya uygun olan tedavi yöntemi belirlenir ve uygulamaya konulur. Fıtıklar, erken aşamada tespit edildikleri takdirde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ortadan kaldırılabilmektedir. Bu yüzden de erken teşhis büyük önem arz etmektedir. Fıtık şüphesi olan kişiler, ağrıların dayanılmaz olduğu son vakte kadar beklememelidir.

Fıtık Nedir? Fıtık Filmi ile Tespit Edilir Mi?

Gündelik yaşam içerisinde bireylerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı hastalıklardan birisi de fıtıklardır. Fıtık, bir anda ortaya çıkan bir durum değildir. Genellikle uzun bir süreç içerisinde yaşanan birikmelerin neticesidir.

Fıtık, iç organlardan birinin bulunması gereken yerden ayrılarak dışa çıkması durumudur. Fıtık filmi ile sorunun nerede olduğu tespit edilmektedir. Fıtıklar, zaman ilerledikçe kişilerde ağrının artmasına neden olmaktadır. Boyun ve bel fıtıklarında ise iç organlar değil, dengeyi sağlayan disklerin kayması sonucunda fıtık oluşmaktadır.

Bu bölgelerdeki fıtıklar da yine fıtık filmi ile incelenmektedir. Fıtığın bazen hassas bölgelerde olması nedeni ile cerrahi yöntem ile düzeltilmesi söz konusu olamamaktadır. Bu durumda fizik tedavi ve ağrı kesiciler ile tedavi sürdürülmektedir. Bel fıtığından korunmak için, vücudun hareketliliğinin sağlanması gerekmektedir.

Fıtık Nedenleri ve Fıtık Filmi

Bel fıtığı, farklı bölgelerde ve farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmeyen fıtıklar, ilerleyen zamanlarda daha kötü bir hale gelebilmekte ve nadiren de olsa engelli kalmaya sebep olmaktadır. Bu nedenle de fıtıkların erkenden teşhis edilerek tedavisine başlanması önemlidir. Teşhis işlemi genellikle fıtık filmi ile yapılmaktadır.

Fıtık oluşumuna neden olan farklı etkenlerden söz etmek mümkündür. Bunların başında fiziksel olarak zorlayıcı işlerde çalışmak ve ağır yük kaldırmak gelmektedir. Fıtık filmi sayesinde fıtığın oluşma bölgesi tam olarak tespit edilmektedir.

Vücudun sürekli olarak ağır yükler altında çalışmak durumunda kalması, fıtık oluşumunun en belirgin sebeplerindendir. Çok bilinmeyen bir fıtık nedeni ise hızla kilo almaktır. Bireylerin hızlı bir şekilde kilo almaları fıtık oluşumuna neden olacaktır. Fıtık filmi sonuçları, hızlı kilo alan kişilerin karın bölgesinde fıtık oluştuğunu göstermektedir.

Fıtık Çeşitleri ve Fıtık Filmi

Fıtık denildiği zaman tek bir bölgede meydana gelen tek bir hastalıktan söz etmek mümkün değildir. Farklı nedenlerden dolayı farklı bölgelerde fıtıklar meydana gelmektedir. Fıtık filmi ile fıtığın oluşum noktası tam olarak belirlenebilmektedir. Oluşum yerlerine göre fıtık filmi ile tespit edilebilen bazı fıtık çeşitleri şunlardır:

  • Karın Fıtığı: Karın iç duvarında yer alan kasların, bulunmaları gereken yerden çıkmaları neticesinde oluşan fıtıklardır. Fıtık filmi ile tespit edilmeleri oldukça kolaydır. Bu fıtık türünün de kendi içerisinde üç türü bulunmaktadır: Ameliyat kesiği fıtığı, göbek fıtıkları, kasık fıtıkları.
  • Bel fıtığı: Bu fıtık türü, omurga üzerinde bulunan omurlar arasında meydana gelmektedir. Yaşlılık ya da sürekli olarak ağır yükler altında çalışmak gibi nedenlerden dolayı disk denilen jel doku işlevselliğini kaybederek fıtık oluşumuna neden olmaktadır. Fıtık filmi, bu tür fıtıkların görüntülenmesi açısından da elverişlidir.
  • Boyun Fıtığı: Bu fıtıklar da omurga üzerindeki omurlarda oluşmaktadır. Boyun fıtıkları,  bazen vücudun farklı bölgelerinde baskı oluşmasına yol açabilmektedir.

Fıtık Filmi Nedir?

Fıtıklar için önemli olan, tespitlerinin erken yapılabilmesidir. Erken aşamada tespit edilen fıtıklar, ilaç ya da ameliyata gerek kalmadan fizik tedavi yöntemleri ile dahi tedavi edilebilmektedir. Fıtıkların tespit edilmesi açısından fıtık filmi oldukça hayati bir role sahiptir.

Tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biri olan bu yöntem sayesinde fıtığın yeri tam olarak tespit edilebilmektedir. Fıtık filmi, doktor tavsiyesi ile başvurulan bir yöntemdir. Hastanın fıtık filmine gelirken mutlaka karnının aç olması gerekmektedir. Burada görüntülemeyi kolaylaştıracak bir sıvı hastanın iç batınına göbeğe yakın bir bölgeden enjekte edilmektedir.

İlk olarak film kişinin sabit durduğu pozisyonda çekilmektedir. Bir sonraki aşamada ise kişiden fıtık ihtimali olan bölgeyi ilgilendiren farklı egzersiz hareketleri yapması talep edilir. Bunun nedeni, hareket anında fıtığın boyutunu ya da genişleme alanını tam olarak tespit edebilmektir. Ortaya çıkan sonuca göre hekim tarafından tedavi uygulanmaktadır.

Fıtık Tedavisinde Fıtık Filmi

Fıtık, hangi yöntemle olursa olsun tedavisinde yüksek başarı elde edilebilen bir hastalıktır. Boyun bölgesinde meydana gelen bazı fıtıklar, cerrahi olarak risk barındırmaktadır ancak bu nadiren görülen bir durumdur. Fıtık tedavisinde başarının elde edilebilmesi, hastaya erken tanı konulabilmesi ile alakalıdır. Hastalığın erken belirlenmesi ile tedavideki başarı arasında güçlü bir bağ bulunmaktadır.

Erken teşhis için kullanılan yöntemlerin başında fıtık filmi gelmektedir. Pek çok kişinin korkulu rüyası olan fıtıklar, genellikle üç yöntem ile tedavi edilmektedir. Bunlardan ilki, fıtığın daha başlangıç aşamasında olduğu hastalara uygulanan fizik tedavi yöntemidir. İkinci olarak hastalara ilaç tedavisi yolu ile müdahale edilmektedir.  Ancak bazen ilaç tedavisi ile fizik tedavi eş güdümlü olarak ilerletilebilmektedir. Son olarak da bu cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.