Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Beyin Emar

Beyin Emar Nedir ve Nasıl Çekilir?

Beyin Emar nedir en çok merak edilen konular arasındadır. Beyin emar ağrısız, zarar vermeyen, radyasyon içermeyen, en etkin sonucu ortaya koyan bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme yöntemi teknolojinin gelişmesi ile oldukça ilerlemiştir. Beyinde ki birçok sorunun nedenini tespit etmekte kullanılır.

Beyindeki önce sinirleri, kemik yapısını, damarları, yani başka bir yöntemle görülmesi zor olan hastalıklar, radyasyon faktörünün bulunmadığı beyin emar yöntemi ile görüntülenebilir.

Beyin Emara Girerken Yapılması Gerekenler

Hastanın emara girmeden önce bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Emardan önce hastadan herhangi bir şey istenmez. Doktor tarafından özel bir nedenden dolayı uyarı yapılmadığı takdirde hasta yemeğini bile yiyip gelebilir.

Hastanın MR çekimi için sadece iletişim adresi gibi ilgili bilgilerinin bulunduğu bir dosya doldurur. Bide hasta üzerinde bulunan manyetik alandan etkilenecek, saat, kredi kartı, metal eşya malzemeleri Emar (MR) odasına girmeden önce hastadan çıkartılır. Hasta çekimden önce lavabo ihtiyacını karşılayabilir.

Hastalar, beyin emarı (MR) çekimi öncesinde bazı önemli kurallara uymalıdır. Hastalar, MR cihazının manyetik alanının bir sonucu olarak metal eşyalardan (takılar, saatler, kemer tokaları vb.) kurtulmalıdır. Ek olarak, vücutlarında metal içeren tıbbi cihazlar (örneğin kalp pili, vidalar, plaklar vb.) varsa, radyoloji teknisyenine veya doktora bildirmeleri gerekir.

Hastalar, MR çekimi sırasında rahat hissetmeleri için gevşek ve rahat kıyafetler giymelidir. Çekim sırasında hareketsiz kalmak çok önemli olduğundan, hastaların rahatlamalarına ve mümkün olduğunca hareketsiz kalmalarına yardımcı olacak yollar üzerinde düşünmeleri faydalı olabilir.

Hastalardan, özellikle kontrast madde kullanılacaksa, MR çekimi öncesinde son yemeklerini almaları istenir. Hastanın kontrast madde kullanımı gerekiyorsa, böbrek fonksiyonları da kontrol edilmelidir. Bu nedenle, çekim gününe kadar ilgili tıbbi testlerin sonuçlarını hazırlamak çok önemlidir. MR cihazının gürültüsünden rahatsız olan hastalar için bazı merkezler kulak tıkacı veya kulaklık sağlar. MR çekimi öncesinde hastaların soru veya endişelerini sağlık ekibiyle paylaşmaları, sürecin daha rahat ve sorunsuz olmasını sağlar.

READ  Dijital Röntgen

Beyin Emarında İlaç Kullanımı

Beyin emar nedir sorusuna yanıt olarak bu işlemin yaklaşık olarak 15-40 dakika sürdüğü söylenebilir. Bu zaman dolana kadar hastanın hareket etmeden beklemesi gerekmektedir. Çünkü hasta hareket ederse görüntü bozuk çıkabilir. Bazı durumlarda görüntünün daha net ve sağlıklı bir sonuç vermesi için ilaçlarda kullanılabilmektedir.

İnme, kanama, kist gibi olayların araştırılması ve tedavi edilmesi için iyi bir görüntüleme sağlanmaktadır.  Gerekli durumlarda  ilaç verilerek tedaviye  devam edilmektedir. Bunun için doktorun ilaç kullanımına izin vermiş olması gerekir.

Beyin Emar Neden Çekilir?

Beyin emarı nedir sorusunun yanıtına bakıldığında bu uygulamanın farklı nedenlerden dolayı uygulanabildiği görülmektedir. Beyin emarı nedir sorusunu soran birçok hasta bulunuyor.

Beyin tümörü bulunan hastalarda, beyinde bulunan apsenin tedavisi için, sebepsiz baş ağrılarında, sık sık baş dönmesi, istikrarlı kusma, gözlerde kararma, vücutta ya da baş kısmındaki ağrılar, yüzün belli bölümünde uyuşukluk gibi rahatsızlıkları olan hastalarda kullanılır.

Beyin dokusundaki rahatsızlıklar için, beyin damarlarında oluşan zedelenmelerin incelenmesinde, kafatası kemiklerinde ya da beş duyu organımıza ait özel sinir yollarında her hangi bir rahatsızlık durumunda, nörolojik rahatsızlığı olanlarda, doktor gözetimiyle kullanılabilir. Bu yöntem hastalıkların teşhisinin konulması açısından en iyi yöntemdir.

Bu yöntem sayesinde birbirine benzeyen hastalık sentomlarını birbirinden ayırarak, tümörlerin derecesini belirlemede tedavi yönteminin belirlenmesi konusunda büyük bir payı vardır. Ayrıca cerrahlar açısından da bu yöntem büyük yardımcı olmakta ve tedavi edilmiş edilmemiş bütün hastaların hastalıklarının takibi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Beyin Emar Çektiremeyecek Olanlar

Böbrek sıkıntısı olan hastalar aşırı derece de kilolu olup da beyin emarı çektiremez kararı olanlar, kalbinde pil bulunanlar, dişinde diş teli olanlar, sabit bir şekilde işitme cihazı kullananlar, kalbi stent takılı olanlar bu kişiler vücutlarında özellikle baş bölgesinde metal bulundukları için emar çektiremezler.

READ  Aids Testi

Bunun haricinde herkes rahatlıkla emar çektirebilir. Beyin emarı sırasında rahatlamak için gözlerinizi yummanızda hiçbir sakınca yoktur. Beyin emarı nedir sorusuna verilecek yanıtlar bunlarla da sınırlı değildir.

Beyin Emar Çekildikten Sonra Yaşananlar

Beyin emar nedir sorusu kadar bu uygulama sonrasında yaşananlarda bilinmesi gerekenlerdir. Çekiminden sonra baş dönmesi, baş ağrısı, terleme, mide bulantısı gibi geçici olan durumlarla karşılaşılabilir.

Ayrıca normal olmayan daha büyük yan etkiler ile karşılaşırsanız ihmal etmeden mutlaka bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bu yan etkilerden bir tanesi kurdeşen rahatsızlığıdır. Kurdeşen rahatsızlığı yaşanırken diğer yan etkilerde birlikte yaşanmaktadır. Beyin emarı nedir sorusunun cevabı son derece geniş kapsamlı bir sorudur.

Beyin MR ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Anevrizma belirtileri, migren  gibi hastalıkların teşhisi beyin emarı ile kolayca koyulabilmektedir. Ayrıca yeni gelişen teknoloji ile emar görüntülemeye   yeni teknikler eklenerek yeni gelişmiş bir sürümle beyin ile alakalı birçok hastalık saptanabilmektedir. Beyin emarı nedir konusunda merak edilen yüzlerce soru bulunuyor.

Beyin emarı nedir? Beyin ameliyatı ve tedavisi olan hastaların kontrollerinde işlevsel uygulamalardan birisidir.  Kontroller 25 dakika sürmektedir.  Hastanın doktoru ilaçlı şekilde emar görüntüsü isteyebilir. Çünkü ilacın etkisi de beklenecektir. Hatta  hastada oluşan tepkilere göre ve alınan görüntülere göre bu işlem biraz daha uzun olacaktır.

Beyin Emarı Sayesinde Tespit Edilen Durumlar

Beyinde bulunan lezyonları incelemek bu lezyonlar hakkında tetkik yapmak oldukça zordur. Hele de klasik yöntemlerle biyopsi yapmak neredeyse güç, risk doğuran ve zaman kaybı yaşatan bir durumdur. Ama ileri düzey emar görüntüsünün alınabiliyor olması sayesinde beyindeki gündem rahatlıkla takip edilebilir olmuştur.

Beyin emarı sayesinde hastalığın yayıldığı alan rahatlıkla gözlenebilir, türü, yaygınlığı, beş duyu organdaki baskı sebepleri, beyini etkileyen felçler kolayca tespit edilebilir. Bununla birlikte beyin emar nedir diye merak edenler için bunama ve multiple skleroz gibi kronik olarak hastada var olan sinir sistemi hastalıklarını net bir şekilde saptamakta kullanıldığı yanıtı verilebilir.

READ  Kalp Check Up

Bu hastalıkların saptanması hastaların durumunu daima etkilemektedir. Bu hastalıklar beyin emarı sayesinde açığa çıkarabilmekte ve teşhis bu sayede koyulabilmektedir. Teşhis koyulabilen hastalık tedavi olunmuş kadar önemlidir. Beyin emar nedir sorusu özellikle bu alanda tedavi olmayı düşünenlerin en çok araştırdığı sorulardan biridir.

Emar Çekiminde Önem Verilen Konular

Beyin emar nedir? Öncelikle emara giren kişinin başı için özel olarak tasarlanmış baslık takılarak emara alınmaktadır. Daha sonra emara girecek hastaya sırt üstü olacak şekilde yatar şekli verilir. Sonra kişi yavaşça gönderilir.

Daha sonra mikrofonla emara giren kişiye son konuşma yapılır. Başınızı ayaklarınızı oynatmayın gibi bir komut verilerek hastanın genel olarak hiçbir harekette bulunmaması sağlanır.

Beyin emar nedir ve ne şekilde uygulanır sorularına verilecek yanıt ise örüntü tekniğinde bir alan belirlenerek tam olarak incelenmek istenilen kısma radyo dalgaları gönderilir. Radyo dalgaları hücreleri uyarır ve uyardığı hücrelerdeki  atomlarının ürettiği enerji sayılara çevrilir.

Sonra bu veriler alınarak işlenir ve görüntü elde edilir. Beyin emar nedir sorusunun yanıtları sayesinde kişiler bu konuda daha da bilgi sahibi haline gelmektedir. Beyin emarı ile alınan görüntüler hastanın hareketlerini kısıtlayan beyinden kaynaklanan sebepler teşhis edilmesini sağlayarak tedavi için bir çizelgeye başlanır.

Beyin Emarı Fiyatları 2024

Beyin emarı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.