Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Omuz MR

Omuz MR Nedir?

Omuz MR, omuz ile ilgili olan problemlerde kullanılan önemli medikal araç gereçler arasında yer almaktadır. Eklem ağrılarından sonra en sık görülen ağrı çeşitlerinden bir tanesi de omuz bölgesinde oluşan omuz ağrısıdır.

Omuz ağrısına sebep olan belli başlı bazı etkenler vardır. Sıkışma, kireçlenme, sinir sıkışması, sinir yaralanmaları, enfeksiyon, boyun fıtığı, bunlar başlıca nedenler arasındadır.

Omuz eklemi ağrıları akut ve kronik olarak iki şekilde incelenir. Darbe, düşme, omuzda belli kırıkların oluşumundan, sonra gelişir. Bu ağrı türü hemen ya da bazen haftalar sonrasında ortaya çıkabilir. Bu etkenler içerisinde omuz kırılması hariç diğer etkenler için büyük bir darbe almanıza gerek yoktur.

Küçük hareketleriniz esnasında da size gelip bu ağrılar yerleşebilir. Hafif bir hareketle oluşan bu ağrılar oluşumuna göre daha büyük bir ağrı ortaya çıkarır. Omuzdaki problemler en çok ileri yaşta olmak nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar  bazen kendini gizler ve hemen ortaya çıkmaz.

Omuz Ağrılarında Omuz Emar

Omuz MR ile alınan görüntülerde genellikle yumuşak dokularda oluşan hasarlar görüntülenmektedir. Omuz mr işlemi daha çok ileri yaşta bulunan ve  kireçlenmenin çoğunlukta olduğu, hastalar için çekilir. Aynı zamanda omuz mr omuzdaki hasarın, sebebinin ortaya çıkmasında kullanılabilecek en iyi ve gelişmiş yöntemdir.

Manyetik bir alanda bu görüntüler alınır. Erken bir teşhisi koyabilmek adına omuz mr çekilmesi önemli bir konudur. Çünkü genellikle önemsenmeyen omuz ağrılarının sonu travma ile bitmektedir.

Özellikle omuzda  oluşmuş kırık ve çıkıklardan dolayı hareket sınırlılığı gibi durumlar oluşur. Bu gibi durumların oluşmaması için hastanın omzunda olmuş herhangi bir hasarı normal olarak değil acil olarak algılaması ve omuz emarı çekimi yaptırması gerekir.

Omuz ağrısı için omuz emar çekimi, doktorların ağrının kaynağını kapsamlı bir şekilde incelemesine olanak tanır. Bu non-invaziv görüntüleme yöntemi, omuz eklemi, tendonlar, kaslar, ligamentler ve çevreleyen yumuşak dokular hakkında kapsamlı bilgi sağlar. Omuz emari, özellikle uzun süreli omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı veya travma sonrası ortaya çıkan durumlarda teşhis koymada ve uygun tedavi planını belirlemede önemlidir.

READ  Pinner Testi

Rotator manşet yırtıkları, impingement sendromu, tendon iltihaplanması (tendinit) gibi belirli omuz sorunlarının yanı sıra artroz gibi dejeneratif eklem hastalıklarının teşhisi için omuz emarı kullanılabilir. Bu görüntüleme yöntemi, omuz bölgesindeki kistleri, kemik anormalliklerini ve sıvı birikimlerini ortaya çıkarabilir. Omuz emari, hastaların yaşadığı ağrının nedenini belirlemede çok önemlidir.

Omuz emar çekimi, hastanın ağrısının kaynağını belirlemek ve etkili bir tedavi seçmek için çok önemli bir adımdır. Hastalar için radyasyon içermeyen bu görüntüleme işlemi ağrısız ve güvenlidir. Omuz emarının bilgileri, tedavi seçimleri sırasında doktorların hastaya özelleştirilmiş, uygun bir tedavi sunmasını sağlar ve bu da hastanın yaşam kalitesini artırır.

Omuz Emar Hangi Durumlarda Çekilir?

Hasta kişinin omuz eklemlerinde sürekli olarak bir ağrı kendini koruyor, hafif bir nedenden dolayı ortaya çıkmış ise, genellikle geceleri artarak bu ağrı kendini gösteriyor ise, ağrının şiddeti her gün artıyor ise, omuz emarı çekilir.

Omuz darbe almış ve darbe alan tarafın üzerine yatıldığında ağrılar artan bir seyir izliyorsa  ya da otururken kollar da oluşan ağrılar varsa ve hafif bir yük kaldırma sebebiyle oluşmuş ağrılar bulunuyorsa omuz emarı çekilir.

Omuz ağrısı nedeni ile kişiye fizik tedavi verilmiş ancak fizik tedavi işe yaramamış ise doktorun tekrar durum değerlendirmesi  için omuz mr tekrar çekilir. Omuz mr müdahale edilmeden öncesinde ve müdahale sonrasında omuz hakkında bilgi edinmek amaçlı çekilmektedir.

Omuz emar, omuzda oluşmuş travmaları görüntülemek, bazı iç hastalıkları tespit etmek, sırt bölgesindeki ağrıların nedeni için, yine omuza yakın bölgelerde oluşan kas ağrısının tanısını koyabilmek için, omurga sorunlarında,  omuz mr çekilmektedir.

Omuz Emar Çekimi Hakkında Merak Edilenler

Omuz emarı çekilecek hastanın üzerinde metal eşya bulunmaması gerekir. Omuz emar için ayarlanmış özel bir sedyeye hasta uzanır pozisyonda alınır. Emar sırasında ilgili kişi omuz emar çektiren hastaya bazı komutlar vererek onu yönlendirir. Emar öncesinde diğer klasik emar yöntemlerinde olduğu gibi hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

READ  Çocuk Check Up Hizmetleri

Normal gündelik ihtiyaçlarından olan giyip içmesini yapabilir. Zaten omuz emar  için 10 dakikaya kadar varan bir süre içerisinde görüntü alımı bitmektedir. Eğer hasta kolunu yönetemiyor sabit tutamıyor ise bu hasta için sabit tutabilmesi yönünde bazı malzemeler kullanılarak sabit tutulması  sağlanır.

Omuz emar çekiminde önemli olan ilgili kişinin hasta kişiye verdiği komutları tam anlamıyla yerine getirmesidir. Aksi halde görüntüler istenildiği gibi alınamaz. Kişinin bu konuda duyarlı olması  ve hastalığının teşhisi için  komutları tam anlamıyla yerine getirmesi gerekir.

Omuz Emar Çekiminde Açık Emar Yöntemi

Bu yöntem gelişmiş bir teknolojinin ürünüdür. İleri seviyede görüntü alma tekniği vardır. Bu sayede hastanın görüntüleri net bir şekilde elde edilebilmektedir. Omuz emar sonuçlarının en etkin olduğu emar yöntemidir. O yüzden  en çok tercih edilen yöntemidir.

Omuz mr çekiminde açık emar sayesinde emardan korkan kişilerin, aşırı derecede kiloya sahip olan kişilerin, ya da çocukların, hastaların, omuz emar görüntüsü rahatlıkla alınabilir.

Çünkü açık emar aleti rahat, dört bir tarafı açık olmasından dolayı, tedirgin edici olmayan, aynı zamanda kendi başına hareket edemeyen hastalar için yanında birinin girebileceği emar yöntemidir. Omuz mr çekimi konusunda açık emarın en çok kullanıldığı hasta tipleri kapalı emara giremeyenlerdir.

Açık emar yöntemi, kapalı MR makinelerine göre daha az kısıtlayıcı bir ortam sağlar, bu da omuz emar çekiminde hasta için daha iyi bir deneyim sağlar. Büyük bireyler, çocuklar ve kapalı alan fobisi olan hastalar için açık emar makineleri idealdir. Bu yöntem, omuz gibi özel bir bölgenin incelenmesi gerektiğinde tercih edilebilir ve hastanın MR makinesine girişini, pozisyonunu ve çıkışını kolaylaştırır. Açık emar, çekim sırasında hastanın rahat bir pozisyonda kalmasına izin verir.

Bu yöntem, hastaların çekim sırasında daha rahat olmasını ve dolayısıyla daha net görüntüler elde etmelerini sağlar. Açık emar, hastanın rahatlığı ve rahatlığı için çok önemlidir. Geleneksel kapalı MR makineleri, açık emar makineleri kadar yüksek manyetik alan gücüne sahip olmayabilir, bu da görüntü kalitesini etkileyebilir.

READ  EEG – EMG Hizmetleri

Bununla birlikte, günümüz açık emar teknolojileri sürekli olarak gelişiyor ve çok sayıda durumda omuz gibi belirli vücut bölgeleri için yeterli çözünürlük ve detay görüntüler verebiliyor. Açık emar çekimi, doktorların ve hastaların ihtiyaçlarına göre, özellikle hastanın rahatlığı önceliklidir.

Omuz Emarı Çekilebileceği Yerler

Devlet hastanelerinde,  özel olarak sağlık hizmeti vermek için kurulmuş özel hastanelerde, emar çekimine yönelik kurulmuş özel görüntüleme merkezlerinde, omuz emarı çektirebilirsiniz. Durumunuz acil olmadığı sürece Devlet Hastanesi’ne giderek sıra alma yöntemi ile omuz mr çektirme işleminizi ilgili doktorunuzla görüşerek yapabilirsiniz.

Aynı zamanda durumunuz acil ise yine Devlet Hastanesi’nin acil girişinden giriş yaparak omuz emar çektirebilirsiniz. Bunun yanında omuz mr çektirme seçenekleriniz eğer durumunuz acil ise bu konuda en yakın özel sağlık hizmetleri veren kuruluşa başvurabilirsiniz.

Bu durum sadece acil durumlarda söz konusu olup zorunlu bir durum değildir. Orada size devlet hastanelerinde olan imkânlarla eşdeğer bir ortamda omuz emarı görüntünüz alınır. Ve ilgili doktor bu görüntüleri inceler.

Her halükarda omuz mr çektirme işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanır. Emar sonrası oluşturulan görüntüler acil bir şekilde doktorunuza iletilir.  Doktorunuz bu konu ile ilgili omuz mr görüntülerini değerlendirerek size tedavi yöntemi belirler.

Omuz MR Fiyatları 2024

Omuz mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.