Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Defekografi

Makat kanalının ve rektum adı verilen kalın bağırsağın makatla birleşmesi sonucunda birleşen kısmının boşalması kısmını video eşliğinde röntgenleme yöntemine defekografi denir. Zor dışkılama, kabızlık, dışkı kaçırma gibi durumlar da doktor tarafından görüntülenir. Sindirim sistemi sorunları ile doktora giden hastaların birçoğunda dışkılamaya ait sorunlar olduğu gözlemlenir. Bu teknik yöntemi video defekografi olarak adlandırılır. Aynı işlem bilgisayarlı tomografi ve manyetif rezonans olarak görüntüleme cihazı ile birlikte de gerçekleştirilir. Benzer şekilde sintigrafi tekniği ile dışkılama sorunu da araştırılabilir ve makat, rektum arasında olan ölçüde bu cihaz sayesinde ölçülebilir. Defekografi işlemi öncesinde dışkının uzaklaştırılması için makat yolu ile lavman yapılır. İşlemden bir gün önce sodyum fosfat, müshil ve polietilen glikol de kullanılarak bağırsak hazırlığı yapılabilir.

Defekografi Nasıl Gerçekleştirilir?

Makattan içeriye bir plastik enjektör sokularak baryum adı verilen kireç, macun gibi röntgen de görülen bir madde verilir. Mesane ve haznenin içerisi özel bir ilaçlı sıvı ile doldurulur. Aynı zaman da hastaya ağızdan baryum içirilir ve ince bağırsağın da görülmesi sağlanır. Bu özellikle rektörel araştırmasında da oldukça önemli bir konudur. Hasta lazımlık olarak adlandırılan iskemleye oturtulur ve dirseklerini de dizlerinin üst kısmına koyarak ıkınması istenir. Defekografi iskemlesi röntgen cihazının önüne yerleştirilir ve hastanın kalça kısmı dahil kaba etleriyle birlikte içinde alınması gerekir. Ikınma işlemi sırasında rektum kalın bağırsağın son hareketlerini bir videoya kaydeder. Bu işlemle makat kasının dinlenme, sıkma ve itme sırasında ki durumu da anlaşılmış olur. Bu durumda hem makat bölgesinin fiziksel hem de anatomik bozuklukları da ortaya çıkmış olur. Sağlıklı olan kişiler de rektumun boşalma işlemi birkaç saniye içerisinde gerçekleşirken makat sarkması olan kişi de bu durum 90 saniyeye kadar çıkmaktadır. Bu durum da rektumun makat kanalı içerisine sarkmış olduğu da gözlemlenir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tuvalet alışkanlıkları sırasında dışkılama sorunu yaşayan kişiler de çok fazla kabızlık, dışkı kaçırma gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu sorunların tedavi edilmesi için de defekografi tedavi yöntemi uygulanır. İşlem yapılırken herhangi bir anestezi uygulamasına gerek yoktur. İşlem öncesinde 2 saat önceden ince bağırsağa da bakmak gerekir. Oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için bu durum oldukça önemlidir. Yapılan işlem her aşama da ayrı ayrı görüntülenir. İşlem sırasında x ray cihazları da kullanılabilir. Hastaya gerekli durumlar anlatılarak bu konuda bilgiler verilir. Bu işlem tıbbi cihazlarla yapıldığı için herhangi bir zararı bulunmaz. Kontrast maddenin de bağırsak da herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Ancak x ray sırasında hasta radyasyon alır. Bu nedenle bu işlem hamile veya herhangi bir rahatsızlığı olan kişilere uygulanmaz. Kullanılan cihazların hiç biri insan sağlığına zarar vermez. Kullanılan aletlerle gerekli tedavi yapılır ve hastalığın sorununa da çözüm bulunmuş olunur. Bu nedenle gerekli rahatsızlık tespit edildiği zaman kısa sürede doktor tarafından gerekli tespitler de yapılmış olur.

İşlem Kimlere Yapılır?

Tuvalet sırasın da ve sonrasında sorun yaşayan birçok insan olabiliyor. Bu gibi rahatsızlık yaşayan kişilerin tedavisi kısa sürede yapılır. İşlem oldukça kısa sürer. Ancak defekofrafi işlemi her rahatsız olan hastaya uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Tedavinin şeklini belirlemek de fayda var.  Defekografi işlemi,

  • Uzun süreli oturma veya tuvalet işlemi sonrasında akıntı, ıslaklık gibi sorun yaşayanlar,
  • Tuvalet kaçırma veya tuvalete zor yetişme durumu olanlar,
  • Düzenli olarak günde birden fazla tuvalete gidenler
  • Karın şişkinliği, hazımsızlık veya mide de reflü şikayeti olanlar
  • Tuvalette uzun süre kalma, tam olarak rahatlayamama durumlarında,
  • Tuvalet yaparken zorlanma
  • Tuvalet de yanma ve sızlama gibi durumlarla karşılaşılması gibi durumlar da bu tedaviye ihtiyaç duyulur.

Tedavi yapıldıktan sonra bu konuda ki sorunlarınız da çözülmüş olacaktır. Ancak bu gibi sorunlarla karşılaşılması durumun da hiç beklemeden doktora gitmek gerekir. Sağlık problemleri ertelendiği zaman daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu gibi rahatsızlıklar da doktor kontrol eşliğin de gerekli tedaviler yapılır. Gerekli görülürse ilaç tedavisine de başlanabilir. İşlem yapıldıktan sonra da mutlaka doktor tarafından verilen programı aksatmadan uygulamak da fayda var.