Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Beyin Emarı

Beyin Emarı Nedir?

Beyin Emar, Herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Beyin emarı radyasyon içermeyen, ağrısız, zarar vermeyen ve etkili sonuç almaya yarayan bir görüntüleme yöntemidir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu görüntüleme yöntemi çok ciddi bir ilerleme kat etmiştir. Beyinde bulunan birçok sorunun nedenini kolayca tespit etmek mümkündür.

Beyinde bulunan sinirler, damarlar, kemik yapısı ve buna benzer olan hastalıkların, görünme durumu zor olanları daha açıklayıcı ve ayrıntılı bir şekilde görmeye yarar. Burada emar çekilirken radyasyonun açığa çıkacağı herhangi bir durum yoktur.

Bu yöntemi kullanmakta herhangi bir sorun yoktur. İhtiyaç halinde herkes rahatlıkla emar çektirebilir. En önemli özellikleri arasında vücuda herhangi bir zarar veren etken ve röntgen ışını kullanılmadan yapılan çalışma alanıdır.  Yaklaşık olarak 45 yıldır tıp alanında kullanılan ve bilinen beyin emar şu ana kadar herhangi bir zararlı etkisine rastlanmamıştır.

Beyin Emarı Neden Çekilir?

Tıp alanında bütün ihtiyaçlarını karşılamak için emar çekilir. Emar tetkikine en çok ihtiyaç duyulan tıp dallarında kas iskelet sistemi problemleri ile uğraşmış olan ve ortopedi ve travmatoloji, beyin omurilik hastalığıyla uğraşmış olan nöroloji ve beyin cerrahileridir.

Kalp damar hastalığında mıknatıs gücünün yüksek olan emar cihazına ihtiyaç vardır. Kas iskelet sisteminde hastalıkların tanısında ve tedavisinde çığır açmış ve büyük bir ilerleme kat ettiğini görebilmek mümkündür. Beyin emar (mr), sadece tanının konulmasında yardımcı olmaz.

Tanıyı koymaktan çok sorunların saptanması ve tedavinin planlanmasında, mevcut olan sorunların geçmişi ve geleceği hakkında planlama yapmaya yarar.  emar çekmeden önce mutlaka ilgili olan branşın hekimi tarafından bu işlem önce hastanın öyküsnü dinler sonra ise muayene eder.

Daha sonra rutin teknikler yaptırılır. Bu tedavi yöntemi sayesinde birbirine benzemiş olan hastalıklarım semptomlarının birbirinden ayrılmasına ve tümör derecesine gelmiş olan hastalıkların belirlenmesinde yardımcı olur.

Beyin Emarı Çekimi Nasıl Yapılır?

Uzman ve ilgili hastalığın hekimi tarafından beyin emar (mr), çekilmesine karar verildikten sonra işleme başlanır. Hasta kişilerin başı için özel olarak tasarlanmış olan başlık ile çekilir. Hastanın herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur.

READ  Floroskopi

Hastanın üzerinde bulunan metal ve demirlerin çıkarılması, hastanın rahat ettirilmesi için oldukça önemlidir. Hasta için emar tetkiklerin edileceği bölgeye özel olarak tasarlanmış olan coil ve anten özelliğine sahip olan cihaz yerleştirilmiş olur.

Hasta için her bölgeye özel ve ayrı olarak tasarlanmış coil cihazları mevcuttur. Coil kullanımının özelliği ise görüntü oluşturması ve görüntü kalitesini arttırmak açısından önemli bir husustur. Çekim yapacak olan kişinin, çekim yapacağı yeri tam olarak cihazın içine oturacak, gelecek şekilde ayarlar.

Ayarlamanın sabit bir şekilde yapıldığından emin olunur. Sonrasında çekime başlanır. Burada emarın çekim süresi hastadan hastaya rahatsızlığına göre değişkenlik gösterir. Bu süre zarfının 15 ile 45 dakika arasında farklılık gösterdiğini görebiliriz. Mıknatıs gücü sayesinde emarın cihazları ve çekim sürelerini daha kısa zaman içinde gerçekleştirmek mümkündür.

Beyin Emarı Kimler Çektiremez?

Herkesin rahatlıkla beyin emar (mr), çektirebilir. Emar çekilirken kişinin rahatsız olacağı ve korkacağı bir durum yoktur. Eğer hasta kendini kötü hissedecekse gözlerini yumabilir, işlem bitene kadar bu şekilde durmasında bir sorun yoktur.

Fakat bazı durumlarda kişilerin emar çekme durumları mevcut değildir. Kilolu olanlar, böbrek hastası olanlar, kalbinde pil bulunan hastalar, dişinde tel olanlar, işitme cihazı kullananlar, kalbinde stent takılı olan kişilerin, baş kısmında metal bulunduranların emar çektiremezler.

Beyin Emara Girerken Yapılması Gerekenler

Hasta emara girmeden önce herhangi bir hazırlık yapmasını gerektirecek durumu yoktur. Hastadan herhangi bir şey yapması istenilmez ve rahat davranması, kendini kasmaması gerekir. Hastanın korkacağı veya sorun yaşayacağı herhangi bir durum yoktur.

Beyin emar (mr), çektirmeden öncede hastadan farklı bir şey istenmez. Doktorunuz eğer özel olarak bir uyarı yapmamış, farklı bir nedenden dolayı başka bir talimat vermediyse, hasta emardan önce yemek yiyebilir.

READ  İkili Test Taraması

Hastanın emar çekeceği durumlarda sadece iletişim bilgilerinin yer aldığı dosyayı yanında bulundurması gerekir. Burada gerekli olan bütün bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekir.

Hastanın üzerine manyetik alanı etkileyecek; kredi kartı, saat ve metal eşya tarzı malzemeler varsa, odaya girmeden önce mutlaka üzerinden alınmalıdır. Emar çekimi gerçekleşmeden önce hastanın lavabo ihtiyacının karşılanmasında bir sorun yoktur.

Beyin Emarı Çekimi Ne Kadar Sürer?

Beyinde yer alan hasarların veya oluşabilecek hasarların önüne geçebilmek için hastaya beyin emar (mr), çekilir. Kullanılan emar cihazının ve beyin bölgesinin incelenme durumları kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu konuda kesin olarak bir bilgi verme durumu yoktur.

İnceleme durumlarına göre bakım süreleri işleme dahildir. Yaklaşık olarak bir süre verme durumu olursa 15 ile 45 dakika arasında değişkenlik gösterdiği durumları vardır.

Bazı durumlarda hastaya göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı 45 dakikanın üzerinde devam eden çekimler de yapılabilir. Burada önemli olan bir nokta vardır. Hastanın tanı ve teşhisi için röntgen bilgilerinin tam olarak bilgisayara aktarılması gerekir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) işlemleri, genellikle otuz ila bir saat sürer. Bu süre, incelenen alana ve gereken görüntüleme kapsamına göre değişebilir. Hastalar, emar makinesinin içinde hareketsiz bir şekilde yatmaları gerektiği için süreç sırasında rahatsız olabilirler.

Teknolojik ilerlemeler ve yeni nesil hızlı emar makineleri, bazı durumlarda bu süreyi kısaltabilir. Bununla birlikte, kapsamlı bir analiz gerektiğinde işlem biraz daha uzun sürebilir. Emar çekiminin süresi, öncelikle hastanın sağlık durumu ve incelemek istenen alan tarafından belirlenir.

Beyin Emarında İlaç Kullanımı

İŞlem yaklaşık olarak 15-45 dakika arasında değişkenlik gösteriyor. Beyin emar (mr), çekilirken hastanın sabit kalması ve hareket etmemesi gerekir. Bu durum hastalar için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

READ  Rahim Filmi

Hastanın hareket etmesi sonucunda görüntülerin bilgisayara aktarılmasında sorun yaşanır ve bozuk görüntüler çıkabilir. Görüntülerin daha net çıkması ve sağlıklı sonuçlar alabilmek için ilaçlarla kullanılabilir. Gerekli olan durumlarda hastaya ilaç verilebilir ve tedavi edilebilir. Bunun için doktorun onay vermesi gerekir.

Beyin MR ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Ağrısız ve hastaya zarar vermeden yapılan görüntüleme tekniğidir. Özel makine ile çekilen beyin emar (mr), organları, kemik ve bazı dokuların görüntülenmesinde büyük rol oynar. Bu inceleme tekniği sayesinde manyetik alanın incelenme kısmında radyo dalgalarının gönderilmesini sağlar.

Radyo dalgalarının uyarmış olduğu hücrelerin içinde bulunan hidrojen atomunun üretmiş olduğu enerjiyi sayılara çevirir. Daha sonra bu durum bilgisayara işlenmiş olur ve görüntüye dönüştürülmeye yarar.

Radyasyonun kullanılmadığı bu işlem sırasında hasta ve uygulama yapan sağlık personelinin radyasyon alma durumları mümkün değildir. Bu yüzden herhangi bir risk taşımaz. Emar çekme farklı sebeplerden kaynaklı olarak çekilir. Hastanın rahatsızlığı dikkate alınarak bu işlem ona göre belirlenmiş olur.

Emar sayesinde beyin içinde yayılmış olan hastalığı kolaylıkla gözlenebilir. Beş duyu organında meydana gelen baskı sebebi, hastalığın türü, yaygnlığı, beyinde bıraktığı veya bırakacağı hasarları tespit edebilir. Bunama, kronik rahatsızlık ve multiple skleroz gibi rahatsızlıklarıda kolaylıkla tespit etme özelliğine sahiptir.

Beyin Emarı Fiyatları 2024

Günümüzde hastalıkları teşhis edebilmek için dokuların daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir. Hemen hemen bütün emar cihazlarında bulunan görüntülenme sayesinde bu işlem daha kolay hale geliyor. Çekilecek olan beyin emar (mr), kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

Hastanın durumu göz önünde bulundurulur ve ona göre fiyatlandırma yapılır. Bunun için gerekli olan doğru yöntemlerden biri hastane ile iletişime geçip, daha ayrıntılı bilgi almaktır. Beyin emarı 2024 hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Beyin emarı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.