Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Kalça MR

Kalça MR Nedir?

Manyetik bir alanda radyo dalgaları kullanılarak kalça emarı çekilir. Bu emarın amacı kalçadaki küçük yapıları sağlıklı dokulardan ayırarak hastalıklı dokuyu bulup görüntülemesidir.  Kalça emarı modern bir şekilde geliştirilmiş dünyanın hemen hemen her bölgesinde kullanılan bir yöntemdir.

Doktor muayene ettiği hastadan tespit edemediği rahatsızlıkları kalça emar yöntemi ile tespit edebilmektedir. Kalça mr sayesinde etkin, kesin görüntüler elde edilir. Ayrıca tedavi sırasında kalça emarda alınan görüntüler dikkate alınarak soruna neden olan yapılanmanın üzerinde tedavi uygulanır

Kalça MR, kalça kısmında yerleşmiş sorunların ayrıntılı incelenmesini gerçekleştiren ve iyileşme için en gerekli görüntüleri en iyi şekilde ortaya koyan yöntemdir. Kalçada bulunan ağrıların sürekli dile getirilmesi oldukça yaygın bir durumdur.

Bazı kalça ağrılarının sebebi tespit edilmesi son derece zor olan sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunların tespitinde ise teknolojiden geniş ölçüde faydalanılır.

Bu anlaşılamayan ağrının kendini ele vermesi için hastanın doktoru kalçada çekilmiş bir kalça mr ister. Kalça emarın  çekimi  radyoloji bölümünde uzman kişiler tarafından yerine getirilir. Daha sonra bu kalça emarı görüntüleri doktorun görmesi için doktora ulaştırılır.

Geriye doktorun hastanın kalça emarını incelemesi kalır. Kalça mr sayesinde fiziki olarak müdahalede ortaya koyulamayan rahatsızlıkların nedeni rahatlıkla görülebilir bu durumlar görüntüye aktarılabilir olmuştur.  Kalça mr oldukça ağrısız bir işlemdir. Bunun yanında kalça mr görüntüsü alınırken hasta herhangi bir radyasyona maruz kalmaz o yüzden herhangi bir zarar verici durum söz konusu olmaz.

Kalçadaki Ağrının Durumu

Kalça ağrısı oynar bir eklemin artık işlevini yapamıyor olmasından kaynaklanır. O yüzden kalça ağrısı ankilos ağrı çeşitlerindendir. Kalçada oluşmuş ağrı kişinin omurgasında meydana gelen bir sorundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Omurganın sonu ve kalça kemiğinin başı arasında oluşan ağrı aradaki bütün omurları etkilemektedir.

READ  Hormon Testi

Kalça ağrının erken teşhisi sadece fiziki bir tedavi ile görülemeyebilir. O yüzden kalça mr çektirmek gerekebilir. Kalça mr gelişmiş bir tekniği sayesinde ayrıntılı bir görüntü elde edilmesini sağlayarak doktorun muayenesinde ilk etap da çıkmayan bütün ağrılar ve hastalıklı dokular kısaca bel ağrısına neden olan etmenler kalça emarın da yakalanır.

Kalça MR Nasıl Çekilir?

Öncelikle hasta emar odasına götürülür. Emar odasında bulunan açık emar yöntemi ile çekim yapılacağı için açık emar cihazında bulunan yatağa alınır. Bel kısmı görüntünün alınacağı tarafa doğru ayarlanır. Bu pozisyon verildikten sonra emar çekme işlemi gerçekleşir. Burada kapalı emar yöntemi de kullanılabileceği gibi açık emar yöntemi de kullanılabilir.

Hastanın tercihine bırakılırsa hasta rahatlığı, konforu, gerginlik yaratmaması, tedirgin olmamak için ve gelişmiş bir görüntü amacı ile açık emarı tercih edecektir. Özellikle hasta panik atak, epilepsi, kapalı alan fobisi gibi hastalıklara sahip ise bu hastanın kalça mr açık emarda çekilmesi daha mantıklıdır. Açık emarda riskli hastalar için daha çok kalça mr çekilmektedir.

Kalça Emarında Açık Emar

Yine manyetik bir alanda radyo dalgaları ile çekilen emar söz konusudur. Ama açık emarın tercih edilmesinin nedenleri arasında kapalı alan korkusu olan hastalar, yaşlı hastalar, çocuk hastalar gibi daha hassas durumları bulunan kişilerin kalça emarı açık emarda çekilmektedir.

Ayrıca tıbbi yönden açık emarın tercih edilmesinin nedeni ise kalça mr  için alınan sonuçların daha net olması ve sayıca daha fazla hastanın tedavi olmasını sağlaması yönünden etkin rol oyuyor olması, kapalı emarda çekilemeyen kalça emarının açık emarda rahatlıkla çekilebiliyor olması gibi nedenlerden dolayı daha çok tercih edilir.

Kapalı emarda çekilemeyen kalça emarlarında kilolu hastalar, kapalı hastaların yapısından dolayı girmek istemeyen hastalar, tedirgin olan hastalar, kapalı emara girmeyi direk reddeden hastaların hepsini kalça emarı açık emar sayesinde alınabilmektedir.

READ  QCT Kemik Yoğunluğu

Kalça Emarı Çektirilmezse Nelere Neden Olur?

Hasta kişinin şikâyetlerinden biri yürürken, yüksek bir yere inip çıktığında, öne doğru eğilip doğrulduğunda kalçanın iç kısmında ince bir ağrı hissediyorum gibi bir şikâyeti varsa açık emar çekilmelidir. Vücudumuzda ki en önemli noktada bulunan omurga ile beli birbirine bağlayan kısımda oluşan ağrı önemsenmelidir.

Bu konuda uzmana gidilmelidir. Aksi halde hasta hareket etme gibi yeteneklerini kaybeder veya kısıtlanır. Bunun haricinde günlük yaşamsal aktivitelerini yerine getirirken ciddi manada enerji düşüklüğü yaşamaktadır. Yalnız dikkat etmeniz gereken bel ağrısı ile kalça ağrısını birbirine karıştırmamanız gerekir. Bunun hangi ağrı olduğunun açığa çıkabilmesi için kalça mr çektirmeniz gerekir.

Kalça Emarı Kişilerin Hangi Şikâyetlerini Görüntülü Şekilde Ortaya Koymaktadır?

Özellikle yetişkinlerde genellikle kasık içerisinde ve nadiren kalçanın dış tarafında oluşan ağrıları kalça emar ortaya çıkarmaktadır. Kalça içinde yaralanma veya kireçlenme var ise yine kalça mr bunu ortaya koymaktadır. Orta yaş grubunda genellikle kalça bölgesinde bulunan dokuları yırtılması, yaralanması ya da kalça kemiğinde şekil bozukluğunu, kalça mr ortaya çıkarmaktadır.

Kalça emarının ortaya koyduğu bu görüntüler doktor tarafından incelenir öncelikle fizik tedavi uygulanır hastada başarı sağlanamazsa ameliyat yöntemi ile giderilir. Ancak ameliyat yönteminin oluşması için öncelikle hastanın durumunun aşırı derece risk içermiyor olması gerekmektedir.

Ayrıca hastanın gün içerisinde istikrarlı bir şekilde ağrısının olması ve fizik tedavi yöntemini sağlıklı bir şekilde yapmış olması, ancak hastanın durumunda bir değişiklik olmamış olması durumunda ameliyat yöntemi doktorlar tarafından düşünülmektedir.

Kalça MR Fiyatları 2024

Kalça mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.