Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Mamografi

Mamografi Nedir?

Mamografi bayanların göğüslerinden çekilen röntgen filmidir. Meme kanseri toplumumuzda gittikçe yayılan bir hastalık türüdür.  Meme kanseri teşhisi yönünden en etkin sonuç veren yöntemdir. Özellikle günümüzde belli bir yaştan sonra mamografi düzenli aralıklarla çekilmektedir. Mamografinin en önemli kayda değer özelliği hassas bir teknolojik gelişim olmasıdır.

Bu yüzden mamografi konusunda mamografi kadar hassas olunması gerekir. Aynı zamanda mamografinin kullanılacağı yerlerde üst gelişmiş yerlerdir. Çünkü mamografinin kullanılacağı alanda gerekli bilgiye sahip kişiler bulunması gerekir.

Meme dokusunun röntgen görüntülemesi kullanılarak incelenmesi mamografi olarak bilinir. Bu tarama yöntemi, özellikle meme kanseri teşhisi için geliştirilmiştir. Meme dokusundaki kitlelerin, kalsifikasyonların veya diğer anormalliklerin erken evrede tespit edilmesine yardımcı olan bir yöntem olan mammogramdır. Meme kanseri taramasında düşük dozda X-ışını kullanan mamografi, erken teşhis sayesinde tedavi başarısını önemli ölçüde artırabilir.

Mamografi çekimi tipik olarak hızlı ve basit bir prosedürdür. Çekim sırasında hastalar, daha net görüntüler elde etmek için göğüslerini özel bir cihaz aracılığıyla hafifçe sıkıştırmasını bekleyebilirler. Bu işlem bazı hastalar için hafif bir acı verebilir, ancak genellikle kısa sürer ve kanseri erken evrede tespit etmek için çok önemlidir. Çoğunlukla, mamografi merkezlerinde deneyimli teknisyenler çekimi yapar ve bir radyoloji uzmanı onu değerlendirir.

Özellikle belli bir yaşın üzerindeki kadınlar için düzenli mamografi taramaları önerilir. Meme kanseri olası belirtilerinin olmaması durumunda bile bu taramalar yapılmalıdır çünkü mamografi, görünür bir kitle oluşmadan önce kanseri teşhis edebilir. Erken teşhis, hastaların sağkalım oranlarını önemli ölçüde iyileştirebilir ve daha fazla tedavi seçeneği sunar. Bu nedenle, mamografi, kadınların sağlık sorunlarını önlemek ve taramak için çok önemli bir araçtır.

Mamografinin En İyi Çekilme Yöntemi

Mamografi çekiminde ileri teknolojiye sahip foton sayma tekniği dijital mamografi çekimi sağlamaktadır. Foton sayma tekniği sayesinde arada oluşan belge düzenleme resim çıkarma bunlara zaman ayırma gibi kırtasiyecilik ortadan kaldırılmakta, hızlı bir sonuç elde edilmektedir.

READ  Ultrasonografi Renkli

Ayrıca gelişmiş olan foton sayma tekniği ile insan sağlığına zararı olan ışın miktarı azalmakta hatta yarıya düşmektedir. Klasik olan mamografi cihazlarına göre foton sayma cihazında  radyasyon seviyesi daha düşük olduğu için   sık sık mamografi çektiren hastaların  sağlığını da korumaktadır.  Ayrıca net teşhisi rahat konulabilir bir görüntüde ortaya koymaktadır. Böylece Erken teşhis tam anlamıyla yapılabilmekte ve hastaların şansı artmaktadır.

Mamografi Cihazını Kullanacak Olan Kişiler

Mamografi cihazını kullanacak olan kişinin tecrübeli olması gerekmektedir. Cihazı kullanacak kişinin tecrübesiz olması ve mamografi cihazını kullanamıyor olması tam olarak teşhisin konulmasını  engeller. Bu durum filmin net çıkmaması nedeni ile tekrar çekilmesine ve hasta kişilerin radyasyona tekrar tekrar maruz kalmalarına sebep olur.

Hastayı sürekli tekrar mamografi çekmeye çağırdığınız da hasta bu durumdan etkilenecek ve ister istemez kendisinde bir sorun olduğunu düşünecektir.

Hastaların zaten normalde mamografiden çekindikleri ve rahatsız olarak mamografi çekimine girdiklerini de düşünecek olursak bu durum hasta açısından oldukça rahatsızlık verici bir durum olacaktır. O yüzden hastalara hassas davranabilecek ve bilgili  kişiler mamografi çekimini yapmalıdır.

Mamografi Çekiminden Sonra

Mamografi çekimlerini inceleyen kişi radyoloji hekimidir. Mamografi filmini değerlendirebilir, filmi okuyabilir bir hekim olması gerekir. Bunun için ise mamografi cihazından çıkacak sonuçlar hakkında bilgi sahibi olması, mamografi cihazın özelliklerini biliyor olması gerekmektedir.

Bu yüzden mamografi değerlendirilmesi alanında tecrübeli radyoloji hekimlerine bırakılır. Çünkü olması gereken budur alanında tecrübeli birçok mamografi okumuş ve bunlara doğru teşhis koymuş bir hekim tarafından değerlendirilmesi en sağlıklı sonucu verecektir.

Hastalar mamografi çekiminden sonra genellikle bir süre bekleme odasında kalır. Görüntülerin teknik açıdan yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi için bu prosedür gereklidir. Herhangi bir sorun ortaya çıkarsa ek çekimler yapılabilir. Hastaların çoğu, mamografi çekimi sırasında kullanılan hafif basınç nedeniyle göğüslerinde hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissedebilir. Bu durumlar genellikle geçicidir ve birkaç gün içinde geçer. Çekim sonrası herhangi bir rahatsızlık olursa hastalara buz veya ağrı kesici verilebilir.

READ  EEG – EMG Hizmetleri

Radyoloji uzmanı mamografi sonuçlarını inceledikten sonra genellikle birkaç gün içinde hastaya veya ilgili doktora iletilir. Sonuçlar, olası anormalliklerin varlığı, tipi ve gerekli ek prosedür veya testler hakkında bilgi verecektir. Hastalar, test sonuçlarını aldıktan sonra doktorlarıyla bir görüşme ayarlamalı ve sonuçların ne anlama geldiğini ve ek izleme veya tedavi gerekip gerekmediğini tartışmalıdır.

Meme kanserinin erken teşhisi için önemli bir tarama yöntemi olan mammografi, düzenli olarak yapılması önerilir. Hastalar, mamografi çekimi sonrası kendi sağlık durumları ve tedavi planları hakkında bilgilendirilmelidir. Anormal sonuçlar ortaya çıksa bile, bu her zaman kanser değildir; çoğu zaman, ek testler sadece dikkatli bir izlemeyi veya basit bir tedaviyi gerektirebilir. Hastalar, mamografi sonuçları ve daha sonraki adımlar hakkında doktorlarıyla açık iletişim kurarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler.

Hastalar Mamografiden Neden Korkar?

Sıradan normal belli bir yaş üstü olduğu için ve sağlık sorunu yaşamayan kişilerin çektirdiği mamografi ile hasta kişilerin çektirdiği mamografi arasında farklar vardır. Çünkü hasta kişinin daha çok ağrısı olacaktır.

O yüzden de mamografi çeken kişinin bu konuda dikkatli davranması, hastanın hissettiklerini ve duyduğu acıyı da düşünerek çekim yapması gerekir. Normal hastalar için mamografi ağrılı bir durum değildir. Ancak hasta olan kişiler bu ağrıdan rahatsız oldukları için hareket halinde olduklarından dolayı yerleştirme sırasında bu ağrı artmakta ve o yüzden de acı duymaktadırlar.

Bunun sebebi mamografi çekimi sırasında ki verilen acı değil hastanın zaten hasta olduğu için çektiği acıdır. Ama hastalar böyle düşünmezler ve mamografinin ağrı verdiğini düşünerek mamografi çekiminden kaçarlar.

Hastalık Teşhisinde Diğer Hekimlerden Yardım Almak

Radyoloji hekimi, hastanın muayenesini yapan ve hastayı  mamografi filmine gönderen doktorla görüşme halindedir. Çünkü hastaya gerekli teşhislerin konulabilmesi için mutlaka uzman doktorların fikir alışverişinde bulunması gerekiyor. Hem erken tanı konulması hem de en uygun tedavinin yapılabilmesi için bölümün uzman doktorları ortak bir çalışma da yapabilirler.

READ  PCR Testi

Bu iletişim sayesinde hastanın yeri geldiğinde  hayatı bile kurtulabilmektedir. Özellikle erken teşhis konulabilmiş hastalar için bu üst seviyede önemli bir durumdur. Bir hekimin diğer bir hekimle irtibat halinde olması, birebir görüşmesi, durumu irdelemesi, incelemesi, sonuca varması, çözüm üretmesi için en doğru yöntemdir. Böylece hasta için bir şans ve iyileşme olanağı sağlanmış olunur.

Mamografi Teşhis İçin İncelenirken

Hekimler bu konuda alt yapısı sağlam hastanın güvenliğini düşünen ve hastaya oldukça  erken teşhis koymaya çalışan doktorlardandır. Kanserin teşhisi konulurken çok yönlü çalışılmaktadır. Alanında uzman farklı doktorlarla birlikte görüş alışverişi yapılmaktadır. Bir tek doktorun teşhisi değil birden fazla doktorun görüşü ile teşhis konulmaktadır.

Bu süreçten sonra tedaviye başlanmalı ve hastanın  beslenmesine, psikolojisine varıncaya kadar ayrıntılı bir tedavi süreci uygulanmaktadır. Bu süreç her biri alanında uzman doktorlardan ayrı ayrı görüş alınarak sürdürülmektedir. O yüzden doktorların bazen hastadan moralini yüksek tutması, ilaçları düzenli kullanması ya da uygulanan beslenme şekline uyması gibi istedikleri olmaktadır.

Hasta Olmayanlar İçin Düzenli Kontrol

Ayrıca hekimler hasta olmayıp da acaba hasta mıyım diye düşünen kişiler için de küçük çaplı bir kendilerini muayene etmeleri için yöntem göstermektedir. Elinizle yoklayın elinize sert bir şeyler geliyor mu, kitle belirleyebiliyor musunuz, gibi küçük çaplı bir muayene yöntemi ile kişilerin kendi durumunu incelemesini sağlayarak psikolojik açısından yardımcı oluyor.

Bu konuda hekimlerin aldığı diğer hareket ise hastalığa yakalanma riski bulunan bayanları özellikle düzenli olarak mamografi çektirmeye gönderiyorlar.

Bunun yanında özel danışmanlar danışmanlık hizmeti sunuyor ve risk altındaki kişilerin mamografi çekiminde erken teşhis yönünde farklı çalışmalarda yapılarak kansere yakalanma hızını ve sayısını aza çekmek amaçlanıyor. Hastalara da mamografi fiyatları 2024 konusunda net bilgiler veriliyor.

Mamografi Fiyatları 2024

Mamografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.