Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Manyetik Rezonans

Manyetik Rezonans Nedir?

Manyetik Rezonans; Manyetik alanın etkisi ile hastadaki mr psikolojisi ve mr ortamındaki durumu açıklamak oldukça güçtür. Manyetik rezonans psikolojisinin etkiler. İnsanın gözlerini kapatması anında rezonans çalışır. Rezonansın çalışması ile bir süre uyuyan insanlar vardır. Fakat bu rözenansın etkisi ile değildir.

Aynı zamanda insanlar manyetik rezonans ışınları ile kontrol edilir. Kontrol edilen her şey Mr’ın etkisindendir. Yukarıdan bakıldığında mıknatıstaki her ışının bir etkisi vardır. Vücudun etkisinde olan ışınlar adeta kansere bile sebep olabilir.

Kansorojen maddeler içeren bu manyetik ışınlar adeta insanın cildini bile bozabilme işlevi vardır. Bu işlevlerden bazıları ;

*Cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir.

*Ciltteki bazı hormonlar bozulabilir ve aynı zamanda sivilcelerin çıkmasına sebep olabilir.

Bu sebeple bazı rezonansların ölçüm cihazları vardır. Ve bu ölçüm cihazlarının dozları vardır.

Dozlardaki o etkiyle bir düğmeye basılarak ışınlar ortaya çıkar. ortaya çıkan ışıkla enerji oluşur.

Enerjinin etkisi ile aynı zamanda  radyasyonlu alanlarda bulunan tek şey  rezonanstır.

Rezonans Nedir?

Rezonans aynı zamanda dünyadaki tüm olayları inceleyen bir ışın dalgasıdır. Çünkü uzayda bulunan herşey uydudan izlenir. Ve bu da rezonans sayesinde olur. Rezonans adeta uzayda var olan herşeydir.

Rezonans da bulunan bazı durumlarda hasta zarar görebilir. Örneğin ; elektrik çarpması durumunda elektriğin akımı çok önemlidir. Kablolardaki gücün nereden geldiği önemlidir.

Fizik ve mühendislik gibi çok çeşitli alanlarda karşılaşılan bir fenomen olan rezonans, bir sistemin veya cismin belirli bir frekansta uygulanan dış bir kuvvete güçlü bir şekilde tepki vermesidir. Bu fenomen, bir sistemin veya nesnenin doğal frekansı ile dışarıdan uygulanan kuvvetin frekansı arasında bir uyum olduğunda meydana gelir. Rezonans durumunda, sistem maksimum enerji transferi yaparak minimum enerji harcayabilir. Bu, sistemde enerjinin büyük oranda artmasına ve bazen sistemin zarar görmesine neden olabilir. Örneğin, bir köprünün ya da binanın doğal titreşim frekansına sahip rüzgarlar büyük yıkımlara neden olabilir.

READ  1.5 Tesla Emar

Rezonans, bir müzik aletinin gövdesinin belirli notalara karşılık gelen yüksek frekanslarda güçlü bir şekilde yankılanması şeklinde tanımlanır. Bu, akustik alanda gerçekleşir. Bu, müzik aletlerinin sesini daha güçlü ve daha zengin hale getirir. Bir gitarın veya kemanın kasası, tellerden gelen ses dalgalarını yakalayıp amplifiye eder, bu da aletin daha güçlü ve daha yüksek bir ses çıkarmasına izin verir. Benzer şekilde, ağız, burun boşluğu ve diğer rezonans odacıkları, vokal kordların ürettiği ses dalgalarını amplifiye eder ve zenginleştirir. Bu, konuşma ve şarkı söyleme sırasında sesimizin özel tonunu oluşturur.

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde, rezonans, devre parçalarının (kapasitörler, indüktörler vb.) belirli bir frekansta maksimum veya minimum akım geçirebilmesi anlamına gelir. Bu özellik, kablosuz iletişim sistemlerinden radyo ve televizyon alıcılarına kadar birçok teknolojide kullanılır.

Frekans filtreleme, sinyal amplifikasyonu, enerji transferi ve diğer birçok alanda rezonans hayati önem taşır. Örneğin, bir radyo alıcısı, belirli bir istasyonun sinyal frekansıyla rezonansa girdiğinde, arka plandaki diğer sinyalleri baskılayıp bu istasyonun sinyalini güçlendirir. Bu nedenle, günlük hayatta kullandığımız birçok teknoloji rezonansa bağlıdır.

Rezonans Manyetik Alanı

Manyetik rezonans alanı ilk defa amerikadaki doktorlar tarafından keşfedilmiş olup rezonans alanında çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalarının ardından yapılan deneylerle rezonans ölçülmüştür.

Artık rezonansın nereden geldiği biliniyordur. Ve doktorlar mr adından bir cihaz çıkarmışlardır. Cihaz ın ardından ışınların kaynağını bulmuşlardır. Buldukları kaynaklarla adeta elektriğin yükünü ölçmüşlerdir. Elektrikteki yük ne kadar fazla ise rezonans o kadar fazladır.

Kimya ile ilgili olan rezonansın kimyadaki terimi mr’dir.ve mr’nin ne kadar güçlü olduğunu kimyasallarla ölçmektedir doktorlar.

Kimyasallardaki o etki ne kadar büyük ise kimyadaki ölçüm o kadar fazladır. Kimyasalların etkisi ile ne kadar çok canlının öldüğü herkes tarafından bilinmektedir. Canlıların ne kadar çok fazla etkilendiği ve ışınlardaki etkinin ne kadar güçlü olduğu da herkes tarafından bilinmektedir.

READ  Ortorontgenogram

Etkinin kaynağı ise uzaydaki radyasyondan kaynaklıdır. Radyasyonun etkisi ile atmosfer oluşmuştur.

Manyetik Rezonans’ın Sınıflandırılması

Artık yapılması gereken tek şey rezonansın incelenmesidir. Kısımlarını ayrı ayrı İncelemektir.

Tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biri olan manyetik rezonans (MR), vücut içindeki dokuların, organların ve hastalıkların ayrıntılı görüntülerini elde etmek için kullanılır. Yüksek manyetik alanlar ve radyo dalgaları MR görüntülemede kullanılır. Vücut içindeki su moleküllerinin nasıl hareket ettiği, manyetik rezonans görüntüleme cihazları tarafından incelenir. Bu teknoloji, kanser, felç, beyin hasarı ve diğer birçok tıbbi hastalığın teşhisinde çok önemlidir.

Manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinin birçok kategorisi vardır. Örneğin, görüntüleme süresi, manyetik alan gücü, kullanılan sıvıların türü ve görüntüleme alanı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere göre kategorize edilebilirler. Ancak çoğu sınıflandırma, manyetik alan gücüne dayanır.

Düşük manyetik alan gücü MR cihazları tipik olarak taşınabilir ve kullanılabilir, ancak görüntü kalitesi düşük olabilir. Yüksek manyetik alan gücüne sahip sistemler daha büyük ve daha pahalıdır, ancak daha yüksek çözünürlük ve daha ayrıntılı görüntüler sağlar. Hasta ihtiyaçlarını ve klinik koşulları göz önünde bulundurarak, her bir kategori tercih edilen bir seçenek sunar.

Mr’ın Bazı Parçaları

Mr’ın bazı parçalar bir araya getirilerek bir cihaz meydana gelir. Ve meydana gelen cihazın ne kadar çok etkili olduğu önemlidir.

Etkisini gösteren rezonans parçaları aynı zamanda çok tehlikelidir.bu yüzden 4 ile 5 yaşındaki çocukların bu cihaza yaklaşmamaları tavsiye edilir.

Çocukların omur iliklerinin mr çekilmesine gerek yoktur. Çünkü henüz onlar çocuk olduğu için izin verilmemektedir.

Çocuklardaki deri hastalıklarının en önemli sebebi mr daki ışınlardan dolayıdır.

Mr’daki Kısıtlamalalı Görüntüler

Mr iskelet dokusunu çekmek ile yükümlüdür.

Mr’ın Zararları

Kalbindeki delikten dolayı emar çekilemeyen bir insan ölüme mahkum olduğu kadar emar çektiremez kendisine. Çünkü bunlar kalp dokusunu etkiler. Kalp dokusundaki o deliğin adeta insanı etkilediği bilinmektedir.Ve kalp ışınlardan da etkilenmektedir. Işının radyasyon yolu ile gelmesi ile kalbin durma olasılığı fazladır. Ve bu insanı öldürebileceği gibi felç bile bırakabilir.

READ  Cybh Testi Fiyatları

Felçin adeta kişideki yarattığı etki o kadar fazladır ki, eğer kişi ışınlardan etkilenirse felç kalma ihtimali çok fazladır.

Mr daki rezonans sistemi tanındığına göre artık yapılabilecek tek şey engelli insanları rezonanstan uzak tutmak.Çünkü rezonansın insan üzerindeki etkisi yok gibi görünsede çok fazla insan sağlığına zarar verebilir

Örneğin bilgisayardaki ışınların içinde bile rezonans vardır. Ve rezonansın artık çağdaki en büyük tehlikenin eşiğindedir. Bu sebeple artık rezonanstaki ışınlar söndüğünde mr bitmiş olur emar çekimi biter.

Mr’ın Çekim Alanları

  • Böbrek
  • Kalp
  • Kemikler
  • Göğüs boşluğu

Kemik erimesinin engellenmesi için mr çekilir. Bunun yanında aynı zamanda mr’ın rahatsızlığı sadece kalpte belirti verir. Kalp o kadar hassastır ki, kalbin durma olasılığı çok fazladır. Çünkü kalpteki bazı damarlar radyasyondan etkilenmektedir.

Etkilendiği gibi ise vücuda zarar verebilir. Bu sebeple gerekmedikçe mr’a girilmemelidir. Emardaki görünmez ışınların vücuttaki bir takım organlarla bağlantılı olduğu da bilinmekle birlikte sistem böyle işlemektedir.

Manyetik Rezonans Fiyatları 2024

Manyetik rezonans fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.