Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Aids Testi

Aids Testi Nedir?

Aids Testi; Hiv virüsünün neden olduğu aids rahatsızlığı bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olup teşhis edilmesi için mutlaka bireyin yaptırması gereklidir. Güvenilir ve oldukça pratik olan aids testi laboratuvar ortamında uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Aids testi kişiden başka kişilere bulaşma olması açısından ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu farklı hastalıkların oluşmasını önlemek için önemli bir yere sahiptir. Korunmasız olan ve şüpheli ilişkilerden sonra belirlenen sürelerde mutlaka aids testi yaptırmak önemlidir. Aids testi hastalıklar açısından erken teşhis ve tedavi için büyük öneme sahiptir. Başkalarına bulaşma riski de yüksek olduğundan kişinin önemseyerek güvenilir bir merkezde aids testi yaptırması fayda sağlayacaktır. Hiv virüsünün neden olduğu sorunları bilerek gelişen teknolojiyle birlikte oldukça pratik ve hızlı sonuç alınmasını sağlayan aids testi sağlık için mutlaka yaptırılmalıdır.

Aids Testi Nasıl Yapılıyor?

Aid testi için mutlaka kişiden kan örneği alınır. Hiv virüsü bulaşan kişinin kanında aids antikorlarını saptamak önemlidir. Bu antikorlar 4 ile 8 hafta arası değişiklik göstereceği için hemen yapılan kan testleri doğru sonuç vermez. Testin doğru sonuç vermesi için 4-8 hafta arası olan pencere döneminin geçmiş olması gereklidir ve bu süre genel olarak uzman hekimler tarafından 3 ay olarak genellenir. Kan testi olarak bilinen elisa testi aids testinin diğer adıdır. Elisa testi aids teşhisi konmasına yardımcı olurken aynı zamanda daha yüksek maliyetli testlerde vardır ama kişiler tarafından elisa hem daha pratik hem de ekonomik olarak daha uygun olur.

Aids Testi Nerede Yapılır?

Aids testi kişilerde sağlık açısından oldukça önemli testlerdir. Bu nedenle mutlaka doğru sonuçların verileceği bir uzmandan destek almak ve sağlık kuruluşuna başvuru yapmak önemlidir. Türkiye’de sınırlı sayıda laboratuvar bu özel testleri yapar. Laboratuvar ortamında yapılması gereken aids testleri pozitif çıkması durumunda uzman hekim bilgilendirilerek doğrulama testlerine gerek duyulmadan tedaviye başlanabilir ve bazı durumlarda ise doğrulama testi istenerek emin olunma sağlanmalıdır. Laboratuvarlarda çalışan ekibinde işinde uzman olması oldukça önemlidir.

Evde Aids Testi Yapmak Mümkün Müdür?

Aids testi çok zor yapılan ve sonuçları hassas bir şekilde olması gereken testler sınıfındadır. Aids testi uzman hekim eşliğinde bir laboratuvar ortamında yapılmaktadır.  Günümüz teknolojisinde evde de yapmak mümkün olduğu gibi doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu bakımdan dolayı mutlaka poliklinik ve hastanelerde aids testi yapılması son derece önemlidir.

Aids Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Aids testleri genel anlamda 1 hafta sonra sonuç verir. Günümüz teknolojisinde süre kısalmış olup aynı gün ya da ertesi gün sonuçlar çıkıyor olsa da uzman hekim değerlendirmesiyle 1 hafta sonra net sonuçlara ulaşılmış olunur. Mutlaka sonuçlardan şüphelenildiği durumlarda doğrulama testi yaptırılması güvenilirlik açısından önem taşır.

Aids Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Aids testleri kişide cinsel yolla bulaşan bir hiv virüsünün olup olmadığını tespit etmek için yapılır. Evlenmeden önce kişilerden bazı testler istenmektedir ve bu testler bazen zorunlu bazen de tamamen kişilerin isteğine bağlı testlerdir. Günümüzde bazı olayların meydana gelmesinden dolayı aids testinin zorunlu olması durumu söz konusu olmuştur.  Genel olarak aids testi yapılması fayda sağlayan ama devlet tarafından zorunlu kılınmayan testler arasındadır.

Aids testi 3 ay yeterlimi?

Aids kişilerde bulaşma olduğu gibi belirti vermez ve çoğu zaman belirti vermeden de bulaşıma devam eder. Bu nedenle cinsel birleşmeden sonra belirli bir zaman geçmesi önem taşır. Mutlaka aids testleri için 3 ay beklemek önemlidir. Aids antikorları kan içerisinde enfekte olduktan 3 ay sonra kendini göstermeye başlar ve pozitif ya da negatif sonuçlar 3 ay sonrası meydana gelir. Genel olarak 3 ay yeterli bir süredir ama şüphe duyulan durumlar söz konusu ise mutlaka doğrulama testi yapılmalıdır.

Aids testi ne zaman yapılmalı?

Hiv virüsü sinsi bir şekilde kanda ilerlerken bulaşma riskini de arttıracaktır. Bu nedenle şüpheli bir cinsel birleşme yaşandıktan 12 gün sonra test yapılmalı ve negatif bir durum söz konusu olursa 1 ay sonra tekrarlanmalıdır. Pozitif sonuçla karşılaşılmazsa mutlaka 3 ay sonra tekrar bir doğrulama testi yapılmalıdır. Genel süre bu şekilde ilerlerken aids antikorlarının kanda kendini net belli ettiği süre 90 gün sonrasıdır. Bulaşma şüphesi yaşandığında aids testi net sonuçları 90 gün sonra verecek eğer farklı bir durum varsa doğrulama testi de 1 hafta sonra yapılabilir.

Aids Testi Fiyatları 

Aids testi günümüzde laboratuvar ortamında yapılan ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekli olan testlerdir. Aids testi fiyatları yapılan merkeze göre değişiklik gösterse de 700 tl civarı bir ücret karşılığı yapılmaktadır. Yapılması oldukça önem taşıyan ve erken tanı için önemli bir yere sahip olan aids testi her bir kişinin mutlaka yaptırması gereken ve yapıldığında fayda sağlayacak testler arasında yer alır. Fiyatlarını uygun olarak görüp farklı merkezlerde yaptırılan testlerin güvenilir olup olmadığı iyi araştırılmalıdır. Bu yüzden güvenilir ve kaliteli merkezlerde aids testi yaptırılmalı ve sonuçlarından şüphe duyulmamalıdır.