Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Panoramik Röntgen Nedir?

Günümüzde ilerleyen teknolojiyle beraber diş görüntüleme teknikleri de artmıştır. Panoramik röntgen adı verilen bu yöntem dişlerin, çenenin tamamı, dişlerde ve çenede oluşan rahatsızlıkların görüntülenmesini sağlayan röntgen filmleridir. Bu teknolojinin en iyi nimetlerinden biri olan diş görüntüleme tekniği sayesinde, dişte oluşan sorunları görmek ve uygun tedaviye başlamak daha kolay hale gelmiştir. Bu röntgen filmleriyle alt ve üst çenedeki rahatsızlıkların oluşumu rahatlıkla görülebilir.

Genellikle diş tedavisine başlanmadan önce muayene sonrasında çekilerek yapılacak diş tedavisine doktor tarafından karar verilir. Herhangi bir diş ağrısı muayenesinde diş çekilmesine karar verilmeden önce çekilmesi gerekli bulunan panoramik röntgen diş doktorları tarafından istenir. Gerekli röntgen çekildikten sonra yapılması gereken diş çekimi yada diş dolgusu işlemine net olarak karar verilir. Bazı durumlarda hasta diş protezi isteyebilir. Bu gibi durumlarda da öncelikle bu diş görüntüleme tekniğinden faydalanılır.

Panoramik Röntgen Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dişlere uygulanan bu yöntem, diş ve diş sağlığına yönelik uygulanan detaylı bir röntgen çeşididir. Dişlerde ve ağız içerisinde oluşan tüm sorunların saptanmasını sağlayan, çene ve dişlerin tamamını görüntüleyen röntgen filmidir. Aynı zamanda dişlerdeki ve çene yapısındaki rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlar. Bu sayede çene bozukluklarının ve dişlerde oluşabilecek rahatsızlıkların teşhisinin erken yapılmasına olanak verir. Uzmanlar bu doğrultuda hastayı gerekli tedaviye yönlendirir.

Panoramik röntgen tekniği sayesinde dişlerde oluşabilecek kist ve olası çürüklerin saptanması kolay olur. Diş ve dişetlerinde meydana gelebilecek tümörler bu röntgenin sayesinde erken teşhis edilir. Diş ve diş sağlığını korumak adına yapılması gerekli olan bu röntgenin şu gibi nedenlerle çekilmesine gerek duyulur:

  • Dişlerde oluşabilecek rahatsızlıkların erken tanısında büyük önemi vardır.
  • Uygulanacak tedaviye bu röntgen ile karar verilir. Ve yine bu röntgenle tedavi süresince dişlerin durumu incelenir.
  • Eğer ki dişlerde kist gibi benzeri bir durum sırasında ameliyat kararı yine bu panoramik röntgenler sayesinde verilir.
  • Bu röntgen ile uzmanlar daha iyi bir görüş açısına sahip olurlar. Ve dolayısıyla diş sorunları karşısında uygulayacakları tedaviye net karar verebilirler.

Böyle durumlarda mutlaka hastanın diş tedavisine karar verilmesinde büyük önem arz eden röntgen filmlerinin, diş muayene sonrasında uzman doktor tarafından çekilmesi uygun bulunur.

Panoramik röntgenler Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde ise belli başlı diş hastanelerinde kullanılabilir. Teknolojinin bizlere kattığı iyi gelişmelerden biri olan bu diş görüntüleme tekniği, diğer röntgenlerden farklıdır. Yeni gelişen teknoloji sayesinde bu yöntemle dişin yapısı ve çene kemiğinin yapısı dahil bütün dişler net olarak görüntülenmektedir. Alınan görüntülerde görüntü kalitesi çok net olduğundan dişlerde ve çenede oluşabilecek veya oluşan rahatsızlıkların teşhisi bir hayli kolay olmaktadır. Ayrıca diş görüntüleme tekniğinin bir diğer avantajlı yanı da bu yöntemde kullanılan radyasyon miktarının oldukça az olmasıdır.

Panoramik Röntgen Çekimi Nasıl Olur? Ağrı Hissedilir mi?

Gelişmiş teknolojiyle beraber diş görüntüleme sistemindeki radyasyon miktarının azaltılması, bu röntgen çekiminin daha fazla kabul görmesine neden olmuştur.

Panoramik Röntgen çekimi yapılmadan önce hasta ilk olarak röntgen odasına alınır. Ve hastadan çenesini cihaza yerleştirmesi istenir. Eğer ki hasta bunu düzgün bir şekilde yapamıyorsa teknisyen hastaya yardım ederek hastanın çenesini cihaza yaklaştırır. Hastanın baş kısmını iki yandan çevreleyen bir aparat sabit tutar. Hastanın baş kısmında dönen cihaz gerekli görüntüyü bilgisayara aktarır. Böylelikle röntgen filmi çekilmiş olur.

Bu diş görüntüleme tekniği çekim esnasında hastaya hiçbir şekilde zarar vermez. Ama nedense dişçi koltuğundan korkan nesil şimdi de bu röntgenin çekilmesinden tedirgin oluyorlar. Bu tedirginlik normal algılanabilir. Fakat röntgen çekimi esnasında ağrı sızı duymanız söz konusu değildir. Hiçbir tedirginliğe kapılmadan gönül rahatlığıyla doktorunuzun verdiği röntgenlerinizi çektirebilirsiniz.

Panoramik Röntgen Zararlı mı? Kimler Bu Röntgeni Çektiremez?

Bu röntgen çekimlerinde kullanılan radyasyon miktarı oldukça az olduğu için hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Minimum seviyelerde olan radyasyonun kişiye zarar vermesi söz konusu değildir. Ağrı ve acı duyulmaz.

Panoramik Röntgenleri, hamile bayanların çektirmesi uygun bulunmamaktadır. Dişlerinde herhangi bir rahatsızlık olan kişilerin hamilelik planlamasından önce diş muayenesinden geçmeleri, dişlerinde rahatsızlık varsa da tedavisine başlamaları gerekmektedir.