Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Aids Testi Fiyatları 2021

Aids Testi Nedir?

Aids testi olarak bilinen kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Aids Testi Fiyatları 2021 hakkında hemen bilgi için hemen randevu alın. Aids testi olarak bilinen test ALIZE veya Hiv testi olarak da bilinmektedir. Tehlikeli virütik bir hastalıktır. Genellikle korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Bunun dışında steril edilmemiş tıbbi cihazlardan da bulaşır. Yani kısaca aids kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır.  Aids testi ve yaklaşık olarak Aids virüsünün bulaşma oranı %90 civarında korunmasız cinsel ilişkiden kaynaklanmaktadır.  Henüz tedavisi bulunan bir hastalık değildir. Ancak baskı altına alınmaktadır ve ilaç tedavisi ile virüsün bulaşıcılığı belli oranda önlenmektedir.  Bunun içinde aids testi ihtiyacı doğurmaktadır. Aids hastalığının teşhisinde kullanılan Aids testi için anti hiv testi de nedir.  Bu test ile vücuda HIV virüsünün girip girmediği ve ne kadar antikor salgıladığına bakılır.  İndirekt bir testtir.  Aids hastalığının teşhis edilmesinde kullanılan birden fazla HIV testi çeşidi vardır. Aids Testi Fiyatları 2021 hakkında bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids viral bir hastalık olması sebebiyle bulaşıcıdır. HIV virüsü vücuda girerek bağışıklık sistemini tamamen etkisi altına alır. Dolayısıyla bağışıklık sistemi çöker. HIV virüsü insan vücudunda beyaz kan hücrelerini hedef alır.  Aynı zamanda beyaz kan hücreleri içinde bulunan CD4 denilen yardımcı hücreleri tamamen imha eder.  Tedavi edilen ancak tamamen geçen bir hastalık değildir. Tedavi edilmediği durumda insan vücudunun bağışıklık sistemini tamamen tahrip ederek savunmasız hale getirir. Dolayısıyla bu durumda yaşama şansı kalmaz. Aids Testi Fiyatları 2021 hakkında bilinmeyenler için uzman ekibimiz size ulaşsın. Aids Testi Fiyatları 2021

Aids konusunda halk arasında bilinen bazı yanlış bilgiler vardır.  Bu bilgilerden en önemlisi Aids’in bulaşıcı bir hastalık olduğu kanısıdır. Oysa Aids HIV virüsünün vücuda girmesiyle oluşturduğu bir hastalıktır.  Dolayısıyla bulaşan HIV virüsüdür. Ancak HIV virüsünün sebep olduğu hastalık da Aids’tir. Dolayısıyla buradan HIV nasıl bulaşır?  Diye devam etmekte fayda var. HIV virüsü kan yoluyla anne sütü yoluyla ve cinsel ilişki ile bulaşır.  Çünkü vücudun ürettiği sıvıda HIV virüsü vardır. Dolayısıyla buradan çıkan sonuçla HIV virüsü cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşmaktadır. HIV virüsü son derece hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Canlı organizma dışında başka hiçbir yerde uzun süre yaşayamaz. Öksürük,  hapşırma,  idrar yoluyla kesinlikle bulaşan bir hastalık değildir. Ancak genellikle cinsel yolla bulaştıkları için mutlaka prezervatif kullanmanın önemini anlamak ve kavramak gerekir. Aids testi yaptırmak bu noktada hayati önem taşımaktadır. Aids Testi Fiyatları 2021 ile genel bilgiler sitemizde yer almaktadır.

Aids Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı?

HIV yani Aids teşhisi koymak için kandaki antikorlara bakmak lazım.  Aids testi vücutta bulunan virüsünün antijenlerini görüntüler.  Ancak kişi virüs ile temas ettiği andan itibaren Aids testi yaptırmak anlamlı değildir.  Çünkü virüs vücuda girmesiyle antikor üretmeye başlar ve bu antikor üretimi AIDS testinde pozitif olarak çıkabilmesi için belli bir süre geçmesi gerekir.  Bu sürede yaklaşık olarak 3 ile 8 hafta arasındadır.  Aids virüsünün bulaştığı kişi yaklaşık olarak 8 hafta sonra belirtilerini hissetmeye başlar.  Çünkü kandaki antikor sayısı hızla artar ve testte ancak o zaman pozitif olarak çıkar.  Hasta virüs ile temas ettikten sonra yaklaşık olarak 3 haftadan sonra testi yaptırması gerekir.  Aids hastalığı teşhisinde kullanılan ilk test Eliza testidir.  Bu test her zaman pozitif sonuç vermeyebilir.  Bazı durumlarda durum pozitif olmasına rağmen Eliza testi negatif sonuç verebilir.  Ancak Eliza testi pozitif çıkarsa test tekrar edilir.  Bu test Western  Blot adı verilen doğrulama testidir. Aids Testi Fiyatları 2021 için hemen uzman danışman arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Aids Testi Nasıl Yapılır?

HIV virüsü insanda Aids hastalığına sebep olan bir virüstür.  HIV virüsü taşıyan kişilere HIV -pozitif adı verilir.   Aids hastalığı ilk defa 1981 yılında Amerika’da teşhis edilmiş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.  Yaklaşık olarak dünyada 40 milyon civarında HIV pozitif bulunmaktadır.  Türkiye’de ise yaklaşık olarak 7-8 bin civarında HIV pozitif olduğu bilinmektedir.  Bu sayı azalmanın aksine atmaktadır.  HIV pozitif vakalarının  %70’in üzerinde bir kısmı erkeklerden oluşur.   Bu etkilenen HIV pozitif erkek sayısı ise yaklaşık olarak 40 yaş ile 50 yaş arasındaki grupta yer alır.

AidS teşhisi için yapılan Aids testi kan numunesi alınarak yapılır.  Ancak insan vücuduna girdikten sonra yaklaşık olarak 3 ay gibi bir sürede üretilen antikor sayısı test sonuçlarını pozitif olarak gösterebilecek orana ulaşır.  İstenilen sayıda antikor oluştuğunda anti HIV testi yapılır.  Ancak anti HIV testi yaklaşık olarak virüsü aldıktan 3 ay sonra yapılır.  Virüsün alındığı andan itibaren test yapılan ana kadar geçen süreye pencere dönemi denir.  Anti HIV testi pozitif çıkan hastalara Western Blot denilen test yapılarak HIV pozitif tanısı kesinleştirilir ve teşhis konur.  Daha sonra hastanın tedavi süreci başlar.  Bu tedavi sürecinde kan değerlerine bakılır. Hastaya kan sayımı ve lenfosit oranına bakılır.   Ona göre bir tedavi programı hazırlanarak hasta tedavi altına alınır.

Aids Testi Fiyatları 2021

Aids testi fiyatları 2021 için tam doğru bilgi vermek mümkün değildir.  Bunun sebebi ise AIDS testi   çeşitliliğidir. Farklı testlerin olmasının sebebi dolayısıyla fiyat farkı,  farklı evrelerde yapılan testler olmasından kaynaklanmaktadır.  HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini yok etmeye çalışır ve bağışıklık sistemi bu virüsün saldırganlığına karşı en kısa sürede antikor üretmeye başlar.  Mücadele eden proteinler üretir.  Aids testi üretilen antikor miktarını ölçen bir testtir.  Ayrıca bunun yanı sıra erken tanı için yapılan bir test daha vardır O da HIV COMBO  testidir. Aids Testi Fiyatları 2021 hakkında detaylı bilgi için iletişim adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.