Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Antikor Testi

Antikor Testi Nedir?

Antikor testi, daha önce koronavirüs geçirip geçirmediğinizi denetleme amacı ile yapılan bir kan testidir. Vatandaşlar sayesinde, koronavirüsü geçirdiğini ve atlattığını anlayabilir.

Buna bağlı olarak da antikor testi ile koronavirüs geçirdiğini öğrenen kişilerin daha dikkatli olması da sağlanacaktır.

Özellikle, daha önce koronavirüs belirtileri bulunan kişiler, koronavirus testi için sağlık kurumlarına gitmediğinden dolayı, daha sonra yapılan antikor testi üzerinden koronavirüs geçirdiği gözlemlenebilir. Sonuç olarak antikor testi, covid-19 geçirip geçirmediğimizi anlamak için en önemli yöntemdir.

Antikor Testleri Neden Yapılır?

Antikor testinin başlıca yapılma sebebi, kişinin covid-19 geçirip geçirmediğini belirlemektir. Bununla beraber antikor testi ile kişinin bağışıklık kazanıp kazanmadığı da belirlenir.

Bilhassa enfekte olan kişinin hastalığı nasıl atlattığı da antikor test ile belirlenir. Yine aynı şekilde kanda karşılaşılan antikorlarla kişinin semptomsuz geçirdiği hastalık saptanır.

Aca IgG testi de diğer bir adı ile anti-kardiyolipin testi, antikor test ile bağlantılı olarak önemli bir testtir. Aca, koagülasyon sistemine karşı oluşan antikorlar’dır. IgG ise daha uzun süren bir hastalığı gösterir.

Antikor Testi Ne Zaman Yapılır?

Günümüzde koronavirüs salgınının daha çok yayılmasından dolayı,antikor test de en sık merak edilen konulardan bir tanesi oldu. Antikor test, genel olarak kişi enfekte olması ile beraber iyileştikten sonra yapılır.

Antikor testine uyum gösterme durumu, testlerin varoluşuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak koronavirüse karşı antikor gelişip geliştirmediğinizi net olarak belirlemek için kan testi yapılır. Antikor testinin zamanlaması ve türü testin kusursuzluğunu etkilemekte olduğunu da unutmamak gerekir.

Antikor Testi Nasıl Çalışır?

Antikorlar, bağışıklık sistemimizin vücudumuzda ki tüm tehditleri algılamasına ve buna bağlı olarak, tehditleri ortadan kaldırmaya yarayan proteinlerdir. Vücudumuzda bağışıklık sağlanması durumunda, ilerleyen zamanlarda da koronavirüse karşı bağışıklık kazanmış oluruz.

READ  Kolesterol Total Testi

Buna bağlı olarak antikorlar sayesinde, gelecekte koronavirüs olsa dahi, koronavirüs hastalığına yakalanma riski de oldukça azalacaktır. Özellikle antikorlar çok önemli bir protein kapsamında olduğu için çok faydalı olarak çalışacaktır. Bu kapsamda antikor test de buna göre çalışmaktadır.

Test Kiti Güvenli Midir?

Antikor testleri gerekli görülen her pozisyonda yapılabilir. Buna bağlı olarak insan vücudunun covi-19’a karşı antikor üretmesi de yaklaşık 1 ayı bulabileceği saptanmıştır. Dolayısıyla, sonucu negatif çıkan bir antikor testinin bir süre zarfı sonrası tekrar edilmesi gerekebilir.

Seroloji testi de olarak adlandırılan antikor test bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, çok önemli bir kapsamdadır. Bilhassa koronavirüs ülkemizde ve tüm dünya da çok yayıldığından dolayı, mutlaka antikor test yaptırılmalıdır. Sonuç olarak antikor testinin güvenilir olduğu bilinir.

IgM- IgG Antikor Testleri Nedir?

IgM, erken evre antikoru olarak adlandırılmaktadır. IgC ise geç cevap antikoru olarak adlandırılır. Erken evre antikoru, koronavirüs ile yakın zamanda karşılaştığını gösterir. Bu antikorlar koruyucu değildir. Bilimsel çalışmalar boyutunda IgM antikorunun 7. günden itibaren tespit edildiği ve 21. günden itibaren kaybolduğu gösterilmiştir.

Geç cevap antikoru ise adından da anlaşıldığı üzere pandemi döneminde geç başlayan bir antikordur. Buna bağlı olarak bilimsel araştırmalara göre IgG antikor üretiminin, enfekte döneminin 14. günden itibaren başladığını ve kanda kalmaya devam ederek uzun süreli bağışıklık sağladığını gösterdiği saptanmıştır.

Koronavirüs Plazma Tedavisi Nedir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz koronavirüs plazma tedavisi, oldukça merak edildiği ortadadır. Bu protein ve antikorlar olarak bildiğimiz, kan plazmasında serum adı verilen sarı sıvı alanda yer alır.

İmmün plazma tedavisinde ise hastalığı geçiren ve sağlığına kavuşan kişilerden alınan kan plazmaları, durumu ağır olan hastalara enjekte edilir. Söz konusu antikor test, koronavirüs plazma tedavisi ile bağlantılı değildir.

READ  Beta HCG Testi

Antikor Test Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Enfekte olup koronavirüs sürecinde hiçbir belirti göstermeyen, fakat kanında koronavirüse karşı antikor bulunan kişilerin tespiti, antikor test ile mümkündür. Bu sebepten dolayı hastalık tanısının konması da gerçekleşir. Bazı durumlar da antikorun miktarı da ölçülebilir. Bu kapsamda özellikle antikorun sadece varlığı değil, miktarı da ölçülebiliyor.

Buna bağlı olarak antikor düzeyinin ölçüldüğü testler ile kişinin bağışıklığının gelişip gelişmediği de anlaşılabilir. Fakat antikor testleri, sadece covid-19 varlığının tespiti amacı ile yapılır. Antikor testinin sonuçlarının ne zaman sıkacağı hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir. Ancak en kısa sürede çıkabilir.

Bu Test Antijen Testleri İle Karıştırılmamalı!

Ülkemizde ve dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılan koronavirüs hastalığından dolayı, milyonlarca kişi hayatını kaybeder. Bugün, dünya genelinde yaklaşık 140 milyon vaka sayısı vardır. Buna bağlı olarak da antikor testinin koronavirüs kapsamında faydalı bir test olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının her geçen gün artış gösterdiğinden dolayı, antikor test de oldukça merak edilmeye başlandı. Özellikle son zamanlarda da antikor testini çok fazla duyduğumuz tartışılmazdır.

Antikor Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor? Nasıl Yorumlanır?

Söz konusu antikor testinin en önemli avantajı, koronavirüse karşı bağışıklık kazananların tespit edilmesidir. Salgının artışından dolayı yapılan bu testler, bağışıklık kazananları birebir tespit eder.

Aynı zamanda enfekte olmuş ve hiçbir bulgu bulunmamış hastalar için de antikor test uygulanır. Antikor test, kişinin koronavirüs geçirip geçirmediğini anlamak için yapıldığından sonuçları da olumlu kapsamdadır.

Yani antikor testi sayesinde, kişi koronavirüs geçirip geçirmediğini öğrenebilir. Aynı zamanda kan tahlili ile geçirdiği hastalıkları da kişi öğrenebilir.

Antikor Testinin Pozitif Olması Virüse Karşı Kesin Olarak Bağışıklık Sağlar Mı?

Koronavirüs için geliştirilen antikor test, enfekte olmuş ve sonrasında iyileşmiş hastalar için uygulanan çok önemli bir testtir. Buna bağlı olarak birçoğumuzun da bildiği üzere antikor testinin sonucu pozitif yahut negatif olarak çıkabilir.

READ  Folik Asit Testi

Bu kapsamda günlük hayatta sıklıkla merak edilen sorulardan bir tanesi de antikor testinin pozitif olması virüse karşı kesin olarak bağışıklık sağlar mı, sorusudur. Elbette ki antikor testinin pozitif çıkma durumu, kişinin virüse karşı bağışıklık kazandığını gösterir.

Antikor Test Sonuçları Nerelerde Kullanılır? COVID-19 Antikor Testleri Neden Yaptırılmalı?

Antikor testi, koronavirüs geçirip geçirmediğinizi öğrenmek için elbette yapılması gereken bir önemli bir testtir. Antikor testinin sonuçlarını nerede kullanacağınıza dair bilgiyi, başvurduğunuz sağlık kuruluşundan öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda Aca IgG testi kapsamında bütün sonuçlarınızı da doktor kontrolü altında alabilir ve incelemeleri doktorunuza bırakabilirsiniz.

Antikor Testi Fiyatları 2023

Antikor testi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.