Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Bilirubin Testi

Bilirubin Testi Nedir?

Bilirubin Testi, biluribin sarı olan bir madde olmakla beraber bilirubin direkt testi ile ölçülür. Bu madde vücut içerisinde kanın parçalanmasıyla beraber ortaya çıkar.

Bu maddenin dışarıya sindirim ile birlikte atılması gerekir. Atılmadığı takdirde rahatsızlıkları ve bilirubin seviyesinin yükselmesine sebebiyet verir.

Vücut içerisinde karaciğerde bulunan biluribin karaciğerlerin zarar görmesi durumunda idrarda veya kanda meydana gelebilir. Bu durum kişilerde karaciğer hastalıklarının bir belirtisi olarak ele alınır.

Vücudun her yerinde olmaması gereken bilirubin için bilirubin testi yapılması gerekir. Biluribin seviyesinin yüksekliği veya düşüklüğü pek çok hastalığın sebebi olabilir. Bu test ile beraber hastalıklara daha kolay tanı koyulmakla beraber iyileşme sürecine de erken başlanılabilir.

Bilirubin Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Karaciğerlerde meydana gelen hasarları izlemek ve ölçmek amacıyla bilirubin direkt testi yapılır. Aynı şekilde anemi hastalığında, safra yollarında bir tıkanıklık şüphesi varsa, karaciğerde meydana gelen hasar veya hastalık durumlarında son olarak ise karaciğer ile bağlantısı olan her hastalık için bilirubin direkt test istenir.

Bilirubin Tespiti Nasıl Yapılır?

Vücutta bulunan bilirubin miktarı biluribin direkt testi ile ortaya çıkar. Bu test kan alınarak bakılan bir testtir. Yeni doğan bebeklerde direkt olarak topuğa bir çizik atılarak bir iki damla kan alınır.

Bireylerde ise normal kan verir gibi kan alınarak test gerçekleşir. Bu test için bir tüp kan yeterlidir. Kan sonuçlarına göre kişilerde bilirubin miktarı belli olur.

Total Bilirubin Nedir?

Total bilirubin direkt ve indirekt olarak bulunan bütün bilirubin miktarına denir. Direkt aynı zamanda kinjige olarak da geçer. Haliyle indirekt de konjige olmayan bilirubin olarak geçer. Total bilirubin miktarı yükseldiği andan itibaren bütün hastalıklar bu durumdan etkilenir.

Kanda bulunan toplam direkt (konjuge) ve indirekt (konjuge olmamış) bilirubin seviyeleri toplam bilirubin olarak bilinir. Kırmızı kan hücrelerinin normal yaşam döngüsünün sonunda hemoglobin parçalanarak bu bileşik oluşur. Sağlıklı bir karaciğer bilirubini işler, sonra safra yoluyla barsaklara taşınır ve dışkı yoluyla vücuttan atılır. Karaciğerin işlevselliğini, safra sisteminin durumunu ve kırmızı kan hücrelerinin yıkım hızını değerlendirmek için temel bir gösterge toplam bilirubin seviyesidir.

READ  VDRL Testi

Karaciğerin bilirubini işleme yeteneği çok sayıda faktörden etkilenir. Total bilirubin seviyeleri, karaciğer hasarı (hepatit, siroz gibi), safra kanallarının tıkanıklığı (tümörler veya safra taşları nedeniyle) veya aşırı kırmızı kan hücresi yıkımı (hemolitik anemi gibi) nedeniyle artabilir. Bu durumlarda sarılık olarak bilinen klinik bir belirti, cilt ve göz aklarının sararmasına neden olabilir. Total bilirubin seviyelerinin normalden yüksek olması, bu tür sağlık sorunlarının varlığına işaret eder ve kapsamlı bir değerlendirme gerektirir.

Genel bir kan testi, toplam bilirubin seviyesini kolayca ölçebilir ve doktorlara hastanın karaciğeri ve safra sistemi hakkında önemli bilgiler verir. Yetişkinlerde tipik olarak total bilirubin seviyeleri 0,3 ila 1,2 mg/dL’dir, ancak cinsiyet, yaş ve laboratuvar tarafından belirlenen referans aralıklarına göre değişebilir.

Total bilirubin seviyelerinde anormallik olduğu tespit edildiğinde, doktorlar genellikle daha fazla test ve inceleme yaparak anormalliğin kaynağını bulmaya çalışır. Bu, uygun bir tedavi planı oluşturmak ve hastanın sağlık durumunu iyileştirmek için çok önemlidir. Diğer bir deyişle, total bilirubin seviyesi, hastalığın teşhisi ve takibi için değerli bir biyokimyasal göstergedir.

Bilirubin Yüksekliği Nedir?

Bilirubin yüksekliği vücutta fazla miktarda normal dışında alyuvar yıkımı olduğunu gösterir. Bu durum sarılık olarak da adlandırılır. Sarılık hastalığı cildin veya gözlerin sararması şeklinde fark edilir. Bilirubin direkt veya indirekt olarak yükselebilir. Bu durumlarda anlaşılması için mutlaka bilirubin direkt testi yapılması gerekir.

Bilirubin seviyesinin yüksek dozda olması sarılığa yol açar. Sarılık bebeklerde ve büyüklerde farklı şekilde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Sarılık hastalığında bilirubinile birlikte enfeksiyon da olabilir. Bu hastalığa virüs gibi durumlar da sebebiyet verebilir.

Belirlenmesi için bilirubin seviyesine bakılmakla birlikte belirtileri arasında karın ağrısı, kilo kaybı gibi durumlar bulunur. Aynı zamanda sarılık hastalığı olan kişilerin ciltlerinde ismi gibi sarılık meydana gelir.

Tedavisinde ilk olarak bilirubinin düşürülmesi gerekir. Bu seviyeyi düşürürken yanı sıra gerçek sebebi de araştırılır. Tedavi edilmediği takdirde bazı kişilerde kendiliğinden geçse de bazı bireylerde geçmemektedir. Sarılık durumunun iyileşme süreci bir aylık bir süreyi kapsar.

Bebekler doğdukları andan itibaren sarılık meydana gelebilen bir durumdur. Bu gibi durumlarda annelerin en çok yaptığı hata çocuğu emzirmeyi bırakmaktır. Çocuk emzirilmeye mutlaka devam edilmelidir.

READ  Sedimantasyon Testi

Bebekler yeni doğduklarında sarılık meydana getirir ve bu hastalığı normalden ağır geçirirlerse zekâ geriliği meydana gelebilir. Bebeklerde meydana gelen sarılık rahatsızlığı ilk olarak baş bölgesinde başlar.

Dışkısından da bazen anlaşılır. Bu durum git gide vücuda yayılır. Müdahale edilmediği takdirde kalıcı hasarlar bırakabilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta çocuk emzirilmeye devam eder. Fakat bazen anneden bebeğe de sarılık geçme ihtimali vardır.

Anne de eğer sarılık hastalığı varsa bu sütünün sarı olmasından anlaşılır. Atılamam durumu ile birlikte çocuğa da geçer. Bu gibi durumlarda bebeğin iyi bir beslenmeye ve tedaviye ihtiyacı vardır.

Tedavi sürecinde bebek beş dakika dahi olsa güneş görmelidir. Bu durum bebeğe iyi bir etki sağlar. Durumuna göre daha ileri tedavi edilebilir. Fakat ilk olarak annenin ve bebeğin mutlaka doktora görünmesi gerekir.

Doktorun önerdiği ve yapacağı tedavi ile birlikte anne de bebek de en fazla iki üç ay içerisinde iyileşir. Tedavide asıl olan bilirubin seviyesini indirmektir. Bilirubin seviyesi indirildiğinde kişilerde iyileşmeler başlar.

Bilirubin Düşüklüğü Nedir?

Bilirubin seviyesinin düşük olması yüksek olmasından daha iyidir. Bilirubin düşüklüğü durumu bilirubin direkt testi ile ortaya çıkar.

Bu durum kişilerde bir hastalığa veya kötü bir durumu ortaya çıkarmaz. O yüzden de kişilerin endişe etmesine hiçbir şekilde gerek yoktur. Normal hayatlarına olduğu gibi devam edebilirler.

Direkt Bilirubin Nedir?

Kırmızı kan hücrelerinden meydana gelen bir bilirubin çeşididir. Aynı zamanda suda çözünebilen bir yapıya da sahiptir. Kan içerisinde bulunan albümine göre karaciğere gider. Karaciğere taşınan ve asitler ile birleşim gösteren maddeler direkt bilirubini ortaya çıkartır. Bu miktar bilirubin direkt testi ile ölçülebilir.

Direkt bilirubin kişilerde yani vücutta fazla miktarda bulunuyorsa sarılığa yol açar. Bu sarılık bir tıkanma sarılığı olarak geçer. Bu durum kişilerinin idrarlarının rengini kırmızıya dışkılarının rengini ise beyaza dönüştüren bir etmendir.

beMutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi süreci içerisinde vücutta bulunan bilirubin miktarı en aza indirilir. Bu sayede şikâyetlerden de hastalıklardan da kurtulmuş olunur.

READ  Hbsag Testi

Bilirubin Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Bilirubinin seviyesinin bilirubin direkt testi ile düşük çıkmasının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları fazla miktarda tüketilen kafeindir.

Bunun dışında kişilerin gündelik olarak kullandığı uyku ilaçları, sakinleştirici veya ağrı kesici gibi ilaçların tümü bilirubin seviyesinin düşük çıkmasına yol açar. Bir diğer etmen ise oksijendir.

Oksijenin yetersiz olduğu düşünüldüğünde ve bu durum yaşandığında bilirubin miktarı düşer. Bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak test yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış sonuçlar meydana gelebilir.

Bilirubin Yüksekliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bilirubin seviyesinin yüksek olması ilaçlara olan tepki olarak meydana gelebilir. Aynı zamanda kan aktarımı, siroz veya anemi gibi rahatsızlıkların tümünde bu sebep ortaya çıkar.

Alkol alımının fazla olmasıyla beraber bilirubinin yüksek çıkması karaciğerlere hasar veren bir durumdur. Yanı sıra kalıtsal olarak meydana gelmiş olan bütün hastalıklar bilirubin seviyesini yükselten sebepler arasındadır.

Bilirubinin yüksek olması birçok hastalığa yol açar. Bu hastalıklardan kurtulmak için de bilirubin seviyesinin en aza indirilmesi gerekir.

Bilirubin Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

Bilirubin düzeyinin yüksek olması karaciğer rahatsızlıklarında görülür. Yanı sıra siroz veya safra tıkanıklığı durumlarında da bilirubin seviyesi yüksek olur. Bu hastalıkların tamamında bilirubin seviyesinin yüksek çıkması atılamamasından kaynaklanır.

Genel olarak karaciğerden meydana gelen bu yükseklikte gerekli kontrollerin de yapılması gerekir. Bilirubin seviyesinin yüksek veya düşük olması durumuna bilirubin direkt testi ile bakılır. Yüksek olması durumunda kişilerde açlık ve yorgunluk oldukça fazla görülür.

Normal Bilirubin Değeri Kaç Olmalıdır?

Normal bilirubin değerleri kişilerin yaşlarına göre değişiklik gösterir. Bu değerler prematüre olan bebeklerde 0,40-12,00 mg/dl aralığında, yeni doğmuş ortalama yedi güne kadar olan bebeklerde 0,40-16,00 mg/dl aralığında, yedi gününü tamamlamış ve bir ay aralığında olan bebeklerde 0,40-10,00 mg/dl aralıklarında, bebeklerin birinci ayını bitirmesiyle beraber üç aylık olma zaman dilimlerinde 0,40-2,00 mg/dl aralığında ve son olarak çocuklarda yetişkinlerde 0,40-1,35 mg/dl aralığında bulunur. Bu değerlere bilirubin direkt testi yapılarak kolay bir şekilde ulaşılır.

Bilirubin Testi Fiyatları 2024

Bilirubin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.