Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Demir Testi

Demir Testi Nedir?

Demir Testi, kan değerleri içerisinde birçok kişi için oldukça önemli olan demir miktarının ölçümünü sağlamaktadır. Çünkü birçok rahatsızlığa sebep olan demir eksikliği önemli bir metal grubunda yer alır. Demir eksikliğinde meydana gelebilecek birçok rahatsızlık olabilmektedir.

Diğer bir ifade ile demir kansızlık olarak görülmekte olan önemli bir metal türü olarak olması gereken bir kan değeridir. Gebelikte ise %50 ye varan oranlarda ortaya çıkan bir sorun olarak belirmektedir. Bu nedenle de Öncelikle demir (FE) testi yapılması gerekir.

Oldukça önemli olan demir testi kişinin vücudunda beliren eksikliklerin sebebi ve kan değerleri ile birlikte önemli veriler halinde laboratuvar sonuçlarıyla belirlenmektedir. Her zaman eksikliği yaşanabilen demir vücutta görülen önemli bir metal türüdür.

Demirin önemi ise alyuvarlarda bulunan hemoglobinin içerisinde bulunması ile alyuvarların oksijen taşıma işleminde de görev alır. Daha pek çok konuda olması gereken önemli bir elementtir. Bu sebeple de demir (FE) testi  önemlidir.

Demir Tahlili Neden İstenir?

Demir eksikliği vücutta birçok metaller arasında önemli derecede görülen ve kansızlık olarak adlandırılan demir eksikliği birçok konuda görev alması ile birlikte vücutta olması gereken önemli bir element olarak olmalıdır.

Demir alyuvarların üretimi için de oldukça önemlidir. Eksilme olması halinde alyuvarlarda azalma görülmektedir. Bu sebeple de belirtilerin oluşması halinde uzman doktorlar tarafından demir testi  istenmektedir.

Her zaman en çok dikkat edilmesi gereken kan değeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Enzimlerin enerji sağlayabilmesi için de önemli olarak görev yapmaktadır.

Demir testi isteme sebebi ise kişilerde görülen annemi başlangıcı gebelik, kısa süreçler arasında doğum yapmak, gelişim çağında olmak ve ergenlik dönemi olarak adlandırılan birçok konunun demir eksikliğinde etken olması da bilinmektedir. Böylelikle gerçekleştirilen test ile kısa sürede sonuç alınabilir.

Demir Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Demir eksikliği testi aç karnına da yapılabilen bir tahlil olarak görülebilir. Bu sebeple de Öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri de tahlilin yaptıracak hastaların 12 saat öncesinden balık alımı ve deniz ürünleri ile ilgili herhangi bir besin maddesinin tüketilmemesi oldukça önemlidir.

READ  T3 Total Testi

İçerisinde ağır metaller barındıran deniz ürünlerinin tüketilmesi sonucun yanlış  çıkmasına sebebiyet verebilir. Böylelikle dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de deniz ürünleriyle ilgili ilk 12 saat içerisinde tüketim sağlanmaması gerektiğidir.

Demir (FE) testi  yapılırken damar yoluyla alım sağlanmaktadır. Böylelikle çıkan sonuçta gün içerisinde sonuçlanır. Öğlen 12:00 da verilen kan ise ertesi gün sonuçlanır.

Demir Testi Normal Değerleri Nedir?

Kandaki demir değerleri oldukça önemli bilgileri olmakla birlikte demir eksikliği kişiler de önemli ölçüde rahatsızlıkları da sebebiyet vermektedir. Bu sebeple de demir yüksekliği ve demir düşüklüğü kişinin vücudunda çok büyük  bir etki yaratmakla beraber dengede kalması oldukça önemlidir.

Demir (FE) testi  ile sonuçlandırmak oldukça önemlidir. Yüksekliği ne kadar ciddi görülmekte ise düşük olarak seyir etmesi de dikkat edilmesi gereken bir konu olarak görülmesi gerekir.

Demirin yüksek çıkması ve düşük çıkması ile önemli olan esas konu demir değerinin  normal olarak referans aralığında olması gerekmektedir. Böylelikle anemi veya herhangi bir rahatsızlık oluşumunun gerçekleşmesine de izin verilmemiş olur. Demir birçok kan değeri arasında en önemlilerinden biridir.

Demir Yüksekliği Nedenleri

Demir eksikliği ne kadar önemli bir sorun olarak gözükse de demir yüksekliği de aynı derecede birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de  demir yüksekliği araştırılması gereken önemli bir konudur. Demir Yüksekliği nedenleri arasında gelen birçok sebep karşımıza çıkmaktadır.

Ferritin yüksekliği normalden daha da yüksek bir seviyede gözüküyorsa karaciğer rahatsızlığına, hipotiroidizmi ve bazı kanser türlerini de gösteren bir durum olmaktadır. Bu sebeple de öncelikle veriler önemsenmelidir. Demir testi  yapılarak 1 gün içerisinde sonuçlarını öğrenilmesi ile uzman tavsiyesi ile birlikte tedavi süreci başlanması gerekir.

Ferritin yüksekliği birçok şekilde kendini göstermektedir. Bu belirtiler arasında kalp çarpıntıları ve kilo kaybı olması ile beraber eklem ağrıları ve yorgunlukla birlikte cilt renginde koyulaşma da beraberinde gelmektedir.

Bu test ile birlikte ortaya çıkan sonuca göre bakarak uzmanların vereceği tavsiye ve tedavi şekilleri ile belli bir süre içerisinde kullanılan ilaçlar dâhilinde bu etkiler giderilebilir. Ferritinin yüksek olması ile beraber dalakta ve karaciğerde birçok hasara da yol açmaktadır.

READ  Kolesterol Total Testi

Demir Düşüklüğü Nedenleri

Olursa sık görülen konulardan biri olan demir eksikliği aynı yüksekliğinde görülen rahatsızlıklar gibi birçok hastalık sebebi olabilmektedir. Öncelikle kilo kaybı görülmekle beraber yorgunluklar ve bacak ağrıları ile birlikte nefes darlığı, saç dökülmesi, baş ağrıları, baş dönmesi, yorgunluk, sinirlilik, kaşıntı, huzursuz bacak sendromu gibi daha pek çok belirtisi ile birlikte  rahatsız edici durumlara kadar varabilmektedir.

Demir testi  ile belirlenen durum sonuç itibari ile verilerde görülen referans aralıkları normal olarak bakıldığında erkeklerde 20-500 nanogram olması beklenir. Kadınlarda ise 50-200 olarak görülür. Bu sebeple de demir eksikliğinin kesin olup olmadığını anlamak için öncelikle Demir testi yapılması gerekir.

Demir Açısından Yüksek Besinler Nelerdir?

Demir Açısından Yüksek Besinler oldukça fazladır. Bu besinler içerisinde görülen birçok yiyecek ile birlikte Ferritin eksikliği yaşatan kişilerde bu eksiklik giderilmektedir. Bu nedenle de öncelikle demir eksikliği görülen kişilere belirli bir beslenme programı uygulanmaktadır.

Bu program dâhilinde kısa zaman sonra kişi eski haline döner. Demir  testi  yapılarak bu durum netlik kazanması ile tedaviye başlanmalıdır. Bu sebeple de dikkate alınması gereken bir durum olarak görülür. Yüksek değerde Demir içeren besinler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  • Balık
  • Kurubaklagiller
  • Yemişler
  • Meyve sebzeler
  • Yumurta
  • Tavuk eti
  • Pekmez
  • Kırmızı et
  • Beyaz et
  • Tahıllar

Yukarıda da belirtildiği gibi daha pek çok besinde görülen önemli bir besin maddesi olan demir vücut için de oldukça önemlidir. Bu nedenle de gıda alımı her zaman önemli olarak görülür.

Her zaman görülebilecek bir eksiklik olan ferritin eksikliği kısa sürede ilaç tedavisi ve besin maddeleriyle giderilebilecek bir konu olmaktadır. Doktor tarafından önce kontrol amaçlı istenen demir (FE) testi  sonuçları önceliklidir.

Demir Eksikliği Kan Tahlilinde Çıkar mı?

Kan tahlili, demir eksikliğini teşhis etmek için kullanılabilen yaygın bir sağlık sorunudur. Vücudun oksijen taşıma görevini yerine getiren hemoglobin, demir içeren çok önemli bir moleküldür. Demir eksikliği anemisi, vücudun yeterince hemoglobin üretememesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Demir eksikliğini belirlemek için kan tahlili çeşitli parametreler kullanır.

READ  Peptid Testi

Serum demir düzeyi, ferritin (vücuttaki demir depolarını gösteren bir protein), transferrin saturasyonu ve total demir bağlama kapasitesi (TIBC) bunlardan bazılarıdır. Ferritin düzeyinin düşük olması, demir depolarının azaldığını ve bu da demir eksikliği anemisinin gelişme riskini artırdığını gösterir. Daha fazla test bulgusu, demir eksikliğinin varlığını ve derecesini belirlemede yardımcı olur.

Demir eksikliği, yorgunluk, soluk cilt, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi genel belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler kadınlarda, çocuklarda ve hamilelerde daha yaygındır. Yetersiz beslenme, uzun süreli kan kaybı (örneğin, ağır adet kanamaları veya gastrointestinal kanamalar) ve demir emilimini etkileyen bazı sağlık koşulları demir eksikliğinin nedenleri arasındadır.

Demir eksikliğinin teşhisi ve tedavisi, kan tahlili yoluyla yapılır. Demir takviyeleri ve demir içeren bir diyet genellikle tedavi için kullanılır. Demir eksikliği ve olası komplikasyonları, doğru teşhis ve uygun tedavi ile etkili bir şekilde yönetilebilir.

Demir Testi Fiyatları 2024

Demir eksikliği ve demir yüksekliği her zaman dikkat edilmesi gereken birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlıklardan bazıları ise, anemi gibi birçok konuda sıkıntı yaşatan önemli bir rahatsızlık sebebiyeti olmakla beraber tedavisinde geç kalınmaması önemlidir.

Bu sebeple de oldukça fazla görülen bu durum karşısından öncelikle uzman doktorlar tarafından istenen Demir (FE) testi  ile birlikte sonuçlanması  gerekir.

Bu durumun sonuçlanabilmesi için öncelikle kişilerin belirlediği hastaneler dâhilinde yapılan bu test, devlet hastanelerinde sigortası olan hastalara ücretsiz yapılmakta iken sigortası olmayan hastalar için de özel hastane ve devlet hastanelerinde belirli ücretler dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Her zaman stabil olmamakla beraber kısa süre içerisinde gerçekleşen ve damar yoluyla alınan kan ile laboratuvar ortamında sonuçlandırılan bu test her hastanede fiyat olarak değişim göstermektedir.

Öncelikle bu testi yaptırmak isteyenler ilk önce hangi hastanede yaptırmak istiyorlarsa araştırma yapmaları gerekebilir. Demir testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.