Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Rubella IgM Testi

Rubella IgM Testi Nedir?

Rubella IgM Testi, rubella hastalığına karşı antikor geliştirilip geliştirilmediğine dair bakılan testler arasında yer almaktadır. Test genellikle gebelik döneminde yapılsa da gebelikten önce üreme döneminde de yapılır. Bu test yapılan kişinin şuan Rubella hastalığını geçirip getirmediğini anlamak için yapılır.

Rubella hastalığı yani diğer adıyla kızamıkçık bulaşıcı hastalıklardan biridir. Gebelik döneminde bu hastalığın geçirilmesi çocukların sakat doğmasına sebep olur.

Bu yüzden rubella ıgm testi son derece önemli olan testlerden biridir. Hamilelik döneminde birçok uzman bu testin yapılmasını zorunlu olarak görerek gebe veya gebe adaylarını bu teste tabi tutar. Rubella IgM test Rubella IgG testi ile genellikle çok karıştırılır.

Rubella IgG testi daha önce bu hastalığın geçirilip anne adayının bu hastalığa karşı antikor üretip üretmediğine bakılırken bu test ise anne adayının Rubella hastalığına hamilelik yakalanıp yakalanmadığını anlamak için yapılır.

Rubella IgM Testi Nasıl Yapılır?

Anne ve çocuk sağlığı için son derece önemli olan testler arasında yer alan Rubella IgM test kan testlerinden biridir. Gebe ve gebe adayı olan bireyler sağlık kuruluşlarına giderek doktorun istediği üzerine bu testi yaptırır.

Kan alma bölgesine yönlendirilen anne adayından test için kan alınır. Kanlar test tüplerine doldurulur. Laboratuvar ortamına götürülen kan üzerinde IgM değerlerine bakılır.

Anne adayından alınan kanla yapılan Rubella IgM test çok kısa bir sürede sonuçlanan testlerdir. Test sonucunda değerler kontrol edilir. Değerlerin pozitif ve negatif olması farklı anlamlara gelmektedir.

Kızamıkçık hastalığına yakalanma riski veya şüphesi üzerine yapılan bu test hamilelik döneminde önem arz eder. Testin pozitif çıkması annenin hastalığa yakalandığı anlamına çoğu kez gelir. Başta panik yaratan bu sonuç tıptaki gelişmelerle beraber tedavileri geliştirilmiştir.

Annenin Rubella hastalığına yakalanması durumunda anne ve anne karnındaki bebek gözetim altında tutulur. Testin negatif çıkması annenin bu hastalığa yakalanmadığının bir göstergesidir.

Rubella IgM Testi Ne Zaman Yapılır?

Rubella hastalığı bulaşıcı hastalıkların arasında yer alır. Halk arasında kızamıkçık olarak da bilinen bu hastalık kızamık hastalığına benzetilse de aslında ikisi farklı hastalıklardır. Virüs olarak adlandırılan bu hastalık genellikle çocukluk döneminde geçirilir ve aşısı yapılır.

READ  Antikor Testi

Küçüklük döneminde bu hastalığı geçirmemiş veya aşısını olmamış bireyler hamilelik döneminde bu hastalığa yakalanabilir. Anne ve bebek sağlığı için son derece önemli olan bu test doğru zamanda yapılırsa anne ve bebeğe zarar vermeden tedavisi mümkün hale getirilir.

Hamilelik döneminde veya gebe kalmak isteyen bireyler bu teste tabi tutulur. Rubella IgM test kızamıkçık hastalığına yakalanma şüphesine kapanıldığında veya belirtileri anlaşıldığı anda yapılan testlerdir. Genellikle bu testin yapılma zamanı gebelik öncesi ve gebelik dönemidir.

Uzman doktorlar annede kızamıkçık belirtilerinden bir veya bir kaçına rastlanması durumunda annenin Rubella IgM test yapmasını ister. Test pozitif çıktığında anne ve çocuğa hemen müdahale ederek gebelik döneminde hastalığın hasar vermemesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bu test gebeliğin her ayında yapılsa da genellikle riskli aylardan biri olan 3.ayda yapılır.

Aç Karnına Mı Yapılır?

Rubella virüsü insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen özellikle gebelik döneminde yaşandığı zaman bebeğe ciddi hasarlar veren bir hastalık türüdür. Gebelik döneminde bu hastalığa yakalanma riski yüksektir. Bu yüzden en küçük bir belirtide anne adayına Rubella IgM test yapılır.

Testlerin nasıl ve ne zaman yapıldığı önemlidir. Yanlış şekilde veya zamanda yapılması hastanın testlerinin yanlış çıkmasına neden olabilir.

Kan testlerinde genellikle hastaların aç karnına testi yapılması istenir. Bu durum gebelik dönemi içinde geçerlidir. Bu yüzden Rubella IgM test aç karnına yapılması gereken bir testtir. Ortalama kan vermeden önce 8-12 saat aralığında bir şey yenilemesi gerekir.

Eğer gebelik döneminde yemek yenilmesi gereken bir durum olursa. Gece yatmadan önce yemek yenilip ertesi gün öğlen saatlerinde kan verilerek test yaptırılabilir. Böylelikle aç kalma süresinin çoğu uykuda geçeceğinden dolayı gebelikte zorluk çekilmemiş olur.

READ  Ena Profili Testi

Değeri Kaç Olmalıdır?

Rubella hastalığının belirtileri ortak olsa da bireyler arasında şiddetli ve hafif şekilde geçirilebilir. Bunun sebebi bireylerin bağışıklık sistemidir.

Birçok kişi bağışıklık sistemi güçlü olduğu için hastalığı hafif geçirirken birçok kişide bağlılık sistemi zayıf olduğundan dolayı Rubella hastalığını ağır bir şekilde geçirir. Bu yüzden Rubella IgM test değeri de bu sebeplerden dolayı farklılık gösterebilir.

Yaş, bağışıklık sistemi, genetik yapı Rubella hastalığı için yapılan testlerde değerlerinin farklı olmasına neden olur. Kesinlikle Rubella IgM test başka bir Rubella IgM test değerleri ile karşılaştırılıp kıyaslanmamalıdır. Çünkü her bireyin yapısı ve bünyesi farklıdır.

Sabit Rubella IgM test değeri bulunmaz. Çünkü yaş ve bağışıklık sistemi gibi faktörler değerlerin farklı çıkmasına neden olur. Test yapılmadan önce testi yapılacak olan bireyin yaş gibi değerleri etkileyen bilgiler not alınır. Bu değerlerin doğru değerlendirilmesi sadece bilirkişi olan uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Gebelikte Anti Rubella IgG Yüksek Çıkması Nedir?

Anti Rubella IgG testi, gebelik sürecinde yapılan rutin bir tarama testidir. Bu test, vücudun kızamıkçık veya rubella virüsüne karşı ürettiği antikorların varlığını ve miktarını ölçer. Anti Rubella IgG’nin yüksek çıkması, kişinin bu virüse daha önce maruz kaldığını ve buna karşı bağışıklık kazandığını gösterir.

Kızamıkçık virüsü, fetüse zarar verebilir ve doğumsal bozulmalara neden olabilir, bu nedenle bu, özellikle gebeliğin ilk üç ayında çok önemlidir. Sonuç olarak, yüksek Anti Rubella IgG seviyeleri, annenin ve dolayısıyla bebeğin kızamıkçık virüsünden korunduğunu gösterdiği için genellikle olumlu bir bulgu olarak değerlendirilir.

Bununla birlikte, Anti Rubella IgG test sonuçları bir profesyonel sağlık hizmeti tarafından değerlendirilmelidir. çünkü yüksek antikor seviyeleri bazen aktif bir enfeksiyonun veya diğer sağlık koşullarının bir göstergesi olabilir.

Sonuç olarak, sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından önerilen tarama testleri, kızamıkçık için bağışıklık seviyelerini belirlemek ve gerekirse önlem almak için hamile veya gebe kadınlar için gereklidir. Gebelik öncesi dönemde yapılan bir aşı, kızamıkçık virüsüne karşı koruyabilir ve potansiyel tehlikeleri azaltabilir. Bu durumda, annenin ve bebeğin sağlığını korumak için Anti Rubella IgG testi çok önemlidir.

READ  VDRL Kolesterol Testi

Rubella Pozitif Çıkması Ne Demek?

Rubella (kızamıkçık) virüsüne karşı antikorlar bulunan kan testlerinin pozitif çıkması anlamına gelir. Bu durum, bir kişinin Rubella virüsüne bir zamanlar maruz kaldığını veya bu virüse karşı aşılandığını gösterebilir. Rubella, genellikle hafif semptomlarla seyreden bir viral enfeksiyondur.

Döküntü, hafif ateş ve lenf bezlerinde şişlik bunlardan bazılarıdır. Ancak Rubella, hamile kadınlarda çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir çünkü virüs fetüs sağlığını bozabilir ve doğumsal rubella sendromuna (CRS) neden olabilir. Sonuç olarak, Rubella testi pozitif çıkması, hamilelik planlayan veya hamile kadınlar için hayati önem taşıyan bir sağlık bilgisidir.

Rubella antikor testi, IgM ve IgG antikorlara rastlar. IgG antikorları, daha önce Rubella enfeksiyonuna maruz kalındığını ve buna karşı bağışıklık geliştirildiğini gösterir, ancak IgM antikorlar genellikle yeni veya son zamanlarda bir Rubella enfeksiyonunu gösterir. Rubella pozitif sonuçları, bir kişinin Rubella virüsüne karşı korunduğunu ve bir daha bu virüse yakalanmayacağını gösterebilir.

Bununla birlikte, Rubella IgM antikorlarının gebelik sırasında bulunması, aktif enfeksiyon tehlikesini ve fetüs için potansiyel zararları gösterdiği için kapsamlı bir değerlendirme ve takip gerektirir. Rubella pozitif çıkması, bu nedenle herkesin sağlık durumunu ve özellikle gebeliği dikkatlice incelemesi gereken önemli bir sağlık bilgisidir.

Rubella IgM Testi Fiyatları 2024

Ülkemizde başta olmak üzere birçok ülkede yapılması çoğu zaman zorunlu olan testlerden biri olan bu testin fiyatı sağlık kuruluşların kamu ve özel olmasına göre değişkenlik gösterebilir.

Özel ya da kamu sağlık kuruluşları fark etmeksizin Rubella IgM test oldukça ekonomiktir. Rubella ıgm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.