Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

CMV IgG Testi

CMV IgG Testi Nedir?

CMV İgG Testi; CMC İgG insanlara birçok yolla bulaşabilen bir enfeksiyondur ve bu enfeksiyon CMV IgG testi ile belirlenebilir. Bu enfeksiyon birçok ülkede meydana gelen yaygın bir hastalıktır.

Çoğu insanda belirtilerini belli eder. Bu belirtiler meydana gelmeye başladığında mutlaka CMV IgG testi yapılmalıdır. Bu enfeksiyon eğer kişide meydana gelmişse birçok hastalığa neden olabilir.

Aslında cmv igg testi ile birlikte vücutta olan üretim test edilir. Yani enfeksiyonun var olup olmadığına değil oranına bakılır. Eğer test pozitif çıkar yani kişide oranlar fazla durumda bulunur ise vücut antikor üretimi yapmaya başlar. Bu antikor üretimi kişilerde bir yıl boyunca devam ederek enfeksiyonların yok edilmesini sağlar.

CMV Tedavisi Nasıl Olur?

Kişiler CMV İgG testi yaptırıp pozitif sonuç aldıklarında gereken tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedavi ilk olarak vücudu güçlendirmektir. Kişilerin bağışıklık sistemi yani virüslere karşı savunma merkezini destekleyen ilaçlar alınır.

Bu ilaçları doktor doğrultusunda kullanmak en iyisidir. Bu enfeksiyonu vücut içerisinde direkt olarak bitirmek pek mümkün olmaz. Tedavi ile birlikte kişilerde meydana gelen belirtiler en aza indirilebilir. Aynı zamanda takviyeler ile birlikte kişiler normal yaşamlarını daha iyi bir biçimde geçirirler.

CMV Testi Neden Yapılır?

CMV testi kişilerde meydana gelen enfeksiyon riskinin belirlenmesi için yapılır. Bu durum ile birlikte önlem alarak ilerlemek mümkündür. Özellikle bir organını bağışlayan kişilerde ve hamilelik zamanında görülen bu enfeksiyon varlığının anlaşılması için uygulanır. Uygulandığı takdirde kişiler daha tedbirli ve bilinci şekilde hayatlarını sürdürürler.

CMV IgG Normal Değerleri

CMV enfeksiyonun birtakım değerleri vardır. Bu değerlere CMV lgG testi yaptırarak ulaşmak mümkündür. Çıkan sonuçlara göre dört altında bir değer meydana geldiğinde kişi enfeksiyon içermez. Fakat bu durum bir sene sonra pozitife de dönebilir.

Dört ila beş aralığında bir değer meydana gelirse kişi sınırdadır. Yani kişi bir daha test yaptırmalıdır. Eğer değer belin üstünde meydana gelirse kişi pozitif yani enfeksiyonlar meydana gelmiş demektir.

READ  T3 Total Testi

Kimler CMV Riski Taşır?

CMV kişiler arasında oldukça kolay yayılabilen bir enfeksiyondur. Bu yüzden her birey risk altındadır. Kişiler kendilerinde CMV enfeksiyonunun olup olmadığını CMV lgG testi ile beraber anlayabilir.

Aynı zamanda bu enfeksiyon bazı belirtiler de vererek kendisini belli eder. Kişilere en çok bulanabileceğim şekil genellikle öksürme yoluyladır. Onun dışında cinsel ilişkiye girmek, emzirme veya organ nakli gibi unsurlar da enfeksiyonun bulaşmasını sağlar.

Bazı insanlar sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonu nedeniyle daha ciddi sağlık sorunları yaşama riski taşısalar da, virüs toplumun büyük bir kesimini etkileyebilse de. Bu risk altındaki insanlar, CMV’nin olası sonuçlarına karşı özellikle dikkatli olmalıdır.

Bağışıklık sistemleri zayıf olan hamileler, yeni doğanlar ve yeni doğan bebekler gibi belirli gruplar için enfeksiyon ciddi ve bazen hayati olabilir. Bununla birlikte, enfeksiyon genellikle sağlıklı yetişkinlerde ve çocuklarda hafif veya belirtisiz geçer. Bu grupların CMV enfeksiyonu hakkında bilgilendirilmesi ve önleyici tedbirler alması çok önemlidir.

CMV enfeksiyonundan en çok etkilenebilecek insanlar bağışıklık sistemlerinden etkilenirler. Bu, organ nakli alıcıları, kemoterapi gören kanser hastaları, HIV/AIDS hastaları ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer koşullarla yaşayan kişiler dahil olmak üzere çeşitli kişileri içerir.

Bu kişilerde CMV enfeksiyonu retinit, hepatit, pnömoni ve gastroenterit gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. CMV enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde antiviral ilaçlar ve düzenli tıbbi izleme ile yapılır. Bireyin sağlığını korumak ve yaşam kalitesini artırmak için bu yöntem enfeksiyonların erken teşhisini ve olası komplikasyonların yönetimini içerir.

CMV enfeksiyonu, hamile kadınlarda daha yaygındır. Hamile bir kadın CMV ile ilk kez enfekte olursa, doğmamış bebeğine dikey yoldan virüsü aktarabilir. Bu durum, konjenital CMV enfeksiyonuna neden olabilir ve işitme kaybı, görme sorunları, zeka geriliği ve motor becerilerde gecikme gibi kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamile kadınların CMV enfeksiyonu riskini azaltmak için, özellikle çocuk bakımı yaparken daha fazla önlem almaları ve enfekte kişilerle yakın teması azaltmaları önerilir. Konjenital CMV enfeksiyonunun önlenmesinde bu önlemler çok önemlidir.

READ  Parathormon Testi

Son olarak, yeni doğan bebekler, özellikle konjenital CMV’ye yakalanma olasılığı daha yüksektir. Konjenital CMV, anneden bebeğe gebelik sırasında geçen CMV’dir. Bebeklerde uzun vadeli sağlık sorunları bu nedenle ortaya çıkabilir. Yeni doğanların CMV enfeksiyonu için yüksek risk taşıması nedeniyle erken teşhis ve müdahale önemlidir. Enfekte bebeklerin sağlık sonuçları, erken teşhis, uygun tedavi ve takip ile iyileşebilir.

Bazı demografik özellikler, CMV enfeksiyonu için özellikle yüksek risk taşımasına rağmen, toplumun büyük bir kısmını etkileyebilir. Hamile kadınlar, yeni doğan bebekler ve bağışıklık sistemleri zayıf olan kişiler, CMV’nin potansiyel olarak tehlikeli sonuçlarından korunmak için özel dikkat gerektirir. Bu demografik gruplar için alınacak önleyici önlemler, erken teşhisler ve etkili tedaviler, CMV enfeksiyonunun olası komplikasyonlarının önlenmesi için çok önemlidir.

Anti Rubella İGG Pozitif Çıkması

Anti rubella enfeksiyonunun kişide olup olmadığı CMV IgG Test ile anlaşılır. Eğer kişide bu enfeksiyon bulunuyorsa pozitif değerlendirilir. Kızamıkçık olarak adlandırılan bu enfeksiyon genel de küçük çocuklarda görülür. Fakat hamilelik döneminde de görülmesi muhtemeldir.

Bunun nedeni annenin küçükken rahatsızlığı geçirmemesidir. Rubella yanı kızamıkçık eğer hamilelik döneminin sonlarına doğru meydana geldiyse bebeklerde zekâ geriliği veya kalp rahatsızlığı gibi birçok hastalığa sebebiyet verir.

Kişilerde olan rubella hastalığının bazı belirtileri vardır. İlk olarak vücutta dökülmeler ve ateş meydana gelir. Ardından kişilerin yemek yeme isteği ortadan kalkar. Devamında kuru öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler meydana gelir. Bu durumlara mutlaka doktora gidilerek CMV IgG Test yaptırılmalıdır.

Bebeklerde Anti CMV İGG

Bebeklerde olabilecek anti CMV enfeksiyonu oldukça merak edilir. Bunun sebebi bebeğe anne karnına bu enfeksiyonun bulaşmasıdır. Anneye yapılan CMV IgG Test ile birlikte anneye enfeksiyon bulaşıp bulaşmadığı öğrenilebilir.

READ  Prolaktin Testi

Çocuğa bulaşıp bulaşmadığı ise amniyosentez ile öğrenilir. Fakat bu durumun öğrenilmesi bebeklerde ne olacağını göstermez. Yani herhangi bir hastalık olup olmadığı yan etkileri sadece bebek doğduktan sonra öğrenilebilir. Bu durum oldukça zor olduğu için anne adaylarının hamilelik dönemlerinde mutlaka dikkat etmeleri gerekir.

Gebelik ve CMV Enfeksiyonu

CMV enfeksiyonundan her dönem korunmak gerekse de hamilelik döneminde daha dikkatli olunmalıdır. Sürekli olarak bu dönemde CMV IgG Test yaptırılarak enfeksiyonun oluşup oluşmadığına bakılmalıdır.

Hamile kişilerde bu enfeksiyon meydana geldiği anda bebekte ciddi hasarlar meydana getirebilir. Bu hasarlar çocukta oluşacak işitme ile ilgili problemler, görmede bozukluk durumu, dalak ve karaciğer organlarında büyüme, vücutta kırmızı lekelere sebebiyet verebilir.

Bebeklerde bu durumların görünmemesi için enfeksiyondan korunmak gerekir. Aksi takdirde bebekte oluşabilecek bu hastalıklar bebeği tehlikeye atar.

CMV Enfeksiyonundan Korunma

Virüslerden korunmak için hijyenik olunmalıdır. CMV enfeksiyonu da diğer virüsler gibidir. Korunmak iççin mutlaka temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Hamilelik dönemi boyunca sık sık eller yıkanmalı ve kişisel bakıma da önem verilmelidir.

Aynı zamanda korunmak için öksürme, hapşırma gibi eylemlerin meydana geldiği yerlerden uzak durmak gerekir. VMV enfeksiyonu en kolay bu şekilde bulaşma gösterir. Korunmak için de temiz olmak yeterlidir. Özellikle kanam gibi durumları olan bireyler mutlaka bu kişilerden uzak durmalıdır.

İlla temas gibi bir durum söz konusu olacaksa eldiven gibi önlemler alınması şart olarak bilinir. Gebelik döneminde bu konulara dikkat etmek hatta özel eşyaları da sadece tek bir kişinin kullanması önerilir.

Bu gibi durumlara dikkat edilmediği takdirde CMV enfeksiyonu olabilmek mümkündür. Hem anneye hem de bebeğe oldukça ciddi sorunlar verebilen bu hastalıktan mutlaka temiz tutularak korunmalıdır. CMV IgG Testi ile birlikte enfeksiyon olup olmadığına kolayca ulaşabilirsiniz.

CMV IgG Testi Fiyatları 2024

CMV IgG Testi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.