Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Covid Testi

Covid Testi Nedir?

Covid Testi, Gündemde olan bu salgın için yapılan testlerden  vücutta yer alan virüsün tespiti için önemli bir rol oynar. Covid 19 hastalığı günümüzde salgın halinde olmasından dolayı en sık belirtilerin verdiği ve virüslerin gündemde olduğu bir rahatsızlık halini almıştır.

Direk olarak virüsün durumunu tespit edebilmek için yapılmasının yanı sıra vücudun bu virüs karşısında bağışıklığının yani antikorlarını ölçülmesi için de uygulanır. Safir görüntüleme sağlık merkezi olarak hastalarımıza güvenilir bir şekilde covid testi için hizmet vermekteyiz ve günün her saati testlerin uygun koşullarında yapılmasını sağlamaktayız.

PCR testi denen covid testi günümüzde salgın olmasından dolayı en sık uygulanan sağlık alanındaki testlerdendir. Uygulama oldukça basit olup sürüntü alınarak yapılır. Kişilerin virüs taşıyıcısı olup olmadığının erken dönemde teşhisi için fayda sağlayan bir testtir.

Çok az sayıda virüs olması halinde bile teşhisin konulabildiği bu test yaygın olarak tercih edilen testler arasındadır. İleri tanı yöntemi olarak kullanılan PCR testi ile bulaş riskini ortadan kaldırmak ve hastalığın erken dönemde teşhis edilmesine fayda sağlar.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Korona salgınına neden olan covid-19 virüsü günümüzde birçok farklı yolla bulaş gösterebilir. Bu nedenle bu dönemde dikkatli olmak maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyum sağlamak önem taşır. Kişilerin virüs taşıyıcısı olup olmadığının belirlendiği covid testi ihmal edilmeden tekrarlanmalı ve belirti görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuru yapılmalıdır.

Covid virüsünün birçok farklı bulaşma özelliği bulunur. Bulaşma genel olarak nefes alma, bulaşma, öksürme sırasında oluşan solunum damlacıklarına temas, virüs taşıyıcısı olan kişiyle yakın temas ve kirlenmiş yüzeylere dokunulmasının ardından burun ve ağıza temas edilmesidir. Bu bulaş yollarının bilinerek bireylerin kendi önlemlerini almaları, maske takılması ve mutlaka ellerin dezenfekte edilmesi önem taşır.

Covid Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Korona virüs şüphesi olan kişilerin belirti vermeleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde çok ağır belirtiler olurken bazı kişiler kısa bir dinlenme şeklinde süreci geçirebilir. Covid virüsü taşıyan kişilerde yaygın olarak kuru öksürük, ateş ve nefes daralması görülürken seyrek olarak baş ağrısı, ishal ve boğaz ağrısı gibi hafif semptomlar görülebilir.

Erken dönemde teşhis edilmemesi halinde görülebilecek ciddi semptomlar arasında solunum güçlüğü, nefes darlığı ve hareket kaybı oluşabilir. Covid tanısı konulabilmesi için semptomlar gelişmeden kişilerin temaslı olarak şüphelenmesi halinde mutlaka test yaptırması önerilir.

Gerekli olan bu testin safir görüntüleme merkezinden randevu alarak günün her saati yaptırabilmesi imkanına sahipsiniz. Merkezimizde yer alan deneyimli uzman kişiler testlerin güvenilir bir şekilde yapılması ve sonuçların hızlı bir şekilde çıkması için hizmet veriyor.

Covid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Korona virüs şüphesi olan ya da semptomların görüldüğü kişilerde mutlaka PCR testi yapılması gereklidir. Test sonuçlarının pozitif olması yani covid virüsü taşıması halinde bulaş riski olmasından dolayı karantina ortamı oluşturulmalıdır.

Tedavi aşamasında uzman hekimlerin önerdiği ilaçlar aksatılmadan içilmeli ve hekimlerin önerilerine uyulmalıdır. Temaslı olunması halinde hekimler bilgilendirilmeli ve kimsenin sağlığı riske atılmamalıdır.

Hastalığın oluşmasını engellemek için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmaz. Hastalığın etkeni bir virüs olmasından dolayı verilecek tedavi ve ilaçları uzman hekimler belirler.

Hastalığın hafif seyretmesi adına rahatlatan ilaçların kullanımı önerilirken geliştirilmiş en önemli ilaç aşıdır. Covid rahatsızlığına yakalanmamak ve yakalanılsa bile hafif atlatabilmek için aşı uygulamalarını mutlaka her birey yaptırmalıdır.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Covid her zaman belirti vermeyen virüsün sebep olduğu bir salgındır. Çok kolay bulaş göstermesinden dolayı mutlaka belirti versin ya da vermesin şüphe durumunda testlerin yapılması önerilir. Bu test, safir görüntüleme olarak merkezimizde istenilen zamanda uygun şartlar sağlanarak yapılan bir testtir. İstenilen zamanda yapılabilmesinden dolayı hastalarımıza günün her saati uzman kişiler tarafından hizmet verilir.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Covid testi boğazdan ve burundan sürüntü alınarak yapılır. bu test için mutlaka steril ortamların sağlanması ve doğru zamanlarda yapılması önemlidir. Sürüntü vakit kaybedilmeden inceleme üzerine özel kaplara alınarak laboratuvarlara gönderilir. Sonuçlar çıkana ve işlemler sonlana kadar kişinin diğer bireylere bulaş olmaması adına izole etmesinde fayda vardır.

Diğer testlerden oldukça pratik olmasının özelliği ise sürüntü alınarak yapılmasıdır. Bu durum kan alımına gerek duyulmadan kişilerden numune alınmasının yeterli olduğunu gösterir. Alınan numuneler uygun koşullarda saklanarak laboratuvarlara incelenmek üzere gönderilir. Süreç sonunda çıkan sonuçlara bakılarak değerlerin ölçümü yapılır ve gerekli olan tedavi vakit kaybedilmeden başlanır.

Covid Testi Kaç Günde Çıkar?

Testlerin yapılmasında uygun koşulların sağlanması ve doğru zamanlarda doğru bir şekilde yapılması önem taşır. Örnek alım süresi dâhil olduğunda genel olarak 24 saat içerisinde sonuçlanır. Daha hızlı bir şekilde sonuçlanması örnek alım hızına da bağlı olarak değişmektedir.

Safir görüntüleme merkezimizde hızlı bir şekilde hastaların beklemesine imkân vermeden sonuçların çıkmasını sağlamak için hizmet veriyoruz. Steril ortamlar sağlayarak konforlu alanlarda doğru bir şekilde uzman kişiler tarafından testlerin yapılmasını sağlıyoruz.

Covid Kan Testi Nedir?

Covid testi gerekli durumlarda kan alınmasıyla da yapılabilir. Her bireyde belirti vermeyen bir salgın rahatsızlık olmasından dolayı testlerin sonuçlarının geç çıkması ya da güvenilir olmadığının düşünülmesi halinde kan numunesi alınarak da gerekli değerler görülebilir. Hastalığın ilerlemesi ve antikor oluşmasını da görebilmek için mutlaka kan alımı da sağlanırsa sonuçların daha güvenilir olması söz konusudur.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Testlerin yapılması ve örnek alınması bir süreç olmasından dolayı şüphelenilen bir durum söz konusu ise mutlaka izole bir ortamda kalınması gereklidir. Sonuçların pozitif çıkması virüsün taşınması ve bulaş riskinin oluşmasına neden olacağından karantina sürecine acilen girilmesi ve en erken dönemde tedaviye başlanması gereklidir.

Tedaviyi uzman hekimlerin tavsiye ettiği şekilde almak ve sonuç negatif olana kadar yani test tekrarlanana kadar başka bireylerle temas halinde olmamak gereklidir. Karantina süresi tamamlandıktan sonra tedavi uzman hekim kontrolünde sonlandırılabilir.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Korona virüs testi sonrası sonucun negatif çıkması halinde herhangi bir tedavi gerekli görülmez. Herhangi olası bir olumsuzluk testin negatif çıkmasına rağmen devam ediyorsa uzman hekim bilgilendirilerek belirli aralıklarla testin tekrarı sağlanır.

Covid Testi Ücretli midir?

Sağlık bakanlığı onaylı olan sağlık merkezlerinde yapılan testler ücret bakımından değişkenlik gösterir. Sağlık bakanlığının açıklamasıyla günümüzde yapılan testler ücretli olmayıp devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılabilir. Bu nedenle işlem öncesinde bilgi alınması sonrasında bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçecektir.

Covid Testi Fiyatları 2024

Korona virüs testi fiyatları yapılan teste göre değişiklik gösterir. Bazı merkezlerde ücretli olurken bazı merkezlerde ücretsiz bir şekilde yapılır. Bu durum için öncesinde bilgi alınması önemlidir. Tekrarlanan testler ücretli bir şekilde yapılırken tek bir sefer yapılan testler ücret alınmadan da yapılabilmektedir.

Tüm detaylı bilgileri sağlık kuruluşunu arayarak öğrenmek en sağlıklı yoldur. Belirti verip vermemesi önemli olmadan şüphe durumunda mutlaka test yaptırılmalıdır. Covid testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.