Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

CRP Testi

CRP Testi Nedir?

CRP Testi, kan testinde önemli değerlerden biri olan ve diğer adıyla C- reaktif protein testi olarak bilinen iltihap belirleyicisi bir tahlil türü olarak yapılmaktadır.

Bu sebeple de kişinin vücut içerisinde herhangi bir enfeksiyon geçirmesi dahilinde gerçekleşen bir tahlil türü olarak önemli bir veri türüdür. Kandaki iltihap oranının ne kadar olduğunu belirleyerek enfeksiyonun var olup olmaması da belirlenmiş olan bir etkendir.

CRP testi her zaman yapılmaz. Sadece kişilerin rahatsızlıkları, mide bulantısı, ateş veya öksürük gibi belirtileri varsa özellikle doktorlar tarafından crp testi istenmektedir. Belirtilen testte çıkan verilere göre kişinin iltihap oranı belirlenerek tanı konmaktadır.

Böylelikle yüksek çıkan veriye göre istenen çeşitli tahlillerde olabilir. Bu sebeple de teşhisin konması durumunda tedavi sürecine hızlı bir girişat yapılması ve uygulaması için doktorlar tarafından belirlenir.

CRP Testi Nasıl Yapılır?

CRP testi bir kan testi olarak damar yoluyla gerçekleştirilen bir test şeklidir. Bu sebeple de sadece birkaç dakikayı almasıyla da kısa süre içerisinde gerçekleşen C – reaktif protein adı ile bilinen bu test, bazen aynı gün sonuçlanmaktadır. Bazen de ertesi güne kadar sonuçlanması sürebilir.

Belirlenen sonuç ile birlikte hareket edilmesi gerekir. Aynı zamanda vücutta var olan iltihabın kuvvetini gösteren verileri sunmaktadır. Bu sebeple de en yaygın yapılan testlerden biridir.

Testin yapılma aşaması olan damardan verilen dirhem ile birlikte küçük bir tüp yardımı ile belirlenen miktarda kan alımı sağlanır. Böylelikle laboratuvara gönderimi sağlanarak sonuçlanması beklenmektedir.

Bu süre ise oldukça kısa zaman içerisinde gerçekleşir. Belirlenen süre zarfı içerisinde gerçekleşmesi de kanın durdukça bozulma yaşamaması içindir.

Çünkü kan durdukça pıhtılaşma eğiliminde olması sebebi ile de kolay bozulan bir aşamaya giriş yapar. Bu durumda erken saatlerde yapıla testler erken saatlerde laboratuvara gönderimi hastaneler ve aile sağlığı merkezi için yapılmaktadır.

READ  Anti TPO Testi

CRP’ nin Normal Değeri Nedir?

Birçok test arasında önemli olan CRP testi için sonuçları oldukça önem taşımaktadır. Verilerin düşüşte mi yoksa yükselmekte mi olduğu da önemli ölçüde dikkat edilen verileri kapsar. Böylelikle yapılan test sonucu sağlanan veriler önem arz eden bir sonuç olmakla beraber teşhis için de kolaylık tanımaktadır.

CRP testi aynı zamanda kanser taraması için kanserin ne kadar aktif olduğunu ve hangi aşamada seyir ettiğini de gösterebilir. Bu şekilde yükselip veya düşüş göstermesi de  kanserin ne kadar ilerleyip ilerlemediğini gösteren   önemli bir test olmaktadır.

Diyabet rahatsızlıkları ve beyin rahatsızlıkları gibi birçok rahatsızlığında belirtileri başında CRP yüksekliği veya düşüklüğü, rahatsızlıklarda önemli bir veri saptama yöntemi olarak görülmektedir. 0,0-5 mg olan CRP değeri normal olarak görülmektedir.

CRP Testi Aç Karnına mı Yapılır?

CRP test aç veya tok karnına yapılabilmektedir. Bu sebeple de fark etmeksizin, doktor tarafından istendiği zaman en kısa süre içerisinde yapılması gerekir. Aç karnına veya tok karnına yapılması herhangi bir veri değişimine sebebiyet vermemektedir.

Bu nedenle de istenildiği vakitte yapılabilen bir test türüdür. Fakat sabah saatlerinde istenmesi sebebi de diğer testlerle beraber yapılması nedeniyle aç karnına yapılan bir test olarak görülmektedir.

Hâlbuki CRP testi her vakit aralığında yapılabilecek bir tahlil olarak karşımıza çıkar. CRP vücuttaki herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol amaçlı yapılan bir test olarak bilinmektedir.

Kandaki CRP Nasıl Düşürülür?

Düşüklüğü dışında esas önemli olan yüksek çıkmasıdır. CRP test her zaman düşük çıkması beklenen önemli bir iltihap belirleme testidir. Kişinin herhangi bir kan düzeyinde görülen iltihap oranı dikkate alınmalıdır.

Bu sebeple de CRP test dikkat edilmesi gereken bir test olarak görülür. Düşürülmesi gereken CRP yüksekliği görüldüğünde uzman doktorlar tarafından verilen tedavi ile CRP değeri düşürülmektedir.

READ  Hemogram Testi

Bu tedaviyi kapsayan ilaç ise antibiyotik ağırlıklı olmaktadır. Böylelikle iltihap değeri düşürülerek kısa süre içerisinde gerçekleşen bir tedavi şekli olarak görülmektedir.

Bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerin güçlenmesi için gerekli vitamin ve sebze alımı da yapılması iltihabın önlenebilmesi için önemli ölçüde dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Düşürülmesi için gerekli olan bağışıklık sistemi güçlendiren besinler ve ilaç kullanımı ile gerçekleştirilen tedavi seçenekleri de bulunmaktadır.

CRP Yüksekliği Belirtileri

CRP test sonuçları birçok Rahatsızlığın belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple de düşük miktarda gözükmesi veya yüksek bir oranda gözükmesi de rahatsızlıkların belirlenmesinde önemli bir biri aşamasını göstermektedir.

Peki, sonuçlar ne anlama geliyor? Merak edenlerin istediği konulardan biri olmakla beraber CRP testi sonuçları içerisinde;

  • Sonucun 1 miligram değerin altında gözüktüğü süre içerisinde hastanın kardiyovasküler bir hastalık potansiyeline  sahip olduğu da görülmektedir.
  • 1 miligram ile 2.9 miligram arası gözüken birbiri içerisinde hastanın orta riskli olduğu görülmektedir.
  • 3 miligramdan büyük bir biri sağlandığı zaman yüksek bir kardiyovasküler rahatsızlık potansiyelinin taşıma anlamına gelmektedir.
  • 10 miligramın üzerinde olan bir sağlanması durumunda kişinin vücudunda önemli bir enfeksiyon birisinin olması ile beraber başka test edin daha yapılması gerektiğinin kanaatine varılmaktadır.

CRP Yüksekliği ve Hamilelik

CRP düzeyinin hamilelikte önemi oldukça fazladır. Bu sebeple de öncelikle iltihap seviyesinin düşürülmesinin gerçekleşmesi gerekir. CRP her zaman iltihap düzeyinin yüksekliğini gösteren önemli bir veri olmaktadır.

Bu sebep Bir de CRP test birilerinden yüksek görülen oranlar hamilelik dönemi içerisinde oldukça sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Bu sebeple de normal olarak görülebilmektedir.

Fakat normal bir durum gibi görülse de belirlenen bazı kronik rahatsızlıklar sebebiyle de CRP test değeri hamilelik döneminde anne de yükseklik gösterebilir.

READ  Hpsa Testi

Bu sebeple de bebeğin sağlığının korunabilmesi ve annenin sağlığının iyileştirilmesi için bu değerin düşürülmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple de enfeksiyonun düşürülmesi ile ilgili uzman bir doktor tarafından destek olunması ve tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Oranın ne kadar yüksek olduğu her zaman önemlidir. Enfeksiyonun yüksekliğine bağlı olarak görülen CRP düzeyinin oranı 0, 05 mg  arasında oluşması normal olarak görülen bir orandır.

CRP ve Kalp Hastalığı

Kalp Krizi riskine göre CRP yüksekliği oldukça önemlidir. Enfeksiyonun vücuda ağır gelmesi ve halsiz düşürmesi ile birlikte seyir eden durum zamanla hastanın daha da bitkin ve yorgun düşmesini sağlamaktadır.

Bu sebeple de hasta iltihap oranı yüksek gelmesi durumunda kalbi enfeksiyona bağlı olarak daha hızlı atımlar yapmaktadır. CRP testi oranı da burada devreye girer. Böylelikle gerçekleşebilecek kalp krizi için de önemli ölçüde etki sağlar.

CRP oranının düşürülmesi önemli olarak görülmektedir. Her zaman test verilerinin normal seviyelerde izlemesi kalp hastaları için dikkat edilmesi gereken bir önem taşımaktadır. Kısa süre içerisinde tedaviye başlanması gerekir.

CRP Testi Fiyatları 2024

CRP testi fiyatları Devlet Hastanelerinde sigortaya dahil olan hastalar için ücretsiz yapılırken, özel hastanelerde bu rakam değişim göstermektedir. Her hastane de uygun ölçülerde bir fiyat belirlenmekte olup her hastane kapsamına göre farklılık arz edebiliyor.

Bu nedenle de CRP testi yaptıracak hastaların özel hastaneler için araştırma yapmaları oldukça önemlidir. Crp testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.