Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Cybh Testi Fiyatları

Cybh Testi Fiyatları

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısaca CYBH olarak ifade edilir. CYBH testi ise bu hastalıkların teşhis edilmesi için kullanılan testlerdir.  Bu hastalıklar cinsel ilişki yoluyla bulaşır.  Cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olan organizmalar kan,  vajinal sıvı ve menidir.  Ancak bu enfeksiyonların tamamı ille de cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar değildir. İyi steril edilmeyen tıbbi gereçlerden kan transferlerinden kan nakillerinden veya anneden bebeğe ya da doğum sırasında kişilere bulaşabilir.  birçok sağlıklı kişi enfeksiyon taşıdığından habersiz olabilir.  Ancak hasta olmasa da taşıyıcı olduğu için bunu ilişkide bulunduğu kişilere bulaştırır.  Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık bazı kişilerde semptomlara sebep olmaz.  Yani bunlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Cybh testi özellikle çok eşli kişilerde altı ayda bir mutlaka yaptırılmalıdır.

Cybh Nedir?

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar cybh olarak bilinir. Daha çok cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve teşhisinde diğerlerine göre birtakım problemler yer alır.  ayrıca dünya genelinde 500 milyon kişide olduğu düşünülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları beraberinde bir takım sorunları da getirmektedir.  Bu sorunlardan bir tanesi kişi cinsel yolla enfeksiyonu alır ancak hiçbir belirti vermemesi durumunda dolayısıyla hasta bir önlem almadığı için enfeksiyonu bulaştırmaya devam eder.  Enfeksiyon ancak belirti verdiği zaman teşhis edilebilmektedir.  Hatta birçok kişi bu enfeksiyonla yıllar boyu yaşamaktadır.  Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda genellikle görülen durum budur.  Ancak bunun en büyük sakıncalarından biri ise tek eşli veya çok eşli olan kişilerde enfeksiyonun yayılma hızlıdır.  Uzun yıllar hastalık teşhis edilmemesi durumunda yıllar sonra kronik bir hastalık olarak insanın karşısına çıkar.  Bu durumda artık hastada ciddi anlamda hasar bırakır.  Bu noktaya gelmiş hastalık kısırlık,  kronik ağrılar,  sürekli bitmeyen kronik akıntı ve en son olarak ölümle sonuçlanır.  Ancak bu hastaların bazılarında belirtiler ateş,  akıntı ve genital bölgede şişlik,  kızarıklık gibi belirtiler gösterir.  Bu durumda hastalığın tanısını koymak oldukça kolaydır.

Cybh Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en sıkıntılı durumu enfeksiyonu bulaştırıp hastada bulgu ve belirtilerin görülmemesi durumudur.  Bu durum genellikle tehlikeli boyutlara kadar götürür.  Çünkü enfeksiyon var olmaya devam eder.  Fakat hasta da semptomlar görülmez.  Ancak belli bir zaman sonra artık kronik bir durum haline gelir ve bu da hasta açısından oldukça tehlikelidir.  Genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının belirtileri şunlardır;  genital organlar olan vajina,  penis,  rektal bölge veya ağız içinde yaralar ve şişlikler oluşur.  İdrar yaparken sancı acı ve ağrı olur.  Genellikle yanma ile birlikte ıstırapli idrar yapma biçiminde de görülür.  Peniste akıntı,  vajinal akıntılar,  normal regli döneminin dışında vajinal kanama,  kasık bölgesinde şiddetli ağrı ve kasık bölgesindeki lenf bezlerinde şişme,  alt karın bölgesinde karın ağrısı,  el ve ayaklarda kaşıntı gibi semptomlar cinsel yolla bulaşan hastalık semptomları olarak tarif edilebilir.  Sık ve hareketli bir cinsel yaşantısı olan insanlar özellikle bu tür belirtiler oluştuğunda mutlaka bir doktora gitmelidir.  Cinsel ilişki dışında cinsel ilişki olmadan da enfeksiyonun bulaşılması mümkündür.  Bunlar da Hepatit A,  B ve C’dir. Hepatit A, B ve C virüslerini almak için cinsel ilişkiye girmeye gerek yoktur.  Kan yoluyla rahatlıkla bulaşabilen virüslerdir.

Cybh Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların farklı test çeşitleri vardır.  Ancak test yaptırmadan önce mutlaka bir doktora giderek muayene olmak gerekir.  Şikayetler doktora aktarıldığında doktor enfeksiyon hastalıklarından şüphelendiğinde mutlaka Cybh testi yaptırır.  Testler genellikle genital bölgeden alınan akıntılardan pamuklu çubukla örnek alınarak yapılır.  Pamuklu çubukla örnek alınarak yapılan testlerde gonore, chlamidya, tricomoniasis hastalıkları teşhis edilmektedir.  Ayrıca genital bölgeden alınan sürüntü örneği veya lezyonun görünmeyen bölgede olması durumunda,   biyopsi alınarak test yapılır.  Bunun dışında HPV ve herpes hastalığının testleri kan örneği alınarak yapılır. Cybh testi olan diğer testlerde ise Sifiliz,  hepatit B,  hepatit C ve HIV dizisi kan örneği alınarak incelenmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için karşınızdaki cinsel ilişkiye girdiğiniz kişi hakkında bilgi sahibi değilseniz ve ilişkiniz sırasında prezervatif kullanılmadı ise mutlaka cybh testi yaptırmak gerekir.  Ayrıca çok eşli bir cinsel yaşamı olanların prezervatif kullanmamaları durumunda test yaptırmaları gerekir.  Çok eşlilik tercihi uzun süre devam etmesi durumunda ise mutlaka 6 ayda bir test yapılması kesinlikle önerilmektedir.

Cybh Testi Fiyatları 2020

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tek bir cybh testi yapılarak teşhis edilen ve tanı konulan hastalıklar değildir.  Her bir hastalığın farklı test çeşidi bulunur.  Ayrıca bazı durumlarda testi tekrar etmek gerekebilir.  Bazı enfeksiyon hastalıklarda ise biyopsi yaparak tanı koyma gereği duyulur.  Dolayısıyla tekbir test fiyatı vermek bu konuda mümkün değildir.  Ancak tıbbi laboratuvar tercihinde bu konuda en iyi hizmeti laboratuvarlar tercih edilerek bu konuda hangi testler yapılacaksa o testlerin fiyatları konusunda bilgi almak mümkündür.  Bunun yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıkların testlerinde ise doktorun istediği testi yaptırmak gerekmektedir.  Bir enfeksiyonun birkaç testle tanısı konulabilir.  Ancak doktor hangi cybh testi yapılması gerekiyorsa doğru tanı konulması açısından,  o testin yaptırılması gerekir. Çünkü doktorun uygulayacağı tedavinin bir an önce başlaması açısından oldukça önemlidir.  Bu konuda dikkate alınması gereken en önemli durum doktorun önerileri doğrultusunda test yaptırmaktır. CYBH Testi Fiyatları 2020 hakkında bilgi için hemen sitemizi ziyaret edin.