Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Röntgen

Dijital Röntgen, kullanılan bazı kontrast maddelerin yardımı ile yapılmaktadır. Bu röntgen yöntemi ile yemek borusu, mide, idrar yolları ve böbrek fonksiyonları, kalın ve de ince bağırsak kanallarındaki çalışma durumu kontrol edilebilmektedir. Bu röntgen biçimi kemik ve de akciğer gözlemlerimde kullanılabilmektedir.

Dijital Röntgen radyoloji alanında sıklıkla kullanılmaktadır. İnsan vücudunun belirli bölgelerinin x ışınları ile görüntülenmesi olarak özetlenebilmektedir. Dijital Röntgen ile elde edilebilen görüntüler bir bilgisayara aktarılmaktadır. Bilgisayara aktarımı sağlanan bu görüntüler ise kontrastlı ve kontrastsız olarak uygulanabilmektedir. Kontrastlı olarak yapılabilen bu röntgen biçiminin sağladığı en büyük kolaylık hastanın organlarının detaylı bir biçimde incelenebilmesidir. Bu inceleme tanı koyulabilmesi açısından oldukça kolaylık sağlar.

Mevcut olan ya da olabilecek bir hastalığın teşhis edilmesi ve de tedaviye geçilebilmesi açısından Dijital Röntgen oldukça önemlidir. Tedaviye giden süreçte hasta sağlığını koruyabilmek adına uygulanan en etkili yöntemler arasında yerini almaktadır.

Dijital Röntgen Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

Dijital Röntgen radyoloji alanında kullanılan ilk görüntüleme sistemi olarak bilinmektedir. Bu yöntem teşhis ve de tedavi için oldukça önemlidir. Mevcut anomalilerin gözlemlenebilmesi ve bir tanı koyulabilmesi açısından olabildiğince önem arz eden Dijital Röntgen genel olarak vücudun her bölgesinde tercih edilebilmektedir. Bu bağlamda dijital röntgen’ in önemi ilk olarak banyo gerektirmeyen bir sistem olması ile açıklanabilmektedir. Bilgisayar sistemine kayıt edilebilen bu röntgen şekli doktor tarafından hızlı bir şekilde incelenebilmektedir. Zaman kazandırması açısından önemlidir. Maliyeti düşük bir röntgen biçimidir.

Dijital Röntgenin Üstün Yanları

Dijital Röntgen bilgisayar üzerinde incelenebildiği için kontrast atarları zorlanmadan yapılabilmektedir. Bu özelliği görüntü kalitesinin arttırılabilmesi anlamına gelir. Çekim tekrarları olabildiğince azdır. Bu yöntem teknik hataları olabildiğine aza indirgemektedir. Bu bağlamda ise hasta daha fazla radyoloji almaktan kurtulmuş olur.

Dijital Röntgen ile elde edilebilen görüntüler, bir cd üzerine kayıt edilebilir ve de saklanabilir. Bu şekilde hasta bilgilerinin saklanabilmesi ve korunabilmesi konusunda kolaylık kazanılır. Hasta başka bir doktor ya da hastane ye gittiğinde görüntüler bu sayede taşınabilmektedir.

Dijital Röntgen Çekimi Hastalara Nasıl Yapılır?

Dijital Röntgen her hasta için farklı yöntemler ile çekilebilmektedir. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, bağırsak röntgeni çekilecek bir hasta üzerinden örnek verilebilmektedir. Kalın ya da ince bağırsak röntgeni çekilmesi gereken bir hasta çekim yapılmadan önce herhangi bir gıda tüketmemelidir. Hastanın bağırsakları temizlenmelidir. Bu yönde çekim yapılacak hasta randevuya yemek yemeden, aç karnına gitmelidir. Sindirim sistemi röntgenleri kontrastlı olarak yapılabilmektedir. Bu röntgen genel anlamda 20 dakika kadar sürer.

Başka bir röntgen şekli olan akciğer röntgeni esnasında herhangi bir madde kullanılması gerekmez. Dijital Röntgen akciğer için doğrudan yapılabilmektedir. Hasta şikâyetleri ve teşhis yöntemleri farklılık gösterir. Bu nedenle tek bir röntgen biçimi olduğu kesinlikle söylenemez.

Dijital Röntgen Çekiminin Hasta Sağlığı Açısından Zararları Bulunur Mu?

Bu röntgen şekli iyonize olarak radyasyon içermektedir. Radyasyon içerdiği icin zararları bulunmaktadır. Dijital Röntgen çektirecek olan hastanın hamile olup olmadığı önemli bir şekilde incelenmesi gereken bir konudur. Hamile bir bireyin Röntgen çektirmesi, anne karnında büyümekte olan bebek gelişiminde bazı anamolilere sebep olabilmektedir.

Dijital Röntgen hamilelik süresi boyunca yapılmamalıdır. Bu durum Bebekte zekâ sorunlarına, gelişim ve büyüme problemlerine neden olabilmektedir. Genetik olarak bozulma hamilelik süresinde ve sonrasında gözlemlenebilir. Bebek sağlığı ve gelişimi için hamilelik süresi boyunca röntgen çekimi yapılmamalıdır. Aciliyet içermeyen bir hastalık durumunda bebek sağlığının korunabilmesi adına röntgen çekilmemektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde kayıt edilen bilgi birikimi hamilelik döneminin ve de bebek gelişiminin aşamalarına göre farklı etkisi olabileceği gözlemlenmiştir. Hamilelik aşamasına ve radyasyon miktarına göre röntgen zararları farklılık göstermektedir. Ve yine yapılan araştırmalara göre hamilelikte fetüs’e zarar verebilecek radyasyon miktarının 5’rad olduğu net bir şekilde gözlemlenmiştir.

Dijital Röntgen Kullanım Detayları

Orthoröntgenom, Skolyoz ve boy grafikleri için de kullanılan  bu röntgen istenilirse kaset çekimleri olarak da yapılabilmektedir. Genel olarak dijital çekimler ve spotik incelemeler için kullanılır. Anjiografik incelemelerde çekim hızı teşhis açısından kolaylık sağlar. Dijital sistemin göz ardı edilemeyecek olan en önemli faydası radyasyon düzeyinin daha az olmasıdır. Bu sistem pek çok sorunun erken teşhisini kolaylaştırır.

Dijital Röntgen şeklinin en önemli noktası kontrast madde ismi verilen boyalar ile yapıların boyanması sonucu yapısal bozukluk ve sorunların daha net bir biçimde gözlemlenebilmesidir. Kontrast madde olarak adlandırılan bu maddeler ise iyor ve de baryum gibi radyoapak bulunduran ilaçlardır. Hasta birey de uygulanacak olan çekim türüne göre tedavi sürecinin tespiti yapılması gereken kişiye bu ilaçlar içirilir. Başka bir şekilde ise hastaya Lavma uygulanır. Bu uygulama idrar sondası ve ya enjeksiyon gibi ekipmanlarla hastaya ilacın verilmesi olarak özetlenebilmektedir.

Dijital Röntgen Neden Önemlidir?

Bu röntgen özellikle damar sistemi anevrizmalarında oldukça önemlidir. Damar genişlemesi saptamaları hasta bireyin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu röntgen biçimi bu alanda hızlı bir şekilde tanı konulmasına yardımcı olduğundan hastanın hayatı sağlığının korunması yönünde önemli bir gelişme olarak kayır edilmiştir.

Başka bir açıdan incelenecek olursa Dijital Röntgen masası + ve – 90 derece kadar döndürülebilir. Bu durum mevcut olan hastalığın teşhis aşamasında Trenddelenburg gibi pozisyonlarda da inceleme yapılabilmesini sağlar. İnceleme alanı genişlediği için teşhis alanı da fazlalaşır.