Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hiv Testi

Hiv Testi Nedir? 

Hiv tıptaki adıyla human immunodeficirncy olarak bilinen bağışıklık sistemini hedef alan virüslerden biridir.  Kan yoluyla bulaşan virüs korunmasız gerçekleştirilen cinsel ilişki yoluyla da bulaşmaktadır.  Virüs birçok dokuya yerleşebilen güçlü ve bağışıklık sistemini çöktüren virüslerden biridir.  Hiv virüsü direk Beyaz kan hücreleri üzerinde etkilidir.  Buraya yerleşerek bağışıklık sistemini baskısı altına alır ve vücudu diğer bütün enfeksiyonlara karşı savunmasını ortadan kaldırır.  Yani Hiv virüsü alan bir hasta bugün bile korkutucu durumda olan verem menenjit zatürre gibi hastalıkların vücuda rahatlıkla girmesini ve kansere dönüşmesine sebep olur.  Hiv testi pozitif olan hastalar açısından en önemli olan burun erken teşhis konulması ve tedaviye erken başlanmasıdır.  Doktor kontrolünde ve düzenli tedavi edildiğinde tedavi şifa ile sonuçlanan bir hastalıktır.  Tedavi ile virüsün vücutta çoğalması engellenmiş olur.

Hiv Testi Ne Zaman Yapılır?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi Hiv virüsü de erken teşhis ile erken tedaviye başlamayı gerektirir.  Enfeksiyon tedavisinde erken tanı son derece önemlidir.  Erken tanıyla tedaviye erken başlanır ve hastalığın bulaşıcılık oranını da düşürülmüş olur.   Genellikle korunmasız yaşanan cinsel ilişkilerle ve kan yoluyla bulaşan AIDS yani Hiv pozitif olan hastaların hastalığı temas ve cinsel yolla bulaşır.  Ayrıca hastalık yalnızca cinsel yolla değil sterilize edilmemiş tıbbi cihazlardan,  enjeksiyon,  kan transferleri gibi durumlarda Hiv virüsü almak ve bulaştırmak çok kolaydır.  Ülkemizde de pozitif olan birçok hasta bulunduğu ancak bunun hasta mahremiyeti gözetilerek özel olarak gizlendiği güven içinde yapıldığı bilinmelidir.  Hastanelere ve sağlık kuruluşlarına başvuran tüm pozitif hastaları genellikle isim kişilerin özel kimlik bilgileri yerine belli kodlar kullanılarak işlem yapılır.  Hastanın Hiv testi pozitif çıkması durumunda bunun sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi zorunludur.  Ancak bu bildirim durumunda dahi hastanın kişisel bilgileri özel kodlar kullanılarak yapılmaktadır.  Pozitif hastalarda fizyolojik olarak hastalığın devam etmesinin yanı sıra hasta da psikolojik ve sosyal olarak da son derece olumsuz etkiler yaptığı bilinmektedir.  Pozitif olan hastalara ve hasta yakınlarına sosyal ve hukuki olarak destek veren birçok dernek bulunmaktadır.  Aynı zamanda Hiv pozitif olan hastaların evlenmesinde de hiçbir engel yoktur.

Hiv Testi Nasıl yapılır?

Hiv testi Eliza testi olarak bilinen bir kan testidir.  Hiv virüsü vücuda girdiği andan itibaren teşhis edilemez ve yapılan test negatif çıkar.  Ancak vücuda girdikten sonra yaklaşık olarak 3 hafta ile 8 hafta sonra virüs antikor üretir. Dolayısıyla testin pozitif çıkabilmesi için antikorların yeteri kadar çoğalması gerekir.  Bu da yaklaşık olarak 3 aylık bir döneme denk gelir.  Bu döneme pencere dönemi denir.  Yani korunmasız bir cinsel ilişkide bulunulmuş veya birisinin kendisine bulaştırmış olabileceği endişesi taşıyan kişiler en az Eliza testini 4-6 hafta arasında yaptırmalıdır. Bu sürelerin dikkate alınarak test yapılması önemlidir.  Bazı durumlarda daha kısa sürede antikor gelişir.  Ancak bazı durumlarda ise antikorun gelişmesi 3 ay gibi bir zamana yayılabilir.  Dolayısıyla bazı durumlarda testin tekrar edilmesi gerekebilir.  Ancak 90 gün sonra yapılan test yani Eliza testi pozitif çıkması durumunda bu %100 doğrudur.  Negatif çıkması durumunda da sonuç %100 doğrudur denilebilir.

Hiv Testi Ne Zaman Yapılmalı

AIDS hastalığı yüzde 90 oranında korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır.  Bunun dışında kalan oranda ise sterilize edilmemiş tıbbi cihazlardan kan yoluyla bulaşır. Eliza testinden doğru sonuç alınabilmesi için antikorların pozitif olabileceği ölçüde çoğalması gerekmektedir.  Yani şüpheli bir cinsel ilişkiden sonra anti hiv testi yaptırmak sonuç vermez.  Daha doğrusu yapılan bu test negatif çıkar.  Ancak bu bir yalancı negatif durumudur.  Bu nedenle Hiv virüsü aldığını düşünen şüpheli bir cinsel ilişkiden sonra Hiv testi yaptırılabilir ancak 3 hafta ile 8 hafta beklenmesi gerekir.  Virüsün alınması durumunda kanda pozitif olarak çıkabilmesi için geçen süre bu kadardır.  Buna pencere dönemi denir.  Ancak tam olarak doğru teşhisin konulabilmesi için en doğru süre 3 aydır.  3 ay sonra yaptırılan Eliza testinde çıkan sonuç %100 doğru sonuçtur.  Ancak 2 aydan önce yapılan testlerin pozitif çıkması durumunda da 1 ay sonra testin tekrarlanması gerekebilir.  Yani kısaca kanda hiv virüsünün antikorlarının bulunup bulunmaması önemlidir.  Bazı hastalarda Hiv antikoru çok kısa sürede çoğalır.  Bazı hastalarda bu maksimum 90 gün gibi bir sürede çoğalır.  Dolayısıyla doğru bir Hiv-pozitif testi için doğru zaman şüpheli ilişkiden 90 gün sonra yapılan testlerdir.

Hiv Testi Fiyatları 2020

AIDS hastalığının teşhis edilmesinde kullanılan Hiv testi birçok çeşidi bulunana bir testtir.  Hiv testi,   anti Hiv testi çok pahalı testler değildir.  Ancak bununla ilgili buradan bir fiyat vermek çok sağlıklı bir durumda değildir.  Şüpheli cinsel ilişkiden sonra 3 ay mutlaka beklemek gerekir.  Birbirinden farklı Hiv testi 2020 fiyatları olmasına rağmen bu testler arasında en sağlıklı olanı Hiv RNA PCR testidir. Diğer testlere göre maliyeti daha yüksek bir testtir.  Bunun sebebi ise 90 gün beklemeden yaklaşık olarak 10 gün sonra virüsün genetik yapısı çoğaltılarak ölçülme olanağını sağlayan testlerden biridir.  Dolayısıyla test fiyatları birbirinden farklıdır.  Çünkü test çeşitleri de birbirinden çok farklıdır.  Ayrıca özel laboratuvarlarda yapılan testler daha hızlı sonuç elde etmek açısından hasta hakları ve gizlilik ilkesi gözetilerek yapılması açısından da son derece önemlidir. Hiv Testi Fiyatları 2020 hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.