Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lomber (Bel) Mr

Lomber (Bel) Mr, tıp alanında kullanılan bir yöntemdir. Tıpta Lomber bel anlamına gelmektedir.  Bel çevresinde oluşan bir patolojinin tetkik edilmesi için doktorlar tarafından Lomber (Bel) Mr çekimi istenir.  Özellikle bel fıtığı teşhisinde ve omurlar arasında daralma olup olmadığı ve sıvı kaybının miktarlarının tespit edilmesi için genellikle Lomber (Bel) Mr tetkiki istenir.

Lomber (Bel) Mr Çekimi Nedir?

Lomber (Bel) Mr çekimi bel bölgesinin MR görüntüleme cihazıyla incelenmesidir.  Bu bölgeye istenen MR çekimi radyoloji uzmanları tarafından yapılır ve rapor edilir.  Daha çok Lomber (Bel) Mr yani bel bölgesindeki rahatsızlıkları ayrıntılı bir biçimde teşhis edilmesi için MR çekilir. En iyi teşhis MR görüntüleme sonucunda oluşur. MR cihazı manyetik dalgalarla çalışır.  Ancak çekim sırasında hasta hiçbir şekilde radyasyona maruz kalmaz.

Yalnız Lomber (Bel) Mr çekimi öncesinde hastadan anamnez alır yani hastanın geçirdiği hastalıklarla ilgili bilgi alınır.  Herhangi bir maddeye veya ilaca karşı alerjisi olup olmadığı sorulur.  MR cihazı ve çekim yapılan bölge manyetik bir bölge olduğu için herhangi bir metal ve manyetik akımdan etkilenebilecek bir eşya vücutta taşınabilecek protez implant gibi metalik hiçbir maddenin hastada bulunmaması gerekir.

Lomber Emar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsanlarda lomber bölgesi denilen yani bel bölgesinde 5 adet omurga bulunur.  Bu omurgaların her birinin arasında diskler mevcuttur.  Bu distler yumuşak bir yapıya sahiptir.  Aynı zamanda yumuşak olan bu diskler yastık görevi görür.  Her bir diskin içinde jölemsi bir madde vardır. Zamanla veya yaşa bağlı olarak bu yarı sıvı jöle görüntüsündeki madde dışarı taşar ve bu da sinirlere baskı yapar.  Bu durumda bel fıtığı oluşur.  Bel fıtığının oluşmasının ardından kalçadan bacaklara doğru inen bir ağrı gelişir.

Bu ağrının sebebini tespit etmek Lomber(Bel) Mr çekimi ile mümkün olmaktadır.  Lomber(Bel) Mr çekiminde bel bölgesi incelenerek bel fıtığı olup olmadığı teşhis edilir.  Disklerde bulunan yastıkların dışarıya çok çıkması durumunda veya sertleşip çıkması durumunda tedavi veya ameliyat edilerek hasta iyileştirilir.  Ancak bütün bunların öncesinde Lomber(Bel) Mr çekilerek o bölgede herhangi bir patolojik bulgu olup olmadığı teşhis edilir.

Lomber Emar Nasıl Çekilir?

Öncelikle Lomber(Bel) Mr bel fıtığı teşhisi için istenen tek tetkiktir. Çekim sırasında bazı ilaçlar alınması istenebilir.  Yaklaşık olarak 6 saat boyunca aç kalmak ve hiçbir şey yemeden çekim merkezine gelmek gerekir.  Hastaya özel bir radyo anteni takılır ve bu radyo frekans dalgaları ile durumun tespit edilmesi sağlanır.  Aynı zamanda hasta raylı masaya yatırılarak MR işlemi gerçekleştirilir.

Lomber MR Ne Zaman Çekilir?

Lomber(Bel) Mr çekimi hastanın özellikle bel bölgesinde,  kalçadan ayaklara doğru inen ve geçmeyen ağrısı olması durumunda ve doktorun muayene sırasında bu bulgulara rastlaması ile Lomber(Bel) Mr çekimi istenir.  Bunun yanı sıra bel kalça ve bacak bölgesinde ağrı olmasına rağmen tedavi altında olan ve ancak belli bir süre bu tedaviye cevap vermeyen hastalara da MR çekimi yapılır. Bazı durumlarda da ameliyat olan hastalarda o bölgedeki durumun nasıl olduğunu veya tedavi edilen hastada lomber bölgesindeki disklerin durumunu kontrol etmek için MR tetkiki istenir.

Bunun yanı sıra bel bölgesinde geçmeyen,  sıkıntı veren ağrı varsa ve ağrı sinirlere baskı yapıyorsa ön muayene de doktorun MR çekimi istemesi muhtemeldir.  Lomber(Bel) Mr çekiminden sonraki değerlendirmeleri beyin cerrahı tetkik eder.  Onun öncesinde radyoloji uzmanı değerlendirerek rapor eder. MR çekiminde disklerin araları kontrol edilir ve o bölgede dejenerasyon ve deformasyon oluşması durumunda hastaya bir tedavi programı veya ameliyat önerilebilir.  Bunun dışında MR çekiminde disklerde azalma veya sertleşme durumu teşhis edilebilir.

Bu görüntülerin oluşması durumunda ise omurilik ile ilgili sıkıntının olduğu anlaşılır ve hasta bir tedavi sürecine sokulur.  MR çekimi 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilebilir çekim sırasında hastanın hiç kıpırdamadan durması kaliteli görüntü oluşması açısından son derece önemlidir.

Lomber Vertebra Nedir?

lomber vertebra lomber bölgesinde bulunan birçok sinir ve disklerin beyne kadar çıkan kısmıdır.  Diskler aynı bel bölgesinden başlayarak servikal bölge denilen enseye kadar uzanır.  lomber ise vücudun bel bölgesindedir. Lomberde oluşan en sık hastalıklar bel fıtığı hastalığıdır.  Günlük yaşantıyı son derece olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini bozan ağrılara sebep olur.  Normal şekilde yapılan ön muayene sonucunda doktorun teşhisini netleştirmek ve somutlaştırmak istemesi ile Lomber(Bel) Mr çekimi istenir.  MR sonucunda belde bulunan hastalığın ayrıntısı ortaya çıkar.

Radyoaktif İçermeyen Radyolojik Tetkik

Lomber(Bel) Mr tıp teknolojinin de gelişmesi ile artık günümüzde hızla ilerlemiştir.  Hastalıklara tanı koyma konusunda teknolojik cihazlardan faydalanma çok daha net kısa sürede ve somut verilere ulaştırmaktadır. Bel yani lomber bölgesinden şikâyeti olan hastalar genellikle tomografi veya MR istenerek teşhis edilir.  Ancak özellikle lomber bölgesindeki ağrılar ve fıtık belirtileri konusunda tam teşhisin konulabilmesi için lomber MR çekimi istenmektedir.

MR sonucunda o bölgede bulunan hastalığın hangi boyutta olduğu ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği konusunda uzman hekime fikir verir.  MR bel bölgesindeki hastalığı teşhis ederken aynı zamanda radyasyon yayma olasılığı olmaması açısından hastalara ayrıca bir konfor sağlamaktadır. Dolayısıyla MR radyolojik tetkiklerle mukayese edildiğinde zararı olmayan,  çünkü x ışını kullanılmayan bir işlemdir.  Bu sebeple Lomber(Bel) Mr çektirmenin vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.