Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Makroprolaktin Testi

Makroprolaktin Testi Nedir?

Makroprolaktin Testi, tıbbi laboratuvar ortamında uygulanmaktadır ve bu kapsamda genel sağlık açısından herhangi riskler oluşturmamaktadır.

81 ilimiz üzerinden yoğun olarak talep edilen makroprolaktin testi devlet hastanesi haricinde doktor özel klinik merkezi tarafından da uygulanıyor. Bu kapsamda özellikle zaman ve ekonomik yönden dezavantajlı olmamak için doktor kliniği güvenle tercih edebilirsiniz.

Makroprolaktin vücut içerisinde yer alan bir tür enzimdir. Bu enzim gerçek anlamda özellikle prolaktininin moleküler yapısındaki bir bozukluk durumudur.

Bu problem beraberinde prolaktin düzeyinin normalden daha yüksek çıkması anlamına geliyor. Söz konusu yükseklik gerçek anlamda prolaktinin anormal bir işleyiş elde etmesi sebebiyledir. Dolaysıyla bu durum herhangi bir sağlık sorunu sonucunda meydana gelmez.

2024 yılında makroprolaktin testi en çok merak edilen testler arasında yer alıyor. Test adından da anlaşılacağı gibi vücut içerisinde yer alan makroprolaktin düzeyinin ölçülmesinde kullanılıyor. Bu test sayesinde makroprolaktin düzeyi hızlı ve sorunsuz bir şekilde tespit edilebilir.

Testin uygulanışı sağlık merkezleri arasında farklı şekilde olabiliyor. Fakat doktor klinik merkezinde genellikle kan testiyle birlikte uygulanabiliyor. Testin birçok özellikleri bulunuyor. Bunlardan biri de herhangi yaş ve cinsiyet faktörü fark etmeksizin herkese güvenle uygulanabilmesidir.

Makroprolaktin Testi Nasıl Yapılır?

Test doğrudan ilgili doktor tarafından yapılır. Dolaysıyla  yetkili hekim haricinde uygulanması mümkün değildir. Prolaktin testi olarak da tanımlanan test birçok tıbbi testlerde olduğu gibi doğrudan hastanın kolundan alınan minimum kan numunesi üzerinden uygulanır.

Toplumda süt hormonu olarak da isimlendirilen prolaktin hormonu yalnızca sütün salgılanmasında değil, ayrıca üreme ve adet döngülerinin salgılanmasında da aktif bir şekilde görev üstlenir.

Dolaysıyla prolaktin düzeyinde düşüş veya artış meydana gelmesi beraberinde çeşitli sağlık sorunlarına da zemin hazırlar. Bu bakımdan testin mutlaka erken zamanda uygulanması birey sağlığı korunması açısından son derece önemlidir.

Makroprolaktin Testi Neden Yapılır?

Test bazı sebeplerden dolayı yapılabilir. Fakat test uygulanmadan önce test sonucunun negatif yönde etkilenmemesi açısından doktor talimatlarına harfiyen uyulması önemlidir.

READ  Kalsiyum Testi

Prolaktin düzeyi bazı durumlarda yükselebilir veya düşebilir. Bu durum beraberinde hem sağlık açısından ve hem de süt kalitesi açısından dezavantaj oluşturur. Dolaysıyla bu durumların erken sürede teşhis ve takibi yapılması açısından teste ihtiyaç duyulur.

Makroprolaktin Testi Ne Zaman Yapılır?

Testin uygulanışında herhangi zaman dilimi söz konusu değildir. Fakat adet dönemlerinde risk durumları söz konusu olduğunda ve ilgili doktor tarafından da uygun görülmesi durumunda test süresi ertelenebilir.

Fakat diğer testlerde olduğu gibi makroprolaktin testi hafta içi 5 gün boyunca uygulanabilir. Testin hafta sonu uygulanması ve test sonucunun ise bu süreç kapsamında sunulması söz konusu değildir.

Makroprolaktin Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Buna en doğru karar doktor tarafından sunulur. Fakat genellikle makroprolaktin testi aç veya tok karnına uygulanabilir. Fakat test öncesinde sigaradan, kafeinden, alkolden uzak durulmalıdır. Bu gibi zararlı maddeler test sonucunun gerçek dışı olmasına neden olabilir.

Bunun haricinde test öncesinde kullanılan doğum kontrol ilaçları, ağrı kesiciler ve çeşitli ilaçlar hakkında da doktora mutlaka ön bilgiler sunulmalıdır. Prolaktin testi bugün hem erkekler ve hem de kadınlar tarafından yaptırılıyor. Çünkü prolaktin bilinenin tam aksine sadece kadınlarda yer almıyor.

Erkeklerde de bulunan özel bir öğedir. Vücudun önemli yapı taşlarından biri olan prolaktin işleyişi prolaktin düşmesi veya yükselmesi sonucunda meydana gelir. Bu durum ayrıca birçok belirtiler de gösterebilir. Fakat bireylerin bu belirtileri kolayca fark etmesi genellikle oldukça güçtür.

Prolaktin yükselmesi bilimsel olarak da gözlemlendiği üzere herhangi kilo alımına neden olmaz. Fakat özellikle kadınlarda adet süreci gecikmesine bağlı olarak vücudun çeşitli kısımlarda ödem meydana gelmesine neden olabilir. Bu durumda hemen deri ve zührevi hastalıkları uzmanına başvurulması tavsiye edilir.

Prolaktin düşüklüğü kadınlarda özellikle süt kalitesinin düşmesine, sağlıksız regl dönemi meydana gelmesi ve yumurtalık işlevlerinde problemler meydana gelmesine neden olabilir. Bunun haricinde özellikle gebelik eylemi sonrasında yeteri veya tamamen süt gelmemesine de neden olabilir.

READ  CA 72 Testi

Erkeklerde ise daha çok sertleşme ve erken boşalma gibi önemli cinsel problemlere neden olabilir. Dolaysıyla kapsamda test birçok avantajlar sunar. Testin en temel avantajlarından biri hızlı bir şekilde sonuç alınmasıdır.

İlgili sağlık merkezinin yoğunluğuna göre test sonucu maksimum 48 saat sonrasında sunulabilir. Bu süreç özellikle profesyonel hekim özel klinik merkezinde 24 saate kadar düşebilir.

Makroprolaktin Testi Kaç Günde Çıkar?

Tıbbi testler hakkında merak edilen birçok ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntılardan biri makroprolaktin testi kaç günde çıkabildiğidir. Bu test geçmiş yıllarda daha geç zamanda sonuç sunabiliyordu. Bunun temel sebebi ise, geçmişte daha kalitesiz tıbbi cihazların kullanılmasıdır.

Fakat bugün geliştirilen yüksek teknolojili test cihazlarıyla test sonucu %50’ye varan kısaltılmış zaman diliminde alınabiliyor. Bu kapsamda bu testin sonucu devlet hastanelerinde ortalama olarak 24 saat sonrasında çıkabiliyor.

Testinizin sonucunu tercihiniz doğrultusunda evinizin konforunda da alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken doktorunuzun kurumsal web sitesini ziyaret etmektir. Çünkü test başvuru formunuz buradan gönderdiğinizden test sonucunuz da talep etmeniz durumunda doktorunuzun sitesi üzerinden sizlere gönderilebilir.

Bunun haricinde tıbbi test modellerinde sonuçların birey veya birey birinci derece yakını haricinde 3.kişilerle paylaşılması söz konusu değildir. Dolaysıyla test sonucunuz hakkında sadece sizin bilginiz bulunur.

Ayrıca hekiminiz tarafından da bu ayrıntı hakkında güvence sunulur. Özel ve doktor klinik merkezinde ise test sonucu 24 saat dolmadan alınabiliyor. Testlerde zamanlama oldukça önemlidir.

Bugün geç zamanlama sebebiyle test yaptıran bireyler çeşitli hastalıklara dahi maruz kalabiliyor. Dolaysıyla en iyi zaman değerlendirmesi için testinizi doktorunuzun klinik merkezinden yaptırabilirsiniz.

Makroprolaktin Testi Normal Değerleri

Testin normal değerleri test yaptırılmadan önce bilinmesi gereken ayrıntılardan biridir. Dolaysıyla makroprolaktin testi normal değerleri yani prolaktin hormonu kadınlardaki normal değerleri 15 ila 25 pg/L düzeyinde yer almalıdır.

READ  Hs-Crp Testi

Erkeklerde ise bu seviye ortalama olarak 5 ila 10 pg/L düzeyinde bulunmalıdır. Testin normal değerleri ayrıca ilgili sağlık merkezi resmi web sitesi veya doktorunuzun sitesi üzerinden de yayınlanır. Prolaktin düzeyinin korunması açısından ayrıca dikkat edilmesi gereken birçok hususlar da söz konusudur.

Bu konuda günlük olarak sakıncalı besin ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bilimsel olarak henüz net bilgiler söz konusu olmasa da özellikle doymuş yağların tüketilmesi beraberinde prolaktin düzeyinde düşüş meydana gelmesine neden olabildiği gözlemlenmiştir.

Aynı şekilde bilimsel yönden henüz net bulgular olmasa da özellikle C vitamini, rezene ve çemen bitkisinin prolaktin yükselmesine neden olabildiği gözlemlenmiştir. Bu bakımdan özellikle bu besin ürünlerinden kaçınılmasında fayda bulunuyor.

Makroprolatin Testi Fiyatları 2024

Herhangi bir tıbbi test yaptırılmadan önce mutlaka ilk olarak fiyat tarifesi hakkında bilgi alınmalıdır. Dolaysıyla makroprolatin testi fiyatı da test öncesinde bilinmesi gereken önemli ayrıntılar arasında yer alıyor.

Tüm tıbbi testlerin fiyat tarifeleri doğrudan yetkili resmi kurum olarak Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir. Bu eylem her yıl rutin bir şekilde gerçekleştirilerek tüm sağlık merkezlerine sunulur. Dolaysıyla tıbbi testlerin fiyat tarifeleri sağlık merkezleri arasında sabit ve eşdeğer olarak sunulur.

Bu testin fiyat tarifesi ise doktor klinik merkezi tarafından bireylere önceden bildirilir. Bu kapsamda testinizi yaptırmadan önce fiyat tarifesi hakkında doktorunuzu arayarak da bilgi elde edebilirsiniz. Bu testin fiyat tarifesi bugün daha cazip bir şekilde sunuluyor.

Bu bakımdan herhangi ek bir ödeme yapmanız söz konusu değildir. Testinizi yaptırdıktan sonra ödemenizi dilerseniz nakit veya tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz.

Sağlık açısından testin ayrıca her 6 ayda veya yılda 1 kez yaptırılması tavsiye edilir. Makroprolatin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.