Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

PCR Testi

PCR Testi Nedir?

PCR Testi, İnsan vücudunda yer alan virüsün genetik materyalini belirlemeye yardımcı olan testtir. Genel olarak günümüzde korona virüs teşhisi için kullanılıyor gibi görülse de tıp alanında uzun dönemlerden beri aktif bir şekilde uygulanır. İnsan vücudunda yer alan virüslerin az bir sayıda olması halinde bile etkili olan bir tanı yöntemidir.

Genetik hastalıklar, kanser araştırmaları, babalık testi, hepatit gibi virüs kaynaklı hastalıklar için de etkili bir teşhis tekniği olarak kullanılır. Safir görüntüleme olarak son teknoloji cihazlar yardımıyla tüm testler güvenilir bir şekilde yapılıyor ve hastalara sonuçları bekletilmeden veriliyor. Erken dönemde teşhis koyulması için pcr testi uygulanır ve tedavi erken dönemde ilerlemeden başlayabilir.

Uzman hekimlerimizin deneyimli çalışmaları testlerin güvenilir bir şekilde yapılarak sonuçların kısa sürede çıkmasına fayda sağlıyor.

Testlerin yapılmasındaki amaç virüslerin tanısı iken aynı zamanda savunma sisteminde yer alan antikorlarında belirlenebilmesinde yardımcı olur. Oldukça sık kullanılan bir test olup günümüzde korona teşhisi yapılmasında önemli bir rol oynar. Virüslerin çeşitlerinin tespit edilmesinde ve miktarı hakkında bilgi verilmesinde fayda sağlar.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi için uygun ortam ve steril koşullar sağlanması ve mutlaka alınan numunelerin laboratuvar koşullarında incelenmesi önemlidir. Hastanın burnundan ve boğazından özel bir çubuk yardımıyla sürüntü alınır. Bu alınan sürüntü numunesi laboratuvara gönderilerek incelenmesi sağlanır. Laboratuvara taşıma işlemi özel bir sıvı içerisine numune yerleştirilerek gerçekleşir.

Örnekler incelenerek belirlenen süre sonunda sonuçlar çıkar ve uzman hekimlere sunulmak üzere raporlaması yapılır. Antikor testi olan bu testle kişinin daha önce herhangi bir enfeksiyon geçirip geçirmediği ve hastalıklara karşı bağışıklığı ölçülmüş olur.

Gerekli tedaviler testlerin raporlamasına göre uzman hekimler tarafından değerlendirmeler yapılarak vakit kaybedilmeden başlar.

READ  Obstetrik Renkli Doppler

PCR Testi Nerede Yapılır?

Kişinin vücudunda yer alan virüslerin varlığını ve kişinin bağışıklığını ölçmeye yarayan PCR testi mutlaka laboratuvarlarda incelenmek üzere hastane koşullarında yapılmalıdır. PCR Testi Uygun koşulların sağlandığından emin olunması önemlidir.

Safir görüntüleme olarak hastaların testleri steril şartlarda doğru tekniklerle uzman kişiler tarafından yapılır. Deneyimli bir kadro ile hizmet veriyoruz ve bu bağlamda hastaların sonuçlarını çok bekletmeden raporlamasını yapabiliyoruz. Sağlık bakanlığı onaylı olan her merkezde uygun şartların sağlanması halinde testlerin yapılması da mümkündür.

Hastane koşullarının uygunluğu steril olmasının yanı sıra laboratuvar hizmeti verebiliyor olmasına da bağlıdır. Safir görüntüleme merkezimizde virüs için gerekli olan tüm testler uygun ortamlarda yapılıyor ve hastaların konforlu bir şekilde süreci tamamlaması sağlanıyor.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Virüslerin tespit edilmesi ve erken dönemde tedaviye başlanmasını sağlayan bu testin birçok avantajı bulunur. Özellikle kısa sürede sonuçların çıkması ve diğer testler gibi kan alımı olmaması sağladığı en büyük avantajlardandır.

Oldukça güvenilir bir test olan PCR testi hastaların vücutlarındaki virüslerin tespit edilmesi ve bulaş riskinin azaltılması için karantinaya alınabilmesinde fayda sağlayan bir testtir. Erken dönemlerde sonuç elde edilmesi başka kişilerin de sağlığını riske sokmadan tedavi altına alınabilmesine yarar sağlar.

Kısa sürede sonuçların alınması ve erken tedaviye imkân tanıyan antikor testi günümüzdeki corona salgınında en sık kullanılan tanı yöntemidir. Safir görüntüleme merkezimizde testler güvenilir bir şekilde steril ortamlarda yapılıyor. Bu sayede testlerin sonuçları doğru çıkarak olması gereken tedavi erken dönemde başlayabiliyor.

Test Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Örneklerin alınması ve testin raporlanması süresi bir arada sayıldığında PCR testi sonuçları en geç 24 saat içerisinde hastaya ulaşmış olur. Örnek alma süresi gecikmediği ve hemen yapıldığı takdirde ise aynı gün içerisinde sonuçların çıkması mümkün oluyor.

READ  Üst Ekstremite Arter Doppler

Genel olarak tüm testlerde 1-3 saat arası sonuç alınması mümkün iken sağlık kuruluşunun şartları ve örnek alınma süresi hesaplanarak tahmini bir süre hastaya bildirilir. Bu süre sonunda uzman hekimlere gönderilmek ve hasta bilgilendirmesi yapılması adına bir rapor hazırlanabilir.

Haftanın Her Günü Test Yapılıyor mu?

Kişinin kendinde herhangi bir rahatsızlık belirtisi hissetmesi ya da uzman hekim kontrolünde uygun görülmesi halinde yapılan testlerdir. Bu testlerin herhangi bir zamanı olmayıp uygun şartların sağlanması halinde her zaman yapılabilir.

Safir görüntüleme olarak merkezimizde hastalarımıza deneyimli bir kadroyla günün her saati test yaparak hizmet veriyoruz. Randevu alarak bilgi alabilir ve güvenilir bir şekilde uygun olan merkezimizde testlerinizi yaptırabilirsiniz. Testlerin sonuçlarının doğru çıkması adına mutlaka uygun ortamlarda doğru zamanlarda ve doğru kişilere test yapılması önem taşır.

Yurt dışına çıkması gereken, sporcular, iş yerine yeni başlayanlar, ameliyat olmadan önce mutlaka testlerin yapılması gereklidir. Hem kişi kendi sağlığı korumak adına hem de karşı tarafa herhangi bir tehdit oluşturulmasını önlemek için tekrarlanabilen bir testtir.

Antikor Testi Nedir?

Kişinin vücudundaki virüslerin belirlenmesinde ve hastalıklara karşı bağışıklıkların olup olmadığını ölçebilmek için antikor testi yapılması önem taşır. Antikor testi vücudun belirli moleküllere karşı antikor üretip üretmediğinin tespiti için yapılan önemli bir çalışmadır. Safir görüntüleme olarak merkezimizde uygulanabilen antikor testi güvenilir bir şekilde sonuçların alınarak erken dönemde tanı konabilmeye yardımcı olur.

Bu Test Güvenilir midir?

Testler için doğru zaman ve doğru kişilerin tespit edilmesi, uygun şartların sağlanması oldukça önemlidir. Korona virüs tespiti açısından oldukça güvenilir bir testtir ve günümüzde olan salgın için değerlerin ölçülebilmesi, teşhisi tanı konabilmesi açısından oldukça gerekli olan bir testtir.

Güvenilir olması deneyimli kişiler tarafından doğru şekilde yapılmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle mutlaka sağlık bakanlığından onaylı olan merkezlerin test yapılması için tercih edilmesi gereklidir.

READ  Fetal MR

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Antikor testi virüs varlığının ölçülmesi için değil de kişinin daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediği, virüslere karşı olan bağışıklığının ne kadar olduğunun tespiti için yapılan testlerdir. PCR testi ise virüsün varlığını ve miktarını teşhis edebilmek için uygulanır. Antikor PCR testine göre hastalığı belirleyemezken diğer test hastalığı belirler ve erken dönemde tedavi edilmesine fayda sağlar.

Testlerin birbirinden bir diğer farkı antikor testi kan alınarak yapılır diğer PCR ise boğazdan ve burundan sürüntü alınarak yapılır.

Antikor hastalığa karşı direncin ölçülmesi diğer test ise hastalık olup olmadığının tespitinde kullanılan bir testtir. Antikor testinde özellikle korona salgınına karşı önce kişinin bağışıklık oluşturup oluşturmadığına bakılır.

Her iki testinde kendi alanlarında önemi büyük olup mutlaka yaptırılması gereklidir. Bazı durumlarda hastalığın belirti vermesi ile yapılırken bazı durumlarda belirti olmasa bile uzman hekimlerin uygun gördüğü zamanlarda yapılması önerilir.

PCR Testi Fiyatları 2024

Sağlık bakanlığından çıkan bildirilere göre devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken PCR testleri özel merkezlerde de son dönemlerde ücretsiz olarak yapılabiliyor. Bu nedenle mutlaka öncesinde randevu alınarak bilgi alınması ya d telefon yardımıyla süreç hakkında bilgi edinilmesi önemlidir.

Zorunluluk halinin oluşmaya başladığı günümüzde bulaş riskinin oluşmaması için mutlaka testlerin yapılması gerekli olup doğru merkezlerde uygun şartlarda olması halinde sonuçların güvenilirliğine inanmak gereklidir. Pcr testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.