Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

AFP Testi

AFP Testi Nedir?

AFP Testi, Alfa fetoprotein olarak bilinir ve bebeğin doğduğu günden sonraki ilk üç aya kadar bebeğin kanında bulunan temel bir proteindir.

Diğer bir deyişle fetüs evresinden sonraki ilk üç aya kadar bebeğin kanında bulunan temel proteine AFP denilir. Yani, Alfa fetoprotein denilmektedir. Bu protein, bebeklerin kanında zamanla azalr. Bu bağlamda dolayısıyla, geçici bir protein olduğu aşikârdır.

Yetişkinler de ise bu protein, kanserli hücrelerin AFP salgılaması ile oluşur. Söz konusu AFP testi, gebe kadınlara yapılan bir testtir. Kan testi olarak da adlandırabileceğimiz afp testi genel olarak hamileliğin belirli dönemlerinde uygulanır.

AFP Nedir?

AFP, bebeğin doğduğu günden sonraki ilk üç aya kadar bebeğin kanında bulunan proteindir. AFP, gebelik döneminde, anne karnındaki bebeğin karaciğeri, vitellüs kesesi ve çok az miktarda da mide barsak sistemi tarafından üretilen bir protein olarak da adlandırılabilir. Kısacası AFP için temel bir protein demek mümkün olacaktır.

AFP’nin açılımı ise Alfa fetoprotein olarak bilinir. Alfa fetoprotein adından da anlaşıldığı üzere, AFP gebe döneminde ki çok önemli bir proteindir. AFP için gebe döneminde uygulanan bir tarama testi de denilir. Bu kapsamda da karşımıza çıkan AFP test, hamile kadınlara uygulanan önemli bir testtir.

AFP Testi Neden Yapılır?

Pek, AFP testi neden yapılır? AFP test, yani Alfa fetoprotein testi, bebekte (fetüs) anensefali bifida ve spina gibi hastalıkların varlığının mütalaası için yapılır. Elbette, sadece fetüs de bazı hastalıkların teşhisi için AFP test yapılmaz.

Aynı zamanda, sağlık bilimi alanında omfalosel olarak bilinen, bebeğin bağırsaklarının bir kısmının vücut dışına taşması olarak tanımlanan hastalığın bulunması için de AFP test yapılır.

Karın defekti olarak da bilinen bebek bağırsaklarının vücut dışına taşmasını önlemek için AFP testi oldukça önem taşıyor. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, AFP testi gebelik döneminde kesinlikle yapılması gereken çok önemli bir testtir.

READ  Protein Testi

AFP Normal Değeri Nedir?

AFP’nin normal değerlerine çok dikkat etmek ve özen göstermek sağlıklı olacaktır. AFP’nin normal değerleri ise erkekler de 0-40 ng/mL arasında olurken, hamile olmayan kadınlar da 0-40 ng/mL arasında olur. Buna bağlı olarak gebeler de ise 10-150 ng/mL arasındadır. Alfa fetoprotein olarak bildiğimiz AFP’nin çok yüksek veya çok düşük olmaması gerekir.

Söz konusu AFP, hamile bayanlar da çok yüksekse eğer, bu durum doğacak olan bebeğin kusurlu doğacağını gösterir. Normal kişilerde AFP değerinin yüksek olması, meme kanseri, siroz gibi hastalıkların doğacağını belirtir. Sonuç olarak AFP test yaptırmak ve hekim kontrolünde tedavi olmak, sağlıklı olacaktır.

AFP Düşüklüğü Nedenleri

Sağlık bilimi kapsamında oldukça merak edilen AFP düşüklüğünün pek çok nedeni olabilir. İşte tam bu nokta da AFP düşüklüğünün nedenleri.

 • Spina bifida
 • Çok erken, ikiz bebek veya çoklu bebek doğumu
 • Kromozom anomalileri
 • Bebekteki (fetüs) karın duvarında kusur oluşması
 • Sinirlerde omurga ve beyin gelişimini olumsuz etkileyen kusurlar oluşması’da AFP düşüklüğünün nedenlerinden bir tanesidir.

AFP düşüklüğü, hamile olmayan kadınlar da bazı hastalıkların yahut kanser türlerinin olmadığını da gösterebilir. Aynı zamanda gebelik döneminde AFT düşüklüğü, edwards sendromu yahut down sendromu gibi kromozom anormalliğini gösterebilir.

AFP Yüksekliği Nedenleri

AFP’nin düşük olmasından dolayı birçok neden bulunurken, AFP’nin yüksek olmasından dolayı da pek çok neden vardır. İşte AFP yüksekliği nedenleri;

 • Hamile bir kadına AFP test uygulandıysa ve test sonucu yüksek çıktı ise bu durum bebekte sinirsel tüp kusuru anlamını taşımaktadır. Fakat hamilelik tarihinin yanlış hesaplanmasından dolayı da AFP yüksekliği artabileceği gözlemlenmiştir.
 • Gebe olmayan kadınlarda AFP yüksekliği, kanser türlerine işaret edebilmektedir. Özellikle karaciğer hastalıklarını da gösterebilmektedir. Aynı zamanda tümör probleminden dolayı da AFP yüksekliği oluşabilir.
 • Siroz ve hepatit hastalıkları da AFP yüksekliğinin nedenlerindendir.
 • Karaciğer, lenf kanserleri, testis, germ hücreli, vitellüs kesesi, akciğer, pankreas, meme, kolon
READ  TPHA Testi

Alfa-fetoprotein (AFP) yüksekliği, testisler, karaciğer ve yumurtalıklar gibi birçok organdan kaynaklanabilen bir durumu işaret edebilir. Fetal gelişim sırasında, AFP tipik olarak yüksek seviyelerde bulunur ve yetişkinlerde çok daha düşük seviyelerde olması gerekir. Yüksek AFP seviyeleri, yetişkinlerde sıklıkla bazı sağlık sorunlarının varlığını gösterir ve bu nedenle dikkatle incelenmelidir.

AFP yüksekliğinin en yaygın nedenleri arasında hepatosellüler karsinom (karaciğer kanseri), testis kanseri, yumurtalık kanseri ve karaciğerin diğer hastalıkları (hepatit ve siroz) yer alır. Yetişkinlerde AFP seviyesinin yükselmesinin en sık rastlanan nedeni karaciğer kanseridir.

Karaciğer hücrelerinde kontrolsüz bir şekilde çoğalan anormal hücreler, bu kanser türündeki tedavi başarısını önemli ölçüde artırabilir. AFP seviyeleri de testis ve yumurtalık kanserlerinde artabilir, bu nedenle AFP testi, bu tür kanserlerin teşhisinde önemli bir rol oynar. Karaciğer hastalıkları (özellikle siroz ve aktif hepatit) AFP seviyelerini yükseltebilir. Bu durumlar, karaciğerin normal işlevlerini bozduğu için AFP üretimini artırır.

AFP yüksekliğinin teşhisi ve yönetimi, temel faktörlerin kapsamlı bir şekilde araştırılmasını gerektirir. Bu, genellikle bir tıbbi geçmiş değerlendirmesi, fiziksel muayene ve bir dizi tanı testi içerir. Kanser türlerini belirlemek için biyopsi ve görüntüleme testleri (örneğin, ultrason, CT taraması, MRI) kullanılabilir.

Karaciğer hastalıklarının varlığını belirlemek için de karaciğer fonksiyon testleri ve diğer kan testleri kullanılır. AFP yüksekliği nedeniyle, tedavi değişir. Örneğin, yüksek AFP seviyeleri karaciğer kanserinden kaynaklanıyorsa, cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi veya hedefe yönelik tedaviler tedavi seçenekleridir. Karaciğer hastalıkları tedavisi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı ve karaciğer fonksiyonlarını desteklemeyi amaçlar.

Hastanın genel sağlık durumunu iyileştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için AFP yüksekliğinin yönetimi bütüncül bir yaklaşım gerektirir. Hastaların düzenli tıbbi takip ve tedaviye katılımı, tedavi başarısını artırır. AFP yüksekliğine neden olan hastalıkların yönetiminde erken teşhis ve etkili tedavi, hastanın sağlığını koruyabilir ve olası uzun vadeli komplikasyonları azaltabilir. Bu süreçte, hastaların sağlık durumlarındaki herhangi bir değişikliği doktorlarıyla zamanında paylaşmaları çok önemlidir.

READ  Kreatinin

Hamilelerde AFP Yüksekliği Ne Anlama Geliyor?

Hamilelerde AFP’nin yüksek olması, anne karnındaki fetüs de yani bebekte,  sinirsel tüp kusurunu işaret etmektedir. Ancak hamile bayanlar da AFP oranının yüksek olması, gebelik tarihinin yanlış hesaplanma sonucundan kaynaklı da oluşabildiği gözlemlenmiştir.

Dolayısıyla çok dikkat etmek ve doktor kontrolü altında AFP test uygulanması gerekir. AFP yüksekliği sonucu oluşan bazı problemler aşağıda ki gibidir;

 • Böbrek sorunları
 • Cilt sorunları
 • Down sendromu
 • Anensefali
 • Fetüs ölümü
 • Plasentanın rahimden ayrılması
 • Tansiyon yükselmesi
 • Şişlik problemleri
 • Oligohidramnios

Hamilelikte AFP Düşüklüğü Neden Olur?

Hamilelik döneminde yaptırılan AFP test sonucu, normal seviyeden daha düşük ise bu durum doğacak olan bebekte down sendromunu gösterir.

Aynı zamanda karın bölgesinde ki fetusun beyin gelişimi ile ilgili genetik problemler yaşayacağı aşikâr. Buna bağlı olarak hamilelikte AFP düşüklüğünün nedenlerinden bazıları da şu şekildedir;

 • Bebeğin karın duvarında kusurlar
 • Kromozom anormallikleri
 • Çabuk doğum
 • Bifid spine gibi açık sinir yolu kusurları
 • Bebeğin beyin ve omurga gelişimini etkileyen ciddi bir sinir yolu problemleri

AFP Testi Fiyatları 2024

AFP testi, yani Alfa fetoprotein testi kapsamında en çok merak edilen faktörlerden bir tanesi de AFP test ücretidir. AFP testinin ücreti net olarak bilinmese de test için başvuracağınız kurumu arayarak öğrenmeniz mümkündür.

Aynı zamanda AFP testi için başvuracağınız kurumdan telefon aracılığı ile randevu alabilirsiniz. Bununla beraber sağlık kapsamında hizmet sunan kuruma giderek bizzat başvuru yapabilir ve AFP test ücretini sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Afp testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.