Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi Nedir?

Bilgisayarlı Tomografi, özel röntgen ışını kullanılarak vücuttaki kemik, damar, yumuşak dokuların görüntülenmesini sağlar. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık sektöründe birçok hastalığın teşhis ve tedavisi, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir.

Klasik röntgen yöntemlerinden farklı olarak daha detaylı bir şekilde vücut içerisindeki organlara dair hastalıkları tespit etmek açısından bilgisayarlı tomografi oldukça kolaylaştırıcı bir sistemdir.

Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Çekilir?

Bilgisayarlı tomografi çekiminde, hasta yatar bir pozisyona getirilerek set içerisine yerleştirilir. Bilgisayarlardan bazı kesitler alınarak ayarlamalar gerçekleştirilir. Hasta, cihazıniçerisine yerleştirildikten sonra cihazın motoru çalıştırılarak röntgen ışınları kullanılarak bölgesel görüntüler alınır.

İlaçla görüntüleme işlemleri yapılacaksa, kişilere damar yolu açılarak ilaç verilir. Hastadan alınan bölgesel görüntüleme sonuçları bilgisayar ekranında incelenerek radyoloji uzmanına gönderilir. Bilgisayarlı tomografi sonuçları radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek rapor haline getirilir.

Bilgisayarlı Tomografi Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlı tomografi işlemleri, vücuttaki belirli alanların ayrıntılı bir şekilde taranması için uygulanan görüntüleme sistemidir. Bilgisayarlı tomograf sistemleri sayesinde birçok hastalığın teşhis ve tedavi edilmesi mümkündür. Kadın, erkek, çocuk gibi her yaştan kişiye uygulanabilen bilgisayarlı tomograf görüntülemeleri kısa süre içerisinde verir.

Birçok alanda kullanılan bu görüntüleme sistemlerinde,hastalığın tedavi planlaması kolay bir şekilde yapılması sağlanır. Birçok uzman doktor tarafından tercih edilen bilgisayarlı tomograf sayesinde vücuttaki organlara dair hastalıklar, kısa süre içerisinde tespit edilebilir.

Bilgisayarlı Tomografi Neden Çekilir?

İnsan vücudu içerisinde yer alan birçok hücre ve organların tedavisinin doğru ve kısa bir süre içerisinde yapılabilmesi için bilgisayarlı tomograf görüntüleme sistemleri kullanılır. Organların tamamını net bir şekilde ortaya çıkması ile birlikte doku ve hücrede meydana gelen sorunlar tespit edilir.

Hasarlı bölge tespit edildikten sonra uzman doktor kısa süre içerisinde hastalık ile ilgili planlama yaparak doğru tedavi uygular. Bilgisayar ortamına aktarılan görüntüler sayesinde dokular, organlar ve kemik üzerinde net bir inceleme imkânı oluşur.

Bilgisayarlı Tomografinin Avantajları Nelerdir?

Bilgisayarlı tomograf, sağlıklı dokular ile hasarlı dokuların hızlı bir şekilde ayrıştırılabilmesini sağlar. Damar yollarını 3 boyutlu olarak görüntülenmesi olanağı sunar. Kısa süre içerisinde ayrıntılı görüntülerin elde edilmesini sağlayarak, tedavinin hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Bilgisayarlı tomografi (BT), çağdaş tıbbın en değerli tanı yöntemlerinden biridir. BT taramaları, vücudun iç yapısını ayrıntılı bir şekilde gösterebilen gelişmiş bir teknoloji kullanır. X-ışınları kullanılarak yapılan bu taramalar, doktorlara hastalıkların teşhisi, tedavi planlaması ve hastalık takibi hakkında önemli bilgiler verir.

BT’nin en büyük avantajı, çok kısa sürede gerçek vücudun fotoğraflarını verebilmesidir. Bu özelliği nedeniyle bilgi teknolojisi, özellikle acil durumlarda hızlı ve doğru teşhis koyma ihtiyacında hayati bir araç haline gelmiştir. Ayrıca, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, kan damarları, kaslar, kemikler ve diğer iç organlar arasındaki farklılıkları çok iyi ayırt edebilir, bu da özellikle travma, enfeksiyon ve bazı kanser türlerinin teşhisinde çok faydalıdır.

BT ayrıca hastalıkların erken evrelerinde tanı konmasını sağlar. BT taramaları, kanser, beyin tümörleri, kan pıhtıları ve enfeksiyonlar gibi ciddi sağlık sorunlarının teşhisinde kullanılabilir. Bu taramalar, hastalıkların henüz belirti vermeye başlamadan teşhis edilebilmesi için kullanılabilir.

Tedavi, bu erken teşhis sayesinde daha etkili olur ve bazı durumlarda hastalık tamamen iyileşir. Hastalar daha iyi sağlık sonuçları ve daha iyi yaşam kalitesi elde ederler. Ayrıca, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, hastalığın yayılmasını değerlendirmede ve tedavinin etkinliğini izlemede çok önemlidir. Tedavi sürecinde bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, doktorların hastalığın ilerlemesini daha iyi anlamalarına ve gerekirse tedavi planlarını değiştirmelerine yardımcı olur.

Bilgisayarlı tomografi, diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla bir dizi özel avantaj sunar. Örneğin, bilgisayarlı tomografi (BT), MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) gibi diğer tekniklerden daha hızlı sonuçlar verebilir, bu da özellikle acil tıbbi durumlarda büyük bir avantajdır. Ayrıca, MRI taramaları bazı metalik malzemelerle uyumsuz olabilir, bu nedenle BT, metalik implantları olan hastalar için daha uygun olabilir.

BT taramaları ayrıca, doktorların vücudun çeşitli bölgelerini aynı anda incelemelerine olanak tanır. Bu, doktorlara daha kapsamlı bir değerlendirme yapma fırsatı verir. Bununla birlikte, BT taramalarının uygulanması sırasında radyasyon maruziyeti gibi olası tehlikelerin dikkate alınması çok önemlidir.

Her hasta için ayrıntılı değerlendirme yapılmalıdır ve taramanın potansiyel faydaları bu riskleri dengelenmelidir. Sonuç olarak, Bilgisayarlı Tomografi (CT), çağdaş tıbbın en değerli tanı araçlarından biri olarak, hastalıkların teşhis ve tedavisinde devrim yaratıyor.

İlaçlı Tomografi Nedir?

Birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde oldukça önemli olan tomografi görüntüleme sistemleri çekilirken, hastaya ilaç enjekte edilmesi gerekebilir. Kişilere enjekte edilen kontrast madde, vücutta bazı bölgelerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiği durumlarda tercih edilir.

Bu yöntem, diğer bilgisayarlı tomograf görüntüleme yöntemlerine göre daha detaylı bir görüntüleme olanağı sunar. İlaçlı tomografi öncesinde hastaların detaylı kontrollerinin yapılması ve herhangi bir alerji durumunun olup olmadığı tespit edilmelidir.

Beyin Tomografisi Nasıl Çekilir?

Beyin içerisindeki yaralanma, tümör veya diğer sağlık problemlerinin teşhis edilebilmesi için tomografi görüntüleme sistemlerine başvurulur. İlaçlı ve ilaçsız bir şekilde gerçekleştirilen tomografi kararı, uzman doktor tarafından belirlenir.

Beyin tomografisinde, beyindeki hasarlı ve hasarsız ayrımı yapılır. Üç boyutlu görüntüleme elde edilmesinde beyin tomografisi, birçok hastalığın erken belirlenerek ilerlemesinin önüne geçilmesi sağlanır.

Bilgisayarla Tomografi Nasıl Çalışır?

Bilgisayarlı tomograf görüntüleme sistemleri, özel bir tekniktir. Hastanın damar yolu açılarak kontrast madde enjekte edilir. Bilgisayarlı tomograf görüntüleme sistemlerinde dairesel bir cihaz, dairesel açıklığın etrafında motorlu bir röntgen kaynağı ile görüntülemeyi sağlar. Vücudun farklı bölgelerinde görüntüleme olanağınısunan bilgisayarlı tomograf sayesinde üç boyutlu görüntüler elde edilir.

Bilgisayarla Tomografi İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayarlı tomograf işlemleri öncesinde kişilerin, bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Böbrek, tiroit, alerji gibi herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin bu durumu uzman doktora bildirmeleri gerekir. Hamile ve hamilelik şüphesi bulunan kişilerin de işlemden önce bu bilgiyi paylaşmalıdır.

Kapalı alan korkusu bulunan kişilerin, konuyla ilgili uzman doktora bilgi vermesi gerekir. Aynı zamanda kalp pili veya ilaç pompası gibi vücudunda herhangi bir cihaz bulunanlarda bu durumu bildirmelidir.

Bilgisayarlı Tomografi Fiyatları 2024

Bilgisayarlı tomografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Bilgisayarlı Tomografinin Zararları veya Riskleri Nelerdir?

Bilgisayarlı tomograf, birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli bir tekniktir. Tomografi esnasında kişilere uygulanan radyasyonun zararlı olup olmadığı en çok merak edilen konulardan birisidir. Bilgisayarlı tomograf esnasında çok düşük radyasyon dozları uygulanır. Hızlı ve düşük dozda uygulanan radyasyon ışınlarının, uzun vadeli olarak zararları çok azdır.

Bilgisayarlı Tomograf Çeşitleri Nelerdir?

Vücuttaki birçok hastalığın teşhis edilmesini sağlayan bilgisayarlı tomograf çeşitleri, klasik yöntemlere göre daha hızlı ve daha etkili bir görüntüleme sistemidir. Hastalıkların teşhisinde kesin tanı için bilgisayarlı tomograf kemik, organ ve dokuların üç boyutlu görüntülerinin alınması sağlanır.

Beyin tomografisi, kafa bölgesinde meydana gelen hastalıkların teşhisinde kullanılan tomografi çeşididir. Boyun tomografisi ise boyun, guatr, tiroid gibi hastalıkların tanısında kullanılan tomografi türüdür. Toraks tomografi, göğüs bölgesinde meydana gelen hasarlarda veyaralanmalarda kullanılan birtomografi çeşididir. Batın tomografisi ise karın bölgesinde meydana gelen hasarların tespitinde kullanılan tomografi türüdür.

Bilgisayarlı Tomograf Kullanım Alanları Nelerdir?

Bilgisayarlı tomograf kullanım alanları şunlardır:

  • Omuz bölgesinde,
  • Karın bölgesinde,
  • Beyin tümörleri teşhisinde,
  • Alzheimer, epilepsi gibi hastalıkların teşhisinde,
  • Böbreklerde,
  • İç organ yaralanmalarında,
  • Burun çevresinde,
  • Omurga kemik ve iskelet sisteminin yapılarının incelenmesinde,
  • Kanser, akciğer, karaciğer ve kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılır.

Bilgisayarlı Tomograf Çocuklara Zarar Verir Mi?

Bilgisayarlı tomograf çocuklara zarar verir mi konusu ile ilgili küçük çocuklar radyasyona karşı daha duyarlı olduğundan daha az radyasyon ışınlarına maruz kalmaları sağlanmalıdır.

Küçük çocuklarda daha düşük dozlarda ve hızlı tomografi sistemleri tercih edilmelidir. Ölümcül hastalıkların teşhis ve tedavisi açısından oldukça önemli olan bilgisayarlı tomograf görüntüleme sistemlerinin faydaları ve zararları karşılaştırılmalıdır.

İlaçlı Tomografinin Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçlı tomografi işlemlerinde kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak kişilerde bazı yan etkiler meydana gelebilir. En çok görülen yan etkiler arasında kişilerde mide bulantısı, kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra ilaçlı tomografi çektiren kişilerde sıcaklık hissi oluşabilir.

İlaçlı tomografi öncesinde, hastanın daha önceden bilinen herhangi bir astım ve alerji duruma varsa bunu bildirmeleri gerekir. İlaçlı tomografi işleminde vücuda enjekte edilen kontrast madde, böbreklerden dışarıya atılır. Bu nedenle bazı durumlarda böbrek fonksiyonlarına zarar verebilir.

Çocuk ve Bebeklere Nasıl Tomografi Çekilir?

Çocuk ve bebeklerde bilgisayarlı tomograf çekilirken elde edilecek görüntünün net olması açısından sakinleştirici ilaç kullanılabilir. Bebek ve çocuklara sabit kalması pek mümkün olmadığından, sakinleştirici ilaç verilir. Bilgisayarlı tomograf görüntüleme sistemleri, ağrılı veya kişileri rahatsız edecek bir işlem değildir.

Yalnızca ilaçlı tomografi işlemlerinde kullanılan kontrast madde, kişilerde bazı yan etkilere sebebiyet verebilir. Bebek, çocuk ve yetişkinlerde gerek görüldüğünde bilgisayarlı tomografi görüntüleme sistemleri kullanılabilir. Düşük dozlarda kullanılan radyasyon ışınlarının, uzun vadede zararları daha azdır.

Bilgisayarlı Tomografi Kaç Dakika Sürer?

Günümüzde uzman doktorlar tarafından hastalıkların teşhis ve tedavisi için çok fazla tercih edilen bilgisayarlı tomografi, kısa süre içerisinde görüntüleme olanağı sağlar. Bilgisayarlı tomografi süresi, alanın boyutuna göre farklılık gösterir.

Bilgisayarlı tomografi görüntüleme sistemleri, 5 dakika ile 30 dakika arasında yapılabilir. Çoğu zaman bilgisayarlı tomografi işlemlerinde, düşük dozlarda ve kısa süre içerisinde hastalığın tanısını koymak için yeterli olur.