Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Abdomen Doppler

Abdomen Doppler Nedir?

Abdomen Doppler; Batın, karın demektir. Abdomen doppler ise karnın içyapısını ve karın içinde bulunan organları detaylı bir şekilde incelemek için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme tekniğini kısaca incelemek gerekirse; bu işlemde karaciğer görüntüleme yapılabilir.

Karaciğerin genel sağlık durumunu, karaciğerin büyüklüğünün detaylı bir şekilde incelenmesine yarar. Bunun yanında karaciğerde yağlanma olup olmadığını ya da karaciğerde herhangi bir kist ya da kist başlangıcı olup olmadığını incelemek için de bu yöntem kullanılır.

Prostat hastalıklarının teşhisi, prostat boyutu ve yapısı hakkında detaylı araştırma yapmak için de bu yöntem uygulanabilir. Başta böbrek yetmezliği kum, taş ve diğer tüm böbrek rahatsızlıklarının teşhis edilmesi ve böbrekte kist gibi ciddi rahatsızlıklar olup olmadığının tespiti için de abdomen doppler kullanılır.

Tüm bunların yanında rahim ve yumurtalık incelemeleri için de bu yöntem uygulanır. Ve daha birçok işlem ve hastalık teşhisi için de bu yöntemin uygulandığını görmek mümkündür.

Abdomen Doppler Nasıl Yapılır?

Doppler uygulaması oldukça basit bir yöntemdir. Öncelikle işlemi yapacak hekim ya da radyoloji uzmanı son derece önemlidir. Çünkü çıkan sonuçları inceleme işlemlerini yapacak olan bu kişilerdir. Abdomen doopler işlemine girecek olan kişilerin, doktor muayenesinden geçmesi gerekir.

Ultrasona girmeye herhangi bir mani yoksa kişi işlem için hazırlanır. Muayene masasına yatan hastanın abdomen  doppler çekilecek bölgeyi açması istenir. Ardından hekim kişi bölgeye jel sürer ve aleti bölge üzerinde jel aracılığı ile kaydırarak görüntüler.

Alet bölgeye ses dalgaları gönderir. Ses dalgaları kan damarları içinde gezerek bölgede bulunan durumu ekrana yansıtır. Ekrana kırmızı ve mavi renkler yansıtır. Bu renkler kan damarlarının akış ve durumlarını yansıtır.

Dolayısıyla hastada herhangi bir anormallik olup olmadığı abdomen doppler ile tespit edilir. İşlem tamamlandıktan sonra jel sürülen bölge doktor tarafından silinir ve muayene tamamlanır.

Muayene tamamlandıktan sonra ekrana yansıyan görüntüler hakkında detaylı inceleme yapılır. Herhangi bir problem olup olmadığı tespit edilir. Eğer bir anormallik görüldü ise hızlı bir şekilde tedaviye başlanır.

READ  Dijital Röntgen

Bu görüntüleme yöntemi hastalıklarda erken teşhis için son derece iyi bir çözümdür. Birçok hastaya abdomen (batın) doppler uygulanarak erken teşhis yapılmış ve erken teşhis sayesinde de birçok hayat kurtulmuştur.

Abdomen Doppler Kimlere Uygulanır?

Bu ultrason yöntemi karın bölgesinde bulunan iç organların görüntülenmesi için uygulanır. Uygulanacak kişileri net bir şekilde sınıflamak mümkün değildir. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Yaşlı ve genç her insan, doppler cihazına girebilir.

Sadece işlem öncesi yapılan muayenede görüntülemeye mani bir durum ortaya çıkarsa işlem yapılmaz. Bu durum herhangi bir hastalık olabilir.

Karın damarlarında kan akışı, karın doppler ultrasonografisi olarak bilinen özel bir ultrason yöntemi kullanılarak değerlendirilir. Bu test, pankreas, böbrekler, karaciğer, dalak ve diğer organlara kan taşıyan ana arterler ve damarları inceler. Özellikle karın içi damarların daralması, tıkanıklığı veya genişlemesi gibi durumların teşhisi için karın doppleri çok önemlidir. Bu test, belirli sağlık sorunları olan veya belirli semptomları olan insanlar için önerilir. Örneğin, karın ağrısı, hipertansiyon, karaciğer hastalığı veya anormal kan testleri olan kişilerde abdomen doppler ultrasonografisi yapılabilir.

Abdomen doppler ultrasonografisi, anevrizmalar, portal hipertansiyon, renal arter stenozu ve periferik arter hastalığı gibi belirli sağlık sorunlarını değerlendirmek için de kullanılabilir. Bu test, damarlardaki kan akışının yönünü ve hızını ölçerek herhangi bir anormalliği bulmaya yardımcı olur. Bu nedenle, damar tıkanıklığı veya daralması gibi durumlar erken evrede teşhis edilebilir ve bu da etkili bir tedavi planı oluşturma fırsatı verir. Bu yöntemle damarlarda tromboz (kan pıhtısı) veya damar duvarlarında anormal genişleme (anevrizma) gibi durumlar da teşhis edilebilir. Bu tür teşhisler, yaşamı tehdit eden durumların önlenmesinde çok önemlidir.

Abdomen doppler ultrasonografisi, radyasyon içermeyen ağrısız ve non-invaziv bir prosedürdür. Sonuç olarak, çoğu hasta için güvenlidir ve geniş bir hasta grubuna uygulanabilir. Hastadan test öncesinde özel bir hazırlık yapması istenebilir. Örneğin, testten birkaç saat önce yemek yememesi istenebilir. Bu, özellikle mide ve bağırsaklardaki gazın ultrason görüntüleri üzerinde bir etkisi olmaması için önemlidir. Hastanın test sırasında rahat bir şekilde yatması ve radyoloğun veya ultrason teknisyeninin yönlendirmesiyle hareket etmesi beklenir.

READ  Kan Tahlili

Sonuç olarak, karın damar yapısı ve kan akışı, abdomen doppler ultrasonografisi aracılığıyla etkili bir şekilde değerlendirilebilir. Bu test, belirli sağlık sorunları olan veya karın damarları ile ilgili bazı semptomları olan kişiler için önerilir. Abdomen doppleri, hastalıkların erken teşhis edilmesi, tedavi planlarının oluşturulması ve mevcut sağlık sorunlarının yönetimi için çok önemlidir. Bu testin faydaları, doktorlara ve hastalara karın içi damar sağlığı hakkında önemli bilgiler vererek sağlık durumlarının daha iyi anlaşılmasını ve yönetilmesini sağlar.

Karın Bölgesinin Görüntülenmesi

Abdomen (batın) doppler, karnın iç kısmının görüntülenmesi için hastalık tedavi ve teşhisinde tercih edilir. Rahatsızlıklarını dile getiren hastalara uygun olanlara yapılan bir görüntüleme işlemidir.

Bazen sarılık isimli hastalıkta safra kesesinin etkisi olur. Bu hastalığın analizi için yine doppler kullanılır. Aynı şekilde pankreasta meydana gelen kist ve kitleleri incelemek amacı ile kullanılabilir. Pankreasta herhangi bir anormallik varsa bunları inceleyip teşhis etmek için de bu yöntem uygulanır.

Dalakta bulunan kist ya da herhangi bir anormalliği tespit etmek ya da dalakta normalden fazla büyüme olup olmadığı bu yöntem ile tespit edilebilir.

Ayrıca siroz tehlikesi olan kişilerin hastalık teşhisleri için de doppler uygulanabilir. Bunların yanında safra kesesinde çamur ya da taş oluşumu olup olmadığını incelemek için, ya da iltihap ve kitle gibi ciddi bir sorunun varlığından erkenden haberdar olarak erken müdahale etmek için bu teknik son derece güvenilir bir tekniktir.

Abdomen Doppler Neden İstenir?

Çokça tercih edilen bir görüntüleme yöntemi olan abdomen doopler karın bölgesinde bulunan iç organların görüntülenmesinde kullanılan bir tekniktir. Bu yöntem kişilerin talebi ile yapılmaz.

Muayene için hekime gelen kişiler eğer gerek duyulursa, hekimin yönlendirmesi ile bu ultrasona girerler. Eğer hekim herhangi bir hastalıktan şüphe duyarsa kişileri bu görüntüleme işlemine yönlendirir.

READ  Evde Kan Alma

İşlemi hekimin kendisi ya da bir radyoloji uzmanı yapar. İç organlarda herhangi bir anormallik olup olmadığı abdomen doppler ile kontrol edilir. Eğer bir terslik söz konusu ise hemen tedavi yöntemleri uygulanır.

Genelde karaciğer, böbrek, pankreas ve dalak incelemeleri olmak üzere birçok iç organın incelemesi bu yöntem ile yapılır. Bu yöntem sayesinde birçok hastalığın erken teşhisi yapılarak hayat kurtaran tedaviler yapılır.

Abdomen Doppler Fiyatları 2024

Fiyat olarak oldukça uygun bir aralıktadır. Son derece basit bir işlem olan abdomen doopler fiyatları, gidilen hastane ve kliniğe göre değişiklik gösterebilir. Bu işlem devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılır. Ama özel hastanelerde değişen fiyatlara sahiptir.

Genel fiyatlar 150 ila 500 TL arasında değişen bir fiyat aralığı vardır. Bütün özel hastaneler bu fiyat aralıkları ile ücretlendirme yaparlar.

Devlet hastaneleri ücretsiz hizmet vermesine rağmen birçok hasta abdomen doppler için buraları tercih etmez. Çünkü özel hastaneler, devlet hastanelerine göre daha konforludur. Bu sebeple maddi durumu ortanın üzerinde olan hastalar özel hastane ve klinikleri tercih ederler.

Devlet hastaneleri, özel hastanelere nazaran çok daha yoğun olduğu için kişilere özel hastanelerin verdiği konforu sağlayamayabilirler. Özel hastanelere olan rağbet daha az olduğundan her hasta ile yakından ilgilenme imkânları olur. Bu sebeple beklememek ve abdomen (batın) doppler çekilmek isteyen hastalar çoğunlukla özel hastaneleri tercih ederler. Abdomen doppler fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.