Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Anti Hcv Testi

Anti HCV Testi Nasıl Yapılır?

Anti HCV Testi yapılırken hastanın kolundan alınan kan örneği steril ortamlarda incelenerek doğru sonuçların elde edilmesi sağlanır. hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında tahlillerin ve muayenelerinin yapılması için alanında uzman hekim ve doktorlar bulunmaktadır.

Belirli hastalıkların belirlenmesi için kan tahlilleri ve idrar tahlilleri alınır. Hastanın kolundan kan alınacağı zaman hastanın kolu steril pamuk ile silinerek damar yolundan alınan belirli miktardaki kan laboratuvar ortamlarının incelenmek için gönderilir.

Sonuçların ve testlerin doğru bir şekilde elde edilmesi için bu anti hcv testlerin sağlık kuruluşlarında yapılması doğru olacaktır.

Anti HCV Nedir?

Karaciğer iltihaplanması olarak bilinen rahatsızlık, karaciğerlerin iflas etmesine ve belirli bir süre karaciğerin işlevini yerine getirememesini sağlayan hastalık olarak bilinir ve bu hastalığın belirlenmesinde anti hcv testi uygulanır. Test sonuçlarının alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Hepatit c virüs kaynaklı olan enfeksiyona bağlı olarak ağır karaciğer rahatsızlıkları sonucu siroz rahatsızlığı meydana gelebilir. Kan yolu ile bulaşan bu rahatsızlık uyuşturucu madde kullanımında veya birçok sterilize edilmemiş malzemeler ile birlikte kişiden kişiye geçen esas etken olarak görülür.

Anti HCV test yapılması hastalığın belirlenmesinde büyük rol oynar. Bazı durumlarda anneden bebeğe de bulaşarak anne karnındaki bebektede nadir görülen bu hastalık bebeğin hayatını riske atmaktadır. Bebeğe geçen hepatit C hastalığı nadir olarak cinsel yolla birlikte bulaşır.

Anti HCV Testi Neden Yapılır?

Şüpheli bir temas halinde yapılan test sonuçlarında hastalığın pozitif çıkması veya negatif çıkması, alanında uzman hekimler tarafından değerlendirilir. Hepatit C virüsü taşıyan kişi ile cinsel ilişki veya kişisel eşyalarının kullanma gibi nedenlerden dolayı anti HCV test yapılır.

Karaciğer iltihaplanması olarak bilinen bu rahatsızlık genellikle kendini zaman içerisinde göstermelik gizli bir şekilde vücutta çoğalır. Bu dönemde halsizlik yorgunluk uykusuzluk gibi birçok fonksiyonlar kişide görülür.

READ  Progesteron Testi

Siroz hastalığı ile karşımıza çıkan bu hastalık ise genellikle hastaneye başka bir rahatsızlığınız için gittiğiniz zaman öğrenebilirsiniz. Test sonuçları bazı durumlarda kişi ile temas halinde olduğumuz sürece bile negatif çıkar.

Anti HCV Testi sonuçlarında doğru sonuçlar elde edilmesi için hepatit C virüsü taşıyan kişi ile temas halinde bulunduktan 3 ay sonra testin yapılması doğru olacaktır. Kişinin kendisini halsiz hissetmesi ve karaciğerin görevini yerine getirmemesi ile birlikte test aynı kişiye yapılır.

Anti HCV Testi Pozitif Ne Anlama Gelir?

Hepatit C virüsü ile bulaşan bu hastalık Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada yaklaşık olarak 100 kişiden birinde görülür. Karaciğer odaklı çalışan bu rahatsızlık kişinin karaciğerini hedef alarak birçok karaciğer rahatsızlıklarına neden olur.

Tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanan bu virüs 100’de 1 ila 2 arasında değişerek ilerleyen durumlarda kansere neden olur. Karaciğerin deformasyonu ve yapısal değişikliği olarak siroz hastalığına neden olur.

İlerleyen vakalarda hastanın siroz rahatsızlığı gözlemlenir, ancak vücutta siroz gelişimi 5 ila 50 yıl arasında değişerek kendisini vücutta gösterir. Bu belirtilerin test edilmesinde anti HCV test yapılır.

Bu rahatsızlık kendini son evrelere kadar belli etmeyen ve çoğunlukla kişinin farklı nedenlerden dolayı kan vermesi ile birlikte meydana çıkar. Bu yüzden herhangi bir şüpheli kişi temasında veya herhangi bir cisim temasında kişinin vücudunda hepatit Cvirüsüne karşı antikor olup olmadığının tespiti bu test tarafından yapılmalıdır.

Bu test sonucunda kişinin vücudunda hepatit C rahatsızlığının varlığı tespit edilerek, gerekli yöntemler başlatılır. Yapılan test sonucunda test sonuçlarını pozitif çıkması kişinin bu hastalığı vücudunda taşıdığı anlamına gelir.

Testin sonuçları pozitif olduğu zaman kişinin birebir alanında uzman hekim ve doktorlar tarafından görüşmesi gerekmektedir.

Anti HCV Testi Negatif Ne Anlama Gelir?

Kan teması, iğne batması, medikal cihazlardan oluşan iğnelerin batması, cinsel ilişki gibi şüpheli durumlarda vücutta meydana gelen hepatit c virüsüne bağlı olarak antikorların üretilmesi sağlanır.

READ  Hbsag Testi

Bu gibi şüpheli durumlarda anti HCV test yapılmalıdır. Sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde yapılan bu test sonuçlarının, alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Anti HCV testlerinin sonucu negatif çıktığı sürece bu hastalıktan korkulmamalıdır. Yanikısacası test sonuçları negatif gelirse hepatit virüsünün bulaşmadığı ve kişinin bu virüsü vücudunda taşımadığı anlamına gelir.

Bazı durumlarda kişiler de enfekte dahi olsa, vücut anti HCV antikorlarına karşı dirençli olduğu için bu virüsü üretmez ve test sonuçları negatif sonuçlandırılır. Test sonuçlarının doğru bir şekilde elde edilmesi için virüslü kişi ile temas edildikten 3 ay sonra test yapılması daha doğru olacaktır.

Test Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde Anti HCV testi sonuçlarının sonuçlanması belirli bir süre zarfına aittir. Birçok sağlık kuruluşları kan ve idrar tahlillerine kısa süre içerisinde sonuçlandırarak herhangi bir hastalığın tespit edilmesi için elinden geleni yapar.

Anti HCV test kan ve idrar tahlilleri yapıldıktan sonra doktorun fiziksel muayenesi ile birlikte değerlendirileceği için çok kısa bir süre içerisinde tahliller hemen sonuçlandırılmalıdır.

Genellikle kan tahlilleri iki gün içerisinde idrar tahlilleri ise bir gün içerisinde sonuçlanır. Çıkan tahlillerin ve test sonuçlarının alanında uzman hekim ve doktorlar tarafından belirlenmesi hastalığın seyri için önemlidir.

Test Aç Karnına Mı Yapılır?

Karaciğer fonksiyonlarını yerine getirilememesi ile birlikte hastaya uygulanarak test sonuçlarının değerlendirilmesi için kişinin doktor muayenesinden birebir geçmesi gerekir.

Bu test yapılmadan önce kişinin doktora fiziksel olarak muayene edilmesi gerekir. Kişi muayene edildikten sonra hastanın başka rahatsızlıkları olmadığı göz önünde bulundurularak doktorun tavsiyesine göre aç karnına veya tok karnına kan tahlilleri alınır.

Sağlıklı kişilerde aç karnına yapılan testin sonuçları kısa süre içerisinde kişiye bildirilir. Sonuçların doğru elde edilebilmesi için üç aşamadan geçen test sonuçlarında doktorun tavsiyesine göre açkarnına veya tok karnına tahlil sonuçları verilir.

READ  Testosteron Testi

Bu dönemde kişinin kendini halsiz, iştahsız hissetmesi doğaldır. Böylelikle kişiden kan alındıktan sonra kan sonuçlarının laboratuvar ortamlarında steril bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Aç karna yapılan testlerde kişiden kan örneği alınarak kan tahlillerinin yapılması sağlanır. Yapılan kan tahlilleri birkaç gün içerisinde sonuçlanır.

Doktor kişiden kan tahlili istemek ile birlikte idrar tahlili de isteyerek testi yapar. Şeker ve diyabet rahatsızlıkları olan kişilerde tok karnına yapılan bu test sonuçlarının laboratuvar ortamlarında değerlendirilmesi gerekir.

Anti HCV Testi Fiyatları 2024

Hastanelerde ve birçok sağlık kuruluşlarında değerlendirilen test sonuçları alanında uzman hekim ve doktorlar tarafından sonuçlandırılmalıdır. Steril ortamlarda değerlendirilen bu sonuçlar hasta ile yüz ve konuşularak tedavi sürecinin başlatılması sağlanır.

Birçok hastane ve sağlık kuruluşu kendi içerisinde bu hizmeti verdiği için anti HCV testlerinin fiyatları da sağlık kuruluşları ve hastaneler içerisinde değişir. Bu sonuçların doğru bir şekilde elde edilmesi için laboratuvar ortamlarında değerlendirilmesi doğru olacaktır.

Birçok sağlık kuruluşu kendi bünyesinde bu hizmeti alanında uzman hekim ve doktorlar ile birlikte verir. Bu yüzden test fiyatları belirli aralıklarda değişmektedir. Birçok hastane ve sağlık kuruluşu kendi bünyesinde anti HCV testlerini yapar. Anti HCV testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.