Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Beta HCG Testi

Beta HCG Testi Nedir?

Beta HCG Testi kadınların hamile olup olmadığı anlaşılsın diye uygulanır. Elbette hamile olup olmadığınız anlaşılsın diye farklı testler de bulunur. Fakat en doğru sonuç için mutlaka beta hcg testi yapılmalıdır.  Bu testin iki türü bulunur. Türler beta ve alfadır.

Beta hcg hormonu kişilerde bulunur. Hamilelik durumu meydana geldiğinde hormonlarda artış olacağından kolay bir şekilde belli olur.

Özellikle hamilelik sürecinin erken öğrenilmesi için gerekli olan bir işlemdir. Diğer tüm testlere oranla daha doğru ve kesin bir sonuç elde edilir.

Beta HCG testi aynı zamanda kantitatif test, kantitatif hamilelik testi adıyla da bilinir. Kan alınarak işlem gerçekleştirilir. Çünkü idrarla yapılan testler gerektiği gibi doğru sonuçlar vermez.

Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bu hormon kişiler döllenme işlemine girdiklerinde salgılanmaya başlar. Kesin ve net sonucun elde edilmesi için de beta hcg testi döllenme olayından on bir gün sonra yapılmalıdır. Bu süreç içerisinde yapılan testlerde kesin sonuç almak mümkündür.

Aksi takdirde farklı zaman aralıklarında test yapılırsa hormon salgılanması meydana gelmediği için yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Kan alınarak yapılan beta hcg test ile hamilelik durumu kolay bir şekilde öğrenir. Herhangi bir durumda kan verildiği gibi kan verim işlemi gerçekleştirilir. Sadece hamileliğe bakılacaksa eğer kişilerden bir tip kan alınması test için yeterli olur.

Beta HCG (İnsan Koryonik Gonadotropini) testi, kadınlarda gebelik testi olarak yaygın olarak kullanılan ve erkeklerde bazı kanser türlerinin teşhisinde yardımcı olan bir kan testidir. HCG adı verilen bir hormon, gebeliğin erken dönemlerinde gelişen plasenta tarafından üretilir ve gebeliğin varlığını ve sağlığını gösterir.

Beta HCG testi, kadınlarda gebelik olup olmadığını veya erkeklerde testis kanseri gibi belirli kanser türlerinin varlığını belirlemeye yardımcı olur. Bu test, bu hormonun miktarını ölçerek yapılır. Kanda bulunan özgül HCG türü olan “serbest beta-HCG”nin seviyesini ölçen test, gebeliği çok erken dönemde bile belirleyebilir.

Kanda HCG hormonunun varlığını ve miktarını belirlemek için genellikle beta HCG testi yapılır. Test, basit bir kan testi ile yapılır. Laboratuvara gelen hastanın kolundan bir sağlık profesyoneli tarafından kan alınır. Test genellikle aç veya tok karnına yapılabilir çünkü bu işlem için herhangi bir özel hazırlık gerekmez. Laboratuvarda alınan kan örneği, özel analiz cihazları kullanılarak incelenir ve HCG hormonunun miktarı hesaplanır. Birkaç saat veya en geç birkaç gün içinde test sonuçları hazırlanır ve doktor tarafından değerlendirilir.

READ  Dörtlü Test

Beta HCG testi sonuçları, gebeliği teşhis etmek için çok önemlidir. Pozitif bir test sonucu, HCG hormonunun varlığını ve bu da gebeliği göstermektedir. Bununla birlikte, hCG seviyeleri gebeliğin süresi ve sağlığı hakkında bilgi verebilir. Erkeklerde ve kadınlarda gebelik dışında yüksek HCG seviyeleri, belirli kanser türlerinin bir belirtisi olabilir.

Sonuç olarak, yüksek HCG seviyeleri tespit edildiğinde, doktorlar genellikle daha fazla test ve değerlendirme yaparak sorunun kaynağını bulmaya çalışır. Beta HCG testi, gebeliğin yanı sıra bazı hastalıkların teşhisinde de önemli bir rol oynadığından, sonuçların profesyonel bir hekim tarafından dikkatlice değerlendirilmesi gerekir. Bu yöntem, kişinin sağlık durumu hakkında doğru bilgi edinmesini ve uygun bir tedavi planını oluşturmasını sağlar.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta hcg hormonu kadınların hamile olup olmadıklarını belirten bir hormondur. Beta hcg test ile birlikte hormon değerleri ölçülerek bakılır.

Aynı zamanda beta hcg hormonu kişilerde progesteron hormonunu salgılar. Bu hormon sayesinde hamilelik durumu meydana geldiğinde çocuğun düşmesi engellenir. Yani progesteron hormonu bebeğin düşmemesi için sürekli olarak beta hcg hormonu tarafından salgılanır.

Beta HCG İdrar Testi Ne Demek?

Hamilelik durumunun anlaşılabilmesi için idrar örneği ile yapılan teste denir. Aynı kan ile bakılan beta hcg test gibidir. Kişiler idrarlarını bir kap içerisine yaparlar. Ardından damla şeklinde test çubuğun üstüne damlatırlar. Damlatma sonunda bir on beş dakika kadar beklenmesi gerekir.

Sonuç tek çizgi ise hamile olmazsınız fakat çift çizgi ise hamile olursunuz. Bu sonuç kan değerlerine göre daha yanıltıcı cevaplar çıkartır ortaya. Doğru bir sonuç için mutlaka kan değerlerine bakılmalıdır.

Beta HCG kan testi kesin sonuç verir mi?

Hamilelik için en geçerli sonucu beta hcg test verir. Bunun sebebi kan ile hormonlara bakılmasıdır. Diğer testlerle hamilelik sonucu öğrenmek istendiğinde doğru sonuçlar alınmayabiliyor. İdrar ile bakılan testler günlerin hatta test yapılacak saatin bile önemi vardır.

Fakat beta hcg test döllenme meydana geldikten on bir gün sonra yapıldığında kişilerin tam sonuçlarını ortaya çıkartır. Kesin sonuç için bu test hastane ortamlarında doktorlar tarafından sıkça tercih edilir.

READ  İca Testi

Beta HCG Hormonu En Az Kaç Olmalıdır?

Beta hcg hormonu kişilerin hamileliğinin ilk dönemlerinde yüksek seviyelerde olur. Bu sebeple birlikte hamile olup olmadığı anlaşılır. Normal yani hamile olmayan bir bireye beta hcg test yapıldığında hormonlar sıfıra yakın bir biçim de çıkar.

Sıfır veya sıfırdan ona kadar olan değerler genel olarak kişinin hamile olmadığının bir göstergesidir. Bu yüzden testlere bakılacağı zaman değerlere göre doktorlar sonucu açıklar. Onun üstünde değerlere sahip bir kişi gebedir.

Gebelik Haftalarına Göre BHCG Ne Kadar Olmalı?

Hamilelik meydana gelmeden önce bir kişi beta hcg test yaptırırsa kişinin değerleri 0 ya da 0.10 aralığında çıkar. Hamile bir bireyde bu oranlar git gide artış gösterir.

Hamileliğin ilk haftasından son haftasına kadar bu durum böyledir. Detaylı inceleme yapılacak olduğundan beta hcg değerleri hamileliğin üçüncü haftasında 5 ila 50 mlU/mL arasında değişiklik gösterir. Dördüncü haftaya giriş yapıldığında beta hcg hormonları 5 ila 426 mlU/Ml arasında değişir ve normal kabul edilir.

Diğer bir haftaya yan beşinci haftaya girildiğinde diğer haftalarda olduğundan daha fazla bir artış meydana gelir. Bu artış değerleri 18 ila 7.340 mlU/mL arasındadır. Beşinci hafta sonu ve altıncı haftaya girilmesiyle beraber hormon seviyelerinde gözle görülür artış meydana gelir.

Altıncı haftada 1.080 ila 56.500 mlU/mL diğer olan yani yedinci haftada 7.65 ila 229.000 mlU/mL seviyelerine ulaşır. Sekizinci haftada yedinci haftada olduğu seyirde devam eder. Dokuzuncu haftadan on ikinci haftalara kadar beta hcg hormonu 25.700 ila 288.000 mlU/mL değerlerini görür.

Artık doğumun da yaklaşmasıyla beraber on üçüncü hafta ile on altıncı gebelik haftalarında beta hcg hormon değerleri 13.300 ila 254.000 mlU/mL oranlarındadır. Bu haftalardan sonra bir düşüş meydana gelir on yediden yirmi dörde kadar 4.060 ila 165.400 mlU/mL seviyelerinde ilerler.

Ve son olarak artık yirmi beşinci hafta ile kırkıncı hafta arasına bakılacak olunduğunda beta hcg hormonu değerleri 3.640 ila 117.000 mlU/mL oranları ile sonlanır.

Hangi Beta HCG Değerlerinde Gebelik Ultrasonla Görülür?

Kişiler beta hcg test ile hamile olduklarından itibaren hormonlarında artış meydana gelir. Bu artış özellikle altıncı ve onuncu hafta aralarında ultrasona uygun hale gelir.

READ  Karbamazepin Testi

Değerlere bakılacak olursa Altıncı haftada 1.080 ila 56.500 mlU/mL değerler onuncu haftalarda 25.700 ila 288.000 mlU/mL değerlerine kadar çıkabilir. Bu haftalarda ultrason ile görüntüleme yapılırken bebeğin kalp atışları da duyulabilir hale gelir.

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Beta hcg yüksekliği genel olarak kişilerinin hamile olduklarını gösteren bir orandır. Hamilelik dışında pek çok kanser ve tümörden kaynaklı olarak da beta hcg hormonları yüksek seyredebilir.

Aynı zamanda down sendromu gibi rahatsızlıklarda da beta hcg hormonu yüksekliği görülür. Bazı besinler bu hormonun yükselmesine sebep olur. Bu besinler domates, çekirdek, ceviz veya ıspanak gibi besinlerdir.

Beta HCG Düşüklüğü Nedir?

Normal yani hamile olmayan bireylerde beta hcg değerlerinin düşük çıkması olasıdır. Fakat hamile olan kişilerde beta hcg düşük çıkıyorsa bir aksilik meydana geliyor olabilir.

Örnekle hamile kişilerde hormonları aynı kalır artış göstermez veya tamamen düşük olarak seyrederse kişilerde dış gebelik meydana gelmiş olabilir.

Beta HCG Seviyesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beta hcg seviyesini ilk olarak hamilelik etkiler. Hamileliğin her haftasında beta hcg değeri katlanarak artar. Yanı sıra düşük yapma durumu söz konusu olduğunda da beta hcg değerlerinde büyük oynamalar meydana gelir.

Hamilelik dışında antibiyotik kanser gibi hastalıklar ve doğum kontrol için kullanılan ilaçlar da beta hcg seviyesinin değişmesine yol açar. Kesin bir sonuç için mutlaka kontrol edilmek gerekir.

Tüp Bebekte Beta HCG Test

Tüp bebek tedavisi gören kişilerde en son aşamaya gelindiğinde rahim içine embriyo konulur. Bu durumla beraber de beta hcg hormonu salgılamaya başlar. Toplamda on iki gün sonrasında yapılacak olan testler sonucunda hamile olup olmadığına karar verilir.

Beta HCG Testi Fiyatları 2024

Hamile olup olmadığının öğrenilmesi için yapılacak olan testlerin fiyatları yerine göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak bakıldığında idrar testleri için eczanelerden on on beş lira gibi bir meblağa test almak mümkündür.

Beta hcg test ise ortalama elli ila yüz lira arasında değişiklik gösterir. Beta hcg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.