Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Folik Asit Testi

Folik Asit Testi Nedir?

Folik Asit Testi, folik asit yaşamsal faaliyetleri düzenleyen bir mineral olarak vücutta etkin bir şekilde görev alır. Bu nedenle de eksikliği veya fazlalığı birçok etki yaratır.

Her zaman önemli bir mineral türü olması sebebi ile de vücudun demirbaşları arasında görülür. Folik asit birçok mineral arasında en önemlilerinden biridir.

Ben olarak bilinen belirtiler olması ile folik asit testi istenir. Vücudun en etkin çalışmasını sağlayan mineraller arasında yerini alan folik asit B9 vitamininin sentetik  bir formu olarak görev yapar.

Her zaman eksikliği veya yüksek çıkması ile beraber referans aralığının belirli bir miktarda olması  önemlidir. Bu sebeple de belirli testlerden geçerek uzman doktorlar tarafından vitamindir.

Unutkanlığı beynin belirli bölgelerin en iyi şekilde çalışmasını sağlayarak hafıza kaybını önleyen önemli bir vitamin  olarak görev yapar. Folik asitin türevi ise Folat olarak bilinmektedir. Folat ise baklagiller, sebzeler, tahıllar, yumurta ve meyveler gibi birçok yiyecek içerisinde görülür.

Folik Asit Testi Nasıl Yapılır?

Folik asit vücudun en önemli mineralleri arasında olması ile birlikte eksikliği oluşmaması için önlem almak ve beslenme düzeyini ona göre değerlendirmek önemlidir. Bu nedenle de belirti göstermesi dahilinde folik asit test önemli bir süreci başlatmış olur.

Birçok konuda önemli olan minerallerden biri olan folik asit test yapılma sebeplerinden biri de belli semptomların görülmesi ile birlikte uzman doktorlar tarafından istenir.

Sebepleri de belirlenen süreç içerisinde gerçekleşen folik asit test koldaki toplardamardan kan örneği alınarak laboratuvara gönderilir. En geç 1 ve 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

En son olarak da çıkan sonuçlarla birlikte uzman doktorun değerlendirmesi ile birlikte eğer eksiklik veya fazlalık varsa belirli bir tedavi sürecine başlanmalıdır.

Eğer referans aralığı normal ise kişinin sağlıklı olduğunu gösteren bir durum arz eder. Folik asit test her zaman mineral değerlerinin belirlenmesi için de önemlidir. Kısa süre içerisinde belirlenen önemli bir testtir.

READ  TSH Testi

Folik Asit Testi Ne İşe Yarar?

Folik asit her zaman hücre oluşumunu sağlayarak vücutta kan yapımının temelini oluşturur. Bu sebeple de DNA sentezi ile birlikte önemli bir süreci de başlatarak vücudun en temel olması gereken mineralleri arasındadır. Bir sürü rahatsızlığın engellenmesine sebep olan folik asit kalp krizi felç ve birçok rahatsızlığın da önlenmesini sağlar.

Eksikliği ise bir sürü belirti ile kendini gösterir. Bu nedenle de folik asit test önemli olarak bilinen bir tahlil türü olarak bilinir. DNA sentezine yardımcı olan folik asit damarlarda sertleşme riskini de ortadan kaldırır. Bu sayede her zaman önemli bir kan değeri testinde referans aralığında olması gerekir. Fazlalığı da farklı belirtiler göstererek kendini belirler.

Folik Asit Testi Faydaları Nelerdir?

Kırmızı kan hücrelerinde ve beyaz kan hücrelerinde etkili olarak üretilmesini sağlayan folik asit önemli oldukça fazladır. Bu nedenle de vücudun bağışıklık sistemi ve oto immün sistemi için de her zaman önemlidir. Eksikliği ise oluşmaması için kişinin devamlı kontrollerini yaptırması gereklidir.

Folik asit her zaman önemli olan DNA senteziyle beraber, vücutta önemli olan  görevleri arasında kanser önleyici olması ile birlikte gebelik sırasında ve bebeklik dönemleri içerisinde de oldukça önemli  olan hücre bölünmesini sağlar.

Vücuda oldukça büyük bir etkisi sağlamaktadır. Folik asit test yapılarak düşüklüğü olup olmadığı anlaşılabilir. Düşüklük  oluşmadı ile de halsizlik gibi belirtileri bulunur.

Folik Asit Test Normal Değerleri Kaçtır?

Folik asitte düşüklük ve yükseklik önemli olarak görülürken normal değerde olması da folat değer aralığı da 4.6- 18.7 ng/ mL olarak bilinir. Her zaman aynı olmamakla beraber kişinin birçok özelliğine göre de değişim gösterebilir. Bu nedenle herkeste aynı referans aralığını verir.

READ  Kompleman 3 C3 Testi

Folik Asit Test Aç Karnına Yapılır mı?

Vücudun folik asit seviyelerini belirlemek için yapılan bir tıbbi test, folik asit testi olarak bilinir. B vitamini ailesine ait bir vitamin olan folik asit, vücudun büyümesi ve çoğalması için çok önemlidir. Bu nedenle, doğru folik asit seviyeleri, hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında sağlık için çok önemlidir.

Folik asit testinin aç karnına yapılıp yapılmayacağı, testi yapan doktorun tercihine ve testin amacına bağlıdır. Folik asit testi genellikle aç veya tok karnına yapılabilir. Bununla birlikte, testi yapan doktor, bazen testin aç karnına yapılmasını isteyebilir. Bu, test sonuçlarını etkileyebilecek diğer faktörlerin varlığına bağlı olabilir.

Kandaki folik asit seviyelerini belirlemek için bir kan örneği alınarak bir folik asit testi yapılır. Kolun iç kısmındaki bir damardan tipik olarak kan örneği alınır. Hastanın test sırasında aç veya tok olması sonuçları etkileyebilir. Çünkü yemek yedikten sonra kandaki folik asit seviyeleri artabilir, aç karnına yapılan bir test, vücuttaki folik asit seviyelerini daha doğru bir şekilde gösterebilir.

Gebelik öncesi veya hamilelik sırasında folik asit eksikliğini belirlemek için genellikle folik asit testi yapılır. Hamile kadınların folik asit düzeylerini izlemek çok önemlidir çünkü folik asit eksikliği doğmamış bebeklerde nöral tüp defektleri gibi ciddi doğum bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca, folik asit testi, kansızlık (anemi), sindirim sorunları ve bazı uzun süreli hastalıklar gibi durumların değerlendirilmesi için de kullanılabilir.

Sonuç olarak, vücuttaki folik asit seviyelerini belirlemek için yapılan bir tıbbi test, folik asit testi olarak bilinir. Testi yapan doktorun tercihi ve testin amacı, testin aç karnına mı yapılacağını belirler. Bu nedenle, test öncesinde doktorunuzun tavsiyelerini dikkatlice takip etmek çok önemlidir.

Her zaman folik asit test yapılmadan önce 6 saat kadar kişinin aç kalması gerekir. Bu nedenle de açlık ve tokluk ayarlaması her testte önemlidir. İstenilen açlık seviyesinde olma sebebi de tok karnına bazı değerler yanlı sonuç verebilir.

READ  ACTH Testi

Folik Asit Test İçeren Besinler Nelerdir?

Folik asit en çok yeşilliklerde bulunan önemli bir vitamin türü olarak görev almaktadır. Bu sebeple de vücutta olması gereken bir değerdir. İçeriğinde folik asit bulunan yiyecekler sırasıyla aşağıda verilmiştir.

 • Domates
 • Karnabahar
 • Avokado
 • Ispanak
 • Marul
 • Brokoli
 • Pancar

Daha birçok sebze de bulunan folik asit yararı oldukça fazladır.

Folik Asit Test Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Folik asit B vitamini türevi olması sebebi ile önemli bir etki sağlar. Bu nedenle de en fazla görülen referans aralığında meydana gelen düşüklük sebebiyle bilinir. Bu gibi durumlarda uzman doktorlar tarafından önlem alınarak tedavi süreci ve ilaç desteği sağlanarak kıs sürede eksiklik karşılanır ve vücut eski haline geri döner.

Folik Asit Test Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliği için folik asit test önemli olmaktadır. Görülen eksiklik durumunda ise bazı belirtilere sahiptir. Bulgular ise aşağıdaki gibi oluşur;

 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Asabiyet
 • Gelişim Bozukluğu
 • Kas güçsüzlüğü gibi durumlar görülebiir.

Hamilelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

Hamilelikte folik asit en önemli vitamin türleri arasında görülür. Bu sebeple de en çok istenilen vitamin olur. Hamilelik döneminde vitamin alımında artma meydana gelir ve gerektiği kadar miktarda alım sağlanmadığı sürede vücutta çeşitli semptomlar oluşur. Bu sebeple de folik asit test önemlidir.

Folik Asit Testi Fiyatları 2024

Devlet hastanelerinde sigortalı hastalara ücretsiz yapılan folik asit test özel hastanelerde ücrete tabi tutularak yapılır. Bu sebeple de her hastanede fiyat değişim gösterir. Folik asit testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.