Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

IgG Testi

IgG Antikor Testi Nedir?

IgG Testi, bir tür antikor testi olan ve vücudunda antikor olduğu düşünülen bireylere uygulanmaktadır. Modern tıbbi bir test olan ıgG testi hijyenik laboratuar ortamından uygulanır.

Bu kapsamda son derece güvenilir bir testtir. Bu test, bulaşıcı herhangi bir sağlık sorununa maruz kalan bireylerde özellikle bağışıklık sistemi üzerinden tanı ve takip yapılmasını içerir. Çağımızda birçok bulaşıcı hastalık tipleri söz konusudur.

Bu sebeple de antikor testleri geçmiş yıllara oranla bugün daha yaygın bir şekilde uygulanıyor. 81 ilimizden uygulanan ıgg testi adından da anlaşılacağı üzere bulaşıcı hastalıklara zemin hazırlayan antikorların tespit ve takibinde uygulanan profesyonel ve yan etkisi olmayan bir test çeşididir.

Uzman hekim tarafından uygulanan bu test birçok tıbbi test modellerinde olduğu gibi kan örneğiyle birlikte de uygulanabilir. Bu testin genel özelliği ise kapsamlı bir şekilde işlev görmesidir.

Bulaşıcı hastalıklara bağlı olarak bağışıklık sisteminin izlenmesi ve sağlığının ne durumda olduğunun gözlemlenmesi, bulaşıcı hastalığa bağlı oluşan enfeksiyon tiplerinin takip ve teşhis edilmesi gibi birçok amaçlar barındırıyor.

IgM-IgG Antikor Testleri Nelerdir?

IgM-IgG antikor testleri, vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen IgM ve IgG antikorlarının olup olmadığını ve seviyelerini belirlemek için kan testi kullanır. Vücudun enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması, IgM ve IgG antikorlarını içerir. IgM tipik olarak bir enfeksiyonun başlangıcında üretilen bir antikor türüdür ve kısa sürede yüksek düzeyde artar. IgG, enfeksiyonun devam etmesi veya vücudun daha uzun süreli koruması için daha geç üretilir.

IgM-IgG antikor testleri, genellikle bir aşının etkinliğini veya varlığını belirlemek için kullanılır. Örneğin, COVID-19 salgını sırasında yaygın olarak kullanılan IgM-IgG antikor testleri, bir kişinin COVID-19’a maruz kalıp kalmadığını ve bağışıklık geliştirip geliştirmediğini belirlemek için kullanılır.

IgM ve IgG antikorlar, bu testlerle enfeksiyonun çeşitli evrelerinde bulunabilir ve hastalığa karşı bağışıklık durumunu değerlendirebilir. Bununla birlikte, test sonuçlarının yorumlanması için genellikle diğer test sonuçları, sağlık geçmişi ve klinik belirtiler de dikkate alınmalıdır. IgM-IgG antikor testleri, hastalıkları teşhis etmek, izlemek ve kontrol etmek için önemli bir araç olabilir.

READ  Kompleman 3 C3 Testi

2024 döneminde uygulanan ıgM ve IgG testi hepatit B,alerjik türü sağlık sorunları, karaciğer sağlık sorunları, tiroid hastalıkları, frengi ve daha birçok bulaşıcı tipten hastalıkların tanısında uygulanan testlerdir.

Bu her iki test modeli de devlet ve özel hastaneler dışında düşük fiyatlardan doktor özel klinik merkezi üzerinden de uygulanır. Yılların deneyimlerine sahip olan uzman hekim tarafından bu testler maksimum 24 saat içerisinde gerçekleştirilir. Hemen akabinde test sonuçları sadece ilgili hastaya veya hasta yakınına bildirilir.

Antikor Testleri Kimlere Yapılmalıdır?

Antikor testleri vücudunda enfeksiyon veya farklı türlerden bakteriler yer alan veya aldığından kuşku duyulan bireylere uygulanmalıdır. Bunun haricinde ıgG testi daha önceki dönemlerde de herhangi aile ferdinde enfeksiyon hastalığı geçirmiş bulunan bireylere de uygulanmalıdır.

Antikor testleri en güvenilir testlerden biridir. Dolaysıyla test sırasında vücudun herhangi bir kısmında kasılma veya ağrılar meydana gelmez. Enfeksiyon hastalıkları ya da enfeksiyonlar doğrudan bağışıklık sisteminin çökmesine zemin hazırlayabilir.

Bu da bireylerin belirli süreçler kapsamında farklı türden sağlık sorunları yaşamasına sebep olabilir. Antikor testleri yüksek teknolojili cihazlar üzerinden uygulanır. Aynı şekilde kan örneği de kaliteli mikroskop cihazı üzerinden uygulanır. Dolayısıyla sağlığı tehdit edebilecek bir durum söz konusu değildir.

IgG Antikor Testi Nasıl Yapılır?

IgG antikor testi, vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen IgG antikorlarının varlığını ve miktarını belirlemek için kan testi kullanır. Bu test tipik olarak bir laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. İlk olarak, test için gerekli olan kan örneğini bir hemşire veya doktor alır. Genellikle kolun iç kısmındaki bir damardan kan alınarak bir kan tüpüne aktarılır. Bu, küçük bir iğne kullanılarak gerçekleştirilir.

Kan örneği daha sonra laboratuvara gönderilir ve IgG antikorlarının varlığı ve miktarı belirlenir. Bu, antikorların antijen veya özgül bir maddeye karşı tepkilerini ölçmek için yapılır. Test sonuçları tipik olarak birkaç gün içinde elde edilir ve bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilir. IgG antikor testleri, genellikle bir enfeksiyonun varlığını, bir aşının etkinliğini veya otoimmün hastalıkları teşhis etmek için kullanılır. Bununla birlikte, test sonuçlarının yorumlanması, klinik belirtiler ve diğer test sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerekir.

READ  Protein Testi

Test sadece uzman hekim tarafından yapılır. Dolaysıyla ıgG testi için bu alanda profesyonel olan ve tam donanımlı hijyenik tıbbi laboratuvar ortamına sahip olan sağlık merkezi tercih edilmelidir.

Covid 19 enfeksiyonu tespiti için gerçekleştirilen bu test farklı analiz yöntemleri üzerinden de uygulanabilir. Bu analiz uygulamaları IgG, Igm ve LgA olarak belirtilebilir.

Antikor testi ilk olarak kan örneği alındıktan sonra uygulanır. Bu işlem genellikle aynı gün içerisinde gerçekleştirilir. Test sonucu genellikle 24 saat sonrasında hastaya sunulur.

Covid 19’a Karşı Gelişen IgG Antikorları Bizi Ne Kadar Süre Korur?

Son yılların en riskli virüs tipleri arasında Covid 19 yer alıyor. Ülkemiz genelinde de yaygın olarak görülen bu enfeksiyon türüne karşı ıgG antikorları gelişim gösterebiliyor. Bu durum ıgG testi yaptırılmadan pratik bir şekilde gözlemlenmesi mümkün değildir.

Çünkü Covid 19 sinsi bir işleyişe sahiptir. Bu bakımdan da bu enfeksiyona karşı gelişen IgG antikorları da eşdeğer bir şekilde sinsi bir ilerleme gösterebilir. Covid 19 enfeksiyonu birçok belirtiler gösterir.

Bunlar; halsizlik, sersemlik hissi, baş dönmesi, mide bulantısı, boğazda tıkanma hissi veya yutkunmada güçlük çekilmesi, kalitesiz uyku, sindirim sistemi sorunları gibi belirtilerdir.

IgG antikorları ise bu enfeksiyon karşısında gelişen en etkili antikorlardır.Bu antikorlar Covid 19 enfeksiyonuna karşı bizi koruma süresi henüz net bir şekilde sunulmamıştır.

IgG Testi Tek Başına Tanı İçin Yeterli Midir?

Test tek başına teşhis için yeterli olmayabilir. Çünkü Covid 19 enfeksiyonu bazı durumlarda birkaç antikor testleri üzerinden tespit edilmesini gerektirebilir. Bu bakımdan ıgG testi alternatif olarak yukarıdaki benzer antikor testleri de ilave edilebilir.

Bu test her yaştan bireylere uygulanabilir. Çünkü bulaşıcı bakteri türleri yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin herkese bulaşabilir. Özellikle Covid 19 enfeksiyonu bugün başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık kuruluşları tarafından güncel bir şekilde takip ediliyor.

READ  DHEA So4 Testi

Bu kurumlar özellikle bu gibi riskli enfeksiyon türlerine karşın etkili antikor test türlerini tavsiye ediyor. Covid 19 enfeksiyonu sıradan tıbbi testlerle tespit edilmesi mümkün değildir. Antikor testleriyle teşhis edilmesi en güç olan bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları dahi kolayca tespit edilebilir.

Covid 19 IgG Antikor Sonuçlarının Yorumlanması

Covid 19 ıgG testi antikor sonuçlarının yorumlanması hasta veya hasta yakınları tarafından yapılamaz. Test sonuçları ne olursa olsun doğrudan ilgili hekim tarafından yorumlanabilir. Test sonucu negatif çıkabildiği gibi pozitif çıkabilir.

Bu durumda hastanın panik yapması tedavi süresinin de negatif yönde etkilenmesine neden olabilir. Test sonuçlarının yorumlanması doktor tarafından ilgili sağlık merkezi üzerinden yapılabileceği gibi doktor kurumsal web sitesi üzerinden de gerçekleştirilebilir.

Dolaysıyla testi yaptıran bireylerin test sonucu yorumları hakkında bilgi almak için doktorla iletişim halinde bulunmasında faydalar bulunur.

IgG Antikor Testi Fiyatları 2024

Tüm tıbbi testlerde olduğu gibi antikor ıgG testi fiyatı da beklentiler doğrultusunda sunulur.Bu testin fiyatı her dönem farklı olabilir.Çünkü antikor testleri fiyatları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir.Kurum, her yıl fiyat tarifesini günceller ve akabinde tüm sağlık birimlerine fiyat tarifesi hakkında bilgilendirme yapılır.

Sağlık sigortası belgeniz olması durumunda tercihinize göre testinizi devlet hastanesinden yaptırabilirsiniz. Fakat ıgG testi sırasına maruz kalmamak açısından özel doktor klinik merkezini tercih edebilirsiniz. IgG antikor testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.