Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

LH Testi

LH Testi Nedir?

LH Testi, hipofiz bezinden salgılanan bir hormonun ve üreme sisteminin çalışmasında görevlidir. Oldukça önemli olan bu hormonun seviyesinin ölçülmesi için LH testi uzman hekimler tarafından istenir.

Kadınlarda meydana gelen üreme sorunları için önem teşkil eden bir test olup mutlaka erken dönemde yapılması ilerlemeden önlem alınmasına yardımcı olur.

LH değerleri kadınlar ve erkeklerde olmak üzere değişiklik göstereceğinden uzman hekimlerin referans aralıklarını göz önünde bulundurarak değerlendirmesi önem taşır.

LH Testi Nasıl Yapılır?

LH testi kan ya da idrardan numune alınarak yapılır. Bu testin istenme amacı birçok farklı nedene dayanır ve bu nedenlerin araştırılması için mutlaka uzman hekimler tarafından lh testi istenmesi gereklidir. Kan ya da idrardan alınan numunelerde aç ya da tok fark etmez.

Çıkan sonuçların doğru olması için mutlaka steril şartlarda ve bir sağlık kuruluşunda testin yapılması gereklidir. Sonuçların uzman hekimler tarafından değerlendirilmesi tedavinin doğru olması açısından da önem taşır.

LH Testi Neden Yapılır?

LH hormonunun kandaki değerleri ve seviyesi oldukça önemlidir. Kadınların üreme hormonlarıyla alakalı olmasından dolayı gebelik döneminde uzman hekimler tarafından takip edilmesi gereken bir tetkiktir. LH testi çocuklardaki gelişim bozukluklarında, erken ergenlik ya da geç ergenlik gibi rahatsızlıkların araştırılması için istenebilir.

Üreme sistemlerinde herhangi bir sorun olup olmadığının belirlenebilmesi için gerekli olan bir testtir. LH testi aynı zamanda yumurtlama döneminin tespit edilmesi, adet düzensizliklerinin sebeplerinin araştırılması, erkeklerde meme büyümesi nedenleri, testesteron düşüklüğü, cinsel isteksizlik gibi sağlık sorunlarının nedenlerinin araştırılması için gereklidir.

LH Hormon Testi Neden İstenir?

LH hormonu üreme sistemleri açısından son derece önemli bir hormondur. Gebelik döneminde düşük olması halinde farklı sağlık sorunlarına neden olacağı için mutlaka takip edilmesi gereklidir.

READ  Ferritin Testi

Çocuklarda erken dönemde başlayan ergenlik ilerleyen dönemlerde cinsel sağlık sorunlarına da neden olacağı için LH test yapılması uzman hekimler tarafından istenmelidir.

Hipofiz bezi rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, sperm sayısı düşüklüğü, yumurtalık takibi için gerekli bir test olup sonuçların mutlaka uzman hekimler tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

LH Hormonu Kaç Olmalı?

LH hormonu yaş ve cinsiyete göre farklılıklar göstereceğinden testin sonucu da bu kriterler göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Kadınlarda ve erkeklerde ergenlik dönemlerinde LH değeri 1 altında olmalıdır. Kadınlar için olması gereken LH değeri 1-18 arasıdır.

Erkek ve kadınlarda belirli dönemlerde değişkenlik gösteren LH değerinin LH test yapılarak belirlenmesi ve tedavinin ölçülen değerlere göre şekillenmesi önem taşır.

LH Hormonu Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

LH hormonu kadınlarda ve erkeklerde farklı değerlere sahip iken aynı zamanda yükselme ya da düşme nedenleri de farklılık gösterir. Kadınlarda meydana gelen LH hormonu yüksekliği sağlıksız olan yumurtalıklar, tiroid hastalıkları, kemoterapi alımı gibi durumlardan kaynaklı olabilir. LH değerinin düşük olması ise yumurtalık yetmezliğinden kaynaklı olabilir.

Erkeklerde LH değerinin yüksek olmasının nedenleri arasında testis yetmezliği sayılabilirken düşük olmasının nedenleri arasında ise radyasyona maruz kalma, sert darbe alma gibi sebepler sayılabilir.

LH Hormonu Ne Zaman Bakılır?

LH hormonu değerlerine uzman hekimler istemesi ve hastaların belirtiler göstermesi halinde bakılır. LH hormonunun düşmesi ya da yükselmesinin birçok nedeni bulunurken aynı zamanda birçok farklı sağlık sorununu da beraberinde getirdiği görülür.

Erken dönemde hormon seviyesine bakıldığında sağlık sorunlarının oluşması önlenebilir. Mutlaka belirti gösterilmesi ya da normal rutin kontrollerde LH test yaptırılması ve LH hormon seviyesine bakılması önemlidir.

LH Değeri Ne Zaman Yükselir?

LH hormonunun belirlenen referans değerleri üzerinde olması halinde birçok rahatsızlık görülebilir. Yükseldiğinde kişilerde ilk kendini polikistik over sendromu olarak göstermekte olup tedavi edilmesi gereken bir kadın hastalığı haline gelir. Kadınlarda LH hormonu yükselmesi tiroid hastalığına ve sağlıksız yumurtalıklara sahip olan kişilerde sıklıkla görülür.

READ  Demir Testi

LH Hormonu Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Hamilelik dönemlerinde diğer hormonların değişimleri gibi LH hormonu da yükselerek değişime uğramaktadır. LH hormonu gebe olan kadınlarda 2 ila 15 referans aralığında görülür. Yapılan LH test sayesinde hormonların seviyesi belirlenerek kişilerin hamile olup olmadığı uzman hekimler tarafından değerlendirilebilir.

Yapılan kan testleri yumurtlama dönemleri ve yumurtalarla ilgili detaylı bilgiler vereceği için gebe kalmak isteyen kişiler açısından oldukça önemli bilgilere ulaşılan testler arasında yer alır.

Uzman hekimler tarafından istenen hormon testlerinin değerlendirmesi de uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Sonuçların değerlendirilmesi sonrasında hemen tedaviye başlanması uzman hekimler tarafından karar verilir.

LH Test ile Gebelik Anlaşılır Mı?

LH hormonu hamilelik ile doğru orantılı olarak ilerler. LH hormonu yükselmesi gebeliğin oluşması için yumurtlamayı hızlandırır. LH yükselmesinden sonra 24-36 saat içerisinde yumurtalama gerçekleşeceğinden mutlaka hormon değerlerinin yükselmesi düzenli aralıklarla yapılan LH test ile takip edilmelidir. LH hormonunun yükselmesinden 24 saat sonra ilişkiye girilmesi gebelik şansını arttırır.

LH Testi Fiyatları 2024

LH testi kişilerin hormon seviyelerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynarken rutin kontroller dışında istenmesi halinde özel testler arasında yer alır.

Özel olan testlerin uzman hekim ve yapılan sağlık kuruluşu açısından ücretlendirmeleri farklılık gösterecektir. Bu nedenle test yaptırmadan önce mutlaka uzman hekimle görüşülerek işlemlerin ücretlendirmeleri hakkında bilgi alınması gereklidir.

Kişinin sigorta durumu, uzman hekimin alanı, işlemleri yapacak olan sağlık merkezi gibi etkenler LH testi ücretlerinin farklı olmasına neden olur. LH testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.