Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

MTHFR Testi

MTHFR Testi Nedir?

MTHFR Testi, devlet hastanesi ve doktor kliniğinde uygulanmaktadır ve bu sebeple %100 garanti kapsamında yer almaktadır. Güvenli bir şekilde uygulanan MTHFR testi geçmiş yıllara göre bugün daha düşük fiyattan uygulanıyor.

Bu kapsamda ekonomik yönden de avantajlı olmanız mümkündür. Bu tıbbi test türü daha çok erken yaş aralığında aterosklerotik vasküler sağlık sorunu ya da tromboz hikayesi söz konusu olan hastalarda uygulanır. Bu sağlık sorunları ülkemizde özellikle son 10 yıl içerisinde yaygın olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Testin genel amacı söz konusu hastalıklarda daha erken sürede tanı, takip ve tedavi uygulaması yapılmasıdır. Test 81 ilimizdeki sağlık merkezleri tarafından uygulanıyor.

Tüm tıbbi testlerde olduğu gibi bu testte doğrudan hijyenik bir ortama sahip olan laboratuvarda kan örneğiyle birlikte uygulanır. Test sadece eğitimli hekim veya yardımcı sağlık ekipleri tarafından uygulanır. Bu sebeple herhangi risk etkenleri söz konusu değildir.

Testler hakkında merak edilen ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntılar arasında mthfr testi ne anlama geldiği merak ediliyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu test sadece aterosklerotik vasküler ve tromboz hikâyesinde uygulanır.

EDTA’lı tam kan örneği üzerinden yaptırılan test ayrıca başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık birimleri tarafından da güvenle tavsiye ediliyor.

Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin erken yaşlarda meydana gelen ilgili sağlık sorunları test yaptırılmaması veya geç zamanlı tedavi edilmesi durumunda pek çok ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Bu kapsamda bireylerde düşük kalitede yaşam refahı oluşmasına neden olabilir. Testi özel kılan birçok etkenler mümkündür. Bu etkenler arasında testin özellikle doktor kliniğinde daha erken sürede alınabilmesidir.

Birçok sağlık birimlerinde test sonucu ortalama olarak 5 günlük zaman dilimi alabiliyor. Bu da bireylerin zaman kaybı yaşamasına ve akabinde tedavi sürecinin de gecikmesine neden olabilir. Fakat doktor klinik servisinde bu zaman dilimi ortalama olarak yarı yarıya düşebiliyor.

READ  Karbamazepin Testi

Yani doktor kliniğinden testiniz sadece 48 saat sonrasında sonucu sizlere aktarılıyor. Bu kapsamda tercihiniz doğrultusunda profesyonel doktor klinik servisinden testinizi yaptırabilirsiniz.

MTHFR Testi Neden Uygulanır?

Testin uygulanış sebebi yukarıdaki gibidir. Dolaysıyla bu testi uygulatmak istediğinizde test sonucunuzun sağlıklı bir şekilde sunulması açısından doktorunuzun uyarı ve tavsiyelerini dikkate almanız önerilir. Test öncesinde önemli düzeyde hazırlıklar yapmanız gerekmez.

Fakat özellikle sigara ve kafeinli içeceklerden bir müddet uzak durmanızda fayda bulunuyor. Bunun dışında doğum kontrol veya çeşitli tıbbi ilaçlar kullanmanız durumunda ilaçlarınız hakkında doktorunuza ön bilgi aktarmanızda faydalar bulunur.

Çünkü birçok doğal ve tıbbi türden ilaçlar bu testin sağlıksız bir sonuç vermesinde etkilidir. Testinizi sadece hafta içi 5 gün boyunca yaptırabilirsiniz. Doktor klinik merkezi hafta sonları kapalı olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

MTHFR Testi Nasıl Yapılır?

2024 döneminde MTHFR testi yapılması sağlık merkezleri arasında değişkenlik gösterebilir. Bazı merkezlerde test öncesinde kan örneği talep edilebilir. Bazı sağlık birimlerinde ise testle birlikte bu uygulama yapılabilir.

Dolaysıyla test yapımı hakkında doktorunuzun kurumsal web sitesi üzerinden de bilgi alabilirsiniz. Kol kısmından alınan kan numunesi doğrudan laboratuvara gönderilir. Buradan uzman hekim tarafından özel tıbbi mikroskop cihazı üzerinden kan örneği incelenir.

Kan numunesinde bulguya rastlanılmaması durumunda test aşamasına geçilir. Her iki işlemde de genellikle aynı gün içerisinde yapılır. Fakat sağlık biriminin yoğunluğuna göre bu süreç bir ertesi güne ertelenebilir. Buna en uygun karar doktorunuz tarafından sunulur.

MTHFR Testi Ne Zaman Yapılır?

2024 döneminin en gözde testlerinden olan MTHFR testi uygulanışı için herhangi bir zaman dilimi söz konusu değildir. Dolaysıyla söz konusu sağlık sorunları belirtilerinde testin hemen uygulanması bireyin sağlığı korunması adına önemlidir.

Test kan örneğiyle birlikte uygulandığından %100’e yakın başarılı neticeler elde edilir. Bu kapsamda teste güvenebilirsiniz. Fakat özellikle zaman kavramından tasarruf sağlamak adına modern laboratuvar üzerinden bu testi yaptırmaya özen gösterin.

READ  Hemogram Testi

Testinizi tüm sağlık merkezleri üzerinden yalnızca hafta içi yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde test sonucunuzu da hafta içi alabilirsiniz. Testi pratik bir şekilde yaptırmak ve ödemenizi de tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapmak istediğinizde profesyonel ve saygın doktor klinik merkezini tercih edebilirsiniz.

Güler yüzlü kadrosuyla dikkat çeken doktor klinik merkezindeki hijyenik laboratuvar ortamından testinizi dakikalar içerisinde yaptırabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı kapsamında Sağlık Belgeniz bulunması ve bu kapsamda test ücret ödemesinde zorluk çekmeniz durumunda ise devlet hastanesinden testinizi yaptırabilirsiniz.

Bunun için de ilgili kurumun resmi web sitesi üzerinden online olarak test randevu formu doldurabilirsiniz. Fakat devlet hastanesinde sıra durumu olduğunu belirtebiliriz. Bu durum doktor özel klinik merkezinde söz konusu değildir. Doktor kliniğinde test randevusu oluşturduktan sonra belirtilen günde kliniğe gidip testinizi yaptırabilirsiniz.

MTHFR Mutasyon Analizi Neden İstenir?

Test bazı nedenlerden dolayı doktorunuz tarafından talep edilebilir. Modern cihazlar üzerinden uygulanan bu test başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası sağlık örgütleri tarafından da belirtildiği üzere bireyde maksimum düzeyde homosistein yüksekliği ve söz konusu hastalık belirtileri meydana gelmediği sürece testin uygulanmaması tavsiye edilmiştir.

Dolaysıyla test sadece söz konusu durumlarda uygulanabilir. Farklı sağlık sorunları belirtilerinde testin uygulanması beraberinde negatif sonuçların alınmasına neden olabilir.

İlgili bakteri test sayesinde kolay bir şekilde takip ve tespit edilebilir. Birçok enfeksiyonlar test türleri üzerinden takip ve teşhis edilir. Bu kapsamda söz konusu tedavi süreçleri daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilir. Test her yaştan hastalara uygulanabiliyor.

Fakat testten önce gerekli hazırlıkların yapılmasında faydalar bulunuyor. Test süreci öncesinde sigara ve kafeinden uzak durulmalıdır. Doğum kontrol ilaçları ve diğer ilaçlar hakkında ilgili doktora gerekli bilgiler aktarılmalıdır. Testinizin başarılı ve doğru sonuç sunabilmesi açısından ayrıca bu ayrıntılara da dikkat etmeniz önerilir.

READ  B12 Vitamini Testi

MTHFR Testi Normal Değerleri

En çok merak edilen ayrıntılar arasında testin normal değerlerinin ne olduğudur. Bu testi yaptırmadan önce normal değerleri hakkında ön bilgiye sahip olmanız önemlidir. Bu kapsamda test sonucunuzu hakkında da fikir yürütebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere MTHFR doğrudan matabolizmanın yan ürünü olarak da bilinen homosistein yıkımında görev üstlenen bir tür enzimdir. MTHFR geninin 677.pozisyonunda sitozin yerine timin geçiş sağlaması en çok rastlanılan durumlar arasında yer alıyor.

Testten önce alınan kan örneği ortalama olarak 5 milimetre oranındadır. Dolaysıyla bireylerin herhangi bir kan kaybı yaşaması söz konusu değildir. Kan örneği alınmadan testin uygulanması başarısız veya gerçek dışı neticeler elde edilmesine neden olabiliyor.

Bu durum birçok tıbbi test modelleri için geçerlidir. Birçok testler kan örneği üzerinden yaptırılır. Bu yöntem üzerinden gerçek test sonucu elde edilir.

MTHFR Testi Fiyatları 2024

Tıbbi test türleri her dönem Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ücretler kapsamında uygulanır. Dolaysıyla MTHFR testi bu kapsamda yer alır. Bu testin fiyat tarifesi birkaç yıl öncesine kadar yüksekti. Bu nedenle ekonomik yönden dezavantajlı olunabiliyordu.

Bugün ise test özellikle devlet ve özel doktor klinik merkezince daha düşük fiyattan uygulanıyor. Bu kapsamda ise ek ücretler ödemeden testinizi haftanın 5 günü boyunca yaptırabilirsiniz. Testin güncel fiyat tarifesini doğrudan hekiminizin kurumsal web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bunun haricinde online olarak MTHFR testi randevu formu doldurabilirsiniz. Bu kapsamda evinizin konforunda test randevusu oluşturabilir ve aynı şekilde tercihiniz doğrultusunda testinizin sonucunu doktorunuzun sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Test sayesinde sağlıklı ve pozitif bir yaşama sahip olabilirsiniz. Bunun dışında testi mümkünse yılda veya her 6 ayda bir olmak üzere düzenli bir şekilde 1 defa yaptırmanız önerilir.

Test hakkında aklınıza takılan tüm ayrıntıları doktorunuzdan kapsamlı olarak öğrenebilirsiniz. MTHFR testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.