Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Protrombin Zamanı Testi

Protrombin Zamanı Testi Nedir?

Protrombin Zamanı Testi, en çok uygulanan tıbbi testler arasında yer almaktadır. Protrombin zamanı test bu kapsamda 81 ilimiz üzerinden de güvenle ve hızlı bir şekilde uygulanıyor.

Garanti kapsamında gerçekleştirilen protrombin zamanı testi özellikle profesyonel doktor klinik merkezi tarafından ek ücretsiz ve daha düşük bir fiyat tarifesi üzerinden uygulanıyor.

Bu kapsamda hasta yakınları hem zamandan ve hem de ekonomik yönden avantajlı olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan test hijyenik laboratuvar ortamında uygulanır. Bu kapsamda herhangi yan etkiler görülmesi söz konusu değildir.

2024 yılında da uygulanan protrombin zamanı test daha çok kanın pıhtılaşması için geçen zaman diliminin ölçülmesinde kullanılır. Kanın pıhtılaşması açısından özellikle K vitaminine ve karaciğer organı tarafından salgılanan bir protein çeşidi olarak da bilinen protrombin enzimine gereksinim duyulur.

Karaciğerlerde yer alan hücrelerin hasar görmesi ya da safra kesesinde meydana gelen birtakım işlev sorunları kanın pıhtılaşmasını önleyebilir.

Bu durumun hızlı ve sağlıklı bir şekilde teşhis ve takip edilmesi açısından testin uygulanması gerekir. Protrombin zamanı testiyle vücut içerisinde yeteri düzeyde K vitaminin yer alıp almadığı tespit edilebilir.

Protrombin Zamanı Testi Neden İstenir?

Test yukarıdaki durumlar sebebiyle doktorunuz tarafından istenebilir. PT testi olarak da tanımlanan protrombin zaman testi kan pıhtılaşma durumunun ne düzeyde yer aldığının tespit edilmesi amacıyla talep edilir.

Bu test özellikle hemofili, cerrahi müdahale öncesinde kanama veya tarama durumlarında uygun görülen bir tür Koagülasyon testi olarak da isimlendirilir. Test birçok tıbbi testlerde olduğu gibi kan örneğiyle birlikte de uygulanabilir. Bunun kararı doğrudan ilgili doktor tarafından sunulur.

Protrombin Zamanı Testi Nasıl Yapılır?

Devlet hastanesi ve doktor kliniğinde uygulanan protrombin zaman testi uygulanışı son derece basittir. Bu kapsamda test doğrudan laboratuvardaki özel tıbbi cihaz üzerinden yapılır. İlk olarak alınan kan örneği mikroskop cihazı üzerinden incelenir. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Hemen akabinde ise test aşamasına geçilir.

READ  Gıda İntolerans Testi

Gerek duyulması durumunda tüm bu işlemler eğitimli sağlık personeli tarafından da uygulanabilir. Fakat test ve kan örneği inceleme işlemi genellikle sadece ilgili doktor tarafından gerçekleştirilir.

Protrombin zamanı test hafta sonu yapılmaz. Çünkü bu süreç bazında sağlık merkezleri resmi olarak tatildedir. Hafta içi 5 gün boyunca testinizi dilediğiniz sağlık merkezi üzerinden yaptırabilirsiniz.

Protrombin zamanı test yaptırmadan önce test güncel fiyatı ve test sonucu nasıl alınabileceği yönünde bilgileri doktorunuzdan talep edebilirsiniz. Bu testin en temel avantajı ise, tedaviye de yardımcı etken olabilmesidir.

Çünkü protrombin daha çok K vitamini eksikliği sebebiyle düşebilir veya yükselebildiğinden tedavide de daha çok K vitamin takviyeli ilaçlar sunulabiliyor.

Protrombin Zamanı Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere protrombin zaman testi normal sonuç değeri 10 ila 14 saniye aralığında yer alması gerekir. Buna göre INR normal değeri ise <1.1 düzeyinde yer alması gerekiyor.

Bununla birlikte INR testi doğrudan protrombin test uygulamasının hesaplanması sonucunda elde edilen değerdir. Protrombin zaman testinin ayrıca uygulandığı laboratuvar ortamı özelliğine göre değer kaydı veya yüksekliği söz konusu olabilir.

Fakat bu durum INR testi açısından geçerli değildir. Çünkü INR testi doğrudan uluslararası standartlar üzerinden uygulanıyor.

Protrombin Zaman Testi Nasıl Ölçülür?

Testin ölçümü sağlık merkezleri arasında farklı düzeyde olabilir. Fakat protrombin zamanı test ölçümü özellikle doktor klinik merkezinde daha pratik bir şekilde gerçekleştiriliyor. Test ölçümü doğrudan bir cihaz üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu işlem sağlık merkezi cihaz modeline göre farklı zaman dilimi alabiliyor.

Protrombin enzimi çeşitli sebepler doğrultusunda düzeyinde yükselme ve düşüş meydana gelebilir. Bu durumlar bireyde bazı sağlık sorunları meydana gelmesine dahi neden olabiliyor.

Bu bakımdan protrombin yüksekliği ve düşüklüğü belirtileri görülmesi durumunda zaman kaybedilmeden ilgili doktordan test yaptırılması tavsiye edilir.

READ  HSV Tip 2 IgG Testi

Protrombin Zamanı Düşüklüğünün Neden Nedir?

Protrombin zamanı düşüklüğü her yaştan bireylerde görülebilir. Dolaysıyla bu durumda protrombin zamanı test yaptırılması önemlidir. Özellikle K vitamini eksikliği, gebelik kontrol ilaçları gibi tıbbi ilaç türlerinin kullanılması ve taze donmuş plazma tedavisinde alınması gereken protrombin sonucunda protrombin zamanı düşüklüğü meydana gelebilir.

Protrombin zamanı düşüklüğü ayrıca birçok belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler arasında özellikle kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, gün boyu meydana gelen iştahsızlık, baş dönmesi gibi belirtiler meydana gelebilir.

Ayrıca nadiren de olsa bazı sağlık sorunları da protrombin zamanı düşüklüğünün belirtileri arasında yer alabilir. Bu durumda ilgili doktora danışılması önerilir.

Protrombin zamanı yüksekliği ve düşüklüğünde K vitamini eksikliği önemli rol üstlenir. Bu sebeple doktorunuz tarafından da belirtileceği üzere protrombin zamanı düşüklüğü veya yüksekliği meydana geldiğinde mutlaka K vitamini takviyeli gıda ve ilaçlardan faydalanmanız gerekir.

Protrombin Zamanı Yüksekliğinin Nedeni Nedir?

Protrombin zamanı yüksekliğinin birçok sebepleri söz konusudur. Fakat bu durum en şeffaf bir şekilde protrombin zaman testi üzerinden gözlemlenebilir.

Protrombin zamanı yüksekliğinin en temel sebepleri ise; K vitamini yetersizliği, ciddi anlamda meydana gelen karaciğer sağlık sorunları, antibiyotik ilaçların kullanılması, özellikle uzun süreli etkili olabilen safra kanalları tıkanıklıkları, damar içerisinde oluşan tıkanıklıklar ve aşırı bir şekilde kan transferi yapılması gibi durumlar beraberinde protrombin zamanı yüksekliğine sebep olabiliyor.

Protrombin Zamanı Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Protrombin zamanı yüksekliği birçok belirtileri görülebilir. Fakat bu belirtilerin protrombin zaman testi yaptırılmadan kesin olarak gözlemlenmesi oldukça güçtür. Bu durumda bireylerde gün boyu halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı, iştahsızlık gibi birçok belirtiler görülebilir.

Protrombin zamanı aşırı yükselmesi durumunda ise uyku kalitesinde düşüş ve kalitesiz beslenme gibi bazı belirtiler de görülebilir. Karaciğer organında meydana gelen işlev sorunları ve özellikle sancılı tarzda karaciğer ağrıları, kan miktarında yükselme, kolesterol ve tansiyon düzeyinde yükselme gibi birçok belirtiler görülebilir.

READ  Growth Hormon Testi

Bu belirtiler ayrıca kişiden kişiye farklılık ve farklı süreçler kapsamında ortaya çıkabilir. Protrombin zamanı yüksekliği belirtileri kişiden kişiye fark etmekle birlikte genellikle sinsi bir işleyiş gösterir.

Bu sebeple belirtilerin hastalar tarafından hemen fark edilmesi bazen mümkün olmayabilir. Protrombin zaman testinin birçok özellikleri bulunuyor. Bu test global anlamda uygulanıyor. Çünkü WHO tarafından tavsiye edilen en önemli testler arasında yer alıyor.

Protrombin Zamanı Testi Fiyatları 2024

2024 döneminde protrombin zaman testi fiyatı doktor sitesinden güncel bir şekilde sunuluyor. Tüm tıbbi testler ilgili yönetmelik gereğince sadece Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir.

Bu aşamadan itibaren protrombin zaman testi fiyatı da ilgili sağlık birimlerine gönderilmek üzere İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilir. Protrombin zaman testinin fiyat tarifesi geçmiş yıllarda yüksek olabiliyordu. Bu da hastaların ekonomik yönden dezavantajlı olmasına neden oluyordu.

Fakat testin fiyat tarifesi bugün her bütçeye hitap ediyor. Bu kapsamda minimum bir ödeme yaparak testinizi yan etkisiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Test sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmeniz söz konusu değildir.

Bununla birlikte test ödemenizi doktorunuza ister nakit ister tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz. Protrombin zaman testinin genel sağlık açısından da birçok faydaları bulunuyor. Bu testi doktorunuzun belirttiği zaman dilimleri içerisinde yaptırdığınızda hem fiziksel ve hem de ruhsal yönden kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Dolaysıyla sağlıklı bir yaşam açısından testinizi yıllık en az 1 kez yaptırmanız tavsiye edilir. Test için herhangi bir ön hazırlık yapmanız gerekmiyor. Fakat test sonucu düşük düzeyde de olsa olumsuz yönde etkilenmemesi açısından sigara, kafein, doğum kontrol ilaçlarından uzak durmanız tavsiye edilir.

Test hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Protrombin zamanı testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.