Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

SGOT Testi

SGOT Testi Nedir?

SGOT Testi, karaciğerde meydana gelen hasarların belirlenmesi ve karaciğer rahatsızlıklarının nedenlerinin bilinmesi için yapılan testlerdir.

AST karaciğer içerisinde yer alan ve kalp, böbrek gibi organlarda da eser miktarda bulunan bir enzimdir. Bu test sayesinde kolaylıkla tedavi edilebilir karaciğer hasarlarını önlemek mümkündür.

Karaciğer hasarını kontrol eden bir biyokimyasal testtir. Genel olarak tek başına bir anlam içermeyip sgot testi uzman hekimler tarafından istenir. AST değeri insan hayatı için önem taşıyıp başta karaciğer olmak üzere tüm organlarda hemen hemen bulunur.

SGOT Testi Nasıl Yapılır?

SGOT (AST) testi biyokimyasal bir test olup laboratuvar ortamında yapılır. Kişilerden alınan basit kan örnekleri laboratuvarlarda incelenerek AST değerleri ölçülür. Karaciğer hasarlarını ve karaciğerde meydana gelen hastalıkların nedenlerini tespit edebilmek için oldukça önemli bir testtir.

Test sonucuna göre tedavi seyri belirlenerek karaciğerde meydana gelen hasarlar onarılır. Tek başına yeterli olmayıp ek olarak ALT testi de istenir. Aynı şekilde kan örnekleri yardımıyla yapılan ALT ve SGOT (AST) testi karaciğer sorunlarında önem taşır.

Testin yapılması için herhangi bir ön hazırlık bulunmaz. Kişinin değerlerinin doğru çıkabilmesi için mutlaka ALT testiyle birlikte yapılması gerekirken ilaç kullanımı kesilmeli ve kişi diğer testlerinde bir arada yapılmasını göz önünde bulundurarak aç olmalıdır.

SGOT Testi Ne Zaman Yapılır?

Karaciğerde meydana gelen hasarların tespiti için oldukça önemli olan SGOT  testi uzman hekimlerin isteği ve kişide hastalık belirtisi görülmesi halinde istenir. Kişilerde halsizlik, yorgunluk, koyu renkli idrar ve açık renkli dışkı gibi sağlık sorunları görülmesi halinde vakit kaybedilmeden test yapılması, değerlerin ölçülmesi gereklidir.

Karaciğer hastalığı tanısı konmuş kişilerde rutin olarak SGOT testi yapılmalıdır. AST değerlerinin doğru yorumlanabilmesi için mutlaka akabinde ALT testiyle birlikte yapılması gereklidir. Karaciğer hasarlarının erken dönemde belirti vermeden sağlık rutinleri sırasında testlerin yapılması gereklidir.

READ  Anti TPO Testi

AST değerlerinin ölçülmesi bazı durumlarda karaciğer rahatsızlığı geçiren kişilerin tedavi süreçlerinin durumu hakkında bilgi alınmasında uzman hekimler tarafından istenebilir.

AST Normal Değeri Nedir?

AST değerlerinde değişimler görülmesi normal kabul edilirken referans aralıkları da cinsiyetlere göre değişim gösterir. Uzman hekimler SGOT testi sonrasında çıkan sonuçları bu kriterlere bağlı olarak ölçüp değerlendirmelidir.

Normal değerler üzerinde ya da altında düşünen, kendinde halsizlik, yorgunluk, bulantı gibi belirtiler gören kişiler mutlaka kısa zaman içerisinde test yaptırmalıdır.

Testlerin asıl amacı genel olarak hasarlara neden olan etkenlerin bulunması ve erken dönemde tedavi edilebilir bir imkânın bulunmasıdır. AST değerleriyle ilgili tedavi edilmemesi durumu ciddi sağlık sorunlarına neden olacağından insan sağlığı için önemli bir yerdedir.

SGOT Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

SGOT (Aspartat Aminotransferaz) testi, kalp ve karaciğer gibi vücut sistemlerinde meydana gelen bozulmayı belirlemek için kullanılan bir kan testidir. SGOT seviyelerindeki yükseliş, çok sayıda hastalığın tanısında önemli bir rol oynar. Öncelikle, yüksek SGOT seviyeleri genellikle karaciğer hasarı veya hastalığı ile ilişkilidir. SGOT seviyeleri, viral hepatit, alkolik karaciğer hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri gibi birçok karaciğer hastalığının bir sonucu olabilir.

Bununla birlikte, kalp krizi veya kalp yetmezliği gibi kalp rahatsızlıklarının tanısında da SGOT testi kullanılabilir. SGOT seviyeleri kalp kası hasarı olduğunda yükselebilir, bu nedenle kalp hastalıklarının varlığını belirlemede önemli bir araç olabilir.

Kas hasarı veya yaralanması gibi durumların teşhisi için SGOT testi de kullanılabilir. Kas hücrelerinde yaralanma, SGOT seviyelerini yükseltebilir. SGOT seviyelerindeki değişiklikler, karaciğer ve kalp dışında diğer organlarda olabilecek sağlık sorunlarını da belirlemek için yararlı bir göstergedir.

Bununla birlikte, yükselen SGOT seviyeleri kesin bir tanı koymak için yeterli değildir ve diğer klinik bulgular ve test sonuçları ile birlikte değerlendirilir. Sonuç olarak, SGOT testi, kalp, kas ve karaciğerde meydana gelen hasarı belirlemek ve çeşitli hastalıkların tanısını koymak için çok önemli bir araçtır.

READ  Protein Testi

AST ve ALT değerleri genel olarak karaciğerde fazla olarak bulunsa da böbrek ve kalp gibi organlarda da bulunur. AST enzimi rahatsızlık yaşamayan kişilerde genellikle düşük seviyelerde görülür. Yükselmesinin birçok nedeni mevcuttur ve altta yatan nedenlerin bulunması için test yapılması gereklidir.

SGOT testi başta karaciğer hasarları, karaciğerdeki hastalıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi sağlık problemlerini araştırmak için yapılır. Bu test sayesinde hastalıkların erken dönemde teşhisi yapılarak tedavisi planlı bir şekilde seyredebilir. Geç kalınması halinde ise ciddi sağlık sorunları ve kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Karaciğer enzim değerlerinin yüksek olması belirlenmiş olan referans aralıkları üzerinde olması halidir. Erkeklerde 15-50 UL civarında olması gereken değer kadınlarda 15-42 UL arasındadır.

Bu değerler yaş ve cinsiyet başta olmak üzere birçok farklı nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle mutlaka uzman hekimler bu kriterleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalıdır.

Kişilere yapılan SGOT testi sonrasında AST değerinde referans üzerinde bir durum söz konusu ise birçok nedeni olabilir ve mutlaka kontrol altına alınması gereklidir.

AST enzimi yüksek olması karaciğer sorunları başta olmak üzere kalp, böbrek gibi birçok ciddi sağlık probleminin de belirtisi şeklindedir. Travmalar, karaciğer yağlanması, aşırı sıcak, obezite ve karaciğer doku hasarı yaşayan kişilerde AST değerleri genellikle yüksek çıkar.

Bu nedenlerden ötürü mutlaka değerlerin yüksek çıkmasının altında yatan nedenlerin belirlenerek bu doğrultuda tedavi süreci belirlenmelidir. Karaciğerle ilgili sağlık sorunları beraberinde birçok ciddi hastalığı da getirir.

AST Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

AST ve ALT değerlerinde yükselme ciddi sağlık sorunlarına neden olurken düşük olması herhangi bir tedavi gerektirmez. Düşük değerlerin SGOT testi sonrasında görülmesinde birçok neden mevcuttur.

READ  Kültür Antibiyogram Testi

Öncelikle diyaliz hastalığı, üre yüksekliği, böbrek hastalıkları, gebelik ve B6 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde AST değerleri düşük çıkabilir. Beslenme bozukluğu yaşayan kişilerde obezite yok ise düşük olma ihtimali yüksek iken obezite yaşayan kişilerde AST değerleri yüksek çıkabilir.

AST seviyelerinin düşük olması, karaciğer fonksiyonlarında azalma veya kas hasarı gibi belirli sağlık sorunlarına işaret edebilir. AST, özellikle kalp ve karaciğer gibi birçok vücudun dokularında bulunan bir enzimdir. Karaciğer hasarı veya karaciğer hastalığı gibi durumlarda, AST kan dolaşımına sızabilir ve seviyeleri yükselebilir. Dolayısıyla, düşük AST seviyeleri, karaciğer fonksiyonlarında veya karaciğer hücre hasarında bir azalma olduğunu gösterebilir.

Ancak düşük AST seviyeleri sadece karaciğer hastalığı anlamına gelmez. B6 vitamini eksikliği veya protein eksikliği, AST seviyelerini düşürebilir. Kas hasarı veya karaciğer dışı doku hasarı da AST seviyelerini düşürebilir. AST seviyelerindeki düşüklük, diğer klinik bulgular ve test sonuçlarıyla birlikte değerlendirilir.

Altta yatan neden belirlendikten sonra uygun tedavi planı seçilir. Genel olarak, düşük AST seviyeleri karaciğer fonksiyonlarında azalma veya doku hasarını gösterebilir. Bu nedenle, doktor tarafından değerlendirilmesi ve gerekirse tedavi edilmesi gerekir.

SGOT Testi Fiyatları 2024

SGOT testi ALT testiyle birlikte yapılarak en doğru sonuçlar verir. Sağlık kuruluşlarının hepsinde testlerin yapılabilmesi mümkün iken ücretlendirmesi testin yapılacağı kuruluşa göre de değişiklik gösterir.

Rutin sağlık kontrolleri arasında istenmesi halinde bazı durumlarda ücretli iken uzman hekimlerin hastalık nedenlerini araştırması için istemesi halinde ise ücretsiz olabilir.

Sağlık kuruluşu, kişinin sigorta durumu gibi etkenler ücretlendirmeleri etkilerken SGOT (AST) testi yaptırmadan önce detaylı bilgi alınması önemlidir. Sgot testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.