Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Tiroglobulin Testi

Tiroglobulin Testi Nedir?

Tiroglobulin Testi, en çok uygulanan testler arasında yer alıyor. Tiroglobulin testi bugün global anlamda güvenle uygulanıyor.

Tiroid bezi tiroglobulin hormonu üreten tek organdır. Bu kapsamda tiroglobulin düzeyinin ölçülmesi ve takip edilmesi açısından bu teste gereksinim duyulur. Hijyenik tıbbi laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu test üzerinden tiroid bezi sağlıklı çalışıp çalışmadığı hakkında da bilgi elde edilebilir.

Doktor klinik merkezinde uygulanan tiroglobulin testi adından da anlaşılacağı üzere sadece tiroid bezinde yer alan tiroglobulin hormonunun ölçülmesinde tercih edilen kaliteli bir test türüdür.  Tiroglobulin ayrıca bir tür hücredir ve bu nedenle bu hücrelerin tiroid bezinde artış veya düşüş gösterip göstermediğinin tespiti için testten faydalanılır.

Tüm tiroid elde edildikten hemen sonrasında ayrıca bu hücrelerin sıfır düzeye düşmesi zorunludur. Tiroidektomi sonrasında tiroglobulin düzeyinin kan testi üzerinden ölçülmesi mümkündür.

Tiroglobulin Testi Nasıl Yapılır?

Test birçok tıbbi testlerde olduğu gibi genellikle kan numunesiyle birlikte veya sonrasında uygulanır. İlk olarak test öncesinde kol kısmından düşük miktarda kan alınır.

Alınan kan örneği testin uygulanacağı laboratuvarda mercek altına alınır. Sonrasında ise test işlemine geçilir. Tiroglobulin vücut içerisinde yani tiroid bezinde herhangi bir kanserli tümör yer alıp almadığının tespitinde söz konusudur.

Test uygulanışı 2 kademe üzerinden gerçekleştirildiğinden testinizin sonucu için uzun süreli beklemeniz mümkün değildir. Test sonucunuz yazılı ve online olarak sunulabilir.

Tiroglobulin Testinde Nelere Bakılır?

Test üzerinden tiroid bezi incelenir. Bu alanda yer alan tiroglobulin düzeyi ölçülür. Akabinde bu alanda kanser olup olmadığına bakılır. Dolaysıyla bu test gerçek anlamda geniş düzeyde uygulanan özel bir tıbbi testtir.

Tiroglobulin düzeyleri tüm tiroid bezi çıkarıldığında dahi kanserli hastalıkların yeniden belirtiler göstermesi mümkündür. Testlerden başarılı sonuçlar alınması açısından kan numunesi olmazsa olmazlar listesinde yer alıyor. Kan örneği alınmadan gerçekleştirilen testten başarılı sonuçlar alınması neredeyse imkansızdır.

READ  PSA Testi

Bu nedenle testinizi yaptırmadan önce mutlaka kan örneği sunmanız gerekir. Hekiminiz tarafından ayrıca bu konu hakkında da sizlere gerekli bilgiler sunulacaktır.

Tiroglobulin Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Tüm tıbbi testlerde olduğu gibi tiroglobulin testi sonuçları da pozitif ve negatif olmak üzere toplamda 2 farklı düzeyde çıkabilir. Diğer bir ifadeyle test sonucu yüksek çıkması tiroid kanserleri ve çeşitli sağlık sorunları olduğu anlaşılabilir.

Test sonucu düşük çıkması durumunda ise söz konusu hastalıkların düşük belirtiler gösterdiği veya belirti göstermediğini gösterir. Test sonuçları sağlık birimleri tarafından gizlilik ilkesi kapsamında tutulur.

Yasal mevzuatta da belirtildiği üzere test sonuçlarının üçüncü kişilerle paylaşılması söz konusu değildir. Bu sebeple testinizin sonucu ilgili doktor tarafından yalnızca sizlere sunulabilir.

Tercihiniz doğrultusunda test sonucunuzu doğrudan doktor klinik merkezine bireysel olarak başvurarak da öğrenebilirsiniz. Testin yüksek çıkması durumunda endişe etmenize gerek yoktur. Bu durumda en uygun tedavi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Test sonuçları doğru bir şekilde çıkması için öncelikle kaliteli doktor klinik merkezi tercih etmeniz tavsiye edilir. İnternet dünyasında yer alan doktor klinik web sitelerini araştırabilirsiniz. Bu kapsamda en uygun test fiyatı sunan doktor klinik sitesinden hizmet alabilirsiniz.

Tiroglobulin Testi Normal Değerleri Nedir?

Testin normal değerleri hakkında bilgi elde edilmesi önemlidir. Çünkü test yaptırılmadan önce bu önemli detay hakkında ön bilgi alınması test sonucu hakkında sağlıklı yorum yapılmasında etkilidir.

Testin normal değerleri sağlıklı bireylerde 33 ng/ML düzeyinin altında yer alır. Tiroid bezi çıkarılmış bireylerde ise test normal düzeyi 0.1 ng/ML düzeyinin altında yer alır.

Tiroglobulin Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Testin aç veya tok karnına yapılması konusunda en doğru karar ilgili doktor tarafından sunulur. Fakat bu test genellikle aç karnına uygulanır. Bunun nedeni ise, test sonucunun daha verimli neticeler sunabilmesinin sağlanmasıdır.

Fakat test öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Test yaptırılmadan önce sigara ve kafeinli içeceklerden, doğum kontrol ilaçlarından uzak durulmalıdır. Kullanılan ilaçlar hakkında ise mutlaka ilgili doktora ön bilgi aktarılmalıdır.

READ  SGOT Testi

Test cinsiyet fark etmeksizin herkese uygulanabiliyor. Tiroid bezi hakkında detaylı bilgiler elde edilmesi açısından gereken durumlarda test ikinci kez de uygulanabilir.

Buna doğrudan ilgili hekim tarafından karar verilir. Testin normal değerleri ise ayrıca testin uygulandığı laboratuvar özelliğine göre hafif düzeyde farklılık gösterebilir. Fakat bu durum doktor klinik merkezinde yer alan laboratuvar ortamında geçerlilik teşkil etmez.

Tiroglobulin Yüksekliği Ve Belirtileri Nelerdir?

Tiroglobulin yüksekliği adından da anlaşılacağı gibi tiroglobulin düzeyinde meydana gelen yükseklik durumudur. Bu bakımdan tiroglobulin testi yaptırılması önem arz eder.

Tiroglobulin yüksekliği birçok belirtiler gösterebilir. Fakat söz konusu belirtiler hastadan hastaya farklı süreçlerde meydana gelebilir. Bunun haricinde belirtilerin bireyler tarafından kolayca fark edilmesi çoğu zaman oldukça güçtür.

Tiroglobulin yüksekliği belirtileri şunlardır; tiroid bezinde yani boyun kısmında ağrılar ve hassasiyet meydana gelmesi ve kurdeşen sağlık sorunu gibi oluşan durumlar tiroglobulin yüksekliğinin en temel belirtileridir.

Tiroglobulin yüksekliği ve düşüklüğü her yaştan bireylerde meydana gelebiliyor. Bu sebeple söz konusu test Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye ediliyor. Uluslararası sağlık kuruluşları testin büyük faydalar sunduğunun altını çiziyor.

Bu kapsamda test ülkemizde de yan etkisiz bir şekilde uygulanıyor. Testin herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir. Yalnızca test öncesinde doktor uyarı ve tavsiyelerinin bireyler tarafından dikkate alınması yeterlidir.

Test sonucu sağlık birimleri çalışma sistemi bazında 24 ila 48 saat aralığında sunulur. Bu süreç özellikle doktor klinik merkezince yarı yarıya kadar düşebiliyor. Bu bakımdan zamandan tasarruf sağlanması açısından doktor kliniğinden test yaptırılabilir.

Tiroglobulin Düşüklüğü Ve Belirtileri Nelerdir?

Tiroglobulin düşüklüğünde de birçok belirtiler görülebilir. Bu belirtiler; tiroid bezinin yer aldığı bölgede ağrı, ödem ve hassasiyet, kurdeşen tarzı sağlık sorunu olarak belirtilebilir.

READ  IgM Testi

Fakat bu durumda da mutlaka profesyonel doktor kliniğinden tiroglobulin testi yaptırılması tavsiye edilir. Tiroglobulin yüksekliği ve düşüklüğü erken sürede teşhis ve takip edilmediği takdirde bireylerin ileriki süreçlerde ciddi anlamda rahatsızlık duymasına sebep olabilir.

Tiroid bezi sağlıksız bir şekilde çalışması beraberinde birçok ciddi sağlık sorunlarının da meydana gelmesine neden olabilir. Tiroglobulin yüksekliğinde meydana gelen bazı sağlık sorunları şunlardır; haşimato sağlık sorunu, tiroid kanserleri, lupus hastalığı, gravez hastalığı, diyabet hastalığı gibi birçok hastalıklar oluşabilir.

Tiroglobulin Testi Fiyatları 2024

Bu testi birçok sağlık birimleri üzerinden yaptırabilirsiniz. Fakat tiroglobulin testi en uygun fiyat üzerinden yaptırmanız ekonomik yönden avantajlı olmanız anlamına geliyor.

Bugün bu test hem devlet hastanelerinden, hem özel hastanelerden ve hem de doktor özel klinik merkezi üzerinden uygulanıyor. Teste ödeme yapmak istemediğinizde ve sağlık belgesine sahip olmanız durumunda devlet hastanesi üzerinden testinizi yaptırabilirsiniz.

Fakat devlet hastanesinde sıra bekleme durumu söz konusu olduğundan zaman kaybı yaşamanız mümkündür. Özel hastanelere oranla doktor klinik merkezinde ise bu testin fiyat tarifesi daha düşük bir şekilde sunuluyor.

Doktor kliniğinden ayrıca testinizi tercihiniz doğrultusunda doğrudan doktorunuzun kurumsal sitesi üzerinden de 7/24 online olarak randevu formu doldurabilirsiniz.

Tüm tıbbi testlerde olduğu gibi bu testin fiyat tarifesi de her dönem Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Bu kapsamda kurum resmi gazete üzerinden fiyat tarifesini sunabiliyor. 2024 döneminde ise testin fiyatı her bütçeye hitap ediyor.

Bu kapsamda herhangi ek hizmet bedeli ödemeden testinizi yaptırabilirsiniz. Tiroid bezi en önemli organlar arasında yer alıyor. Bu organın sağlıksız bir şekilde işlev görmesi yaşamın negatif olması anlamına geliyor.

Dolaysıyla testi her yıl rutin bir şekilde yaptırmanızda faydalar bulunuyor. Tiroglobulin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.